REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy domena internetowa powinna być krótka?

Maciej Kurek
 2BE.pl
Grupa Adweb
firmowa strona internetowa
firmowa strona internetowa
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Krótka domena jest lepsza – zgodnie twierdzą poradniki dla początkujących przedsiębiorców. Niewiele z nich wyjaśnia jednak, co to oznacza w praktyce. Dlaczego domena internetowa firmy nie powinna być za długa?

System domen internetowych pozwala na tworzenie nazw długich nawet na 63 znaki. W internecie można znaleźć przykłady adresów, które w całości wykorzystują ten limit.

REKLAMA

Nikogo nie trzeba przekonywać, że tak długa domena sprawdzi się wyłącznie jako internetowa ciekawostka. Ten przykład pokazuje jednak jak długość adresu internetowego wpływa na jego użyteczność i może przełożyć się na liczbę odwiedzin strony. Przyjrzyjmy się trzem powodom, dla których rejestrować możliwie krótkie domeny.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Krótką domenę łatwiej przeczytać

REKLAMA

Doskonale widać to w powyższym przykładzie. Odczytanie całej nazwy zajmuje chwilę i wymaga skupienia. Sprawę utrudnia fakt, że adresy internetowe (np. w przeglądarce) przeważnie są zapisywane wyłącznie przy pomocy małych liter, co nie ułatwia zadania.

Dobrą domenę można odczytać „jednym rzutem oka”. To istotne, gdy adres strony internetowej jest podawany na samochodach firmowych, billboardach czy innych nośnikach, z którymi potencjalny klient ma kontakt przez ułamek sekundy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak tanio założyć firmową stronę WWW?

Krótką domenę łatwiej zapamiętać

To stwierdzenie często spotykane w różnych poradnikach. Jest prawdziwe, ale tylko częściowo. Wiele zależy bowiem nie od ilości znaków, ale od samej nazwy. Pewne słowa lub sformułowania łatwiej zapamiętać, niż inne.

Przykładem może być niedawny rebranding serwisu tablica.pl i zmiana adresu na olx.pl. Mimo, że stara nazwa liczy sobie 7 znaków (nie licząc kropki i rozszerzenia), a nowa zaledwie 3, wielu internautów twierdzi, że olx niewiele im mówi. Słowo „tablica” zdecydowanie łatwiej zapamiętać i skojarzyć z tablicą z ogłoszeniami niż trzyliterowy skrót.

Jak być bezpiecznym w sieci - najczęściej popełniane błędy

Krótką domenę łatwiej zapisać

REKLAMA

Tutaj zasada jest prosta – im więcej znaków, tym łatwiej o pomyłkę podczas wpisywania domeny w pasku adresu przeglądarki. Internauta często nie zauważa, że popełnił błąd i widząc błąd może odnieść wrażenie, że strona nie istnieje.

Można odnieść wrażenie, że w czasach Google i serwisów społecznościowych nikt nie wpisuje już adresu, tylko klika w linki. Wystarczy jednak sprawdzić statystyki wejść na własną stronę, by przekonać się, że wejścia bezpośrednie wciąż stanowią znaczący odsetek. Nie warto utrudniać zadania osobom, korzystającym z tej formy nawigacji po sieci.

Jak zarobić na rejestracji domen internetowych?

Krótka domena – co to właściwie znaczy?

Na koniec warto zastanowić się ile znaków powinna mieć domena internetowa. Wiele zależy od wybranej nazwy. Przykładowo, domena DobreProgramy.pl jest łatwa do odczytania i zapamiętania, mimo, że liczy sobie 13 liter. Według raportu NASK czyli głównego operatora polskiej domeny, adres znanego serwisu z programami jest dłuższy niż średnia dla całego rejestru.

W 2013 r. średnia długość nazwy wyniosła 10,91. To oznacza, że wiele adresów składa się z co najmniej dwóch wyrazów. Czy warto je rozdzielać myślnikiem? Zdania są podzielone, jednak wspomniany raport zawiera wskazówkę również w tym temacie. Pod koniec zeszłego roku 76,24% adresów w polskiej domenie zawierało wyłącznie litery, natomiast 19,05% nazw zawierało myślnik. Można zatem przyjąć, że internauci są przyzwyczajeni do adresów o długości nie przekraczającej 11 znaków i nie rozdzielają dwóch słów myślnikiem.

Jak komunikować adres firmowej strony www?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

REKLAMA

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

REKLAMA

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

REKLAMA