| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Ubiegły rok był dobry dla firm

Ubiegły rok był dobry dla firm

W 2011 roku firmy miały lepsze wyniki finansowe niż rok wcześniej - podał GUS. Zyskały duże i średnie firmy, straciły małe.

„To był bardzo dobry rok w firmach średnich i dużych. Z tak wysoką dynamiką przychodów mieliśmy do czynienia w okresie dobrej koniunktury gospodarczej w latach 2006-2007" - mówi dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

„Co prawda wysokiej dynamice przychodów towarzyszył wzrost kosztów, ale był nieco mniejszy, co oznacza, że przedsiębiorstwom udało się zapanować nad kosztami, mimo, że musiały sobie poradzić z rosnącymi cenami surowców i materiałów.

Wynik finansowy netto był najwyższy w historii i osiągnął prawie 104 mld zł. Spory w nim udział miały rezultaty działalności finansowej firm. Z jednej strony, nie zmieniło się istotnie ich zadłużenie i nie wzrosły koszty finansowe. Z drugiej zaś strony firmy, szczególnie w czwartym kwartale 2011 roku, wykorzystując niezłą koniunkturę na rynkach finansowych, restrukturyzowały portfel aktywów finansowych, pozbywając się jego części. Wartość zysku netto w 2011 roku wzrosła, ale w stopniu mniejszym niż strata netto. Towarzyszył temu niestety wzrost odsetka przedsiębiorstw, które poniosły straty.

Polecamy: Niewypłacalny kontrahent – co zrobić?

Firmy, które zaczęły mieć problemy w latach 2008-2009, dalej sobie nie radziły. Większość jednak znalazła sposób na funkcjonowanie w turbulentnych czasach. Szczególnie dotyczy to przedsiębiorstw z sektora przetwórstwa przemysłowego. Kolejny rok firmy utrzymywały bardzo wysoką płynność gotówkową, tym samym zachowując dużą zdolność do realizacji swoich zobowiązań. Mocną pozycję obronili eksporterzy. Prawie nie zmienił się odsetek firm-eksporterów, ale wzrosła o prawie 19 proc. wartość sprzedaży na eksport.

W tym roku trudno będzie osiągnąć tak wysoką dynamikę przychodów, ale jest szansa, żeby wynik finansowy był jeszcze lepszy. Przedsiębiorstwa powinny też utrzymać wysoką rentowność i płynność" - dodaje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Polecamy: Kredyt inwestycyjny jako źródło finansowania

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Pietrusiński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »