REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Resort rolnictwa chce zawieszenia akcyzy na cydr

Minister rolnictwa zwrócił się do resortu finansów o zawieszenie akcyzy nakładanej na cydr oraz perry, czyli lekkie na napoje alkoholowe z jabłek i gruszek. Obecnie jest ona na poziomie akcyzy nakładanej na piwa, a koszt ich produkcji wyższy niż w przypadku browarów. Marek Sawicki namawia również sieci handlowe do zwiększania sprzedaży cydru i perry.

Szkolenie "Prawo pracy dla kadrowców" - 28 sierpnia 2014 r.

Zapraszamy na szkolenie "Prawo pracy dla kadrowców" uwzględniające zmiany w przepisach dotyczących norm czasu pracy osób niepełnosprawnych, które odbędzie się 28 sierpnia 2014 r. w Katowicach.

Międzynarodowy transport towaru – czy już wszystko o nim wiesz?

Na pytanie, czym jest międzynarodowy transport towaru, na myśl automatycznie przychodzi odpowiedź, że jest to przewiezienie towarów lub osób poza granice kraju. Zgodnie z Ustawą o podatku od towarów i usług taka definicja jest jednak niepełna. Transport międzynarodowy ma obecnie nieco inne znacznie na gruncie podatku VAT, a także specyficzną stawkę podatku. Poznaj zasady rozliczania takiej transakcji.

Kiedy podatnik spóźni się ze złożeniem VAT-26

Początek kwietnia przyniósł wiele zmian na gruncie podatku VAT. Modyfikacje przepisów dotyczą przede wszystkim kwestii odliczenia VAT naliczonego od nabycia i wydatków eksploatacyjnych pojazdów samochodowych. Aby móc dokonać pełnego odliczenia VAT, podatnik w niektórych sytuacjach zobligowany jest do dokonania dodatkowych formalności.

REKLAMA

Urząd skarbowy a kary porządkowe w 2014 i 2015 roku

Zgodnie z Ordynacją podatkową organy skarbowe są uprawnione do nałożenia na podatnika kary porządkowej. Przepisy szczegółowo określają, kto i z jakiego powodu może zostać ukarany takim zobowiązaniem. Ponadto można w nich znaleźć maksymalną kwotę kary, która może ulec modyfikacjom wraz z nowym rokiem podatkowym. Poniżej prezentujemy zasady nakładania kar porządkowych w 2014 i 2015 r.

Skutki niezgłoszenia darowizny w urzędzie skarbowym

Otrzymanie darowizny to nie tylko więcej pieniędzy lub możliwość korzystania z pozyskanej w ten sposób rzeczy, ale również obowiązek poinformowania o tym fakcie urzędu skarbowego oraz konieczność zapłaty podatku. Należy o tym pamiętać, gdyż niedopełnienie wskazanych powinności wiąże się z odpowiedzialnością karną skarbową.

Rozliczanie VAT przy umowach barteru w 2014 roku

Wśród popularnych form rozliczeń między przedsiębiorcami znajduje się tzw. barter. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala na nabycie niezbędnych towarów lub usług bez konieczności angażowania środków pieniężnych. Mogłoby się wydawać, że taka wymiana jest neutralna dla podatku VAT - nie dochodzi bowiem do zapłaty w tradycyjnym rozumieniu, czyli przekazania pieniędzy za dostawę lub świadczenie. Jednak wbrew powszechnemu przekonaniu transakcję taką należy opodatkować, przyjmując do tego odpowiednią podstawę. Po nowelizacji ustawy o VAT, która weszła w życie 1 stycznia 2014, szczególnie ten ostatni aspekt rozliczania barteru rodzi wiele wątpliwości.

Czwarta deregulacja ułatwi prowadzenie firmy

Rząd przyjął projekt tzw. IV ustawy deregulacyjnej, której zadaniem jest ułatwienie wykonywania działalności gospodarczej. Zmiany miałyby wejść w życie z dniem 1 stycznia 2015 roku i dotyczyłyby wielu dziedzin prawa. Najważniejsze dla przedsiębiorców nowelizacje zostaną przedstawione poniżej.

REKLAMA

Jaką lokatę powinni wybrać przedsiębiorcy?

Osoby prowadzące działalność potrzebują w krótkim czasie uzyskać dostęp do firmowy funduszy. Najkorzystniejsze będą dla nich krótkoterminowe lokaty oprocentowane wysoką stawką. Jaka lokata jest korzystna dla przedsiębiorców?

Kiedy przysługuje nagroda jubileuszowa?

Nagroda jubileuszowa jest jednym z rodzajów premii pieniężnych, która przysługuje pracownikom za ich wieloletnią i sumiennie wykonywaną pracę. Nie każdy jednak pracownik ma do niej takie same prawa. Kiedy przysługuje nagroda jubileuszowa?

Czy składka na grupowe ubezpieczenia stanowi przychód pracownika?

Pracodawca, który daje możliwość pracownikom przyłączenia się do grupowego ubezpieczenia, za których również opłaca składki – musi pamiętać, że tego typu świadczenia będą opodatkowanym przychodem pracownika. Od opłaconej składki pracodawca zapłaci podatek i składki ZUS.

Czy domena internetowa powinna być krótka?

Krótka domena jest lepsza – zgodnie twierdzą poradniki dla początkujących przedsiębiorców. Niewiele z nich wyjaśnia jednak, co to oznacza w praktyce. Dlaczego domena internetowa firmy nie powinna być za długa?

Sprzedaż wierzytelności z niezapłaconych faktur

Pieniądze z nieopłaconych faktur można próbować odzyskać samodzielnie lub za pośrednictwem firmy windykacyjnej. Można również pozbyć się kłopotu szybciej, sprzedając wierzytelności. Czy sprzedaż wierzytelności to dobry pomysł?

Jakie są składniki rachunku za prąd?

Gdy dostajemy rachunek za prąd, od razu szukamy pogrubionej liczby oznaczającej kwotę, numeru faktury i numeru konta. Jeśli zagłębiamy się w niego bardziej, możemy zacząć się zastanawiać, jaka właściwie jest należna kwota. Na wydruku możemy znaleźć bowiem około 6 albo 7 różnych składników. Jakie są składniki rachunku za prąd i czy mamy wpływ na ich wysokość?

Odpowiedzialność sprzedawcy przy sprzedaży ratalnej

Umowa sprzedaży na raty charakteryzuje się tym, że zapłaty ceny za rzecz ruchomą dokonuje się w określonych ratach. Sprzedawca ponosi odpowiedzialność z tytułu rękojmi za wady rzeczy, którą można ograniczyć lub wyłączyć.

Zabezpieczenie społeczne dla osób świadczących pracę w kilku państwach

W stosunku do osób świadczących pracę w kilku państwach członkowskich zastosowanie będą miały regulacje unijne służące ustaleniu, który system zabezpieczenia społecznego będzie miał zastosowanie. Z ustawodawstwa którego państwa członkowskiego będzie korzystał pracownik?

Zakup i montaż klimatyzacji zalicza się do kosztów firmy

Na czas letnich upałów warto, aby firma zainwestowała w zakup klimatyzacji do biura. Zmniejszenie temperatury w pomieszczeniach zmniejszy również zobowiązanie podatkowe firmy. Zakup, montaż oraz serwis klimatyzacji przedsiębiorcy zaliczą do kosztów firmy.

Co oznacza pojęcie znacznej części pracy?

W stosunku do pracownika świadczącego pracę w różnych państwach członkowskich trudno jest określić, w którym z nich pracownik wykonuje znaczną część swojej pracy. Nie jest konieczne, aby pracownik wykonywał największą część, wystarczy co najmniej 25 proc. czasu pracy. Wówczas przyjmuje się, że co najmniej 25 proc. wynagrodzenia otrzymuje z tego państwa członkowskiego.

Firmy coraz chętniej zaciągają kredyty

NBP poinformował, że wedle prognoz stawianych przez banki przedsiębiorcy chętniej zaciągają kredyty. Tak wynika ze statystyk w III kwartale br., przeprowadzonych na podstawie ankiety rynku kredytowego.

Od 1 stycznia 2015 r. nowe wzory dowodu osobistego

Od 1 stycznia 2015 r. będzie obowiązywał nowy wzór dowodu osobistego. Format dowodu pozostanie bez zmian, znikną natomiast informacje dotyczące miejsca zameldowania, kolor oczu i wzrost. Zabraknie również podpisu posiadacza.

Jak właściwie zarządzać firmą rodzinną?

Firmy rodzinne prowadzone z pokolenia na pokolenie nie przynoszą już obecnie tak wysokich zysków. Jest to związane z gorszym zarządzaniem biznesem. Z wyników przeprowadzonych ankiet wynika, że jedynie 6,3 proc. deklaruje przejęcie rodzinnego interesu.

Odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przez dziecko

Czy jako rodzic odpowiadam za zniszczenia dokonane przez moje dziecko? Kilka dni temu byłem z rodziną w pobliskim sklepie. W czasie zakupów mój 4-letni synek biegał między regałami i zrzucił z półki kilka szklanych butelek z napojami. Dwie z nich stłukły się. Czy będę za to odpowiadał?

Kiedy delegowanie pracowników jest niemożliwe?

Pracownika można delegować do pracy w innym państwie członkowskim bądź w ramach jednego między kilkoma przedsiębiorstwami. Co do zasady nie ma przeszkód w delegacji, jednakże istnieje kilka sytuacji, które wykluczają definitywnie możliwość delegowania pracowników.

Odpowiedzialność linii lotniczych za wykonanie lotu

Korzystanie z usług linii lotniczych cieszy się w Polsce coraz większą popularnością, zwłaszcza podczas planowania wyjazdów urlopowych. Przewoźnicy lotniczy oferują nam swoje usługi nie tylko w ramach zorganizowanych imprez turystycznych, ale także wyjazdów indywidualnych. O czym należy pamiętać, decydując się na skorzystanie z oferty danej linii lotniczej, aby – w razie pojawienia się kłopotów – prawidłowo i satysfakcjonująco dla nas rozwiązać problem?

Nakaz zapłaty adresowany na osobę zmarłą

Nakaz zapłaty jest wystawiany w postępowaniu upominawczym, a jego podstawą są wyłącznie twierdzenia powoda i dołączone dokumenty. Może się zdarzyć, że otrzymamy z sądu nakaz zapłaty adresowany na osobę, która już nie żyje. Co można zrobić z nakazem zapłaty, który wystawiony jest na osobę zmarłą?

Koszty roamingu po 1 lipca 2014 roku

Od lat jednym z największych utrudnień dla podróżujących po Europie jest koszt roamingu danych, czyli opłaty pobieranej przez operatora za połączenia głosowe i przesyłanie danych. Dobra wiadomość jest taka, że od 1 lipca 2014 r. abonenci telefonii komórkowej podróżujący po krajach Unii Europejskiej, czyli w obrębie 27 Państw Członkowskich, zapłacą mniej za połączenia telefoniczne, wysyłanie SMS, a także korzystanie z Internetu.

Komunikacyjne ubezpieczenie OC – kogo i przed czym chroni?

Kogo i przed czym chroni ubezpieczenie OC? Każdy posiadacz pojazdu musi mieć ważną umowę ubezpieczenia komunikacyjnego OC. Odkładanie decyzji o zawarciu umowy przy jednoczesnym korzystaniu z pojazdu jest niedopuszczalne.

Terminy przedawnienia roszczeń majątkowych

Co do zasady wszystkie roszczenia majątkowe przedawniają się (wyjątkiem jest roszczenie windykacyjne dotyczące nieruchomości). Instytucja przedawnienia sprawia, że po upływie określonego czasu, dłużnik może legalnie uchylić się od spełnienia świadczenia. Jakie są terminy przedawnienia roszczeń majątkowych?

Jakie są wymagania dotyczące bezpieczeństwa produktu?

Każdy producent powinien przestrzegać wymagań dotyczących bezpieczeństwa wytwarzanych produktów. Jeżeli produkt stwarza zagrożenie dla życia bądź zdrowia konsumentów to należy poinformować o tym fakcie odpowiedni urząd. Jakich zasad muszą przestrzegać producenci, aby ich produkty były bezpieczne?

Obowiązek powiadomienia o produkcie niebezpiecznym

Obowiązek powiadomienia odpowiedniego urzędu o wytwarzaniu produktu niebezpiecznego leży po stronie zarówno producentów, w zakresie prowadzonej przez nich działalności, jak i dystrybutorów czy konsumentów. Na jakim podmiocie spoczywa największa odpowiedzialność za produkt niebezpieczny? Gdzie dokonuje się powiadomienia?

Zbyt wiele osób pracuje na umowach cywilnoprawnych

Coraz więcej firm zatrudnia osoby na podstawie umów zlecenie bądź dzieło. A to oznacza niższe niż minimalne przyszłe emerytury dla tych osób. To również wiąże się z dopłatami państwa. W efekcie system emerytalny przestanie się bilansować.

Niższe ceny za transfer danych w roamingu

Unia Europejska obniżyła opłaty za transfer danych w roamingu o ponad połowę. Już w te wakacje użytkownicy korzystają z niższych cen. Do 2016 r. UE planuje wyeliminować całkowicie opłaty.

Korzystne pożyczki na innowacje dla przedsiębiorców

Mikro, mali i średni przedsiębiorcy mogą ubiegać się o korzystnie oprocentowaną pożyczkę na innowacje, w wysokości nawet do 2 milionów zł na maksymalnie 10 lat. Jakie warunki należy spełnić, aby pożyczkę otrzymać?

Badanie w zakresie wykorzystania narzędzi informatycznych wspierające controlling w przedsiębiorstwach

Redakcja serwisu Decyzje-IT.pl przeprowadza badanie w zakresie wykorzystania narzędzi informatycznych wspierających controlling w polskich przedsiębiorstwach oraz ocenę satysfakcji z ich użytkowania. Patronat medialny nad badaniem objął portal Infor.pl

Jak ustanowić zastaw rejestrowy?

Zastaw jest ograniczonym prawem rzeczowym ustanawianym na rzeczach ruchomych lub zbywalnych prawach majątkowych w celu zabezpieczenia wierzytelności. Zabezpieczenie takie jest dla wierzyciela o tyle korzystne, że może on domagać się zaspokojenia z przedmiotu zastawu bez względu na to, kto jest jego właścicielem.

Cykl warsztatów dla przedsiębiorczych kobiet „Biznes po godzinach”

Znana z organizacji licznych konferencji dla przedsiębiorców Fundacja „Twoja Inicjatywa!” tym razem zaprasza wszystkie przedsiębiorcze kobiety na warsztaty „Biznes po godzinach”. Pierwsze z cyklu spotkań odbyło się 31 lipca w Warszawie, w Restauracji Nu Jazz Bistro - kolejne spotkania 7 sierpnia i 28 sierpnia. Zaproszeni eksperci opowiedzą o różnych obszarach działalności gospodarczej, zarządzaniu własnym wizerunkiem i innych elementach, które powinna wiedzieć każda bizneswoman. Patronat medialny nad warsztatami objął portal Infor.pl

Zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP

Płatnik składek zobowiązany jest opłacać składki za ubezpieczonego na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, jeżeli ubezpieczony podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym. W jaki sposób opłacać składki po zmianach?

Jaką odpowiedzialność ponosi prokurent?

Szeroki zakres prokury sprawia, że prokurent może prowadzić sprawy spółki w podobny sposób, jak członkowie jej zarządu. W takich sytuacjach wątpliwości może budzić odpowiedzialność prokurenta za jego działania wobec przedsiębiorcy lub osób trzecich. Jak prawo reguluje odpowiedzialność prokurenta?

Kiedy można zwolnić chorego pracownika?

Pracownik, który przebywa na zwolnieniu lekarskim podlega szczególnej ochronie przed zwolnieniem na mocy przepisów kodeksu pracy. Należy jednak pamiętać, że ochrona nie jest bezterminowa. W jakich przypadkach pracodawca może jednak zwolnić chorego pracownika?

Księgi wieczyste dostępne przez Internet

Ministerstwo Sprawiedliwości wprowadza nową e-usługę, polegającą na łatwiejszym dostępnie do ksiąg wieczystych przez Internet. Teraz dostęp jest znacznie szybszy i łatwiejszy, dodatkowo można od razu uzyskać z nich wyciąg.

Firmy chcą sprawdzenia przebiegu kontroli umów o dzieło

Firmy, u których ZUS przeprowadził kontrole umów o dzieło wykazują niezadowolenie. Chcą wykazać, że ZUS podczas kontroli dopuścił się zbyt swobodnej interpretacji przepisów wraz z negatywnym nastawieniem w stosunku do przedsiębiorców.

Jak ustanowić hipotekę na nieruchomości?

Hipoteka jest wygodnym zabezpieczeniem wierzytelności, ponieważ pozwala właścicielowi korzystać z obciążonej nieruchomości. Wierzyciel natomiast, w przypadku zwłoki lub niewypłacalności dłużnika, może nawet domagać się licytacji nieruchomości i zaspokojenia z pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży. Jakie przesłanki muszą zostać spełnione, by ustanowienie hipoteki było skuteczne?

Różnice między gwarancją a rękojmią

Prawo przewiduje dwa instrumenty ochrony uprawnień przysługujących kupującemu w przypadku, gdy zakupiona przez niego rzecz ma jakieś wady. Zarówno rękojmia, jak i gwarancja mają służyć dochodzeniu roszczeń od sprzedawcy. Czym różnią się od siebie te dwie instytucje?

Kasy fiskalne dla mechaników, lekarzy i prawników

Kasy fiskalne dla mechaników samochodowych, stacji diagnostycznych, lekarzy, prawników, małej gastronomii, fryzjerów bez względu na poziom osiąganych obrotów - tak wynika z projektu rozporządzenia Ministerstwo Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Urodzaj owoców i warzyw obniży ich ceny

Prawie wszystkie owoce i warzywa są tańsze niż przed rokiem. Wszystko przez wysoką podaż, której sprzyjały warunki pogodowe. To powoduje, że producenci nie są w stanie pokryć z zysków poniesionych kosztów. Sytuacji dodatkowo zaszkodzi wprowadzony przez Rosję zakaz importu prawie wszystkich owoców i warzyw z Polski.

Restauracja – oddzielna sala dla palaczy

Zakładając restaurację należy pamiętać, że aby w lokalu była możliwość zapalenia papierosa, musi się w nim znajdować oddzielne pomieszczenie dla palaczy. Co więcej dym tytoniowy nie może przenikać do innych pomieszczeń, w których znajdują się osoby niepalące.

Faktury elektroniczne zyskały na wartości

W myśl obecnych przepisów, faktury przechowywane w elektronicznym archiwum danych rozpoznane za pomocą system OCR, mają taką samą wartość jak ich papierowe odpowiedniki. Podczas kontroli Urzędu Skarbowego przedsiębiorca może je przedłożyć do weryfikacji bez okazywania papierowej wersji. Aby jednak jej wiarygodność nie została podważona należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii opisanych poniżej. Innowacje technologiczne w postaci systemu OCR i kodów QR gwarantują firmom równowartość między elektroniczną a tradycyjną wersję faktur.

Nowe prawo energetyczne weszło w życie

1 sierpnia 2014 r. wchodzi w życie nowa ustawa – prawo energetyczne, która ma zlikwidować nierówności między uczestnikami rynku sprzedaży energii.

Długi okres oczekiwania na zmiany w PFRON

Posłowie Sejmu na ostatnim posiedzeniu zdecydowali o skierowaniu do dalszych prac w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny obu poselskich projektów ustaw dotyczących funkcjonowania PFRON. Na zmiany trzeba będzie jeszcze poczekać.

Rękojmia za wady fizyczne rzeczy sprzedanej

Nawet po dokonaniu sprzedaży kupujący ma prawo egzekwować od sprzedającego jego obowiązki dotyczące właściwości rzeczy. W pierwszej kolejności powinien domagać się naprawienia rzeczy lub wymiany na nową, lecz w szczególnych okolicznościach może nawet całkowicie odstąpić od umowy.

REKLAMA