reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > Umowa-sprzedaż > Odpowiedzialność sprzedawcy przy sprzedaży ratalnej

Odpowiedzialność sprzedawcy przy sprzedaży ratalnej

Umowa sprzedaży na raty charakteryzuje się tym, że zapłaty ceny za rzecz ruchomą dokonuje się w określonych ratach. Sprzedawca ponosi odpowiedzialność z tytułu rękojmi za wady rzeczy, którą można ograniczyć lub wyłączyć.

Sprzedaż na raty jest szczególnym rodzajem sprzedaży rzeczy ruchomej, która została uregulowana w przepisach kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 583 k.c. sprzedaż ratalna obejmuje rzeczy ruchome, które są nabywane przez osobę fizyczną za cenę płatną w określonych ratach. Oznacza to, że dokonywanie sprzedaży w takiej formie ma charakter poniekąd kredytowy, gdyż kupujący nabywa rzecz za określoną zapłatą, jednakże nie w całości. Wskazany przepis określa dwa podmioty umowy sprzedaży, czyli sprzedawcę – będącego przedsiębiorcą, który w zakresie swojej działalności dokonuje sprzedaży oraz kupującego – osobę fizyczną, niedokonującą zakupu w ramach prowadzonej działalności. Należy zatem zaznaczyć, że sprzedający jest profesjonalistą, a kupujący najzwyczajniej – konsumentem.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Przedmiot sprzedaży i cena

Przedmiotem sprzedaży ratalnej może być jedynie rzecz ruchoma, wydana kupującemu przed zapłatą całej kwoty. Istotą całego stosunku umownego jest zapłata ceny w ratach. Nie należy jednak sprzedaży ratalnej traktować jako świadczenie okresowe, bowiem częściowa zapłata (jednej raty) nie wpływa na zwolnienie ze świadczenia głównego, czyli zapłaty całej należności. Zgodnie z art. 385 k.c. kupujący może dokonać spłaty każdej z rat przed wymaganym terminem płatności. Strony umowy nie mogą zatem zastrzec w umowie zakazu przedterminowej zapłaty. Termin zapłaty powinien być ustalony na korzyść kupującego, inne ograniczenia umowne w tym zakresie będą nieważne. W przypadku, gdy kupujący dokona przedterminowej wpłaty, będzie mógł odliczyć kwotę odpowiadającą wysokości stopy procentowej dla danego rodzaju kredytu Narodowego Banku Polskiego.

Najpopularniejsze umowy sprzedaży

Rękojmia za wady rzeczy sprzedanej

Na podstawie przepisów kodeksu cywilnego sprzedawca ponosi odpowiedzialność z tytułu rękojmi za wady rzeczy sprzedanej. Bez znaczenia będzie miał fakt, czy dany podmiot jest producentem czy importerem rzeczy. Zgodnie z art. 558 § 1 k.c. strony umowy mogą rozszerzyć, ograniczyć bądź wyłączyć odpowiedzialność z tytułu rękojmi. Jednakże w stosunkach umownych z konsumentami ograniczenie bądź wyłączenie jest dopuszczalne jedynie w wypadkach określonych w przepisach szczególnych. Wskazana ochrona konsumenta będzie miała zastosowanie również przy sprzedaży ratalnej. Dodatkowo, jeżeli sprzedający zataił przed kupującym wadę rzeczy sprzedanej, wówczas nie jest możliwe ograniczenie bądź wyłączenie odpowiedzialności sprzedawcy. Ponadto, umowa sprzedaży na raty nie może utrudniać kupującemu dochodzenia roszczeń i wykonania uprawnień z tytułu rękojmi za wady rzeczy.

W przypadku naruszenia zasad określonych w art. 584 k.c. (dotyczącym rękojmi za wady) – sankcją z tego tytułu będzie nieważność postanowień umownych.

Rękojmia za wady fizyczne rzeczy sprzedanej

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Accreo

Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama