REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Czy Polacy są gotowi na otworzenie własnej działalności? Jakie są ich motywacje i największe obawy? Jakie biznesy wybierają najczęściej? Przedstawiamy wyniki pierwszej edycji ogólnopolskiego badania w zakresie gotowości Polaków do zakładania własnej działalności gospodarczej Indeks Przedsiębiorczości Intermarché i Bricomarché.
Sektor logistyczny w ostatnich latach musiał mierzyć się z wieloma problemami. Pandemia, niepokoje geopolityczne, wzrosty cen surowców, inflacja, recesja. W co powinny inwestować przedsiębiorstwa, aby wzmocnić łańcuch dostaw i uczynić go bardziej przewidywalnym?
Wysoka kapitalizacja i znana marka przyciąga wielu inwestorów do akcji Disneya. Ta firma wyszła już bowiem dawno temu poza produkcję filmów animowanych i jako rozrywkowy konglomerat oferuje także wiele innych produktów, takich jak usługi streamingowe HULU i Disney+, parki rozrywki, hotele i wiele innych. Disney jest także częścią indeksu S&P100, na który składają się największe firmy z giełdy w Nowym Jorku, dlatego w ofercie akcje tej spółki ma każdy liczący się broker online. Minione lata nie były jednak zbyt korzystne dla Disneya. Spółka znajdowała się pod słusznym ostrzałem inwestorów i była obwiniana za niekorzystne decyzje w zarządzaniu firmą.
Jakie działania powinna podjąć firma, aby stworzyć odpowiednią strategię ochrony praw własności intelektualnej? Dlaczego to takie ważne?
REKLAMA
Freelancerzy mają dobra passę. W 2024 roku zapotrzebowanie na ich racę będzie wciąż rosło. Już teraz ponad 42% przedsiebiorców korzysta z usług freelancerów ponad 5 lat. Jakie są prognozy trendów?
W związku z dyrektywą NIS2 firmy działające na terenie UE czeka nie tylko szereg nowych obowiązków, ale i zwiększenie budżetów. Krajowe prawo każdego z członków wspólnoty musi zostać dostosowane do 17 października 2024 roku.
Począwszy od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce jest wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10 - informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Benzyna silnikowa E10 zastąpi docelowo na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.
Główny Urząd Statystyczny podał, iż średnie wynagrodzenie za IV kwartał 2023 r. w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 7767,85 zł. Jest ono podstawą do ustalenia na kolejny rok składki na ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorców płacących ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
REKLAMA
Przewóz towaru, który narusza procedury celne to jedna z trudniejszych sytuacji w branży transportowej. Co w sytuacji, gdy przewoźnik był nieświadomy? Jak może się bronić?
Zima znowu przypomina przedsiębiorcom o polisie OC, bo dodatkowe koszty, które mogą ponosić w związku z mrozem, śnieżycą czy gołoledzią mogą być dotkliwe.
Ryzyko cyberataku na pracowniczy komputer jest stosunkowo duże, mimo to pracownicy nie mają wystarczającej świadomości na temat zagrożeń cybernetycznych. Jak to zmienić?
Jakie ceny osiągają zboża na polskim rynku i w eksporcie w drugiej połowie stycznia 2024 roku? Jakie są ceny na giełdach światowych? Ile kosztuje pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto?
Lotnisko im. Fryderyka Chopina może w sierpniu 2024 r. ustanowić nowy rekord obsłużonych pasażerów. Liczba planowanych przylotów już teraz jest wyższa o 339 proc. niż w 2023 roku. To efekt wielkiego zainteresowania koncertem Taylor Swift. Amerykańska piosenkarka, oprócz uwielbienia fanów, ściąga jednak również głosy krytyki.
I chciałyby i boją się. Firmy widzą duży potencjał w automatyzacji i chcą w nią inwestować, ale jednocześnie są pełne obaw o trudności, z jakimi będą musiały się mierzyć przy dostosowaniu do nowych technologii.
Czym jest biuro przyjazne dla pracownika? Jak ważna jest lokalizacja, wielofunkcyjne otoczenie, dobry dojazd? Jak zachęcić pracowników do powrotu do pracy stacjonarnej?
Firmy prowadzone przez kobiety stanowią 27 proc. wszystkich firm zarejestrowanych w Polsce. Z najnowszych danych wynika, że wykazały one za 2022 rok 33-procentowy wzrost przychodów, a wzrost ich zysku netto był na poziomie 78 proc. W jakich sektorach dominują kobiety?
"W czwartek nastąpi wypłata środków z Krajowego Planu Odbudowy; kolejne wypłaty niebawem" - zapowiedziała w mediach społecznościowych minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Pieniądze mają zostać przeznaczone m.in. na nowe miejsca w żłobkach - dodała.
Łączenie pracy z wakacjami staje się coraz bardziej popularne. Szacuje się, że życie cyfrowego nomady wybrało już 35 milionów osób. W których miejscach można pracować online, aby nie martwić się o kwestie prawne?
Początek roku sprzyja porządkowaniu. To dobry czas na uporanie się z zaległymi danymi i dokumentami do zniszczenia. Warto proces utylizacji przeprowadzać regularnie, zgodnie z przepisami i co najważniejsze z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.
Płyta fundamentowa budynku wykonana z niskoemisyjnego betonu, wytworzonego z cementu o niskim śladzie węglowym, skrupulatna segregacja i recykling odpadów budowlanych - to tylko niektóre z rozwiązań, stosowanych dziś w celu stworzenia budynków, które nie tylko spełniają najwyższe standardy, ale także integrują się harmonijnie z otaczającym je środowiskiem. To wstęp do zeroemisyjności budynków.
Jak informuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii rząd chce umożliwić najmniejszym przedsiębiorcom - wpisanym w bazę CEIDG, skorzystanie raz w roku z miesięcznych wakacji od składek ZUS. Projekt rządowy ma trafić do Sejmu jeszcze w marcu 2024 r. i zacząć obowiązywać jeszcze w tym roku.
Jakich trendów w marketingu można się spodziewać w 2024 roku? Rok temu bardzo znacząca okazała się sztuczna inteligencja, z pewnością wciąż będzie obecna. A co jeszcze nas czeka?
Z danych głównego Urzędu Statystycznego wynika, iż ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2023 r. wzrosły o 6,2 proc. rok do roku. W porównaniu z poprzednim miesiącem jest to wzrost o 0,1 proc.
Chodzi nie tylko o transformację energetyczną, która wymaga projektów z dodatkowymi funkcjami budynków, ale ogólnie o koszt przestawienia branży na procedury działające według reguł zrównoważonego rozwoju.
Sztuczna inteligencja była tematem numer 1 w 2023 roku. Na pewno i w 2024 warto będzie w nią inwestować. Gdzie jeszcze jest szansa na zyski? Na jakie inwestycje warto zwrócić uwagę?
Uzyskane dzięki skomplikowanej, ale przeprowadzonej już przez partnerów po raz czwarty operacji finansowej otwierają szanse na sfinansowanie inwestycji firmom, którym najtrudniej pozyskać środki zewnętrzne. Poprzez leasing i wynajem długoterminowy maszyn, środków transportu itp. Będą one mogły zrealizować przedsięwzięcia służące także ochronie klimatu i zrównoważonemu rozwojowi.
Coraz więcej konsumentów zwraca uwagę na to, w jaki sposób jest produkowana żywność, a także skąd pochodzi. Większa świadomość ekologiczna Polaków to ważny sygnał dla firm. Te chcą produkować w sposób przyjazny środowisku naturalnemu, ale i zwiększać sprzedaż. Z certyfikatami eko zrobiło się jednak sporo zamieszania. Organizacje konsumentów i ekolodzy ostrzegają przed greenwashingiem, który w Polsce zyskał określenie zielonej ściemy. Cierpi na tym sama idea certyfikowania.
Przedstawiciele mikro-, małych i średnich firm zgodnie przyznają, że 2024 rok to nie będzie sielanka. Choć obaw jest wiele, to na pierwszy plan wybijają się te związane z kosztami prowadzenia działalności.
Wiadomo już, że osoby nie mające już prawa do ulgi na start, małego ZUS lub małego ZUS plus – a więc zmuszone do płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorcy w pełnej wysokości – muszą w 2024 roku szykować dla ZUS prawie 2 tys. zł miesięcznie. Nawet wtedy gdy brak obrotów i nie ma w ogóle przychodów. Ma ich poratować w takiej sytuacji nowe rozwiązanie – wakacje od ZUS, ale na razie nie wiadomo kiedy ono będzie dostępne.
Rok 2023 w annałach gospodarczych nie zapisze się dobrze. Rekordowa inflacja, rosnące ceny energii i paliw oraz wysokie oprocentowanie kredytów sprawiły, że zarówno życie przeciętnego konsumenta, jak i funkcjonowanie wielu firm było niezwykle trudne. A jak będzie w rozpoczynającym się 2024 roku?
Na tradycyjne reklamy jesteśmy już uodpornieni. Niechętnie oglądamy je w telewizji, szybko przewijamy na stronach internetowych. Teraz więc wystarczy, że podjedziemy na sklepowy parking, by otrzymać spersonalizowaną porcję informacji i zachęt do zakupu. Nawet powinno nas dziwić, że przekaz dotyczy dokładnie tych produktów, po które przyjechaliśmy.
Badane pod względem oczekiwanej koniunktury małe firmy spodziewają się w 2024 roku zwiększenia sprzedaży i planują inwestycje jakich nie projektowały od dawna. To efekt optymizmu co do szybkiego spadku inflacji oraz powrotu gospodarki na szybką ścieżkę rozwoju – ze wzrostem produktu krajowego brutto na poziomie powyżej 4 proc. rocznie.
Nowoczesne technologie zmieniają świat finansów w taki sposób, że staje się on coraz bardziej dostępny i użyteczny i dla konsumentów, i dla przedsiębiorców. Za przykład mogą posłużyć produkty niegdyś dostępne tylko w bankach czy innych instytucjach finansowych, a teraz obsługiwane online, jak na przykład faktoring.
Przedsiębiorcy piszą do ministra sprawiedliwości. Chcą, by kradzież była ścigana od kwoty 500 złotych, a nie 800 złotych. To powrót do stanu sprzed roku gdy podwyższenie wartości kradzieży uznawanej za przestępstwo spowodowało, że na gorącym uczynku łapanych jest w sklepach o 40 proc. więcej sprawców niż rok temu.
Szokowy wzrost cen energii elektrycznej spowodowany agresją Rosji na Ukrainę osłabił w 202 roku presję na transformację energetyczną – zarówno w Europie jak i w Polsce. Ten klimat wyraźnie poprawił się w minionym roku. Teraz jednak w przypadku Polski główną blokadę stanowi brak jasnego planu transformacji oraz – co pośrednio się z tym wiąże – radykalnej przebudowy sieci przesyłowej.
Inflacja i duża niepewność gospodarcza sprawiają, że nie tylko osoby prowadzące jednoosobową działalność, ale nawet większe firmy wchodzą w 2024 rok bez przygotowanych całorocznych budżetów. Brak pewności co do przychodów powoduje, że nie planują także wydatków. Z kolei rosnące i spadające ceny, w tym powszechne promocje, skłaniają by także zakupy środków do produkcji finalizować wtedy gdy trafia się okazja rynkowa.
Od 7 stycznia 2024 r. będą obowiązywały dodatkowe wymagania dla przedsiębiorców wykonujących działalność lombardową. Chodzi tu głównie o wpis do rejestru prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego.
Jak podaje GUS, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2023 r. wzrosły o 6,1 procent rok do roku. W porównaniu zaś z poprzednim miesiącem wzrost wynosi 0,1 procent.
Jeszcze więcej wyzwań związanych z cyberbezpieczeństwem IT czeka firmy w 2024 roku. Nie bez powodu "Sztuczna inteligencja" została Słowem Roku 2023, jest wykorzystywana powszechnie, a coraz częściej, niestety, także do manipulacji.
W obliczu rosnących wyzwań gospodarczych coraz więcej przedsiębiorców staje przed trudną decyzją o likwidacji swojej działalności. Towarzyszą jej nie tylko duże emocje, ale często także ogromne długi, z którymi przedsiębiorcy muszą sami sobie poradzić. Czy w obliczu dużego zadłużenia można skorzystać z upadłości konsumenckiej?
Program "Wakacji od ZUS" ma obowiązywać w 2025 r., ale - jak wskazuje minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman - nie można wykluczyć, że ruszy on jeszcze w 2024 r.
Co czeka branżę kryptowalut w 2024 roku? Czy bitcoin osiągnie nowy rekord? Co przewidują analitycy?
Komunikacja należy do jednej z najważniejszych potrzeb człowieka. Niejednokrotnie wymiana informacji zmieniała losy świata. Czy jesteśmy świadkami zmierzchu poczty powszechnej?
W komunikacie Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych poinformował o zasadach obowiązujących przy składaniu w 2024 roku wniosków przez osoby niepełnosprawne wykonujące działalność gospodarczą o wypłatę refundacji składek na ubezpieczenia społeczne.
Postanowienia noworoczne są bardzo różnorodne i zależą od osobistych celów i priorytetów każdej osoby. Niemniej jednak, istnieje wiele powszechnie popularnych postanowień noworocznych, które ludzie często podejmują na początku roku. Oto kilka z nich:
Już nie tylko przechodzenie wszystkich i wszystkiego na odnawialne źródła energii – OZE, ale w końcu zapewnianie elastycznych sieci dystrybucyjnych, rozwijanie infrastruktury pojazdów elektrycznych oraz przygotowanie budynków na spełnienie wymogów związanych z zeroemisyjnością – rynek energii w 2024 roku czekają burzliwe przemiany.
Remanenty na koniec roku wymagane przez przepisy z zakresu podatków dochodowych mobilizują firmy także do robienia bilansu z zaległymi fakturami. Firmy windykacyjne pozyskują w grudniu i styczniu często więcej zleceń niż przez pozostałe miesiące roku.
Pierwsze 20 miliardów złotych z Krajowego Planu Odbudowy pójdzie na termomodernizację setek tysięcy mieszkań, budowę szybkiego Internetu, a także aktywizację zawodową rodziców z małym dzieckiem. Ten ostatni cel jak wiadomo rząd chce realizować poprzez nowe świadczenie – 1500 zł babciowego, ale i utworzenie ok. 47 tys. nowych miejsc w żłobkach i klubach dziecięcych.
O wpłynięciu środków z programu RePowerEU, będącego częścią KPO poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.
To się nazywa mieć szczęście! 90-letni krawiec podczas przerwy w pracy, został wypatrzony przez ekipę filmową i zagra w najnowszym filmie z Dustinem Hoffmanem.
REKLAMA