REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynagrodzenie w umowie o dzieło

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
Przyjmujący zamówienie nie będzie mógł żądać podwyższenia wynagrodzenia jeżeli prace dodatkowe wykonał bez zgody zmawiającego.
Przyjmujący zamówienie nie będzie mógł żądać podwyższenia wynagrodzenia jeżeli prace dodatkowe wykonał bez zgody zmawiającego.

REKLAMA

REKLAMA

W umowie o dzieło wystarczy, że strony wskażą jedynie podstawę do ustalenia wynagrodzenia należnego dla przyjmującego zamówienie, bowiem przepisy prawa określają, że wskazanie konkretnej kwoty nie jest konieczne. Określenie wynagrodzenia za dzieło z góry, wydaje się być często zawodne, zwłaszcza w przypadku, gdy zajdzie konieczność przeprowadzenia prac, które nie były przewidziane w zestawieniu prac.

Wprawdzie przepisy Kodeksu cywilnego stanowią, że przyjmujący zamówienie, będzie miał prawo żądać odpowiedniego podwyższenia umówionego wynagrodzenia, ale nie będzie to jednak możliwe w każdym przypadku. Kiedy przyjmujący zamówienie będzie miał prawo żądać podwyższenia umówionego wynagrodzenia?

REKLAMA

W umowie o dzieło strony mogą zadecydować czy należne przyjmującemu zamówienie wynagrodzenie będzie, ustalone w sposób ryczałtowy czy też za pomocą metody kosztowej. To właśnie wybór jednej z form wynagrodzenia w umowie o dzieło przekłada się na późniejsze uprawnienie przyjmującego zamówienie do ewentualnego żądania podwyższenia wynagrodzenia.

Zobacz także Z czego składa się wynagrodzenie?

Wynagrodzenie ryczałtowe

Wynagrodzenie ryczałtowe oznacza, że strony w umowie z góry określiły wysokość wynagrodzenia w oznaczonej kwocie. W takim przypadku kwota ustalonego wynagrodzenia należy się przyjmującemu zamówienie niezależnie od rzeczywistych kosztów wytworzenia dzieła.

Wynagrodzenia kosztorysowe

Wynagrodzenie kosztorysowe nie określa konkretnej sumy należnej przyjmującemu zamówienie za wykonanie przez niego dzieła, obejmuje ono jedynie zestawienie potrzebnych materiałów i prac planowanych z podaniem cen jednostkowych. Zatem wynagrodzenie za dzieło zostanie obliczone na podstawie tych stawek, ale dopiero po wykonaniu dzieła.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli strony wybiorą wynagrodzenie określone kosztorysowo, istnieje możliwość:

  • żądania odpowiedniej zmiany umówionego wynagrodzenia, w przypadku gdy w toku wykonywania dzieła zmianie uległa wysokość cen lub stawek obowiązujących dotychczas w wyniku zarządzenia właściwego organu państwowego (prawo to przysługuje każdej ze stron);
  • żądania przez przyjmującego zamówienie odpowiedniego podwyższenia umówionego wynagrodzenia, w przypadku gdy w toku wykonywania dzieła, zajdzie konieczność przeprowadzenia prac, które nie były przewidziane w zestawieniu prac planowanych będących podstawą obliczenia wynagrodzenia, a zestawienie to sporządził zamawiający dzieło;
  • z kolei, jeżeli zestawienie planowanych prac sporządził przyjmujący zamówienie, będzie mógł on żądać podwyższenia wynagrodzenia tylko wtedy, gdy mimo zachowania należytej staranności nie mógł przewidzieć konieczności prac dodatkowych.

Polecamy serwis Mała firma

Przyjmujący zamówienie nie będzie mógł żądać podwyższenia wynagrodzenia jeżeli prace dodatkowe wykonał bez zgody zmawiającego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

REKLAMA

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

Cyfryzacja dwóch prędkości. Jak się digitalizują polskie firmy?

Analizy rynkowe wskazują na istnienie wśród polskich przedsiębiorstw zjawiska „cyfryzacji dwóch prędkości”. Implementacja elementarnych cyfrowych narzędzi, jak podpis elektroniczny czy cyfrowa pieczęć, może stać się pierwszym krokiem w kierunku zniwelowania różnic względem liderów.

REKLAMA