REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niższe ceny za transfer danych w roamingu

Niższe ceny za transfer danych w roamingu. / fot. Fotolia
Niższe ceny za transfer danych w roamingu. / fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Unia Europejska obniżyła opłaty za transfer danych w roamingu o ponad połowę. Już w te wakacje użytkownicy korzystają z niższych cen. Do 2016 r. UE planuje wyeliminować całkowicie opłaty.

Na początku lata pułap ceny za pobieranie danych za granicą obniżono z 45 centów za megabajt do 20 centów – czyli o 55,5%. Obniży to rachunki turystów podróżujących po Europie, którzy zechcą sprawdzić coś na mapie, obejrzeć film czy sprawdzić pocztę elektroniczną na urządzeniu mobilnym.

REKLAMA

Tańsze będą także wiadomości tekstowe i rozmowy. Obowiązujące obecnie pułapy to: 6 centów za wiadomość tekstową, 19 centów za minutę rozmowy wychodzącej i 5 centów za minutę rozmowy przychodzącej – to oznacza obniżkę o co najmniej 20 % w każdym przypadku.

Ponadto nowe przepisy umożliwiają turystom porównanie różnych ofert roamingu przed podróżą i wybór najlepszej z nich. W niektórych przypadkach można wybrać lokalnego operatora łączności ruchomej, aby korzystać z usług przesyłu danych za granicą.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Niższe koszty

Kiedy korzystasz z telefonu za granicą, operator z Twojego kraju współpracuje z operatorem z kraju, który odwiedzasz, aby zapewnić łączność. Słaba konkurencja o klientów korzystających z roamingu czasem jednak prowadziła do zawyżania cen.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W 2007 r. UE zaczęła temu przeciwdziałać i od tego czasu ceny spadły o 80-90%.

Nie zamierza jednak na tym poprzestać i przygotowuje nowe przepisy – „Łączność na całym kontynencie” – które całkowicie wyeliminowałyby opłaty roamingowe w UE.

Celem tych zmian jest ochrona obywateli UE przed nadmiernie wysokimi opłatami i niejasnymi umowami, które nie mają racji bytu na jednolitym rynku europejskim.

Wysokie opłaty stanowią także barierę dla przedsiębiorców prowadzących działalność transgraniczną w UE. Szacuje się, że wyeliminowanie opłat roamingowych przyczyniłoby się do stałego wzrostu PKB o 1% rocznie.

Łączność na całym kontynencie

Rozporządzenie w sprawie łączności na całym kontynencie ma stanowić impuls dla branży cyfrowej i komunikacyjnej w Europie poprzez zniesienie barier między nimi. Dzięki temu

  • upowszechniłaby się bezprzewodowa łączność szerokopasmowa
  • zwiększyłaby się dostępność technologii 4G
  • operatorzy sieci ruchomych zaczęliby prowadzić działalność ogólnoeuropejską.

Klienci mogliby korzystać z większej konkurencji między operatorami i mieliby gwarancję, że oferowane im umowy będą sformułowane jasno i przystępnie.

Dałoby to także impuls do rozwoju sektora cyfrowego i pomogłoby tworzyć miejsca pracy w tej dziedzinie, w której obserwuje się wysoki wzrost.

Od lipca niższe opłaty za roaming

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Komisja Europejska
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister Telus: rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw

Minister Robert Telus podkreślił, że rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw. Poinformował, że resort rolnictwa myśli nad zmianą programu "Produkt w szkole", by go ukierunkować na lokalne i ekologiczne produkty.

Nawet 2,5 mln euro dofinansowania w konkursie Seal of Excellence. Dla kogo? Kiedy można składać wnioski?

Jesteś przedsiębiorcą, którego projekt został pozytywnie oceniony przez Komisję Europejską i otrzymał certyfikat Seal of Excellence w ramach instrumentu EIC Accelerator programu „Horyzont Europa”, jednak z powodu ograniczeń budżetowych nie otrzymałeś dofinansowania? Weź udział w konkursie organizowanym przez NCBR Seal of Excellence. Budżet to 23 miliony złotych. 

Starasz się o dofinansowanie do projektu? Sprawdź, jak ocenić, czy jest innowacyjny i ma szanse na dotację

Jednym z najistotniejszych kryteriów wyboru projektu, mającego otrzymać dofinansowanie jest innowacyjność. Jak ocenić, czy projekt jest innowacyjny i ma szansę na otrzymanie grantu? Podpowiadają eksperci do spraw pozyskiwania dotacji. 

Ile w Polsce można zebrać na internetowej zbiórce? Kiedy ludzie wpłacają najwięcej pieniędzy?

Ile wynosi średnia wartość zbiórki online na świecie, a ile w Polsce? Ile zrzutek tworzonych jest rocznie? Kiedy najczęściej ludzie wpłacają pieniądze? Oto ciekawostki i nieznane fakty na temat crowdfundingu na świecie i w Polsce.

REKLAMA

MRiRW: pomoc dla rolników za szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych

MRiRW poinformowało, że rolnicy, którzy ponieśli szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych, mogą ubiegać się o pomoc; stawka wynosi 2500 zł na 1 ha powierzchni owocujących upraw.

Kto jeszcze czyta papierowe gazetki promocyjne? Okazuje się, że całkiem sporo klientów

Tradycyjne gazetki promocyjne odnotowały duży spadek. Zmniejszyły też liczbę stron, powierzchnię i… liczbę promocji. Można to zaobserwować wszędzie, oprócz dyskontów. W branży spożywczej nie ma co liczyć na odejście od papierowych gazetek. Inne branże prawdopodobnie zmienią formę papierową na elektroniczną. 

Minister Telus: stworzenie korytarza solidarnościowego to nasze rozwiązanie dla Ukrainy ws zboża

Minister Robert Telus powiedział, że stworzenie korytarza solidarnościowego, tak by ukraińskie zboże nie wpływało do Polski, to nasze rozwiązanie. Dodał, że rozwiązanie to poprzednio zadziałało, nie zakłócając polskiego rynku zboża.

Publiczne stacje ładowania elektryków co 60-100 km. Nowe przepisy od połowy 2024 roku

W Polsce jest coraz więcej samochodów o napędzie elektrycznym ale nie nadąża za tym infrastruktura. Po prostu brakuje publicznych stacji ładowania. W połowie 2024 roku wejdzie w życie unijne rozporządzenie AFIR, które wymaga rozbudowania infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych. Zgodnie z nowymi przepisami do końca 2025 roku na najważniejszych trasach europejskich (sieć bazowa TEN-T) publiczne stacje ładowania mają być dostępne maksymalnie co 60 km. W ramach większej sieci kompleksowej TEN-T odległość ta ma wynieść nie więcej niż 100 km.

REKLAMA

Szef MON: spór o zboże z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich

Szef MON Mariusz Błaszczak stwierdził, że "spór z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich, którzy chcieliby sprzedawać zboże na terytorium Polski; my natomiast musimy chronić interesów polskich rolników".

Miliony idą na projekty badawcze. Kto korzysta z Funduszy Europejskich?

Prawie 100 projektów badawczych realizowanych z Funduszy Europejskich było w I połowie br. Łączne dofinansowanie w wysokości ponad 524 mln zł. Takie dane przestawia NCBR. W obszarach jakich działań najczęściej prowadzone są projekty?

REKLAMA