| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Finanse i rozwój > Koszty roamingu po 1 lipca 2014 roku

Koszty roamingu po 1 lipca 2014 roku

Od lat jednym z największych utrudnień dla podróżujących po Europie jest koszt roamingu danych, czyli opłaty pobieranej przez operatora za połączenia głosowe i przesyłanie danych. Dobra wiadomość jest taka, że od 1 lipca 2014 r. abonenci telefonii komórkowej podróżujący po krajach Unii Europejskiej, czyli w obrębie 27 Państw Członkowskich, zapłacą mniej za połączenia telefoniczne, wysyłanie SMS, a także korzystanie z Internetu.

Korzystne zmiany zachęcą na pewno wielu użytkowników telefonów i smartphonów do częstszego korzystania z usług, a przede wszystkim z Internetu poza granicami własnego kraju. Działanie takie ma na celu ujednolicenie europejskiego rynku telekomunikacyjnego. Warto podkreślić fakt, że sam roaming obowiązywać będzie jedynie do końca przyszłego roku (15 grudnia 2015 r). Jeśli w przyszłość dojdzie do wyrównania stawek pomiędzy operatorami Polskimi a zagranicznymi, może się okazać, że bardziej korzystne dla konsumenta będzie zawarcie umowy z operatorem w innym kraju.

Nowe stawki za roaming w UE od 1 lipca 2014

Korzystne zmiany w prawie, dotyczące nowych stawek za korzystanie z usług mobilnych w roamingu, które weszły w życie z dniem 1 lipca 2014 r., wynikają z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 531/2012 z dnia 13 czerwca 2012 r. w sprawie roamingu w publicznych sieciach łączności ruchomej. Dotychczas obowiązujące opłaty za usługi zostały obniżone zarówno na poziomie hurtowym (rozliczenia między operatorami), jak i detalicznym (koszt usługi poniesiony bezpośrednio przez konsumenta).

Porozmawiaj o tym na naszym forum!

Ile można zaoszczędzić dzięki nowym przepisom? Otóż ceny nie mogą przekraczać podanych w poniższej tabeli:

Najbardziej widoczna zmiana dotyczy kosztów Internetu mobilnego za granicą. 1 MB przesyłanych danych kosztować będzie 1,02 zł, podczas gdy obecnie płacimy niego 2,3 zł. To samo dotyczy opłat za wiadomości MMS. Obniżka cen z 2,3 zł na 1,02 zł. Operator może pobierać opłatę za każdy wykorzystany megabajt danych rozliczając według kilobajtów. Zaś za MMS może być pobierana jedynie opłata jednostkowa.

Niższe ceny za transfer danych w roamingu

Mniejsza, ale w praktyce dużo bardziej odczuwalna, obniżka cen dotyczy połączeń głosowych i wiadomości SMS. Połączenia wychodzące, kosztujące dziś 1,22 zł za minutę, od 1 lipca kosztować mają maksymalnie 97 gr. Za przychodzące zapłacimy zaś nie 36 gr, lecz 25 gr. Opłaty naliczane powinny być sekundowo zarówno dla połączeń wykonywanych, jak i odbieranych. Dla połączeń wykonywanych dostawca usług może określić minimalną długość pierwszego impulsu nieprzekraczającą 30 sekund. Za wysłanie międzynarodowej wiadomości tekstowej, kosztujące dziś 40 gr, po obniżce zapłacimy 31 gr. SMS przychodzące są bezpłatne.

Od lipca niższe opłaty za roaming

Większość operatorów na bieżąco poinformowało różnymi kanałami swoich konsumentów o zmianach w cennikach. Warto pamiętać, że zmiany wynikające ze zmiany przepisów powszechnie obowiązujących nie dają konsumentowi prawa do zerwania umowy przed końcem okresu promocyjnego bez konieczności zwrotu ulgi promocyjnej.

Źródło: Federacja Konsumentów

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Przyborowska

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »