REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Treści video jako sposób promocji firmy i strony internetowej

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Reklamowy film video to skuteczny sposób nie tylko na promocję firmy, produktu czy nowej usługi w Internecie, ale także samej strony internetowej w wyszukiwarkach. Eksperci powszechnie wskazują, że opublikowanie na firmowej stronie internetowej filmu video, może mieć znaczny wpływ na pozycję strony w organicznych wynikach wyszukiwania.

W tym celu musi być jednak spełnionych kilka warunków: film musi zawierać ciekawe i atrakcyjne treści, film musi być właściwie opublikowany i zoptymalizowany pod kątem wyszukiwarek a także musi zostać skutecznie wypromowany.

REKLAMA


Reklamowy film video to obecnie forma promocji, na którą mogą sobie pozwolić nie tylko firmy z ogromnym budżetem reklamowym. Rozwój technologiczny sprzętu video umożliwił realizację profesjonalnych filmów reklamowych także przedsiębiorstwom średniego szczebla (pewien próg finansowy związany z realizacją oraz publikacją video na własnej stronie dalej stanowi ograniczenie dla niewielkich jednoosobowych lub rodzinnych firm). W Internecie - co pokazują doświadczenia ostatnich lat - największą popularność zyskały filmy reklamowe, które oparte były na genialnym pomyśle, a nie na wielkim budżecie. Zresztą według badań, najbardziej istotne cechy mające wpływ na to czy reklama się podoba odbiorcom, to: humor, pomysł oraz przydatne informacje (IIBR - badanie „Opinie internautów o reklamie”, czerwiec 2011). Video film to także znaczniej bardziej atrakcyjna forma reklamy niż zwykły banner statyczny czy tekst reklamowy. W cywilizacji obrazu, taka forma reklamy ma szansę odnieść największy efekt. Stworzenie firmowego video, niezależnie czy o charakterze reklamowym czy PR, nie tylko skutecznie przyczynia się do promocji firmy, produktu czy usługi w Internecie, ale może także mieć znaczący wpływ na miejsce strony firmowej w wynikach wyszukiwania.

Tylko oryginalne i ciekawe treści video mają znaczenie dla promocji firmowej strony


Jeśli chcemy, aby nasz film video był istotnym argumentem dla wyszukiwarek przy ustalaniu rankingu organicznych wyników wyszukiwania, film video musi zawierać oryginalne i atrakcyjne treści (Google oceni to na podstawie transkrypcji, opisu oraz tagów). Unikalny kontent był i zapewne długo będzie ceniony przez wyszukiwarki. Atrakcyjny, z punktu widzenia przekazu, film będzie można także szybko i łatwo wypromować. W przypadku filmów dedykowanych dla użytkowników Internetu bardziej liczy się kreatywność twórców niż wysoki budżet firmy. Cenione przez wyszukiwarki są nie tylko reklamowe filmiki oparte na ciekawym pomyśle, ale także filmy prezentujące merytoryczne treści. Gdy firma zechce w filmie uchylić rąbka tajemnicy dotyczącej produkcji nowego produktu, a nawet samego wyglądu prototypu, może liczyć na zauważenie nie tylko przez internautów, ale także wyszukiwarki.


Dwie strategie publikacji treści video - wady i zalety

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA


Film video, aby skutecznie wpłynął na atrakcyjność naszej strony internetowej w „oczach” wyszukiwarki, musi być prawidłowo opublikowany. W praktyce spotykamy dwie zasadnicze strategie publikacji filmów video. Na własnej stronie firmowej lub na jednym ze specjalistycznych portali typu YouTube. Obie strategie mają swoje wady i zalety. Wydaje się jednak, że z punktu widzenia bezpośredniej popularności i budowy potencjału naszej strony firmowej, przy zastosowaniu pierwszej strategii osiągniemy lepsze rezultaty. Wadą takiego rozwiązania jest konieczność skorzystania z dobrego, a przez to drogiego serwera (filmy video są zużywają dużo transferu, co z kolei wymaga profesjonalnego hostingu).

Zastosowanie drugiej strategii, czyli publikacja filmu video na portalu typu YouTube, większe efekty przyniesie, gdy celem jest promocja konkretnego produktu czy usługi. Nie znaczy to jednak, że taka forma publikacji nie będzie miała żadnego wpływu na promocję naszej strony. Częsta ekspozycja wizytówki naszego filmu video na portalu YouTube, może przyczynić się do wzrostu popularności naszej firmy i znacząco zwiększyć liczbę odwiedzin naszej strony firmowej. Dzięki publikacji filmu video na portalu typu YouTube, unikniemy kosztów związanych z koniecznością posiadania lub opłacenia wydajnego serwera.

REKLAMA

Nierzadkim rozwiązaniem stosowanym przy publikacji filmu video w Internecie, jest połączeniu obu tych strategii. Rozwiązanie hybrydowe polega na jednoczesnym opublikowaniu naszego filmu na YouTube, a następnie zakotwiczenie go na własnej stronie firmowej. Rozwiązanie takie ma szansę przynieść oczekiwane efekty dla promocji naszej strony w wyszukiwarkach, jeśli internauci będą linkować podstronę z filmem, a nie bezpośrednio sam film. Co więcej, istnieje dodatkowe ryzyko związane z zastosowaniem takiego hybrydowego rozwiązania - bazuje ono na możliwości nieuprawnionego opublikowania filmu na innej witrynie. O ile powszechna publikacja naszego filmu video w Internecie (nawet bez naszej zgody) wpływa na promocję naszego produktu czy usługi, to, w przypadku kiedy nasz materiał zostanie umieszczony na łamach znanych portali, nie daje większych efektów dla bezpośredniej promocji naszej strony w wyszukiwarkach.

Jeśli zdecydujemy się na publikację filmu video na własnej stronie to należy wybrać odpowiedni format pliku video, stopień kompresji i sposób odtwarzania filmu. Najlepiej opublikować film na stronie w sąsiedztwie wartościowego tekstu, korespondującego z treścią video. Takie osadzenie kontekstowe filmu dodatkowo podniesie jego wartość.


Poprawmy tytuł, opis i  tagi video


Google, a także inne wyszukiwarki nie potrafią odczytywać zawartości treści filmów video, dlatego konieczne jest właściwe jego opisanie oraz wykorzystanie transkrypcji. Tylko właściwie zatytułowany, opisany i „otagowany” film video, bazujący na unikalnej treści, może przyczynić się do podniesienia pozycji naszej strony firmowej w wynikach wyszukiwania na pożądane zapytania internautów. Na podstawie tych informacji Google przyporządkuje film do konkretnej tematyki. Jakość opisu i treści oraz użycie fachowych zwiększy wartość danej publikacji „w oczach” wyszukiwarki. Tytuł powinien odzwierciedlać treści zawarte w video. Najlepiej jednak skorzystać z rozwiązania hybrydowego, z jednej strony tytuł powinien być interesujący dla Internauty, z drugiej natomiast przyjazny wyszukiwarkom. Zalecana długość tytułu to co najmniej 60 znaków, nie więcej jednak niż 100. Natomiast w opisie filmu należy umieścić w dość zręczny sposób frazy kluczowe, na które chcemy, aby nasza strona firmowa pojawiała się wysoko w wynikach wyszukiwania. Im bardziej opis i zawarte w nim frazy (oraz ich kombinacje) będą korespondować z ofertą i działalnością firmy, tym czytelniejszy będzie dla Google przekaz. Eksperci wskazują, że w opisie oprócz fraz kluczowych, należy co najmniej raz użyć słowa „video”. W przypadku publikacji filmu na portalach typu YouTube czy Vimeo do filmu filmu należy dodać także tagi, które także muszą być związane z szeroko pojętą branżą firmy, jej produktami i usługami.

 

Do określenia właściwych fraz w ramach działań SEO można użyć jednego z narzędzi online, choćby popularnego Google Keyword Tool. Jednakże wskazówek tego typu nie można przyjmować bezkrytycznie, odrobina intuicji i doświadczenia będzie tutaj wskazana


Video - oddzielna podstrona


Jeśli zdecydujemy się na publikację filmu video na własnej stronie firmowej, eksperci radzą, że najlepszym rozwiązaniem z punktu widzenia SEO jest umieszczenie go na osobnej podstronie (jeden film, jedna strona). Podstrona zawierająca treści video, musi być prawidłowo zoptymalizowana pod kątem SEO. Warto zwrócić uwagę na metatagi title i description - uważa się, że mają one o wiele większe znaczenie dla pozycji strony w wynikach wyszukiwania, niż metatagi zwykłej strony tekstowej.


Promocja filmu video


Opublikowanie filmu video na firmowej stronie internetowej to tylko jeden z istotnych czynników mających wpływ na pozycję naszej strony w wynikach wyszukiwania. Kolejny czynnik mający znaczenie dla pozycji w wyszukiwarkach to liczba linków prowadzących do naszej witryny. Dzięki ciekawym treściom video możemy tę liczbę znacząco zwiększyć. Wystarczy tylko skuteczna promocja naszego filmu video w sieci. Najskuteczniejszym sposobem promocji treści video jest marketing wirusowy. Ten jednak najlepiej się sprawdza w przypadku treści nietypowych, zaskakujących, z dużą dawką humoru. W przypadku klasycznych filmów reklamowych czy filmów o charakterze PR lepszym rozwiązaniem będzie promocja filmu na portalach branżowych lub serwisach typu Twitter czy Facebook. Mając na uwadze ostatnie informacje płynące od Google, mówiące o dużym znaczeniu powiązań z portalami społecznościowymi dla pozycji firmowej strony w wynikach wyszukiwania, wydaje się, że budowanie siatki linków do naszego filmu video na bazie tych właśnie portali, będzie rozwiązaniem optymalnym.

Miniatura video i mapa strony video w Google Webmaster Tools


Film video, aby skutecznie przyczynił się do promocji naszej strony firmowej musi być przede wszystkim zaindeksowany przez Google. Pomocnym rozwiązaniem przyspieszającym proces indeksacji jest stworzenie pliku Video Sitemap oraz dodanie go następnie do Google Webmaster Tools. Przy dodawaniu Video Sitemap warto dodać nie tylko wymagane obowiązkowo przez Google dane takie jak tytuł, opis, adres URL strony odtwarzania, adres URL miniaturki, lokalizację nieprzetworzonego pliku video i/lub adres URL odtwarzacza SWF, ale także podać datę, po upływie której film nie będzie dostępny, czas trwania video, ocenę, liczbę wyświetleń, datę pierwszej publikacji, tagi kojarzone z filmem, kategorię filmu video i wiele innych informacji. To pozwoli wyszukiwarce szybciej i zgodnie z naszymi oczekiwaniami zaindeksować daną stronę.


Google wymaga także stworzenia miniatury video, która będzie widoczna w wyszukiwarce. Należy podać adres URL wskazujący plik miniatury filmu. Google akceptuje większość rozmiarów i typów obrazów, jednakże zaleca miniaturki nie mniejsze nić 640x480 pikseli, zapisanie w formacie JPG, png lub gif. Maksymalny rozmiar to 1920 x 1080 pikseli.


Rozwój technologiczny infrastruktury internetowej sprawił, że płynne i łatwe korzystanie z treści video w Internecie stało się powszechne. To z kolei zmobilizowało wiele średnich firm do sięgnięcia po ten rodzaj promocji produktów i usług. Film video to nie tylko skuteczny sposób na dotarcie z komunikatem reklamowym czy PR do szerokiej rzeszy odbiorców. Obecnie unikalne treści video na firmowej stronie internetowej (dobrze zoptymalizowane pod kątem SEO) to także istotny argument dla Google przy ustalaniu pozycji strony w organicznych wynikach wyszukiwania. A przecież, co nie jest tezą odkrywczą, wysoka pozycja firmowej strony internetowej w wynikach wyszukiwania na związane z firmą kluczowe hasła, w zdecydowanej większości przypadków gwarantuje zwiększenie grupy klientów, a co za tym idzie i zysków.

 

 

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Tense.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
BCC ostrzega: firmy muszą przyspieszyć wdrażanie KSeF. Ustawa już po pierwszym czytaniu w Sejmie

Prace legislacyjne nad ustawą wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzą w końcową fazę. Sejm skierował projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która pozytywnie go zaopiniowała wraz z poprawkami.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

REKLAMA

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

Nie uczą się i nie pracują. Polscy NEET często są niewidzialni dla systemu

Jak pokazuje najnowszy raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, około 10% młodych Polaków nie uczy się ani nie pracuje. Kim są polscy NEET i dlaczego jest to realny problem społeczny?

Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

REKLAMA

5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

Family Business Future Summit - podsumowanie po konferencji

Pod koniec kwietnia niniejszego roku, odbyła się druga edycja wydarzenia Family Business Future Summit, które dedykowane jest przedsiębiorczości rodzinnej. Stolica Warmii i Mazur przez dwa dni gościła firmy rodzinne z całej Polski, aby esencjonalnie, inspirująco i innowacyjne opowiadać i rozmawiać o sukcesach oraz wyzwaniach stojących przed pionierami polskiej przedsiębiorczości.

REKLAMA