REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy domena internetowa powinna być krótka?

Maciej Kurek
 2BE.pl
Grupa Adweb
firmowa strona internetowa
firmowa strona internetowa
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Krótka domena jest lepsza – zgodnie twierdzą poradniki dla początkujących przedsiębiorców. Niewiele z nich wyjaśnia jednak, co to oznacza w praktyce. Dlaczego domena internetowa firmy nie powinna być za długa?

System domen internetowych pozwala na tworzenie nazw długich nawet na 63 znaki. W internecie można znaleźć przykłady adresów, które w całości wykorzystują ten limit.

REKLAMA

Nikogo nie trzeba przekonywać, że tak długa domena sprawdzi się wyłącznie jako internetowa ciekawostka. Ten przykład pokazuje jednak jak długość adresu internetowego wpływa na jego użyteczność i może przełożyć się na liczbę odwiedzin strony. Przyjrzyjmy się trzem powodom, dla których rejestrować możliwie krótkie domeny.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Krótką domenę łatwiej przeczytać

REKLAMA

Doskonale widać to w powyższym przykładzie. Odczytanie całej nazwy zajmuje chwilę i wymaga skupienia. Sprawę utrudnia fakt, że adresy internetowe (np. w przeglądarce) przeważnie są zapisywane wyłącznie przy pomocy małych liter, co nie ułatwia zadania.

Dobrą domenę można odczytać „jednym rzutem oka”. To istotne, gdy adres strony internetowej jest podawany na samochodach firmowych, billboardach czy innych nośnikach, z którymi potencjalny klient ma kontakt przez ułamek sekundy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak tanio założyć firmową stronę WWW?

Krótką domenę łatwiej zapamiętać

To stwierdzenie często spotykane w różnych poradnikach. Jest prawdziwe, ale tylko częściowo. Wiele zależy bowiem nie od ilości znaków, ale od samej nazwy. Pewne słowa lub sformułowania łatwiej zapamiętać, niż inne.

Przykładem może być niedawny rebranding serwisu tablica.pl i zmiana adresu na olx.pl. Mimo, że stara nazwa liczy sobie 7 znaków (nie licząc kropki i rozszerzenia), a nowa zaledwie 3, wielu internautów twierdzi, że olx niewiele im mówi. Słowo „tablica” zdecydowanie łatwiej zapamiętać i skojarzyć z tablicą z ogłoszeniami niż trzyliterowy skrót.

Jak być bezpiecznym w sieci - najczęściej popełniane błędy

Krótką domenę łatwiej zapisać

REKLAMA

Tutaj zasada jest prosta – im więcej znaków, tym łatwiej o pomyłkę podczas wpisywania domeny w pasku adresu przeglądarki. Internauta często nie zauważa, że popełnił błąd i widząc błąd może odnieść wrażenie, że strona nie istnieje.

Można odnieść wrażenie, że w czasach Google i serwisów społecznościowych nikt nie wpisuje już adresu, tylko klika w linki. Wystarczy jednak sprawdzić statystyki wejść na własną stronę, by przekonać się, że wejścia bezpośrednie wciąż stanowią znaczący odsetek. Nie warto utrudniać zadania osobom, korzystającym z tej formy nawigacji po sieci.

Jak zarobić na rejestracji domen internetowych?

Krótka domena – co to właściwie znaczy?

Na koniec warto zastanowić się ile znaków powinna mieć domena internetowa. Wiele zależy od wybranej nazwy. Przykładowo, domena DobreProgramy.pl jest łatwa do odczytania i zapamiętania, mimo, że liczy sobie 13 liter. Według raportu NASK czyli głównego operatora polskiej domeny, adres znanego serwisu z programami jest dłuższy niż średnia dla całego rejestru.

W 2013 r. średnia długość nazwy wyniosła 10,91. To oznacza, że wiele adresów składa się z co najmniej dwóch wyrazów. Czy warto je rozdzielać myślnikiem? Zdania są podzielone, jednak wspomniany raport zawiera wskazówkę również w tym temacie. Pod koniec zeszłego roku 76,24% adresów w polskiej domenie zawierało wyłącznie litery, natomiast 19,05% nazw zawierało myślnik. Można zatem przyjąć, że internauci są przyzwyczajeni do adresów o długości nie przekraczającej 11 znaków i nie rozdzielają dwóch słów myślnikiem.

Jak komunikować adres firmowej strony www?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS umorzy składki przedsiębiorcom dotkniętym przez powódź. Wnioski o pomoc będą traktowane priorytetowo

Przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogą składać wnioski do ZUS nie tylko o odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie na raty, ale także o ich umorzenie. Jak uzyskać pomoc?

Branża winiarska walczy o uregulowanie sprzedaży przez internet

- Handel alkoholem przez Internet przypomina dziś prawdziwy Dziki Zachód, zależy nam na zapanowaniu nad tym chaosem i jasnych zasadach dla wszystkich - mówią przedsiębiorcy z branży winiarskiej i apelują o uregulowanie kwestii sprzedaży ich produktów przez internet. Pismo w tej sprawie trafiło właśnie do Ministerstwa Rolnictwa. Na ewentualnych zmianach najbardziej zyskaliby mali, krajowi producenci wina, miodu pitnego czy cydru, którzy bez możliwości sprzedawania swoich produktów za pomocą internetu – są praktycznie skazani na niebyt. Najdobitniej pokazał to czas pandemii. 

Przewoźnicy w 2025 r. zapłacą wyższe składki ZUS od wynagrodzeń kierowców międzynarodowych, nie podwyższając im nawet płacy

Pod koniec sierpnia rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2025 roku, z którego wynika, że przeciętne prognozowane wynagrodzenie wzrośnie blisko o 850 zł. Podwyższenie tej kwoty oznacza dla przewoźników, że muszą przygotować się do wzrostu składek do ZUS.

Firmy niechętnie upominają się o pieniądze u dłużników, a po upływie pół roku windykacja może być bezskuteczna

Dlaczego dłużnicy nie płacą na czas należności za faktury? Nie mam pieniędzy, zapomniałem o fakturze, klienci zalegają mi z zapłatą, więc i ja nie płacę – to najczęstsze usprawiedliwienia, jakie słyszą właściciele firm od swoich klientów, którzy nie regulują należności za dostarczone towary czy wykonane usługi.

REKLAMA

10 pytań, jakie warto zadać freelancerowi przed rozpoczęciem współpracy

Outsourcing staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Jednak dla wielu przedsiębiorców, którzy dotychczas nie korzystali z usług freelancerów, zlecanie im zadań może być wyzwaniem. Oto szczegółowy poradnik, który pomoże przygotować się do efektywnej współpracy z niezależnym specjalistom.

Korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową

Ulga badawczo-rozwojowa (B+R) to korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową, skierowane zarówno do podatników PIT (opodatkowanych skalą podatkową lub tzw. podatkiem liniowym) jak i do podatników CIT (którzy uzyskują przychody z działalności gospodarczej, inne niż zyski kapitałowe). Ulga ta stanowi istotne wsparcie dla firm inwestujących w innowacje, technologie i rozwój nowych produktów.

Budownictwo mocno wyhamowało, ale to wciąż najbardziej optymistyczna branża, bo liczy na wydatkowanie pieniędzy przez rząd

Optymizm w branży budowlanej utrzymuje się już od wielu miesięcy. Ponieważ jednak jego motorem napędowym są inwestycje ze środków Krajowego Planu Odbudowy oraz kredytu #naStart, entuzjazm słabnie. Wszystko przez ślamazarną pracę rządu.

Szykują się milionowe kary. Kontrola stron internetowych: kogo dotyczy, kto kontroluje, jaka kara i za co

Nie tylko skarbówka kontroluje i nakłada kary za złamanie przepisów. I nie tylko Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Do akcji coraz częściej wkracza też Urząd Ochrony Danych Osobowych – UODO, a kontrole kończą się karami – nawet w milionach złotych.

REKLAMA

Otwieranie dziś restauracji to samobójstwo? Pewniejsze jest pójść śladem Żabki do własnego sklepu z ofertą gotowych dań

Rewolucja dzieje się w całej branży fachowo określanej jako HoReCa. Ale największa w jej gastronomicznej części. Świadczą o tym dane gospodarcze dotyczące liczby otwieranych placówek, zawieszanych działalności, długów i kredytów oraz tempa ich spłaty. Restauracje tracą na popularności, zyskują sklepy oferujące gotowe dania - ciepłe lub do odgrzania w domu.

Jak odblokować innowacyjność małego biznesu?

Innowacyjność w małej firmie to wyzwanie. Małemu biznesowi jest trudniej na wielu płaszczyznach. Często jest to jedna osoba do podejmowania decyzji i brak jest kogoś kto spojrzałby obiektywnie na działania i krytycznie na trendy. Jak odblokować innowacyjność małej działalności podpowiada Zuzanna Mikołajczyk, innowatorka i strateg innowacji.

REKLAMA