REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy słowa kluczowe przestaną się liczyć w SEO?

Subskrybuj nas na Youtube
seo, słowa klucze
seo, słowa klucze

REKLAMA

REKLAMA

Postrzegana jakość strony internetowej lub kawałka treści, nie jest oparta wyłącznie na słowach kluczowych. Istnieje wiele innych czynników, które należy wziąć pod uwagę (jak szybkość ładowania strony, interfejs, jakość grafik, formatowanie itd.) Oczywiście „jakość” oznacza co innego dla różnych ludzi, lecz na fundamentalnym poziomie koncentrowanie się wyłącznie na słowach kluczowych nie ma sensu i może wręcz obniżyć doświadczenia użytkowników z treścią. Potrzebny jest nam nowy sposób na content marketing.

Celem tworzenia treści nie powinno być wymyślanie genialnej listy słów kluczowych. W przyszłości wyszukiwarki nie będą karały webmasterów za błędne użycie fraz kluczowych czy brak idealnie zoptymalizowanego tytułu. Z drugiej strony, to, za co z pewnością można zostać ukaranym to nadużywanie słów kluczowych.

REKLAMA

Rynek technologiczny zmienia się w tak szybkim tempie, że trudno jest przewidzieć przyszłość marketingu w wyszukiwarkach (nawet na przestrzeni dwóch czy trzech lat). Spoglądając w przeszłość, i mając na uwadze nowo pojawiające się trendy, możemy jednak odkryć pewne dowody na to, że dni słów kluczowych powoli dobiegają końca.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Oznaki utraty wartości słów kluczowych

Aktualizacje Panda i Penguin

W latach 2011 i 2012 byliśmy świadkami wielkiego spustoszenia spowodowanego przez aktualizacje wyszukiwarki Google – Penguin i Panda. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Panda skutecznie uporała się ze słabymi treściami i farmami artykułów, które służyły webmasterom do celów SEO. Penguin pozbył się większości sztuczek związanych z linkowaniem, nasycaniem treści zbytnią ilością słów kluczowych oraz innych taktyk z zakresu tzw. „black hat SEO”.

W oczywisty sposób obie aktualizacje wywołały znaczny zamęt wśród całej społeczności SEO (i nie chodziło wyłącznie o metody stosowania słów kluczowych). Analizując historię optymalizacji stron, możemy stwierdzić, że Penguin i Panda były znakami ostrzegawczymi od Google, które miały zmienić nasze myślenie na temat promocji treści w sieci ogółem. Zamiast taktyk i „obchodzenia systemu”, zaczęła się liczyć jakość i służenie odbiorcom w jak najlepszy sposób.

Jak rozpocząć kampanię remarketingu dzięki Google AdWords

Rozbudowane artykuły

W sierpniu 2013, Google zaprezentowało nam nowość w wynikach wyszukiwania – rozbudowane artykuły (ang. „in-depth articles”).

Celem tej zmiany była pomoc w promocji dłuższych, głębszych i bardziej pomocnych treści tak, aby ukazały się one na szczycie wyników wyszukiwania. W większości przypadków, rozbudowane artykuły (według Google) posiadają tysiące słów i traktują o tematach, które zawsze są na czasie. Stworzenie tej kategorii demonstruje dedykację Google wobec udostępniania treści wysokiej jakości, a nie tylko tych, posiadających wyłącznie właściwe słowa kluczowe.

Atak kolibra

REKLAMA

Również w sierpniu 2013, Google wypuściło jedną z głównych aktualizacji algorytmu o nazwie Hummingbird, która wpłynęła na ok. 90% wszystkich wyników wyszukiwania. Mówiąc w skrócie, Hummingbird sprawił, że wyszukiwarka Google stała się o wiele lepiej dopasowana do ludzi, a nie „robotów”. W przeszłości, Google identyfikowało wyłącznie indywidualne słowa lub krótkie farazy. Dzięki Hummingbird, wyszukiwarka jest w stanie rozpoznawać całe zdania i tym samym lepiej dopasować wyniki do naturalnych zapytań stawianych przez użytkowników.

Zadanie marketerów nie polega już wyłącznie na wybraniu właściwych słów kluczowych. Chodzi raczej o stworzenie właściwego kontekstu, w którym będą znajdowały się treści. Google nie chce już dostarczać wyłącznie wyników wyszukiwania, pragnie raczej dawać użytkownikom odpowiedzi na konkretne pytania. Jeśli więc nie jesteś w stanie dobrze odpowiedzieć na pytania użytkowników, wybranie właściwych fraz kluczowych nie będzie mieć większego znaczenia – Twoje działania SEO nadal ucierpią.

Czy wiesz kto jest abonentem Twojej firmowej domeny?

Zaszyfrowanie danych dotyczących słów kluczowych

To trochę jakby Google chciało powiedzieć – "Ok, przestańcie tak bardzo przejmować się słowami kluczowymi.”. We wrześniu 2013 ogłoszono, że wszystkie dane dotyczące słów kluczowych w Google Analytics zostaną ukryte. Dzięki tej zmianie, webmasterzy nie są już w stanie sprawdzić, które słowa kluczowe przyniosły najwięcej korzyści w postaci ruchu na stronie.

Google twierdzi, że ruch ten był zmotywowany zwiększeniem bezpieczeństwa wyszukiwania, jednak nadal jesteśmy w stanie dotrzeć do informacji na temat słów kluczowych w przypadku płatnego ruchu na Google Adwords. Niektórzy sądzą, że Google wprowadziło zmianę właśnie po to, aby zachęcić większą liczbę osób do skorzystania z płatnych usług.

Niezależnie od tego, która wersja jest prawdziwa, zaszyfrowanie informacji dotyczących fraz kluczowych miało na celu zasygnalizowanie, że nie powinny one stanowić trzonu internetowych strategii marketingowych.

Czy domena internetowa powinna być krótka?

Na czym więc powinniśmy się koncentrować?

Zamiary użytkowników podczas wyszukiwania

Google nie stara się już wyłącznie dopasować słów kluczowych, które wpisujesz do wyszukiwarek znajdujących się na poszczególnych stronach internetowych. Zamiast tego, stara się zrozumieć zamiary stojące za wpisywanymi zapytaniami tak, aby zaprezentować Ci wyłącznie treści najwyższej jakości.

Strona internetowa Twojej marki powinna być zgodna z zamiarami wyszukiwania użytkowników. Skup się na taktykach dopasowanych do bardziej skomplikowanej strony Google:

  • Tworzenie map behawioralnych (od zapytania w wyszukiwarce, do podjęcia akcji przez klienta).
  • Wyszukiwania oparte na zamiarach użytkowników i dopasowanie treści do tych zamiarów.

Słowa kluczowe nadal mają znaczenie

Prawdę mówiąc, słowa kluczowe zawsze będą odgrywały ważną rolę w marketingu internetowym. Dopóki wyszukiwarki nie będą w stanie wejść w nasze umysły, zawsze będziemy potrzebować języka do wyszukiwania w sieci. Słowa kluczowe są nam potrzebne do komunikacji na najbardziej podstawowym poziomie.

Specjaliści ds. marketingu powinni koncentrować się na wykorzystaniu słów kluczowych w naturalny sposób. Jeśli tworzysz rozbudowany artykuł na jakiś temat, ważne frazy i tak pojawią się w treści. Jeżeli natomiast będzie on wartościowy, Google z pewnością znajdzie sposób, aby pokazać go odbiorcom.

Autor: Grupa Tense

Czy uważasz, że słowa kluczowe odgrywają coraz mniejszą wartość w marketingu internetowym? Jak według Ciebie będzie wyglądała przyszłość wyszukiwania? Podziel się przemyśleniami poniżej.

Jak tanio założyć firmową stronę WWW?

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

Jak ustanowić zarząd sukcesyjny za życia przedsiębiorcy? Procedura krok po kroku

Najlepszym scenariuszem jest zaplanowanie sukcesji zawczasu, za życia właściciela firmy. Ustanowienie zarządu sukcesyjnego sprowadza się do formalnego powołania zarządcy sukcesyjnego i zgłoszenia tego faktu do CEIDG.

Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

REKLAMA

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

REKLAMA

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

REKLAMA