REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koszty roamingu po 1 lipca 2014 roku

Federacja Konsumentów
Federacja Konsumentów
roaming, usługi telekomunikacyjne
roaming, usługi telekomunikacyjne

REKLAMA

REKLAMA

Od lat jednym z największych utrudnień dla podróżujących po Europie jest koszt roamingu danych, czyli opłaty pobieranej przez operatora za połączenia głosowe i przesyłanie danych. Dobra wiadomość jest taka, że od 1 lipca 2014 r. abonenci telefonii komórkowej podróżujący po krajach Unii Europejskiej, czyli w obrębie 27 Państw Członkowskich, zapłacą mniej za połączenia telefoniczne, wysyłanie SMS, a także korzystanie z Internetu.

Korzystne zmiany zachęcą na pewno wielu użytkowników telefonów i smartphonów do częstszego korzystania z usług, a przede wszystkim z Internetu poza granicami własnego kraju. Działanie takie ma na celu ujednolicenie europejskiego rynku telekomunikacyjnego. Warto podkreślić fakt, że sam roaming obowiązywać będzie jedynie do końca przyszłego roku (15 grudnia 2015 r). Jeśli w przyszłość dojdzie do wyrównania stawek pomiędzy operatorami Polskimi a zagranicznymi, może się okazać, że bardziej korzystne dla konsumenta będzie zawarcie umowy z operatorem w innym kraju.

REKLAMA

Nowe stawki za roaming w UE od 1 lipca 2014

Korzystne zmiany w prawie, dotyczące nowych stawek za korzystanie z usług mobilnych w roamingu, które weszły w życie z dniem 1 lipca 2014 r., wynikają z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 531/2012 z dnia 13 czerwca 2012 r. w sprawie roamingu w publicznych sieciach łączności ruchomej. Dotychczas obowiązujące opłaty za usługi zostały obniżone zarówno na poziomie hurtowym (rozliczenia między operatorami), jak i detalicznym (koszt usługi poniesiony bezpośrednio przez konsumenta).

Porozmawiaj o tym na naszym forum!

Ile można zaoszczędzić dzięki nowym przepisom? Otóż ceny nie mogą przekraczać podanych w poniższej tabeli:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najbardziej widoczna zmiana dotyczy kosztów Internetu mobilnego za granicą. 1 MB przesyłanych danych kosztować będzie 1,02 zł, podczas gdy obecnie płacimy niego 2,3 zł. To samo dotyczy opłat za wiadomości MMS. Obniżka cen z 2,3 zł na 1,02 zł. Operator może pobierać opłatę za każdy wykorzystany megabajt danych rozliczając według kilobajtów. Zaś za MMS może być pobierana jedynie opłata jednostkowa.

Niższe ceny za transfer danych w roamingu

Mniejsza, ale w praktyce dużo bardziej odczuwalna, obniżka cen dotyczy połączeń głosowych i wiadomości SMS. Połączenia wychodzące, kosztujące dziś 1,22 zł za minutę, od 1 lipca kosztować mają maksymalnie 97 gr. Za przychodzące zapłacimy zaś nie 36 gr, lecz 25 gr. Opłaty naliczane powinny być sekundowo zarówno dla połączeń wykonywanych, jak i odbieranych. Dla połączeń wykonywanych dostawca usług może określić minimalną długość pierwszego impulsu nieprzekraczającą 30 sekund. Za wysłanie międzynarodowej wiadomości tekstowej, kosztujące dziś 40 gr, po obniżce zapłacimy 31 gr. SMS przychodzące są bezpłatne.

Od lipca niższe opłaty za roaming

Większość operatorów na bieżąco poinformowało różnymi kanałami swoich konsumentów o zmianach w cennikach. Warto pamiętać, że zmiany wynikające ze zmiany przepisów powszechnie obowiązujących nie dają konsumentowi prawa do zerwania umowy przed końcem okresu promocyjnego bez konieczności zwrotu ulgi promocyjnej.

Źródło: Federacja Konsumentów

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA