| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Spółdzielnia mieszkaniowa > Dziedziczenie wkładu mieszkaniowego a przedawnienie

Dziedziczenie wkładu mieszkaniowego a przedawnienie

Gdy dziedziczy się wkład mieszkaniowy uiszczony przez zmarłego w spółdzielni mieszkaniowej i za późno zgłosi się roszczenie dotyczące odzyskania tego wkładu może dojść do przedawnienia. Kiedy – po jakim czasie – dochodzi do przedawnienia dziedziczenia wkładu mieszkaniowego? Kto może ubiegać się o zwrot tego wkładu?

Zgodnie z treścią artykułu 14 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych wkład mieszkaniowy podlega dziedziczeniu tak jak pozostały majątek zmarłego. W związku z tym warto wiedzieć kto może odziedziczyć wkład mieszkaniowy i w jakiej części należy się on najbliższym krewnym zmarłego członka spółdzielni mieszkaniowej.

Wkład mieszkaniowy – co to takiego?

W momencie, w którym podpisuje się umowę ze spółdzielnią mieszkaniową – umowę nadającą spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu – wnosi się także tak zwany wkład mieszkaniowy, czyli kwotę stanowiącą część wartości danego mieszkania. Warto pamiętać, że spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu nie jest prawem dziedzicznym, nie wpływa to jednak na możliwość dziedziczenia samego wkładu mieszkaniowego.

Zobacz także:  Dziedziczenie wkładu gruntowego – wszystko co trzeba o nim wiedzieć

Kto może odziedziczyć wkład mieszkaniowy?

Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych wyraźnie twierdzi, że prawo do dziedziczenia wkładu mieszkaniowego mają: współmałżonek zmarłego i jego dzieci. W takiej sytuacji – gdy małżeństwo posiadało wspólne dzieci – wdowiec albo wdowa powinni otrzymać nie mniej niż jedną czwartą całego wkładu. Jeżeli jednak małżonkowie nie mieli wspólnych dzieci, wtedy wkład dziedziczy współmałżonek, a także rodzina zmarłego. Za rodzinę uznaje się wówczas rodziców i rodzeństwo. W takiej sytuacji wdowie albo wdowcowi przypada połowa całej wartości wkładu mieszkaniowego. Oczywiście istnieją również sytuacje kiedy zmarły pozostawia po sobie testament, w którym jasno określa kto otrzyma po jego śmierci całość wkładu mieszkaniowego lub jego część. Jeżeli taki testament nie istnieje albo nie dookreśla on kwestii dziedziczenia wkładu mieszkaniowego, postępuje się zgodnie z ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych.

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK