Umowa o dzieło
REKLAMA
REKLAMA
Chodzi tu zarówno o materialne efekty pracy (np. naprawa sprzętu), jak i niematerialne utrwalone w jakimś przedmiocie (np. namalowanie obrazu, wykonanie projektu). Charakterystyczne dla tej umowy jest ponoszenie przez wykonawcę pełnej odpowiedzialności za wynik pracy. Ponadto istnieje możliwość dochodzenia przez zamawiającego roszczeń z tytułu rękojmi za wady dzieła, co odróżnia tę umowę od umowy zlecenia.
REKLAMA
Przykładem umowy o dzieło może być umowa z krawcem o uszycie płaszcza, z firmą budowlaną o budowę domu.
REKLAMA
Wysokość wynagrodzenia za wykonanie dzieła można określić w stałej kwocie (ryczałt) albo przez wskazanie podstaw do jego ustalenia (wynagrodzenie kosztorysowe). Jeżeli strony nie określiły wysokości wynagrodzenia ani nie wskazały podstaw do jego ustalenia, poczytuje się w razie wątpliwości, że strony miały na myśli zwykłe wynagrodzenie za dzieło tego rodzaju.
W razie braku odmiennych postanowień umowy, wykonawcy przysługuje wynagrodzenie w chwili oddania dzieła. Jeżeli dzieło ma być oddawane częściami a wynagrodzenie zostało obliczone za każdą część z osobna, wynagrodzenie należy się z chwilą spełnienia każdego ze świadczeń częściowych.
Polecamy: Wynagrodzenie z umowy o dzieło
Polecamy: Zmiana wynagrodzenia określonego w umowie o dzieło
Podstawowe cechy umowy o dzieło:
- jej przedmiotem muszą być czynności dające konkretny rezultat;
- w przypadku podpisania umowy o dzieło z własnym pracownikiem jej przedmiotem nie mogą być prace świadczone w ramach stosunku pracy;
- nie ma obowiązku osobistego świadczenia pracy;
- nie podlegają składce ZUS jeśli nie są zawarte z własnym pracownikiem;
- odpowiedzialność za dzieło spoczywa na wykonawcy;
- różne podstawy ustalania wynagrodzenia ( kosztorysowe, ryczałtowe, odpowiadające nakładowi pracy itp.).
Od umowy o dzieło można odstąpić jedynie gdy:
- wykonawca spóźnia się z rozpoczęciem lub wykończeniem dzieła, tak że stwarza to prawdopodobieństwo, ze nie wykona go w terminie;
- wykonawca wykonuje dzieło wadliwie;
- wady dzieła są tak istotne, ze uniemożliwiają wykorzystanie dzieła, a wykonawca nie jest w stanie ich usunąć.
Polecamy: Odstąpienie od umowy o dzieło
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA