REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Do kogo należy znak towarowy DIEGO MARADONA?

Do kogo należy znak towarowy DIEGO MARADONA?
Do kogo należy znak towarowy DIEGO MARADONA?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W wyroku z 7 listopada 2023 r. Sąd Unii Europejskiej potwierdził odmowę rejestracji przez EUIPO przeniesienia prawa do znaku towarowego DIEGO MARADONA na rzecz argentyńskiej spółki Sattvica. W toku postępowania Sąd stwierdził, że prawo do tego znaku towarowego przysługuje spadkobiercom słynnego, już nieżyjącego, piłkarza Diego Armando Maradony.

Znak towarowy DIEGO MARADONA - na czym polegał spór

Sattvica jest spółką z siedzibą w Buenos Aires (Argentyna), należącą do byłego adwokata piłkarza Diega Armanda Maradony. 
W lipcu 2001 r. D. Maradona dokonał w Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (European Union Intellectual Property Office - EUIPO) zgłoszenia oznaczenia słownego DIEGO MARADONA jako unijnego znaku towarowego. 
Zgłoszenia do rejestracji dokonano dla szeregu produktów do higieny osobistej i artykułów drogeryjnych, a także odzieży, obuwia i nakryć głowy, w tym ubrań i butów sportowych. Zgłoszenie obejmowało również szeroki i różnorodny wachlarz usług, od gastronomicznych i hotelowych po usługi informatyczne i zarządzanie prawami autorskimi. 

Znak towarowy zarejestrowano w styczniu 2008 r. D. Maradona zmarł w listopadzie 2020 r. 

W styczniu 2021 r., uznając, że prawo do znaku towarowego zostało na nią przeniesione, Sattvica wniosła do EUIPO o zarejestrowanie tego przeniesienia na podstawie dwóch dokumentów sporządzonych przez D. Maradonę: zezwolenia na handlowe wykorzystywanie znaków towarowych z 26 grudnia 2015 r. oraz niedatowanego porozumienia zezwalającego na używanie znaku towarowego. 

EUIPO wpisało najpierw przeniesienie do rejestru. 

Spadkobiercy D. Maradony doprowadzili następnie do unieważnienia wpisu przeniesienia prawa do znaku towarowego. W decyzji z marca 2022 r. EUIPO uznało, że Sattvica nie przedstawiła dokumentów należycie stwierdzających przeniesienie na nią prawa do znaku towarowego. 

REKLAMA

Sąd UE potwierdza ocenę EUIPO: nie doszło do cesji znaku towarowego

Sattvica wniosła do Sądu Unii Europejskiej o stwierdzenie nieważności tej decyzji EUIPO. Sąd oddalił skargę wniesioną przez Sattvicę. 

Sąd potwierdził ocenę dokonaną przez EUIPO: dokumenty przedstawione przez tę spółkę nie uzasadniają formalnie dokonania na jej rzecz cesji znaku towarowego w ramach umowy zawartej między dwiema stronami (Sattvicą i D. Maradoną). 

Ponadto, ponieważ D. Maradona zmarł przed złożeniem wniosku o rejestrację przeniesienia, Sattvica nie mogła uzupełnić stwierdzonych braków. Nie była również w stanie przedstawić żadnych innych dokumentów.

Źródło: Postanowienie z 7 listopada 2023 r. drugiej izby Sądu UE w sprawie: T-299/22.

Diego Armando Maradona

 

Diego Armando Maradona

shutterstock

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Trybunał Sprawiedliwości UE

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA