REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Indie trzecią gospodarką świata?

Jan Mazurek
Jan Mazurek
www.moneymarket.pl
Czy indyjskiej gospodarce uda się prześcignąć Japonię?
Czy indyjskiej gospodarce uda się prześcignąć Japonię?

REKLAMA

REKLAMA

Indyjska gospodarka zajmuje trzecie miejsce w Azji, za Chinami i Japonią, pod względem wysokości PKB. Jeżeli tempo wzrostu PKB zostanie utrzymane, przed indyjską gospodarką rysuje się perspektywa prześcignięcia Japonii do 2030 r.

Indie należą do najszybciej rozwijających się krajów świata. Średnie tempo wzrostu gospodarczego w ciągu ostatnich 20 lat wyniosło ok. 6% rocznie. W latach poprzedzających globalny kryzys gospodarczy i finansowy stopa wzrostu PKB była bliska 10%.

REKLAMA

W ubiegłym roku gospodarka Indii wzrosła o 7,8%, a wartość PKB wyniosła 1,84 bln USD, wynika ze wstępnych szacunków. Pod względem kształtowania PKB udział usług stanowi 55,6%, przemysłu – 26,3% oraz rolnictwa – 18,1%.

Indie to kraj o wysokim potencjale rozwoju, gdzie istnieje drugi na świecie pod względem liczebności rynek konsumentów, tworzony przez około 1,2 mld mieszkańców. Generuje on z każdym rokiem coraz wyższy popyt wewnętrzny. Ten z kolei zależy od dochodów ludności, które systematycznie rosną.

Przeczytaj również: Rynek amerykańskich obligacji z bańką spekulacyjną?

REKLAMA

Jednak w dalszym ciągu społeczeństwo Indii należy do najuboższych na świecie. PKB, przypadający na mieszkańca, liczony według siły nabywczej, stanowi około 3,5 tys. dolarów. Z każdym rokiem wskaźnik ten wzrasta i w ciągu ostatnich 10 lat uległ podwojeniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Struktura zatrudnienia w Indiach daleko odbiega od krajów wysokorozwiniętych – 52% siły roboczej jest zatrudnione w rolnictwie, 34% – w usługach, pozostała część – w przemyśle. Stopa bezrobocia rejestrowanego jest stosunkowo wysoka i wynosi 9,8%.

Niestety wysokiemu tempu wzrostu gospodarczego Indii w ostatnich latach towarzyszyła rosnąca inflacja, która przekroczyła 16% na początku 2010 roku. Bank centralny podjął więc działania, mające na celu zaostrzenie polityki monetarnej. 

Dzięki 13 razy przeprowadzonym podwyżkom stóp procentowych, od 4,25% do 8,5%, skutecznie zatrzymało wzrost cen i na koniec ubiegłego roku wskaźnik CPI spadł do 7,5%.  W lutym bieżącego roku inflacja wyniosła 8,8%.

W 2011 roku odnotowano stosunkowo niewielki wzrost produkcji przemysłowej w Indiach – o 1,8%, wobec 8,1% rok wcześniej. Jest to efekt spowolnienia gospodarczego na świecie. Najdynamiczniej rozwijał się w tym czasie sektor dóbr konsumpcyjnych.

Polecamy serwis: Lokaty

Dług publiczny Indii sięga 70% PKB, a deficyt budżetowy stanowi 5% PKB. Należy jednak zaznaczyć, że tendencja wzrostowa obu tych wskaźników została zahamowana.

REKLAMA

Indie importują więcej niż eksportują. W 2011 roku sprowadzono zza granicy towary, wartości 451 mld dolarów, a wyeksportowano za 298 mld dolarów. Warto dodać, że Indie zgodziły się płacić złotem za ropę, importowaną z Iranu. Zapasy tego kruszcu w skarbcu Indii wynoszą 557,7 ton, a ich wartość stanowi 9% narodowych rezerw walutowych. Indie są największym na świecie konsumentem złota w postaci fizycznej; dla społeczeństwa surowiec tej jest skarbem, uświęconym wielowiekową tradycją.

Dobrze rozwinięty sektor usług telekomunikacyjnych, technologii informatycznych  i outsourcingu to wyróżniki Indii na arenie międzynarodowej. Indie stanowią światową stolicę usług call center. Coraz więcej zagranicznych instytucji finansowych lokuje tam swoje centra rozliczeniowe. Zadomowili się tam również potentaci rynku informatycznego, jak m.in. Microsoft, Cisco i SAP.

Oczekiwany wzrost poziomu dochodów ludności Indii będzie stymulować wzrost popytu na towary i usługi, co przełoży się na korzyści firm we wszystkich sektorach gospodarki. Szacuje się, że jednym z kluczowych czynników, stymulujących indyjską gospodarkę, będzie rozwój klasy średniej, który utrzyma popyt konsumencki na wysokim poziomie.

Inwestycje na indyjskim rynku winny stanowić istotny składnik dobrze zdywersyfikowanego portfela inwestycyjnego. Duży potencjał wzrostowy indyjskiej gospodarki stanowi szansę na osiąganie ponadprzeciętnych zysków kapitałowych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA