REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakładasz działalność? Zacznij od domeny

 nazwa.pl
Usługodawca w zakresie rejestracji domen i usług hostingowych
 Aleksandra Strzelecka-Jaroszek
Aleksandra Strzelecka-Jaroszek
Zakładasz działalność? Zacznij od domeny
Zakładasz działalność? Zacznij od domeny
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Myśląc o założeniu własnej działalności gospodarczej, oprócz wyboru formy prawnej czy decydowaniu o konkretnych kodach PKD, konieczne będzie wybranie nazwy firmy. Przedsiębiorcy często bagatelizują ten krok, bo nazwę swojego przedsiębiorstwa planują widywać wyłącznie na fakturach. Problem pojawia się, gdy chcą zaprezentować swoją firmę w sieci, a domena z wybraną przez nich nazwą okazuje się być zajęta.

REKLAMA

Domena internetowa jest adresem biznesu w sieci, a strona www, która się pod nią wyświetla, powinna być pierwszym miejscem, jakie odwiedza potencjalny klient poszukujący informacji o danym produkcie lub usłudze. Aby ułatwić klientom dotarcie do strony www, domena, którą chcemy firmować swój biznes, powinna być krótka i prosta – optymalnie, gdyby składała się z mniej niż 15 znaków. Dzięki temu będzie ją łatwiej zapamiętać i tym samym zmniejszy się prawdopodobieństwo popełnienia błędu w zapisie. Nazwę domeny powinno się też móc łatwo przeliterować i bez problemu przedyktować w czasie rozmowy telefonicznej lub w radiowym spocie reklamowym – klient nie powinien ani przez moment mieć wątpliwości, w jaki sposób zapisać adres strony!

REKLAMA

Jeśli decydujemy się na domenę, w przypadku której wiemy, że potencjalnym klientom może zdarzyć się pomyłka podczas wpisywania jej w pasek adresu przeglądarki internetowej, róbmy to z pełną świadomością oraz minimalizujmy ryzyko utraty klienta, np. poprzez zarejestrowanie domen zawierających literówki, które przewidujemy, że będą się pojawiać. Wszystkie te domeny można przekierować na tę samą stronę.

Zobacz: 7 powodów, z których ludzie opuszczają Twoją stronę internetową

REKLAMA

Obserwując rynek można zauważyć, że internetowa świadomość przedsiębiorców jest coraz większa. Według raportu NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa, która pełni w Polsce funkcję rejestru domen internetowych) za pierwszy kwartał 2015 roku, na jednego abonenta przypadają średnio niemal 3 domeny. Oznacza to, że wielu przedsiębiorców decyduje się na rejestrację więcej niż jednej nazwy, na przykład w celu zabezpieczenia wspomnianych poprzednio literówek albo innych końcówek typu .com.pl. Wielu abonentów może także posiadać domenę z własnym nazwiskiem lub imieniem wraz z nazwiskiem, gdzie umieszcza dane kontaktowe, wirtualne CV czy swoje portfolio (w nazwa.pl taką Wizytówkę Internetową swojej firmy przedsiębiorcy mogą otrzymać bezpłatnie na okres całego roku).

Co jednak zrobić, jeśli najpierw zarejestrowaliśmy działalność, a później przekonaliśmy się, że domena z nazwą naszej firmy jest jednak zajęta? Możliwości jest kilka. Warto podjąć próbę kontaktu i negocjacji odsprzedaży nazwy z obecnym abonentem domeny, którego dane mogą być dostępne w ogólnodostępnej bazie whois (np. pod adresem whois.pl). Można także zakupić tzw. opcję na domenę, czyli zarezerwować trzyletnie prawo pierwokupu domeny w przypadku, gdy obecny abonent jej nie przedłuży.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Strona mobilna czy responsywna? Którą z nich wybrać w walce o klienta?

Kolejnym wyjściem z tej sytuacji może być zastanowienie się na rejestracją innej końcówki, np. globalnej .com czy europejskiej .eu. Z racji tego, że w Polsce zarejestrowanych jest już przeszło 2,6 miliona domen .pl, przedsiębiorcy często decydują się także na rejestrację swojej nazwy z końcówką .eu - czy to szukając alternatywy, czy też jako uzupełnienie do posiadanej już domeny polskiej. Rejestr domen europejskich jest znacznie mniej wyeksploatowany w zakresie polskich słów niż nasz rodzimy rejestr, a to oznacza, że dostępność wolnych nazw z końcówką .eu jest większa. Ponadto domena związana i kojarzona z Europą dodatkowo pozytywnie wpływa na odbiór firmy na rynku, a także pozwala na zabezpieczenie potencjalnego kierunku ekspansji.

Dobrze dobrana i przemyślana nazwa domeny może pomóc osiągnąć sukces w biznesie i przysporzyć wielu nowych klientów.

Zobacz: Jak tanio założyć firmową stronę WWW?

Autor: Aleksandra Strzelecka-Jaroszek – menedżer produktu w firmie nazwa.pl, która jest największym krajowym rejestratorem domen i dostawcą usług internetowych dla firm. nazwa.pl istnieje od 1997 roku, jest firmą ze 100% polskim kapitałem, obsługującą obecnie ponad pół miliona klientów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MRiRW: Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r.

Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r. W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowane zostały projekty rozporządzeń określających stawki poszczególnych płatności bezpośrednich podstawowych oraz ekoschematów obszarowych (bez ekoschematu Dobrostan zwierząt).

Liderzy Eksportu nagrodzeni podczas Gali PAIH Forum Biznesu

Najlepsi polscy eksporterzy wyłonieni. Za nami rozdanie nagród Lidera Eksportu PAIH. Wyróżnienia w czterech kategoriach były kluczowymi punktami gali, która zakończyła pierwszy dzień trwającego PAIH Forum Biznesu.

PAIH Forum Biznesu 2024 wystartowało!

Rozpoczęło się wyjątkowe spotkanie przedsiębiorców, reprezentantów regionów i instytucji rozwoju, czyli PAIH Forum Biznesu 2024. Na wydarzenie zarejestrowało się łącznie niemal 5000 osób, a już pierwszy dzień imprezy zgromadził na PGE Narodowym setki firm z sektora MŚP, dziesiątki przedstawicieli świata polityki i nauki oraz licznych ekspertów PAIH i innych instytucji otoczenia biznesu. Warszawa stała się właśnie centrum polskiej przedsiębiorczości.

Emigracja zarobkowa. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści?

Emigracja zarobkowa na świecie. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści? W tym roku na podium znalazła się Australia, wyprzedzając dotychczasowego lidera – Kanadę. A gdzie można znaleźć najwięcej specjalistów z Polski? 

REKLAMA

Jak ulga na ekspansję wspiera przedsiębiorców w zdobywaniu nowych rynków?

Ulga na ekspansję, która weszła w życie 1 stycznia 2022 roku. Jej celem jest wspieranie przedsiębiorców w zwiększaniu przychodów ze sprzedaży produktów, szczególnie poprzez rozszerzenie działalności na nowe rynki. Mimo że ulga na ekspansję pozwala zaoszczędzić do 190 tys. złotych rocznie, w praktyce okazała się mało popularna – w 2022 roku skorzystało z niej jedynie 224 podatników CIT. To pokazuje, że pomimo potencjalnie dużych korzyści, ulga wciąż nie cieszy się szerokim zainteresowaniem wśród przedsiębiorców.

Fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną? Ekspertka krytycznie o planach Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów planuje zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych od 2025 r. Zdaniem ekspertki dr Anny Marii Panasiuk proponowane przez resort finansów zmiany idą za daleko, a ich wprowadzenie może doprowadzić do tego, że fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną.

Rewolucja w VAT dla małych podatników: nowe zwolnienie podmiotowe daje korzyść w obrotach z zagranicą

To będzie rewolucyjna nowelizacja ustawy VAT. Teraz nawet niewielka sprzedaż zagranicę np. przez platformę internetową wymusza płacenie VAT – formalnie nawet od osób nie prowadzących działalność gospodarczą i fiskus może skutecznie podatku dochodzić.

Już 400 tysięcy firm wpisanych na listy dłużników. Jak odzyskiwać zaległe pieniądze?

W Polsce na listy dłużników wpisanych jest już 400 tysięcy firm. Najtrudniej jest w branży meblarskiej, transportowej, budowlanej i IT. Aż 27% dłużników nie płaci zobowiązań nie dlatego, że nie ma pieniędzy, ale dlatego że ma złe intencje. Takie alarmujące dane podaje Skaner MŚP 2024 dla BIG InfoMonitor. Jak odzyskiwać zaległe pieniądze? 

REKLAMA

Właściciele wiodących firm rodzinnych na Kongresie 4 GENERATIONS w Fabryce Norblina w Warszawie

Według badań Instytutu Biznesu Rodzinnego i GUS-u w Polsce jest nawet 2,2 mln firm, w których większościowe udziały ma rodzina: „rodzina biznesowa”. To nowe pojęcie wprowadzone przez IBR, ale stare w swoim znaczeniu, struktura oparta na więzach krwi i wspólnym zaangażowaniu w biznes, która może trwać przez pokolenia. Właśnie rodziny biznesowe spotkają się na Kongresie 4 GENERATIONS.

Powódź uniemożliwia realizację umowy? Sprawdź co można zrobić [Przykłady]

Jak powódź wpływa na wykonanie świadczeń umownych? Kiedy niezbędne będą rozstrzygnięcia poczynione przez sąd? Aktualne przepisy na praktycznych przykładach omawia radca Prawny Zbigniew Cieślak z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

REKLAMA