REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pozycjonowanie "long tail" - efektywny sposób na promocję sklepów internetowych i firm usługowych w wyszukiwarkach

REKLAMA

W świetle badań potwierdzających fakt, że internauci zdecydowanie częściej kierują się organicznymi wynikami wyszukiwania niż podpowiedziami z linków AdWords, pozycjonowanie staje się jednym z najbardziej efektywnych sposobów na promocję firmy w wyszukiwarce. Jednakże w przypadku sklepów internetowych i firm usługowych, pozycjonowanie „long tail” jest znacznie bardziej efektywnym sposobem promocji w wyszukiwarce niż pozycjonowanie na frazy ogólne. Można nawet pokusić się o opinię, że pozycjonawanie „long tail” to przyszłość SEO w przypadku tego typu firm.

Pozycjonowanie „long tail” - co to jest?

REKLAMA

Pozycjonowanie stron internetowych to usługa mająca na celu podniesienie pozycji strony firmowej w wynikach wyszukiwania w wyszukiwarkach na frazy kluczowe wpisywane w pole zapytania przez internautów. Frazy naturalnie są zawsze związane z działalnością firmy lub jej usługami i produktami. Wybór fraz pozycjonowanych to decyzja strategiczna, przed którą stają wszystkie firmy zlecające pozycjonowanie. Możliwe jest pozycjonowanie na frazy ogólne (inaczej zwane pozycjonowaniem wąskim), najczęściej na frazy jedno lub dwuwyrazowe (np. „lodówki”, „frezowanie” lub „mechanik Poznań”). Jest także pozycjonowanie „long tail” (zwane czasem pozycjonowaniem szerokim lub pozycjonowaniem długich ogonów). Pozycjonowanie „long tail” to pozycjonowanie strony firmowej na frazy wielowyrazowe (np. „mechanik samochodowy Poznań Ławica”, „specyfiki kulturystyczne z dodatkami mikroelementów”). Optymalnym rozwiązaniem w przypadku pozycjonowania „long tail” jest pozycjonowanie na frazy będące kombinacjami słów bezpośrednio związanych z usługami i produktami firmy. Generalnie mechanizmy pozycjonowania wąskiego i szerokiego zasadniczo się nie różnią. W przypadku pozycjonowania „long tail” duże znaczenie ma optymalne rozwiązanie linków wewnętrznych i zewnętrznych oraz właściwe opisanie produktów i usług.


Pozycjonowanie „long tail” - wysoka efektywność i relatywnie niski koszt

Pozycjonowanie „long tail” w wielu przypadkach jest korzystniejszym rozwiązaniem niż pozycjonowanie na mocno konkurencyjne frazy ogólne. Wynika to głównie z faktu, że pozycjonowanie na frazy ogólne jest coraz droższe i coraz trudniejsze. W obszarze fraz ogólnych jest olbrzymia konkurencja. Specjaliści wskazują, że koszt wprowadzenia i utrzymania strony w TOP10 (tylko pierwsza dziesiątka tak naprawdę się liczy w przypadku fraz ogólnych) na takie ogólne frazy jak „kredyty” czy „ubezpieczenia”, oscyluje w granicach kilku tysięcy złotych miesięcznie i wymaga kilkunastu miesięcy wytężonej pracy. Jednakże wysokie koszty pozycjonowania fraz ogólnych to nie jedyny argument za pozycjonowaniem „long tail”. Po prostu w wielu przypadkach pozycjonowanie „long tail” przynosi lepsze efekty.

Pozycjonowanie „long tail” - sklepy internetowe

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Większość sklepów internetowych dostrzegło już zalety tej formy pozycjonowania. Prowadząc, dajmy na to, sklep internetowy z telewizorami plazmowymi, przy małym asortymencie lepiej jest zastosować pozycjonowanie „long tail”. Na podstawie doświadczenia możemy stwierdzić, że pozycjonowanie łączne na dwie frazy „telewizor Panasonic” oraz „telewizor plazmowy Panasonic TX-P46G30E" przyniesie lepsze rezultaty, niż pozycjonowanie na ogólną frazę „telewizor” czy „telewizory”. Taki sposób pozycjonowania wpłynie na ogólny wizerunek sklepu, jednakże nie zwiększy sprzedaży. Obserwując zachowania internautów można wywnioskować, że użytkownicy wpisujący ogólną frazę kluczową w wyszukiwarce, już po chwili doprecyzowują swoje poszukiwania (lub wybierają podpowiedź wyszukiwarki). Dzieje się tak dlatego, że przy wyszukiwaniu za pomocą fraz ogólnych, internauta otrzymuje zbyt dużo podobnych wyników wyszukiwania - a tym samym zbyt wiele produktów. Ten chaos i szum informacyjny zmusza go do poszukiwania konkretnego modelu.

Często internauci poszukują także konkretnych produktów (za pomocą opcji „kopiuj - wklej”) całej frazy określającej dokładnie model telewizora z jakiejś internetowej recenzji lub artykułu na portalu branżowym. W podobny sposób internauci poszukują informacji związanej z ceną konkretnego produktu w porównywarkach cenowych. Według wyników badań, coraz więcej zapytań (także w Polsce) składa się z 3-4 wyrazów. Przy tak ogromnej konkurencji w wyszukiwarkach i powiększającym się szumie informacyjnym, można założyć, że internauci nie chcąc tracić czasu na przedzieranie się przez nietrafione wyniki, coraz częściej będą stosować właśnie zapytania wielowyrazowe.

Strategia pozycjonowania „long tail” jest szeroko stosowana np. przez sklepy internetowe z zamiennymi częściami samochodowymi. W przypadku zapytań o części,  wpisywanie ogólnych fraz do wyszukiwarki typu: „wahacz” czy „amortyzator” nie ma najmniejszego sensu. Efektywniejszym rozwiązaniem jest strategia „long tail”, gdzie frazy będą zbitką nazwy części, marki i modelu auta i nazwy firmy produkującej część (np. „wahacz dolny mercedes w203 Febi”).

Pozycjonowanie „long tail” szczególnego znaczenia nabiera w przypadku sklepów internetowych z niszowym asortymentem. Pozycjonowanie takiego sklepu poprzez frazy ogólne nigdy nie da takich efektów jak pozycjonowanie „long tail”. W przypadku artykułów niszowych, czy nawet ekologicznych, mamy do czynienia z klientem świadomym, posługującym się fachowym słownictwem, opisującym dokładnie towar, którego szuka (np. „krem z naturalnym progesteronem”).

Pozycjonowanie „long tail” - firmy usługowe

REKLAMA

Pozycjonowanie „long tail” przynosi także dobre efekty nie tylko w przypadku pozycjonowania sklepów internetowych. Dla firm usługowych to także lepsze rozwiązanie. Na podstawie ogólnych obserwacji oraz wypowiedzi administratorów stron firmowych można wskazać, że firmowa strona internetowa zakładu mechanicznego (np. z Wrocławia) ma sumarycznie więcej wejść z takich fraz jak „dobry mechanik we Wrocławiu”, „mechanik we Wrocławiu na Bielanach” niż z frazy ogólnej „mechanik Wrocław”. Można przypuszczać, że doświadczony internauta z góry przewiduje, że na frazę ogólną nie otrzyma satysfakcjonujących go wyników - będą one niezbyt dokładne, dlatego od razu stara się zadać precyzyjnie pytanie.

Pozycjonowanie „long tail” to także idealne rozwiązanie dla firm usługowych, których profesjonalna nazwa usługi jest słabo znana szerokiej grupie odbiorców. Na przykład: „pozycjonowanie”. Większość klientów nie zna tego fachowego terminu określającego działania mające na celu podwyższenie firmowej strony internetowej w wynikach wyszukiwania. Można przypuszczać, że większość właścicieli małych i średnich firm będzie poszukiwało agencji reklamowej w tym celu posługując się takimi zwrotami jak "umieszczenie wysoko strony w wyszukiwarce", „podwyższenie pozycji strony w Google”, itp. Podobnie jak w przypadku specyfików i chemikaliów - który z internautów, poszukując firmy zwalczającej insekty i szkodniki za pomocą substancji chemicznych, będzie posługiwało się frazą „fumigacja”? Zapewne jakaś nieliczna grupa fachowców.

Pozycjonowanie „long tail” - wady i zalety

Pozycjonowanie „long tail” jest relatywnie tańsze od pozycjonowania na frazy ogólne. Nie znaczy to jednak, że pozycjonowanie „long tail” można prowadzić we własnym zakresie lub przy niewielkim budżecie. Pozycjonowanie „long tail” wymaga perfekcyjnie i wzorowo przeprowadzonej optymalizacji strony internetowej. Ważną rolę ogrywa tutaj także właściwe linkowanie wewnętrzne i zewnętrzne. Istotny jest także poprawny, korespondujący z frazami sposób opisywania usług i produktów. Robot Google musi mieć dobre „zahaczenie” na stronie. Wszystko to przemawia za tym, aby pozycjonowanie „long tail” powierzyć profesjonalnej agencji interaktywnej. Pozycjonowanie „long tail” wymaga także więcej czasu i cierpliwości. Czasem pierwsze efekty mogą przyjść dopiero po kilku lub kilkunastu miesiącach. Wydaje się także, że w przypadku pozycjonowania „long tail” jeszcze bardziej liczy się pierwsza strona wyników wyszukiwania, a uwzględniając reklamy AdWords - to już właściwie TOP5 czy nawet w niektórych przypadkach TOP2.

Trudności związane z pozycjonowaniem „long tail” nie powinny jednak odstraszać zainteresowanych tą koncepcją. Pozycjonowanie „long tail” w wielu przypadkach znacząco zwiększa konwersję. Wiele sklepów internetowych i firm usługowych, dzięki pozycjonowaniu „long tail” nie tylko zwiększyło bazę klientów, ale także poszerzyło jej charakter. Obecnie ich klienci to bardzo zróżnicowana grupa. To istotny czynnik zapewniający bezpieczeństwo biznesowe firmy.

Pozycjonowanie „long tail” pozwala docierać do różnych grup odbiorców. Pozycjonowanie wielu fraz szczegółowych daje olbrzymi efekt synergii. Czym więcej fraz pozycjonujemy, tym więcej fraz dodatkowych niejako pozycjonuje się samoistnie. Nierzadko pozycjonerzy przyznają, że liczba wejść dzięki frazom „long tail” (o których nigdy by nie przypuszczali, że mogą się łączyć z serwisem i firmą) jest znacznie większa niż dzięki frazom ogólnym.  


Pozycjonowanie na frazy ogólne - bardziej prestiż niż efektywność

Pozycjonowanie na ogólne frazy nie zniknie. Wydaje się, że ten rodzaj pozycjonowania w przypadku sklepów internetowych i firm usługowych to bardziej prestiż i wizerunek niż efektywna sprzedaż. Pozycjonowanie ogólne jest bardzo kosztowne, dlatego coraz więcej małych firm z niego rezygnuje. Budowanie bazy wartościowych linków związanych z frazami ogólnymi, charakteryzującymi się wysoką konkurencyjnością jest procesem nie dość, że kosztownym to i pracochłonnym.

Jednakże w wielu przypadkach pozycjonowanie na frazy ogólne to nie tylko prestiż i pewien rodzaj internetowego PR. Pozycjonowanie na ogólne frazy ma sens w przypadku firm, kiedy jej znalezienie związane jest tylko z jedną lub dwoma frazami (na przykład producent schodów). Takie firmy będą musiały przystąpić do kosztownego „wyścigu zbrojeń”, aby znaleźć się wysoko w wynikach wyszukiwania.

Pozycjonowanie „long tail” to przyszłość

Pozycjonowanie „long tail” to przyszłość, właściwie dla większości nowo powstających firm. Nie tylko dla sklepów internetowych i firm usługowych. Niewiele małych i średnich firm w chwili obecnej już stać na kosztowne pozycjonowanie na frazy ogólne. Na te frazy jest ogromna konkurencja. Wydaje się, że dopóki Google nie wprowadzi fundamentalnych zmian w algorytmie, bardzo trudno będzie nowym firmom na popularne frazy „wskoczyć” do TOP10. Jeśli nawet poczyniłby taką inwestycję, to wydaje się, że w przypadku sklepów internetowych i firm usługowych nie było by to rozwiązaniem opłacalnym.

  

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Tense.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Włamania na konto e-mail możesz nie zauważyć! Jak działają cyberprzestępcy?

  Cyberprzestępcy wciąż szukają nowych sposobów na wyłudzanie danych. Na przykład przejmując konto e-mail przenoszą wybrane wiadomości do ukrytych folderów lub usuwają je, tak aby ofiary nie widziały alertów bezpieczeństwa. 

  Technologia rozpoznawania obrazu szansą dla sklepów z monitoringiem półek

  Technologia rozpoznawania obrazu może poprawić efektywność zarządzania sprzedażą. Nie tylko skróci do minimum czas potrzebny na przeprowadzenie audytu, ale i zmniejszy koszty. Eksperci przewidują, że sektor wdrażania tej technologii w ciągu najbliższych 4 lat będzie się rozwijał średnio o 20,4 proc. rocznie.

  Chleb coraz gorszy i coraz droższy? Co nas czeka od nowego roku?

  Ceny pieczywa się stabilizują? Może chwilowo, bo według ekspertów od 2024 roku kilka czynników może mocno wpłynąć na finalne ceny detaliczne. Branża piekarnicza ma kilka pomysłów dla nowego rządu. 

  Branżę handlową w walce z kradzieżami wspiera technologia. A liczba kradzieży rośnie

  Polacy w tym roku mogą przebić liczbę zamówień internetowych i zakupów stacjonarnych w Black Friday względem ubiegłego roku. Na pewno natomiast już na ten moment odnotowano wzrost liczby kradzieży w sklepach. Jak właściciele radzą sobie z kradzieżami? Jak mogą monitorować ruch w sklepie? 

  REKLAMA

  Uszkodzony towar i paczki wypełnione powietrzem. Uwaga na zakupy online podczas Black Friday

  Black Friday i okres przedświąteczny to czas kiedy chętnie kupujemy świece, wino, wyroby szklane - często przez internet. Tego typu towary, w porównaniu z innymi produktami, są dwa razy bardziej podatne na stłuczenie w trakcie dostawy. Do tego klienci często dostają produkty w paczkach nieodpowiadających ich wielkości. 

  Jak sformułować klauzulę arbitrażową, by móc ominąć sądy państwowe?

  Arbitraż online zamiast sądów powszechnych? Duże i małe firmy coraz częściej korzystają z tego sposobu na odzyskanie zaległych płatności. Bo czasem wyrok zapada już 3 tygodnie od złożenia wniosku. W jaki sposób sformułować skuteczną klauzulę arbitrażową? 

  W co najczęściej inwestują Polacy? W siebie!

  Polacy już nie tylko odkładają pieniądze, ale i inwestują. W co najczęściej? Jak oceniają swoją wiedzę dotyczącą inwestowania?

  Jak zarejestrować spółkę z o.o., aby uniknąć błędów?

  Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, nawet przez Internet przy pomocy systemu S24 wymaga pewnej wiedzy, gdyż każdy zapis umowy spółki może wywołać skutki w zakresie różnych dziedzin prawa, począwszy od prawa cywilnego, podatkowego, ubezpieczeń społecznych, ochrony konkurencji, rodzinnego, a nawet prawa karnego. W treści niniejszego artykułu wskażemy najczęściej występujące błędy w zakresie rejestracji spółek. Jednak to, że występują one najczęściej nie oznacza, że wywołują najbardziej dolegliwe skutki. 

  REKLAMA

  Co można sfinansować kredytem inwestycyjnym?
  Kredyt inwestycyjny to jedno z najważniejszych narzędzi, które przedsiębiorcy mogą wykorzystać do rozwoju swojego biznesu. Pozwala on na sfinansowanie różnych rodzajów inwestycji, które mogą przyczynić się do wzrostu firmy. Na co dokładnie możemy przeznaczyć kredyt inwestycyjny?
  Polacy coraz rzadziej chodzą do restauracji. Czego obawiają się właściciele lokali? Najbardziej podwyżek płacy minimalnej

  Polacy coraz rzadziej jedzą poza domem a jeśli już pójdą do restauracji to zostawiają mniejsze napiwki albo dzielą porcje. Tak wynika z obserwacji większości restauratorów. Czy sezon okołoświąteczny i pojawiające się w branży nowe trendy przywrócą klientów? 

  REKLAMA