REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Treści video jako sposób promocji firmy i strony internetowej

REKLAMA

Reklamowy film video to skuteczny sposób nie tylko na promocję firmy, produktu czy nowej usługi w Internecie, ale także samej strony internetowej w wyszukiwarkach. Eksperci powszechnie wskazują, że opublikowanie na firmowej stronie internetowej filmu video, może mieć znaczny wpływ na pozycję strony w organicznych wynikach wyszukiwania.

W tym celu musi być jednak spełnionych kilka warunków: film musi zawierać ciekawe i atrakcyjne treści, film musi być właściwie opublikowany i zoptymalizowany pod kątem wyszukiwarek a także musi zostać skutecznie wypromowany.

REKLAMA


Reklamowy film video to obecnie forma promocji, na którą mogą sobie pozwolić nie tylko firmy z ogromnym budżetem reklamowym. Rozwój technologiczny sprzętu video umożliwił realizację profesjonalnych filmów reklamowych także przedsiębiorstwom średniego szczebla (pewien próg finansowy związany z realizacją oraz publikacją video na własnej stronie dalej stanowi ograniczenie dla niewielkich jednoosobowych lub rodzinnych firm). W Internecie - co pokazują doświadczenia ostatnich lat - największą popularność zyskały filmy reklamowe, które oparte były na genialnym pomyśle, a nie na wielkim budżecie. Zresztą według badań, najbardziej istotne cechy mające wpływ na to czy reklama się podoba odbiorcom, to: humor, pomysł oraz przydatne informacje (IIBR - badanie „Opinie internautów o reklamie”, czerwiec 2011). Video film to także znaczniej bardziej atrakcyjna forma reklamy niż zwykły banner statyczny czy tekst reklamowy. W cywilizacji obrazu, taka forma reklamy ma szansę odnieść największy efekt. Stworzenie firmowego video, niezależnie czy o charakterze reklamowym czy PR, nie tylko skutecznie przyczynia się do promocji firmy, produktu czy usługi w Internecie, ale może także mieć znaczący wpływ na miejsce strony firmowej w wynikach wyszukiwania.

Tylko oryginalne i ciekawe treści video mają znaczenie dla promocji firmowej strony


Jeśli chcemy, aby nasz film video był istotnym argumentem dla wyszukiwarek przy ustalaniu rankingu organicznych wyników wyszukiwania, film video musi zawierać oryginalne i atrakcyjne treści (Google oceni to na podstawie transkrypcji, opisu oraz tagów). Unikalny kontent był i zapewne długo będzie ceniony przez wyszukiwarki. Atrakcyjny, z punktu widzenia przekazu, film będzie można także szybko i łatwo wypromować. W przypadku filmów dedykowanych dla użytkowników Internetu bardziej liczy się kreatywność twórców niż wysoki budżet firmy. Cenione przez wyszukiwarki są nie tylko reklamowe filmiki oparte na ciekawym pomyśle, ale także filmy prezentujące merytoryczne treści. Gdy firma zechce w filmie uchylić rąbka tajemnicy dotyczącej produkcji nowego produktu, a nawet samego wyglądu prototypu, może liczyć na zauważenie nie tylko przez internautów, ale także wyszukiwarki.


Dwie strategie publikacji treści video - wady i zalety

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA


Film video, aby skutecznie wpłynął na atrakcyjność naszej strony internetowej w „oczach” wyszukiwarki, musi być prawidłowo opublikowany. W praktyce spotykamy dwie zasadnicze strategie publikacji filmów video. Na własnej stronie firmowej lub na jednym ze specjalistycznych portali typu YouTube. Obie strategie mają swoje wady i zalety. Wydaje się jednak, że z punktu widzenia bezpośredniej popularności i budowy potencjału naszej strony firmowej, przy zastosowaniu pierwszej strategii osiągniemy lepsze rezultaty. Wadą takiego rozwiązania jest konieczność skorzystania z dobrego, a przez to drogiego serwera (filmy video są zużywają dużo transferu, co z kolei wymaga profesjonalnego hostingu).

Zastosowanie drugiej strategii, czyli publikacja filmu video na portalu typu YouTube, większe efekty przyniesie, gdy celem jest promocja konkretnego produktu czy usługi. Nie znaczy to jednak, że taka forma publikacji nie będzie miała żadnego wpływu na promocję naszej strony. Częsta ekspozycja wizytówki naszego filmu video na portalu YouTube, może przyczynić się do wzrostu popularności naszej firmy i znacząco zwiększyć liczbę odwiedzin naszej strony firmowej. Dzięki publikacji filmu video na portalu typu YouTube, unikniemy kosztów związanych z koniecznością posiadania lub opłacenia wydajnego serwera.

REKLAMA

Nierzadkim rozwiązaniem stosowanym przy publikacji filmu video w Internecie, jest połączeniu obu tych strategii. Rozwiązanie hybrydowe polega na jednoczesnym opublikowaniu naszego filmu na YouTube, a następnie zakotwiczenie go na własnej stronie firmowej. Rozwiązanie takie ma szansę przynieść oczekiwane efekty dla promocji naszej strony w wyszukiwarkach, jeśli internauci będą linkować podstronę z filmem, a nie bezpośrednio sam film. Co więcej, istnieje dodatkowe ryzyko związane z zastosowaniem takiego hybrydowego rozwiązania - bazuje ono na możliwości nieuprawnionego opublikowania filmu na innej witrynie. O ile powszechna publikacja naszego filmu video w Internecie (nawet bez naszej zgody) wpływa na promocję naszego produktu czy usługi, to, w przypadku kiedy nasz materiał zostanie umieszczony na łamach znanych portali, nie daje większych efektów dla bezpośredniej promocji naszej strony w wyszukiwarkach.

Jeśli zdecydujemy się na publikację filmu video na własnej stronie to należy wybrać odpowiedni format pliku video, stopień kompresji i sposób odtwarzania filmu. Najlepiej opublikować film na stronie w sąsiedztwie wartościowego tekstu, korespondującego z treścią video. Takie osadzenie kontekstowe filmu dodatkowo podniesie jego wartość.


Poprawmy tytuł, opis i  tagi video


Google, a także inne wyszukiwarki nie potrafią odczytywać zawartości treści filmów video, dlatego konieczne jest właściwe jego opisanie oraz wykorzystanie transkrypcji. Tylko właściwie zatytułowany, opisany i „otagowany” film video, bazujący na unikalnej treści, może przyczynić się do podniesienia pozycji naszej strony firmowej w wynikach wyszukiwania na pożądane zapytania internautów. Na podstawie tych informacji Google przyporządkuje film do konkretnej tematyki. Jakość opisu i treści oraz użycie fachowych zwiększy wartość danej publikacji „w oczach” wyszukiwarki. Tytuł powinien odzwierciedlać treści zawarte w video. Najlepiej jednak skorzystać z rozwiązania hybrydowego, z jednej strony tytuł powinien być interesujący dla Internauty, z drugiej natomiast przyjazny wyszukiwarkom. Zalecana długość tytułu to co najmniej 60 znaków, nie więcej jednak niż 100. Natomiast w opisie filmu należy umieścić w dość zręczny sposób frazy kluczowe, na które chcemy, aby nasza strona firmowa pojawiała się wysoko w wynikach wyszukiwania. Im bardziej opis i zawarte w nim frazy (oraz ich kombinacje) będą korespondować z ofertą i działalnością firmy, tym czytelniejszy będzie dla Google przekaz. Eksperci wskazują, że w opisie oprócz fraz kluczowych, należy co najmniej raz użyć słowa „video”. W przypadku publikacji filmu na portalach typu YouTube czy Vimeo do filmu filmu należy dodać także tagi, które także muszą być związane z szeroko pojętą branżą firmy, jej produktami i usługami.

 

Do określenia właściwych fraz w ramach działań SEO można użyć jednego z narzędzi online, choćby popularnego Google Keyword Tool. Jednakże wskazówek tego typu nie można przyjmować bezkrytycznie, odrobina intuicji i doświadczenia będzie tutaj wskazana


Video - oddzielna podstrona


Jeśli zdecydujemy się na publikację filmu video na własnej stronie firmowej, eksperci radzą, że najlepszym rozwiązaniem z punktu widzenia SEO jest umieszczenie go na osobnej podstronie (jeden film, jedna strona). Podstrona zawierająca treści video, musi być prawidłowo zoptymalizowana pod kątem SEO. Warto zwrócić uwagę na metatagi title i description - uważa się, że mają one o wiele większe znaczenie dla pozycji strony w wynikach wyszukiwania, niż metatagi zwykłej strony tekstowej.


Promocja filmu video


Opublikowanie filmu video na firmowej stronie internetowej to tylko jeden z istotnych czynników mających wpływ na pozycję naszej strony w wynikach wyszukiwania. Kolejny czynnik mający znaczenie dla pozycji w wyszukiwarkach to liczba linków prowadzących do naszej witryny. Dzięki ciekawym treściom video możemy tę liczbę znacząco zwiększyć. Wystarczy tylko skuteczna promocja naszego filmu video w sieci. Najskuteczniejszym sposobem promocji treści video jest marketing wirusowy. Ten jednak najlepiej się sprawdza w przypadku treści nietypowych, zaskakujących, z dużą dawką humoru. W przypadku klasycznych filmów reklamowych czy filmów o charakterze PR lepszym rozwiązaniem będzie promocja filmu na portalach branżowych lub serwisach typu Twitter czy Facebook. Mając na uwadze ostatnie informacje płynące od Google, mówiące o dużym znaczeniu powiązań z portalami społecznościowymi dla pozycji firmowej strony w wynikach wyszukiwania, wydaje się, że budowanie siatki linków do naszego filmu video na bazie tych właśnie portali, będzie rozwiązaniem optymalnym.

Miniatura video i mapa strony video w Google Webmaster Tools


Film video, aby skutecznie przyczynił się do promocji naszej strony firmowej musi być przede wszystkim zaindeksowany przez Google. Pomocnym rozwiązaniem przyspieszającym proces indeksacji jest stworzenie pliku Video Sitemap oraz dodanie go następnie do Google Webmaster Tools. Przy dodawaniu Video Sitemap warto dodać nie tylko wymagane obowiązkowo przez Google dane takie jak tytuł, opis, adres URL strony odtwarzania, adres URL miniaturki, lokalizację nieprzetworzonego pliku video i/lub adres URL odtwarzacza SWF, ale także podać datę, po upływie której film nie będzie dostępny, czas trwania video, ocenę, liczbę wyświetleń, datę pierwszej publikacji, tagi kojarzone z filmem, kategorię filmu video i wiele innych informacji. To pozwoli wyszukiwarce szybciej i zgodnie z naszymi oczekiwaniami zaindeksować daną stronę.


Google wymaga także stworzenia miniatury video, która będzie widoczna w wyszukiwarce. Należy podać adres URL wskazujący plik miniatury filmu. Google akceptuje większość rozmiarów i typów obrazów, jednakże zaleca miniaturki nie mniejsze nić 640x480 pikseli, zapisanie w formacie JPG, png lub gif. Maksymalny rozmiar to 1920 x 1080 pikseli.


Rozwój technologiczny infrastruktury internetowej sprawił, że płynne i łatwe korzystanie z treści video w Internecie stało się powszechne. To z kolei zmobilizowało wiele średnich firm do sięgnięcia po ten rodzaj promocji produktów i usług. Film video to nie tylko skuteczny sposób na dotarcie z komunikatem reklamowym czy PR do szerokiej rzeszy odbiorców. Obecnie unikalne treści video na firmowej stronie internetowej (dobrze zoptymalizowane pod kątem SEO) to także istotny argument dla Google przy ustalaniu pozycji strony w organicznych wynikach wyszukiwania. A przecież, co nie jest tezą odkrywczą, wysoka pozycja firmowej strony internetowej w wynikach wyszukiwania na związane z firmą kluczowe hasła, w zdecydowanej większości przypadków gwarantuje zwiększenie grupy klientów, a co za tym idzie i zysków.

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Tense.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Emigracja zarobkowa. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści?

Emigracja zarobkowa na świecie. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści? W tym roku na podium znalazła się Australia, wyprzedzając dotychczasowego lidera – Kanadę. A gdzie można znaleźć najwięcej specjalistów z Polski? 

Jak ulga na ekspansję wspiera przedsiębiorców w zdobywaniu nowych rynków?

Ulga na ekspansję, która weszła w życie 1 stycznia 2022 roku. Jej celem jest wspieranie przedsiębiorców w zwiększaniu przychodów ze sprzedaży produktów, szczególnie poprzez rozszerzenie działalności na nowe rynki. Mimo że ulga na ekspansję pozwala zaoszczędzić do 190 tys. złotych rocznie, w praktyce okazała się mało popularna – w 2022 roku skorzystało z niej jedynie 224 podatników CIT. To pokazuje, że pomimo potencjalnie dużych korzyści, ulga wciąż nie cieszy się szerokim zainteresowaniem wśród przedsiębiorców.

Fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną? Ekspertka krytycznie o planach Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów planuje zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych od 2025 r. Zdaniem ekspertki dr Anny Marii Panasiuk proponowane przez resort finansów zmiany idą za daleko, a ich wprowadzenie może doprowadzić do tego, że fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną.

Rewolucja w VAT dla małych podatników: nowe zwolnienie podmiotowe daje korzyść w obrotach z zagranicą

To będzie rewolucyjna nowelizacja ustawy VAT. Teraz nawet niewielka sprzedaż zagranicę np. przez platformę internetową wymusza płacenie VAT – formalnie nawet od osób nie prowadzących działalność gospodarczą i fiskus może skutecznie podatku dochodzić.

REKLAMA

Już 400 tysięcy firm wpisanych na listy dłużników. Jak odzyskiwać zaległe pieniądze?

W Polsce na listy dłużników wpisanych jest już 400 tysięcy firm. Najtrudniej jest w branży meblarskiej, transportowej, budowlanej i IT. Aż 27% dłużników nie płaci zobowiązań nie dlatego, że nie ma pieniędzy, ale dlatego że ma złe intencje. Takie alarmujące dane podaje Skaner MŚP 2024 dla BIG InfoMonitor. Jak odzyskiwać zaległe pieniądze? 

Właściciele wiodących firm rodzinnych na Kongresie 4 GENERATIONS w Fabryce Norblina w Warszawie

Według badań Instytutu Biznesu Rodzinnego i GUS-u w Polsce jest nawet 2,2 mln firm, w których większościowe udziały ma rodzina: „rodzina biznesowa”. To nowe pojęcie wprowadzone przez IBR, ale stare w swoim znaczeniu, struktura oparta na więzach krwi i wspólnym zaangażowaniu w biznes, która może trwać przez pokolenia. Właśnie rodziny biznesowe spotkają się na Kongresie 4 GENERATIONS.

Powódź uniemożliwia realizację umowy? Sprawdź co można zrobić [Przykłady]

Jak powódź wpływa na wykonanie świadczeń umownych? Kiedy niezbędne będą rozstrzygnięcia poczynione przez sąd? Aktualne przepisy na praktycznych przykładach omawia radca Prawny Zbigniew Cieślak z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

Umowa czy kontrakt? Różnice, o których powinni wiedzieć HR-owcy i menedżerowie

Współczesne realia biznesowe wymagają od organizacji elastyczności w zarządzaniu ludźmi, szczególnie na stanowiskach menedżerskich. W Polsce istnieją dwa główne rodzaje umów, na podstawie których można zatrudniać menedżerów: umowa o pracę oraz kontrakt menedżerski (umowa zlecenie). Oba typy umów różnią się w wielu aspektach, dlatego działy HR powinny znać różnice między nimi, aby podjąć świadomą decyzję co do formy zatrudnienia menedżera.

REKLAMA

Handel fałszywymi opiniami w internecie [RAPORT]

Firmy sprzedające w sieci walczą coraz zacieklej o klientów. A ponieważ aż 95% internautów przed zakupem sprawdza recenzje, to niektóre e-sklepy sięgają po nieuczciwe praktyki. Jak wynika z najnowszych danych TrustMate, blisko dwa tysięcy sklepów online w Polsce kupuje fikcyjne recenzje. Proceder ma miejsce, pomimo że kary za takie praktyki sięgają do 10% obrotu e-sklepów. Czy problem narasta? Jak można się przed nim bronić?

Już od 1 listopada 2024 r., z tym wnioskiem, blisko 2 mln przedsiębiorców, będzie mogło obniżyć koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Wakacje składkowe 2024 i 2025

Od grudnia 2024 r. – na podstawie wniosku złożonego w listopadzie br. – blisko 2 mln przedsiębiorców, będzie mogło skorzystać z ulgi, która odpowiadać będzie sumie miesięcznych składek na własne ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie chorobowe oraz na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy. Z wakacji składkowych – bo o nich mowa – przedsiębiorcy będą mogli korzystać raz w roku. W tym czasie, będą oni mogli prowadzić działalność gospodarczą na dotychczasowych zasadach, a składki na ubezpieczenia społeczne, za miesiąc objęty zwolnieniem, zostaną za nich opłacone z budżetu państwa.

REKLAMA