Długi okres oczekiwania na zmiany w PFRON
REKLAMA
REKLAMA
Decyzja ta dotyczy projektu nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw. Jego celem jest zachowanie osobowości prawnej PFRON oraz jego organów – tj. zarządu i rady nadzorczej.
REKLAMA
Wnioskodawcy argumentują, że zmiany te pomogą utrzymać stabilny i silny system zarządzania środkami Funduszu.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Ewentualne przyjęcie projektu oznaczałoby odstąpienie od oczekujących na wejście w życie 1 stycznia 2015 r. zasadniczych zmian pozbawiających PFRON osobowości prawnej i przekształcających go w wyodrębniony rachunek bankowy.
W projekcie znalazł się też przepis zwalniający z podatku CIT dochody Funduszu w części przeznaczonej na cele statutowe, z wyłączeniem działalności gospodarczej.
REKLAMA
Do tej samej komisji decyzją posłów trafił poselski projekt nowelizacji Przepisów wprowadzających ustawę o finansach publicznych. Wnioskodawcy proponują przesunięcie o 5 lat – z 1 stycznia 2015 r. na początek 2020 r. – momentu wejścia w życie zmian organizacyjnych w funkcjonowaniu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, które m.in. pozbawiają PFRON osobowości prawnej.
Zdaniem wnioskodawców przyjęcie proponowanej zmiany wzmocni poczucie bezpieczeństwa pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne. Pierwsze czytania obu projektów Izba przeprowadziła 24 lipca 2014 r.
REKLAMA
REKLAMA