REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zostać rzecznikiem patentowym? Trwa nabór na aplikację

Jak zostać rzecznikiem patentowym? Trwa nabór na aplikację
Jak zostać rzecznikiem patentowym? Trwa nabór na aplikację
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ruszył nabór wniosków o wpis na listę aplikantów rzecznikowskich. To szczególnie ważna informacja dla świeżych absolwentów kierunków technicznych, prawniczych i biznesowych oraz osób, które chcą rozszerzyć swoje kwalifikacje zawodowe. Czas na złożenie dokumentów jest do 13 września 2024 r. Oto, co musisz wiedzieć, aby świadomie zacząć wykonywać ten zawód!

- Rzecznik patentowy to zawód przyszłości, który pozostaje w bezpośrednim związku z rozwojem świata i innowacjami. Takie zagadnienia jak znaki towarowe, patenty i wzory przemysłowe są podstawą bezpieczeństwa biznesowego każdej organizacji, która troszczy się o swoją przewagę konkurencyjną. – mówi Prezeska Polskiej Izby Rzeczników Patentowych (PIRP), Dorota Rzążewska. - Osoba wykonująca ten zawód jest nie tylko profesjonalnym pełnomocnikiem w sprawach własności intelektualnej, ale i świetnym doradcą biznesowym – dodaje. 

REKLAMA

Dla kogo jest aplikacja rzecznikowska?

Aplikacja rzecznikowska to szansa na kontynuowanie nauki i rozwoju zawodowego, z której warto, aby skorzystały przede wszystkim osoby, które:

  • ukończyły studia magisterskie o profilu technicznym, prawniczym lub ekonomicznym, ale lista ta nie jest zamknięta, w zawodzie sprawdzą się też absolwenci innych kierunków przydatnych do wykonywania tego zawodu,
  • interesują się własnością intelektualną, czyli ochroną dóbr niematerialnych, 
  • sprawdzają się w interdyscyplinarnych projektach, 
  • lubią międzynarodowe środowisko pracy, 
  • chcą wykonywać inspirujący i ciekawy zawód. 
Ważne

Warto też podkreślić, że aplikację rzecznikowską można ukończyć równolegle z aplikacją adwokacką i radcowską. 

- W Polsce uprawnienia rzecznika patentowego ma zaledwie 1000 osób. Dlatego dołączenie do tego grona jest sporą nobilitacją i pozwala wyróżnić się na rynku – podkreśla Prezeska PIRP.

Jak zostać rzecznikiem patentowym?

REKLAMA

Pierwszy krok to złożenie wniosku oraz kilku innych dokumentów (można skorzystać ze wzorów Polskiej Izby Rzeczników Patentowych) i wniesienie opłaty za egzamin. Czas na dokonanie tych czynności jest do 13 września. Następnie 5 października w siedzibie Polskiej Izby Rzeczników Patentowych w Warszawie odbywa się egzamin konkursowy (egzamin wstępny). 

- Egzamin to test sprawdzający wiedzę z zakresu techniki, prawa ustrojowego i konstytucji, przepisów prawa własności intelektualnej oraz znajomość języka obcego - mówi Prezeska PIRP. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aplikacja trwa trzy lata. Zajęcia odbywają się w trybie weekendowym analogicznie do studiów zaocznych. Przez cały okres aplikacji kandydata na rzecznika patentowego wspiera wybrany przez niego patron, który jest rzecznikiem patentowym. Na koniec, po 3 latach aplikacji,  aplikant zdaje egzamin kwalifikacyjny i uzyskuje uprawnienia zawodowe. 

- Kariera rzecznika patentowego może potoczyć się w wielu różnych kierunkach, dlatego między innymi jest to zawód dla osób, które są otwarte na wiele możliwości. Rzecznicy patentowi mogą pracować w uznanych przedsiębiorstwach, kancelariach patentowych, zakładać własne kancelarie, pracować na uczelniach wyższych czy też świadczyć usługi w oparciu o umowy cywilnoprawne – wylicza Prezeska PIRP. Kolejnym krokiem w rozwoju zawodowym może być także uzyskanie kwalifikacji europejskiego rzecznika patentowego, reprezentującego klientów przed Europejskim Urzędem Patentowym.  

Autopromocja
oprac. Wioleta Matela-Marszałek

REKLAMA

Źródło: Informacja prasowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni?

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni? Szacuje się, że z tego rozwiązania skorzysta ok. 2,4 mln przedsiębiorców. Rada ministrów przyjęła projekt nowelizacji.

Prognozy na 2025 rok: jakie trendy będą kształtować przyszłość biznesu e-commerce?

Jakie trendy ukształtują branżę e-commerce w nadchodzącym 2025 roku? Jakie narzędzia powinny wykorzystać firmy, żeby się rozwijać?

InPost Pay – rewolucyjna usługa dla Twojego e-sklepu

W dobie ogromnej konkurencji na rynku e-commerce kluczem do sukcesu jest wyróżnienie się i zwiększenie wygody zakupów dla klientów. InPost Pay to rozwiązanie, które może odmienić oblicze Twojego sklepu internetowego, pomagając zwiększyć konwersję dzięki nowoczesnym udogodnieniom. Dowiedz się, dlaczego warto wdrożyć tę usługę i co możesz dzięki niej zyskać!

Wakacje składkowe 2024 tylko za grudzień. Wniosek trzeba złożyć już w listopadzie

Z wakacji składkowych w 2024 roku można skorzystać już tylko za grudzień. Natomiast wniosek trzeba złożyć już w listopadzie. Państwo opłaci składki za jeden miesiąc za mikroprzedsiębiorców i komorników sądowych. Jakie warunki trzeba spełnić?

REKLAMA

Analiza wpływu ryzyka jako narzędzie zarządzania kryzysowego w firmach produkcyjnych [Poradnik]

Firmy produkcyjne, które operują złożonymi procesami, zaawansowanymi technologiami oraz różnorodnymi materiałami, są szczególnie narażone na ryzyko wystąpienia kryzysu. Analiza wpływu ryzyka (ang. Risk Impact Analysis) jest narzędziem, które pozwala firmom oszacować, jakie skutki dla organizacji mogą mieć określone zdarzenia i podjąć kroki w celu ich minimalizacji. Jak firmy produkcyjne mogą wykorzystać to narzędzie, aby skuteczniej zarządzać kryzysami?

Współpraca z agencją SEO - przewodnik

Jak wygląda współpraca z agencją SEO? Co obejmuje? Jak jest rozliczana? Oto przewodnik.

ZUS: 717 wniosków o świadczenie interwencyjne. ZUS wypłacił do tej pory ponad 31 mln 350 tys. zł z tego tytułu. Jak i gdzie złożyć wniosek o świadczenie?

ZUS: 717 wniosków o świadczenie interwencyjne. ZUS wypłacił do tej pory ponad 31 mln 350 tys. zł z tego tytułu. Jak i gdzie złożyć wniosek o świadczenie interwencyjne? Kto może ubiegać się o świadczenie interwencyjne? 

Prowadzisz e-commerce? Pozbądź się poniedziałkowego chaosu i poznaj Weekendowe Nadania!
Uniknij poniedziałkowego chaosu w magazynie! Weekendowe Nadania to innowacyjne rozwiązanie, które usprawni logistykę Twojego e-commerce. Dowiedz się, jak szybciej realizować zamówienia, zwiększyć satysfakcję klientów i zyskać przewagę nad konkurencją. Sprawdź, jak to działa!

REKLAMA

Nastroje w branży rolnej - znowu w dół. [Raport] Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych

Nastroje w branży rolnej - znowu w dół. [Raport] Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych. Rolnicy wziąć ograniczają swoje inwestycje. Zmalał odsetek przedsiębiorców, którzy przewidują poprawę koniunktury w branży

Indeks Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki [odczyt II]: firmy nieprzygotowane na redukcję śladu węglowego, choć odczuwane wsparcie ze strony państwa rośnie

W pierwszym półroczu 2024 r. dekarbonizacja i ochrona środowiska miały rosnące znaczenie w działalności przedsiębiorstw – to wniosek z drugiego odczytu Indeksu Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki. Drugi odczyt wskaźnika wskazuje wartość 61 pkt., gdzie 50 pkt. to wynik neutralny, powyżej 50 - pozytywny, a poniżej 50 - negatywny –  i w stosunku do pierwszego odczytu za rok 2023 nie uległ on zmianie. W drugiej odsłonie Indeksu wzięto pod uwagę odpowiedzi udzielone przez 111 polskich przedsiębiorstw. 

REKLAMA