| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > ABC umów > Wynagrodzenie w umowie o dzieło

Wynagrodzenie w umowie o dzieło

W umowie o dzieło wystarczy, że strony wskażą jedynie podstawę do ustalenia wynagrodzenia należnego dla przyjmującego zamówienie, bowiem przepisy prawa określają, że wskazanie konkretnej kwoty nie jest konieczne. Określenie wynagrodzenia za dzieło z góry, wydaje się być często zawodne, zwłaszcza w przypadku, gdy zajdzie konieczność przeprowadzenia prac, które nie były przewidziane w zestawieniu prac.

Wprawdzie przepisy Kodeksu cywilnego stanowią, że przyjmujący zamówienie, będzie miał prawo żądać odpowiedniego podwyższenia umówionego wynagrodzenia, ale nie będzie to jednak możliwe w każdym przypadku. Kiedy przyjmujący zamówienie będzie miał prawo żądać podwyższenia umówionego wynagrodzenia?

W umowie o dzieło strony mogą zadecydować czy należne przyjmującemu zamówienie wynagrodzenie będzie, ustalone w sposób ryczałtowy czy też za pomocą metody kosztowej. To właśnie wybór jednej z form wynagrodzenia w umowie o dzieło przekłada się na późniejsze uprawnienie przyjmującego zamówienie do ewentualnego żądania podwyższenia wynagrodzenia.

Zobacz także Z czego składa się wynagrodzenie?

Wynagrodzenie ryczałtowe

Wynagrodzenie ryczałtowe oznacza, że strony w umowie z góry określiły wysokość wynagrodzenia w oznaczonej kwocie. W takim przypadku kwota ustalonego wynagrodzenia należy się przyjmującemu zamówienie niezależnie od rzeczywistych kosztów wytworzenia dzieła.

Wynagrodzenia kosztorysowe

Wynagrodzenie kosztorysowe nie określa konkretnej sumy należnej przyjmującemu zamówienie za wykonanie przez niego dzieła, obejmuje ono jedynie zestawienie potrzebnych materiałów i prac planowanych z podaniem cen jednostkowych. Zatem wynagrodzenie za dzieło zostanie obliczone na podstawie tych stawek, ale dopiero po wykonaniu dzieła.

Jeżeli strony wybiorą wynagrodzenie określone kosztorysowo, istnieje możliwość:

  • żądania odpowiedniej zmiany umówionego wynagrodzenia, w przypadku gdy w toku wykonywania dzieła zmianie uległa wysokość cen lub stawek obowiązujących dotychczas w wyniku zarządzenia właściwego organu państwowego (prawo to przysługuje każdej ze stron);
  • żądania przez przyjmującego zamówienie odpowiedniego podwyższenia umówionego wynagrodzenia, w przypadku gdy w toku wykonywania dzieła, zajdzie konieczność przeprowadzenia prac, które nie były przewidziane w zestawieniu prac planowanych będących podstawą obliczenia wynagrodzenia, a zestawienie to sporządził zamawiający dzieło;
  • z kolei, jeżeli zestawienie planowanych prac sporządził przyjmujący zamówienie, będzie mógł on żądać podwyższenia wynagrodzenia tylko wtedy, gdy mimo zachowania należytej staranności nie mógł przewidzieć konieczności prac dodatkowych.

Polecamy serwis Mała firma

Przyjmujący zamówienie nie będzie mógł żądać podwyższenia wynagrodzenia jeżeli prace dodatkowe wykonał bez zgody zmawiającego.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Piskorski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »