REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Indie trzecią gospodarką świata?

Jan Mazurek
Jan Mazurek
www.moneymarket.pl
Czy indyjskiej gospodarce uda się prześcignąć Japonię?
Czy indyjskiej gospodarce uda się prześcignąć Japonię?

REKLAMA

REKLAMA

Indyjska gospodarka zajmuje trzecie miejsce w Azji, za Chinami i Japonią, pod względem wysokości PKB. Jeżeli tempo wzrostu PKB zostanie utrzymane, przed indyjską gospodarką rysuje się perspektywa prześcignięcia Japonii do 2030 r.

Indie należą do najszybciej rozwijających się krajów świata. Średnie tempo wzrostu gospodarczego w ciągu ostatnich 20 lat wyniosło ok. 6% rocznie. W latach poprzedzających globalny kryzys gospodarczy i finansowy stopa wzrostu PKB była bliska 10%.

REKLAMA

W ubiegłym roku gospodarka Indii wzrosła o 7,8%, a wartość PKB wyniosła 1,84 bln USD, wynika ze wstępnych szacunków. Pod względem kształtowania PKB udział usług stanowi 55,6%, przemysłu – 26,3% oraz rolnictwa – 18,1%.

Indie to kraj o wysokim potencjale rozwoju, gdzie istnieje drugi na świecie pod względem liczebności rynek konsumentów, tworzony przez około 1,2 mld mieszkańców. Generuje on z każdym rokiem coraz wyższy popyt wewnętrzny. Ten z kolei zależy od dochodów ludności, które systematycznie rosną.

Przeczytaj również: Rynek amerykańskich obligacji z bańką spekulacyjną?

REKLAMA

Jednak w dalszym ciągu społeczeństwo Indii należy do najuboższych na świecie. PKB, przypadający na mieszkańca, liczony według siły nabywczej, stanowi około 3,5 tys. dolarów. Z każdym rokiem wskaźnik ten wzrasta i w ciągu ostatnich 10 lat uległ podwojeniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Struktura zatrudnienia w Indiach daleko odbiega od krajów wysokorozwiniętych – 52% siły roboczej jest zatrudnione w rolnictwie, 34% – w usługach, pozostała część – w przemyśle. Stopa bezrobocia rejestrowanego jest stosunkowo wysoka i wynosi 9,8%.

Niestety wysokiemu tempu wzrostu gospodarczego Indii w ostatnich latach towarzyszyła rosnąca inflacja, która przekroczyła 16% na początku 2010 roku. Bank centralny podjął więc działania, mające na celu zaostrzenie polityki monetarnej. 

Dzięki 13 razy przeprowadzonym podwyżkom stóp procentowych, od 4,25% do 8,5%, skutecznie zatrzymało wzrost cen i na koniec ubiegłego roku wskaźnik CPI spadł do 7,5%.  W lutym bieżącego roku inflacja wyniosła 8,8%.

W 2011 roku odnotowano stosunkowo niewielki wzrost produkcji przemysłowej w Indiach – o 1,8%, wobec 8,1% rok wcześniej. Jest to efekt spowolnienia gospodarczego na świecie. Najdynamiczniej rozwijał się w tym czasie sektor dóbr konsumpcyjnych.

Polecamy serwis: Lokaty

Dług publiczny Indii sięga 70% PKB, a deficyt budżetowy stanowi 5% PKB. Należy jednak zaznaczyć, że tendencja wzrostowa obu tych wskaźników została zahamowana.

REKLAMA

Indie importują więcej niż eksportują. W 2011 roku sprowadzono zza granicy towary, wartości 451 mld dolarów, a wyeksportowano za 298 mld dolarów. Warto dodać, że Indie zgodziły się płacić złotem za ropę, importowaną z Iranu. Zapasy tego kruszcu w skarbcu Indii wynoszą 557,7 ton, a ich wartość stanowi 9% narodowych rezerw walutowych. Indie są największym na świecie konsumentem złota w postaci fizycznej; dla społeczeństwa surowiec tej jest skarbem, uświęconym wielowiekową tradycją.

Dobrze rozwinięty sektor usług telekomunikacyjnych, technologii informatycznych  i outsourcingu to wyróżniki Indii na arenie międzynarodowej. Indie stanowią światową stolicę usług call center. Coraz więcej zagranicznych instytucji finansowych lokuje tam swoje centra rozliczeniowe. Zadomowili się tam również potentaci rynku informatycznego, jak m.in. Microsoft, Cisco i SAP.

Oczekiwany wzrost poziomu dochodów ludności Indii będzie stymulować wzrost popytu na towary i usługi, co przełoży się na korzyści firm we wszystkich sektorach gospodarki. Szacuje się, że jednym z kluczowych czynników, stymulujących indyjską gospodarkę, będzie rozwój klasy średniej, który utrzyma popyt konsumencki na wysokim poziomie.

Inwestycje na indyjskim rynku winny stanowić istotny składnik dobrze zdywersyfikowanego portfela inwestycyjnego. Duży potencjał wzrostowy indyjskiej gospodarki stanowi szansę na osiąganie ponadprzeciętnych zysków kapitałowych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA