| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > OECD: Urośnie polska gospodarka w 2012 i 2013 roku

OECD: Urośnie polska gospodarka w 2012 i 2013 roku

OECD szacuje, że polska gospodarka wzrośnie o 3 proc. w 2012 roku. Rok później PKB sięgnie 2,7 proc.

„To pierwsza organizacja międzynarodowa, która przewiduje, że rząd zredukuje deficyt sektora finansów publicznych do 2,9 proc. PKB już w tym roku" - mówi dr Jacek Adamski, dyrektor departamentu ekonomicznego PKPP Lewiatan.

„Przypomnijmy, że nawet Komisja Europejska na początku roku przewidywała, że Polsce nie uda się w 2012 roku zejść z deficytem poniżej 3 proc. PKB. Eksperci OECD dostrzegają, że rząd wprowadził wiele zmian, które sprzyjają ustabilizowaniu finansów publicznych, ale aby ograniczyć deficyt do 1 proc. PKB w 2015 roku, konieczne są dalsze kroki. Tak naprawdę, eksperci OECD oczekują realizacji większości reform, które premier Donald Tusk zapowiedział w expose.

Polecamy: Przeładowane tiry niszczą polskie drogi

OECD szacuje, że w tym roku wzrost gospodarczy będzie wyższy niż zapisano w ustawie budżetowej, aczkolwiek wolniejszy niż w roku ubiegłym. Postuluje też ujednolicenie krajowych i unijnych definicji długu publicznego. Rząd tego na pewno nie zrobi, ponieważ gdyby przyjął metodologię unijną to dług już w 2011 roku przekroczyłby próg 55 proc. PKB, zawarty w ustawie o finansach publicznych. A to oznaczałoby wprowadzenie drastycznych oszczędności" - dodaje Jacek Adamski.

Źródło: PKPP Lewiatan

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Dybała

Doradca podatkowy nr 11590

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »