REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy słowa kluczowe przestaną się liczyć w SEO?

Subskrybuj nas na Youtube
seo, słowa klucze
seo, słowa klucze

REKLAMA

REKLAMA

Postrzegana jakość strony internetowej lub kawałka treści, nie jest oparta wyłącznie na słowach kluczowych. Istnieje wiele innych czynników, które należy wziąć pod uwagę (jak szybkość ładowania strony, interfejs, jakość grafik, formatowanie itd.) Oczywiście „jakość” oznacza co innego dla różnych ludzi, lecz na fundamentalnym poziomie koncentrowanie się wyłącznie na słowach kluczowych nie ma sensu i może wręcz obniżyć doświadczenia użytkowników z treścią. Potrzebny jest nam nowy sposób na content marketing.

Celem tworzenia treści nie powinno być wymyślanie genialnej listy słów kluczowych. W przyszłości wyszukiwarki nie będą karały webmasterów za błędne użycie fraz kluczowych czy brak idealnie zoptymalizowanego tytułu. Z drugiej strony, to, za co z pewnością można zostać ukaranym to nadużywanie słów kluczowych.

REKLAMA

Rynek technologiczny zmienia się w tak szybkim tempie, że trudno jest przewidzieć przyszłość marketingu w wyszukiwarkach (nawet na przestrzeni dwóch czy trzech lat). Spoglądając w przeszłość, i mając na uwadze nowo pojawiające się trendy, możemy jednak odkryć pewne dowody na to, że dni słów kluczowych powoli dobiegają końca.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Oznaki utraty wartości słów kluczowych

Aktualizacje Panda i Penguin

W latach 2011 i 2012 byliśmy świadkami wielkiego spustoszenia spowodowanego przez aktualizacje wyszukiwarki Google – Penguin i Panda. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Panda skutecznie uporała się ze słabymi treściami i farmami artykułów, które służyły webmasterom do celów SEO. Penguin pozbył się większości sztuczek związanych z linkowaniem, nasycaniem treści zbytnią ilością słów kluczowych oraz innych taktyk z zakresu tzw. „black hat SEO”.

W oczywisty sposób obie aktualizacje wywołały znaczny zamęt wśród całej społeczności SEO (i nie chodziło wyłącznie o metody stosowania słów kluczowych). Analizując historię optymalizacji stron, możemy stwierdzić, że Penguin i Panda były znakami ostrzegawczymi od Google, które miały zmienić nasze myślenie na temat promocji treści w sieci ogółem. Zamiast taktyk i „obchodzenia systemu”, zaczęła się liczyć jakość i służenie odbiorcom w jak najlepszy sposób.

Jak rozpocząć kampanię remarketingu dzięki Google AdWords

Rozbudowane artykuły

W sierpniu 2013, Google zaprezentowało nam nowość w wynikach wyszukiwania – rozbudowane artykuły (ang. „in-depth articles”).

Celem tej zmiany była pomoc w promocji dłuższych, głębszych i bardziej pomocnych treści tak, aby ukazały się one na szczycie wyników wyszukiwania. W większości przypadków, rozbudowane artykuły (według Google) posiadają tysiące słów i traktują o tematach, które zawsze są na czasie. Stworzenie tej kategorii demonstruje dedykację Google wobec udostępniania treści wysokiej jakości, a nie tylko tych, posiadających wyłącznie właściwe słowa kluczowe.

Atak kolibra

REKLAMA

Również w sierpniu 2013, Google wypuściło jedną z głównych aktualizacji algorytmu o nazwie Hummingbird, która wpłynęła na ok. 90% wszystkich wyników wyszukiwania. Mówiąc w skrócie, Hummingbird sprawił, że wyszukiwarka Google stała się o wiele lepiej dopasowana do ludzi, a nie „robotów”. W przeszłości, Google identyfikowało wyłącznie indywidualne słowa lub krótkie farazy. Dzięki Hummingbird, wyszukiwarka jest w stanie rozpoznawać całe zdania i tym samym lepiej dopasować wyniki do naturalnych zapytań stawianych przez użytkowników.

Zadanie marketerów nie polega już wyłącznie na wybraniu właściwych słów kluczowych. Chodzi raczej o stworzenie właściwego kontekstu, w którym będą znajdowały się treści. Google nie chce już dostarczać wyłącznie wyników wyszukiwania, pragnie raczej dawać użytkownikom odpowiedzi na konkretne pytania. Jeśli więc nie jesteś w stanie dobrze odpowiedzieć na pytania użytkowników, wybranie właściwych fraz kluczowych nie będzie mieć większego znaczenia – Twoje działania SEO nadal ucierpią.

Czy wiesz kto jest abonentem Twojej firmowej domeny?

Zaszyfrowanie danych dotyczących słów kluczowych

To trochę jakby Google chciało powiedzieć – "Ok, przestańcie tak bardzo przejmować się słowami kluczowymi.”. We wrześniu 2013 ogłoszono, że wszystkie dane dotyczące słów kluczowych w Google Analytics zostaną ukryte. Dzięki tej zmianie, webmasterzy nie są już w stanie sprawdzić, które słowa kluczowe przyniosły najwięcej korzyści w postaci ruchu na stronie.

Google twierdzi, że ruch ten był zmotywowany zwiększeniem bezpieczeństwa wyszukiwania, jednak nadal jesteśmy w stanie dotrzeć do informacji na temat słów kluczowych w przypadku płatnego ruchu na Google Adwords. Niektórzy sądzą, że Google wprowadziło zmianę właśnie po to, aby zachęcić większą liczbę osób do skorzystania z płatnych usług.

Niezależnie od tego, która wersja jest prawdziwa, zaszyfrowanie informacji dotyczących fraz kluczowych miało na celu zasygnalizowanie, że nie powinny one stanowić trzonu internetowych strategii marketingowych.

Czy domena internetowa powinna być krótka?

Na czym więc powinniśmy się koncentrować?

Zamiary użytkowników podczas wyszukiwania

Google nie stara się już wyłącznie dopasować słów kluczowych, które wpisujesz do wyszukiwarek znajdujących się na poszczególnych stronach internetowych. Zamiast tego, stara się zrozumieć zamiary stojące za wpisywanymi zapytaniami tak, aby zaprezentować Ci wyłącznie treści najwyższej jakości.

Strona internetowa Twojej marki powinna być zgodna z zamiarami wyszukiwania użytkowników. Skup się na taktykach dopasowanych do bardziej skomplikowanej strony Google:

  • Tworzenie map behawioralnych (od zapytania w wyszukiwarce, do podjęcia akcji przez klienta).
  • Wyszukiwania oparte na zamiarach użytkowników i dopasowanie treści do tych zamiarów.

Słowa kluczowe nadal mają znaczenie

Prawdę mówiąc, słowa kluczowe zawsze będą odgrywały ważną rolę w marketingu internetowym. Dopóki wyszukiwarki nie będą w stanie wejść w nasze umysły, zawsze będziemy potrzebować języka do wyszukiwania w sieci. Słowa kluczowe są nam potrzebne do komunikacji na najbardziej podstawowym poziomie.

Specjaliści ds. marketingu powinni koncentrować się na wykorzystaniu słów kluczowych w naturalny sposób. Jeśli tworzysz rozbudowany artykuł na jakiś temat, ważne frazy i tak pojawią się w treści. Jeżeli natomiast będzie on wartościowy, Google z pewnością znajdzie sposób, aby pokazać go odbiorcom.

Autor: Grupa Tense

Czy uważasz, że słowa kluczowe odgrywają coraz mniejszą wartość w marketingu internetowym? Jak według Ciebie będzie wyglądała przyszłość wyszukiwania? Podziel się przemyśleniami poniżej.

Jak tanio założyć firmową stronę WWW?

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Tego zawodu nie zastąpi AI. A które czeka zagłada? Ekspert: Programiści są pierwsi w kolejce

Sztuczna inteligencja na rynku pracy to temat, który budzi coraz większe emocje. W dobie dynamicznego rozwoju technologii jedno jest pewne – wiele profesji czeka poważna transformacja, a niektóre wręcz znikną. Ale są też takie zawody, których AI nie zastąpi – i to raczej nigdy. Jakie branże są najbardziej zagrożone? A gdzie ludzka praca pozostanie niezastąpiona? O tym mówi Jan Oleszczuk - Zygmuntowski z Polskiej Sieci Ekonomii.

Branża handlowa traci coraz więcej na kradzieżach w sklepach. Jak handlowcy rozwiązują ten problem

Zmorą branży handlowej wciąż są kradzieże sklepowe. Nasiliły się one w okresie wysokiej inflacji, ale teraz nie słabną w oczekiwanym tempie. Kradzieży z powodów ekonomicznych jest mniej, natomiast rozzuchwalili się złodzieje kradnący dla zysku.

Nadchodzi czas pożegnań z papierowymi fakturami. Wszystko co trzeba wiedzieć o e-fakturowaniu i KSeF

Krajowy System eFaktur powstał by ułatwić życie przedsiębiorcom, ale jest też nowym obowiązkiem, którego przestrzeganie narzuca prawo. Firmy, które nie będą przestrzegać jego zasad, muszą liczyć się z dotkliwymi karami, wynoszącymi nawet 100% kwoty podatku z faktury wystawionej poza KSeF.

Dlaczego rezygnują z założenia własnej firmy: kobiety mają inny powód niż mężczyźni

Aż 47 proc. ankietowanych Polaków nie chciałoby prowadzić własnej firmy – wskazują dane z raportu „Polki i przedsiębiorczość 2024: Bariery w zakładaniu firmy”. Kobiety przed założeniem własnej firmy powstrzymuje sytuacja rodzinna, a mężczyzn – stan zdrowia. Nowe dane.

REKLAMA

Branża meblarska mocno traci przez zagraniczną konkurencję, końca kłopotów nie widać

Wysokie koszty produkcji, spadający popyt i silna konkurencja z Azji osłabiają pozycję polskiej branży meblarskiej. Długi sektora, notowane w Krajowym Rejestrze Długów, sięgają już prawie 130 mln zł – coraz więcej przedsiębiorstw musi wybierać między utrzymaniem płynności a spłatą zobowiązań.

Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

REKLAMA

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

REKLAMA