Treści video jako sposób promocji firmy i strony internetowej
REKLAMA
W tym celu musi być jednak spełnionych kilka warunków: film musi zawierać ciekawe i atrakcyjne treści, film musi być właściwie opublikowany i zoptymalizowany pod kątem wyszukiwarek a także musi zostać skutecznie wypromowany.
REKLAMA
Reklamowy film video to obecnie forma promocji, na którą mogą sobie pozwolić nie tylko firmy z ogromnym budżetem reklamowym. Rozwój technologiczny sprzętu video umożliwił realizację profesjonalnych filmów reklamowych także przedsiębiorstwom średniego szczebla (pewien próg finansowy związany z realizacją oraz publikacją video na własnej stronie dalej stanowi ograniczenie dla niewielkich jednoosobowych lub rodzinnych firm). W Internecie - co pokazują doświadczenia ostatnich lat - największą popularność zyskały filmy reklamowe, które oparte były na genialnym pomyśle, a nie na wielkim budżecie. Zresztą według badań, najbardziej istotne cechy mające wpływ na to czy reklama się podoba odbiorcom, to: humor, pomysł oraz przydatne informacje (IIBR - badanie „Opinie internautów o reklamie”, czerwiec 2011). Video film to także znaczniej bardziej atrakcyjna forma reklamy niż zwykły banner statyczny czy tekst reklamowy. W cywilizacji obrazu, taka forma reklamy ma szansę odnieść największy efekt. Stworzenie firmowego video, niezależnie czy o charakterze reklamowym czy PR, nie tylko skutecznie przyczynia się do promocji firmy, produktu czy usługi w Internecie, ale może także mieć znaczący wpływ na miejsce strony firmowej w wynikach wyszukiwania.
Tylko oryginalne i ciekawe treści video mają znaczenie dla promocji firmowej strony
Jeśli chcemy, aby nasz film video był istotnym argumentem dla wyszukiwarek przy ustalaniu rankingu organicznych wyników wyszukiwania, film video musi zawierać oryginalne i atrakcyjne treści (Google oceni to na podstawie transkrypcji, opisu oraz tagów). Unikalny kontent był i zapewne długo będzie ceniony przez wyszukiwarki. Atrakcyjny, z punktu widzenia przekazu, film będzie można także szybko i łatwo wypromować. W przypadku filmów dedykowanych dla użytkowników Internetu bardziej liczy się kreatywność twórców niż wysoki budżet firmy. Cenione przez wyszukiwarki są nie tylko reklamowe filmiki oparte na ciekawym pomyśle, ale także filmy prezentujące merytoryczne treści. Gdy firma zechce w filmie uchylić rąbka tajemnicy dotyczącej produkcji nowego produktu, a nawet samego wyglądu prototypu, może liczyć na zauważenie nie tylko przez internautów, ale także wyszukiwarki.
Dwie strategie publikacji treści video - wady i zalety
REKLAMA
Film video, aby skutecznie wpłynął na atrakcyjność naszej strony internetowej w „oczach” wyszukiwarki, musi być prawidłowo opublikowany. W praktyce spotykamy dwie zasadnicze strategie publikacji filmów video. Na własnej stronie firmowej lub na jednym ze specjalistycznych portali typu YouTube. Obie strategie mają swoje wady i zalety. Wydaje się jednak, że z punktu widzenia bezpośredniej popularności i budowy potencjału naszej strony firmowej, przy zastosowaniu pierwszej strategii osiągniemy lepsze rezultaty. Wadą takiego rozwiązania jest konieczność skorzystania z dobrego, a przez to drogiego serwera (filmy video są zużywają dużo transferu, co z kolei wymaga profesjonalnego hostingu).
Zastosowanie drugiej strategii, czyli publikacja filmu video na portalu typu YouTube, większe efekty przyniesie, gdy celem jest promocja konkretnego produktu czy usługi. Nie znaczy to jednak, że taka forma publikacji nie będzie miała żadnego wpływu na promocję naszej strony. Częsta ekspozycja wizytówki naszego filmu video na portalu YouTube, może przyczynić się do wzrostu popularności naszej firmy i znacząco zwiększyć liczbę odwiedzin naszej strony firmowej. Dzięki publikacji filmu video na portalu typu YouTube, unikniemy kosztów związanych z koniecznością posiadania lub opłacenia wydajnego serwera.
REKLAMA
Nierzadkim rozwiązaniem stosowanym przy publikacji filmu video w Internecie, jest połączeniu obu tych strategii. Rozwiązanie hybrydowe polega na jednoczesnym opublikowaniu naszego filmu na YouTube, a następnie zakotwiczenie go na własnej stronie firmowej. Rozwiązanie takie ma szansę przynieść oczekiwane efekty dla promocji naszej strony w wyszukiwarkach, jeśli internauci będą linkować podstronę z filmem, a nie bezpośrednio sam film. Co więcej, istnieje dodatkowe ryzyko związane z zastosowaniem takiego hybrydowego rozwiązania - bazuje ono na możliwości nieuprawnionego opublikowania filmu na innej witrynie. O ile powszechna publikacja naszego filmu video w Internecie (nawet bez naszej zgody) wpływa na promocję naszego produktu czy usługi, to, w przypadku kiedy nasz materiał zostanie umieszczony na łamach znanych portali, nie daje większych efektów dla bezpośredniej promocji naszej strony w wyszukiwarkach.
Jeśli zdecydujemy się na publikację filmu video na własnej stronie to należy wybrać odpowiedni format pliku video, stopień kompresji i sposób odtwarzania filmu. Najlepiej opublikować film na stronie w sąsiedztwie wartościowego tekstu, korespondującego z treścią video. Takie osadzenie kontekstowe filmu dodatkowo podniesie jego wartość.
Poprawmy tytuł, opis i tagi video
Google, a także inne wyszukiwarki nie potrafią odczytywać zawartości treści filmów video, dlatego konieczne jest właściwe jego opisanie oraz wykorzystanie transkrypcji. Tylko właściwie zatytułowany, opisany i „otagowany” film video, bazujący na unikalnej treści, może przyczynić się do podniesienia pozycji naszej strony firmowej w wynikach wyszukiwania na pożądane zapytania internautów. Na podstawie tych informacji Google przyporządkuje film do konkretnej tematyki. Jakość opisu i treści oraz użycie fachowych zwiększy wartość danej publikacji „w oczach” wyszukiwarki. Tytuł powinien odzwierciedlać treści zawarte w video. Najlepiej jednak skorzystać z rozwiązania hybrydowego, z jednej strony tytuł powinien być interesujący dla Internauty, z drugiej natomiast przyjazny wyszukiwarkom. Zalecana długość tytułu to co najmniej 60 znaków, nie więcej jednak niż 100. Natomiast w opisie filmu należy umieścić w dość zręczny sposób frazy kluczowe, na które chcemy, aby nasza strona firmowa pojawiała się wysoko w wynikach wyszukiwania. Im bardziej opis i zawarte w nim frazy (oraz ich kombinacje) będą korespondować z ofertą i działalnością firmy, tym czytelniejszy będzie dla Google przekaz. Eksperci wskazują, że w opisie oprócz fraz kluczowych, należy co najmniej raz użyć słowa „video”. W przypadku publikacji filmu na portalach typu YouTube czy Vimeo do filmu filmu należy dodać także tagi, które także muszą być związane z szeroko pojętą branżą firmy, jej produktami i usługami.
Do określenia właściwych fraz w ramach działań SEO można użyć jednego z narzędzi online, choćby popularnego Google Keyword Tool. Jednakże wskazówek tego typu nie można przyjmować bezkrytycznie, odrobina intuicji i doświadczenia będzie tutaj wskazana
Video - oddzielna podstrona
Jeśli zdecydujemy się na publikację filmu video na własnej stronie firmowej, eksperci radzą, że najlepszym rozwiązaniem z punktu widzenia SEO jest umieszczenie go na osobnej podstronie (jeden film, jedna strona). Podstrona zawierająca treści video, musi być prawidłowo zoptymalizowana pod kątem SEO. Warto zwrócić uwagę na metatagi title i description - uważa się, że mają one o wiele większe znaczenie dla pozycji strony w wynikach wyszukiwania, niż metatagi zwykłej strony tekstowej.
Promocja filmu video
Opublikowanie filmu video na firmowej stronie internetowej to tylko jeden z istotnych czynników mających wpływ na pozycję naszej strony w wynikach wyszukiwania. Kolejny czynnik mający znaczenie dla pozycji w wyszukiwarkach to liczba linków prowadzących do naszej witryny. Dzięki ciekawym treściom video możemy tę liczbę znacząco zwiększyć. Wystarczy tylko skuteczna promocja naszego filmu video w sieci. Najskuteczniejszym sposobem promocji treści video jest marketing wirusowy. Ten jednak najlepiej się sprawdza w przypadku treści nietypowych, zaskakujących, z dużą dawką humoru. W przypadku klasycznych filmów reklamowych czy filmów o charakterze PR lepszym rozwiązaniem będzie promocja filmu na portalach branżowych lub serwisach typu Twitter czy Facebook. Mając na uwadze ostatnie informacje płynące od Google, mówiące o dużym znaczeniu powiązań z portalami społecznościowymi dla pozycji firmowej strony w wynikach wyszukiwania, wydaje się, że budowanie siatki linków do naszego filmu video na bazie tych właśnie portali, będzie rozwiązaniem optymalnym.
Miniatura video i mapa strony video w Google Webmaster Tools
Film video, aby skutecznie przyczynił się do promocji naszej strony firmowej musi być przede wszystkim zaindeksowany przez Google. Pomocnym rozwiązaniem przyspieszającym proces indeksacji jest stworzenie pliku Video Sitemap oraz dodanie go następnie do Google Webmaster Tools. Przy dodawaniu Video Sitemap warto dodać nie tylko wymagane obowiązkowo przez Google dane takie jak tytuł, opis, adres URL strony odtwarzania, adres URL miniaturki, lokalizację nieprzetworzonego pliku video i/lub adres URL odtwarzacza SWF, ale także podać datę, po upływie której film nie będzie dostępny, czas trwania video, ocenę, liczbę wyświetleń, datę pierwszej publikacji, tagi kojarzone z filmem, kategorię filmu video i wiele innych informacji. To pozwoli wyszukiwarce szybciej i zgodnie z naszymi oczekiwaniami zaindeksować daną stronę.
Google wymaga także stworzenia miniatury video, która będzie widoczna w wyszukiwarce. Należy podać adres URL wskazujący plik miniatury filmu. Google akceptuje większość rozmiarów i typów obrazów, jednakże zaleca miniaturki nie mniejsze nić 640x480 pikseli, zapisanie w formacie JPG, png lub gif. Maksymalny rozmiar to 1920 x 1080 pikseli.
Rozwój technologiczny infrastruktury internetowej sprawił, że płynne i łatwe korzystanie z treści video w Internecie stało się powszechne. To z kolei zmobilizowało wiele średnich firm do sięgnięcia po ten rodzaj promocji produktów i usług. Film video to nie tylko skuteczny sposób na dotarcie z komunikatem reklamowym czy PR do szerokiej rzeszy odbiorców. Obecnie unikalne treści video na firmowej stronie internetowej (dobrze zoptymalizowane pod kątem SEO) to także istotny argument dla Google przy ustalaniu pozycji strony w organicznych wynikach wyszukiwania. A przecież, co nie jest tezą odkrywczą, wysoka pozycja firmowej strony internetowej w wynikach wyszukiwania na związane z firmą kluczowe hasła, w zdecydowanej większości przypadków gwarantuje zwiększenie grupy klientów, a co za tym idzie i zysków.
REKLAMA
REKLAMA