reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Ubiegły rok był dobry dla firm

Ubiegły rok był dobry dla firm

W 2011 roku firmy miały lepsze wyniki finansowe niż rok wcześniej - podał GUS. Zyskały duże i średnie firmy, straciły małe.

„To był bardzo dobry rok w firmach średnich i dużych. Z tak wysoką dynamiką przychodów mieliśmy do czynienia w okresie dobrej koniunktury gospodarczej w latach 2006-2007" - mówi dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

„Co prawda wysokiej dynamice przychodów towarzyszył wzrost kosztów, ale był nieco mniejszy, co oznacza, że przedsiębiorstwom udało się zapanować nad kosztami, mimo, że musiały sobie poradzić z rosnącymi cenami surowców i materiałów.

Wynik finansowy netto był najwyższy w historii i osiągnął prawie 104 mld zł. Spory w nim udział miały rezultaty działalności finansowej firm. Z jednej strony, nie zmieniło się istotnie ich zadłużenie i nie wzrosły koszty finansowe. Z drugiej zaś strony firmy, szczególnie w czwartym kwartale 2011 roku, wykorzystując niezłą koniunkturę na rynkach finansowych, restrukturyzowały portfel aktywów finansowych, pozbywając się jego części. Wartość zysku netto w 2011 roku wzrosła, ale w stopniu mniejszym niż strata netto. Towarzyszył temu niestety wzrost odsetka przedsiębiorstw, które poniosły straty.

Polecamy: Niewypłacalny kontrahent – co zrobić?

Firmy, które zaczęły mieć problemy w latach 2008-2009, dalej sobie nie radziły. Większość jednak znalazła sposób na funkcjonowanie w turbulentnych czasach. Szczególnie dotyczy to przedsiębiorstw z sektora przetwórstwa przemysłowego. Kolejny rok firmy utrzymywały bardzo wysoką płynność gotówkową, tym samym zachowując dużą zdolność do realizacji swoich zobowiązań. Mocną pozycję obronili eksporterzy. Prawie nie zmienił się odsetek firm-eksporterów, ale wzrosła o prawie 19 proc. wartość sprzedaży na eksport.

W tym roku trudno będzie osiągnąć tak wysoką dynamikę przychodów, ale jest szansa, żeby wynik finansowy był jeszcze lepszy. Przedsiębiorstwa powinny też utrzymać wysoką rentowność i płynność" - dodaje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Polecamy: Kredyt inwestycyjny jako źródło finansowania

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria finansowo-rachunkowa Monika Zwolańska

Rachunkowość spółek i organizacji pozarządowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama