REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Terminy przedawnienia roszczeń majątkowych

Małgorzata Kryda
prawo, terminy przedawnienia, roszczenia majątkowe
prawo, terminy przedawnienia, roszczenia majątkowe

REKLAMA

REKLAMA

Co do zasady wszystkie roszczenia majątkowe przedawniają się (wyjątkiem jest roszczenie windykacyjne dotyczące nieruchomości). Instytucja przedawnienia sprawia, że po upływie określonego czasu, dłużnik może legalnie uchylić się od spełnienia świadczenia. Jakie są terminy przedawnienia roszczeń majątkowych?

Przedawnienie nie oznacza, że zobowiązanie jest nieważne – jeżeli dłużnik spełni świadczenie, mimo, że jest ono przedawnione, nie może potem żądać jego zwrotu.

REKLAMA

Sąd nie uwzględnia przedawnienia z urzędu – dłużnik musi podnieść zarzut przedawnienia, czyli wyraźnie oświadczyć, że korzysta z tego uprawnienia. Dłużnik może się także zrzec korzystania z zarzutu przedawnienia, ale dopiero po upływie terminu. Zrzeczenie się zarzutu przed końcem terminu, np. w umowie, będzie nieważne.

Porozmawiaj o tym na naszym forum!

Polecamy: 500 pytań o VAT

Terminy przedawnienia

REKLAMA

Termin przedawnienia wynosi dziesięć lat, nie dotyczy to jednak roszczeń okresowych, które przedawniają się po upływie lat trzech (art. 118 kc.). Świadczenia okresowe to takie, które spełniane są w pewnych odstępach czasowych i nie składają się na określoną co do wielkości całość. Ich wysokości nie można przewidzieć z góry.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pan Jerzy wynajmuje mieszkanie i przestał płacić czynsz. Czynsz za najem jest świadczeniem okresowym, więc roszczenie właściciela mieszkania przeciwko panu Jerzemu, przedawni się po trzech latach.

 Termin trzyletni dotyczy także świadczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej (art. 118 kc.).

Ważne! Terminów przedawnienia nie można skrócić, ani przedłużyć czynnością prawną.

W umowie pożyczki strony umieszczają klauzulę, że roszczenie przedawni się dopiero po dwudziestu latach. Zastrzeżenie taki jest nieważne i termin przedawnienia nadal będzie wynosił dziesięć lat, jak to wskazuje kodeks cywilny.

Przedawnienie nie sprawia, że dług znika!

Od kiedy biegnie termin przedawnienia?

Termin przedawnienia liczy się od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne, czyli od chwili, w którym wierzyciel miał prawną możliwość domagania się spłaty długu.

Pożyczka miała zostać spłacona do 20 lipca 2014 r. Roszczenie stało się wymagalne 21 lipca 2014 r. Termin przedawnienia upłynie 21 lipca 2024 r.

W przypadku zobowiązań bezterminowych, początkiem biegu okresu przedawnienia będzie wezwanie dłużnika do spłaty długu. Jeżeli natomiast wymagalność roszczenia zależy od podjęcia określonej czynności przez wierzyciela, bieg terminu rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenie stałoby się wymagalne, gdyby podjął on czynność w najwcześniej możliwym terminie (art. 120§ 1).

Przedawnienie odsetek w obrocie gospodarczym

Przerwanie biegu przedawnienia

Podjęcie każdej czynności przed sądem lub innym organem rozpoznającym sprawy dotyczące określonych świadczeń, podjętej w celu dochodzenia roszczenia, przerywa bieg przedawnienia. Podobny skutek będzie miało także uznanie roszczenia przez dłużnika i wszczęcie mediacji (art. 123 kc.).

Dziedziczenie wkładu mieszkaniowego a przedawnienie

Ważne! Po każdym przerwaniu przedawnienie biegnie na nowo.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA