reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek finansowy > Indie trzecią gospodarką świata?

Indie trzecią gospodarką świata?

Indyjska gospodarka zajmuje trzecie miejsce w Azji, za Chinami i Japonią, pod względem wysokości PKB. Jeżeli tempo wzrostu PKB zostanie utrzymane, przed indyjską gospodarką rysuje się perspektywa prześcignięcia Japonii do 2030 r.

Indie należą do najszybciej rozwijających się krajów świata. Średnie tempo wzrostu gospodarczego w ciągu ostatnich 20 lat wyniosło ok. 6% rocznie. W latach poprzedzających globalny kryzys gospodarczy i finansowy stopa wzrostu PKB była bliska 10%.

W ubiegłym roku gospodarka Indii wzrosła o 7,8%, a wartość PKB wyniosła 1,84 bln USD, wynika ze wstępnych szacunków. Pod względem kształtowania PKB udział usług stanowi 55,6%, przemysłu – 26,3% oraz rolnictwa – 18,1%.

Indie to kraj o wysokim potencjale rozwoju, gdzie istnieje drugi na świecie pod względem liczebności rynek konsumentów, tworzony przez około 1,2 mld mieszkańców. Generuje on z każdym rokiem coraz wyższy popyt wewnętrzny. Ten z kolei zależy od dochodów ludności, które systematycznie rosną.

Przeczytaj również: Rynek amerykańskich obligacji z bańką spekulacyjną?

Jednak w dalszym ciągu społeczeństwo Indii należy do najuboższych na świecie. PKB, przypadający na mieszkańca, liczony według siły nabywczej, stanowi około 3,5 tys. dolarów. Z każdym rokiem wskaźnik ten wzrasta i w ciągu ostatnich 10 lat uległ podwojeniu.

Struktura zatrudnienia w Indiach daleko odbiega od krajów wysokorozwiniętych – 52% siły roboczej jest zatrudnione w rolnictwie, 34% – w usługach, pozostała część – w przemyśle. Stopa bezrobocia rejestrowanego jest stosunkowo wysoka i wynosi 9,8%.

Niestety wysokiemu tempu wzrostu gospodarczego Indii w ostatnich latach towarzyszyła rosnąca inflacja, która przekroczyła 16% na początku 2010 roku. Bank centralny podjął więc działania, mające na celu zaostrzenie polityki monetarnej. 

Dzięki 13 razy przeprowadzonym podwyżkom stóp procentowych, od 4,25% do 8,5%, skutecznie zatrzymało wzrost cen i na koniec ubiegłego roku wskaźnik CPI spadł do 7,5%.  W lutym bieżącego roku inflacja wyniosła 8,8%.

W 2011 roku odnotowano stosunkowo niewielki wzrost produkcji przemysłowej w Indiach – o 1,8%, wobec 8,1% rok wcześniej. Jest to efekt spowolnienia gospodarczego na świecie. Najdynamiczniej rozwijał się w tym czasie sektor dóbr konsumpcyjnych.

Polecamy serwis: Lokaty

Dług publiczny Indii sięga 70% PKB, a deficyt budżetowy stanowi 5% PKB. Należy jednak zaznaczyć, że tendencja wzrostowa obu tych wskaźników została zahamowana.

Indie importują więcej niż eksportują. W 2011 roku sprowadzono zza granicy towary, wartości 451 mld dolarów, a wyeksportowano za 298 mld dolarów. Warto dodać, że Indie zgodziły się płacić złotem za ropę, importowaną z Iranu. Zapasy tego kruszcu w skarbcu Indii wynoszą 557,7 ton, a ich wartość stanowi 9% narodowych rezerw walutowych. Indie są największym na świecie konsumentem złota w postaci fizycznej; dla społeczeństwa surowiec tej jest skarbem, uświęconym wielowiekową tradycją.

Dobrze rozwinięty sektor usług telekomunikacyjnych, technologii informatycznych  i outsourcingu to wyróżniki Indii na arenie międzynarodowej. Indie stanowią światową stolicę usług call center. Coraz więcej zagranicznych instytucji finansowych lokuje tam swoje centra rozliczeniowe. Zadomowili się tam również potentaci rynku informatycznego, jak m.in. Microsoft, Cisco i SAP.

Oczekiwany wzrost poziomu dochodów ludności Indii będzie stymulować wzrost popytu na towary i usługi, co przełoży się na korzyści firm we wszystkich sektorach gospodarki. Szacuje się, że jednym z kluczowych czynników, stymulujących indyjską gospodarkę, będzie rozwój klasy średniej, który utrzyma popyt konsumencki na wysokim poziomie.

Inwestycje na indyjskim rynku winny stanowić istotny składnik dobrze zdywersyfikowanego portfela inwestycyjnego. Duży potencjał wzrostowy indyjskiej gospodarki stanowi szansę na osiąganie ponadprzeciętnych zysków kapitałowych.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adam Szkurłat

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama