REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ekipy budowlane gwałtownie poszukują zleceń i obniżają ceny usług. To efekt rozpoczynającego się kryzysu w budowie domów i mieszkań

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Przez zastój w budownictwie ekipy budowlane zaczęły pilnie szukać zleceń
Przez zastój w budownictwie ekipy budowlane zaczęły pilnie szukać zleceń
/
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pogarszająca się kondycja branży budowalnej zmieniła relację popytu i podaży na rynku usług z nią związanych. Obecnie widoczny jest spadek zapotrzebowania na usługi budowlane, zarówno ze strony inwestorów publicznych, jak i prywatnych.

Klienci instytucjonalni i prywatni rzadziej zlecają kompleksowe prace ekipom. Do wykonania niezbędnych prac, chętniej angażują pojedynczych fachowców: hydraulików, elektryków czy malarzy.

REKLAMA

Gwałtowny spadek zleceń i wzrost ofert ze strony ekip budowlanych

REKLAMA

Jeszcze na początku lipca zainteresowanie inwestorów pracami remontowymi i wykończeniowymi stanowiło prawie czwartą część rynku budowlanego. Ale już pod koniec lipca było to tylko 18 procent i spodziewać się można, że udziały te będą spadały. Dlaczego?

Trudno mówić o znaczącym pogorszeniu koniunktury związanej z zamówieniami publicznymi. Raczej wiąże się ze spadającą liczbą oddanych do użytkowania nowych mieszkań oraz kryzysu na rynku budowy domów prywatnych.
W czerwcu zamówienia na owe nowe domy były mniejsze o 38 proc. niż w tym samym okresie w 2023 r.
Konsekwencje tej sytuacji ponoszą podwykonawcy, którzy intensywnie poszukują zleceń. Potwierdzeniem tego jest lawinowy wzrost rejestracji nowych kont fachowców na Fixly. W porównaniu z zeszłym rokiem wynosił on aż 30 procent.

Wzrost inflacji pogłębi kryzys w usługach budowlanych?

REKLAMA

Odwrócenie trendów w popycie i podaży na usługi budowlane potwierdzają badania Fixly. Jedynie 33% respondentów deklarowało, że korzysta z kompleksowych usług ekip remontowych.
Spodziewać się można, że lipcowy wzrost inflacji i zapowiedź dalszych podwyżek, które wpłyną na nasze codzienne wydatki, pogłębi ten trend. Będziemy rezygnować z kompleksowych remontów na rzecz pojedynczych modernizacji i napraw. 

Naturalną konsekwencją tej sytuacji jest widoczny już teraz wzrost aktywności specjalistów świadczących usługi budowlano-remontowe. Poszukują oni nowych i skutecznych dróg dotarcia do potencjalnych zleceniodawców.
Jedną z nich jest Internet, bo to tam konsumenci najczęściej szukają fachowców.
Aktywność tę potwierdzają dane Fixly. Liczba nowych kont fachowców, świadczących usługi z branży budowlanej wzrosła o 1/3. Najwięcej nowych usługodawców pojawiło się w kategoriach: złota rączka, malowanie i tapetowanie wnętrz, montaż mebli Ikea, biały montaż, montaż mebli i usługi malarskie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rynek usług budowlanych: specjalistyczne prace zlecamy fachowcom

Trudna sytuacja na rynku zmienia  też model konsumencki. Zleceniodawcy  w poszukiwaniu oszczędności zaczęli poszukiwać fachowców w Internecie, który daje możliwość porównania wielu ofert i poznania opinii innych osób korzystających z usług wybranego specjalisty.
Dowodem na ten trend jest fakt, że w samym tylko czerwcu Fixly odnotowało o 4% więcej zapytań w porównaniu z majem i o 8% więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.
Tezę o tym, że porównujemy oferty w poszukiwaniu optymalnej, potwierdzają badania Fixly.

Rynek usług remontowych cechuje sezonowość, a zwiększony popyt trwa  od marca do września.
Popularność konkretnych usług uzależniona jest od danego miesiąca. I tak np. w czerwcu Fixly odnotowało rekordową liczbę zapytań o  montaż lub przeróbki instalacji klimatyzacyjnych.
Ale potwierdza to jeszcze jedną zależność – specjalistów poszukujemy do prac wymagających eksperckiej wiedzy, często potwierdzonej certyfikatami lub wówczas, kiedy na sam remont planujemy przeznaczyć więcej środków.
Z badania „Jak remontują Polacy” wynika, że poza montażem klimatyzacji specjalistów zatrudniamy przy pracach związanych z kanalizacją, ogrzewaniem, elektrycznością, termoizolacją lub wymianą okien.
Samodzielnie najczęściej podejmujemy się prac związanych z wykańczaniem ścian i podłóg. Na własną rękę zajmowało się tym aż 42% badanych.

Poszukiwanie fachowców jest uznawane za czynność trudną i pracochłonną. Największe znaczenie w tym procesie ma wyszukiwarka Google oraz serwisy z ofertami specjalistów, a nieco mniejsze grupy w mediach społecznościowych. Nadal ważną rolę odgrywają polecenia, aż dwie trzecie badanych deklarowała, że to na nich bazowali, wybierając specjalistów.
Remont to zawsze duże wyzwanie. Musimy podjąć decyzję o tym, komu powierzamy nasz dom czy mieszkanie i oddajemy do dyspozycji zazwyczaj znaczący budżet. Nie dziwi zatem fakt, że dokładnie analizujemy oferty i sprawdzamy wykonawców.
Zazwyczaj też, przed podjęciem ostatecznej decyzji, chcemy skonsultować się z fachowcem, poznać jego wcześniejsze realizacje, podejście do pracy czy wycenę. To może być stresujące.
– Dlatego coraz więcej osób korzysta z serwisów, które z jednej strony stanowią kompleksową bazę specjalistów z opiniami od wcześniejszych klientów, a z drugiej są przyjazne użytkownikom, gwarantując szybką odpowiedź i bezpośredni kontakt z wykonawcą – mówi Jacek Kaczmarek, Senior Category Growth Manager w Fixly.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Reputacja przedsiębiorcy to jedno z kluczowych aktywów firmy. Tak uważa coraz więcej właścicieli firm w Polsce

Firmy w Polsce coraz częściej traktują reputację jako kapitał, który warto chronić, nawet kosztem wyników finansowych. To po części efekt walki stereotypu przedsiębiorcy, który chce osiągać zyski za wszelką cenę. Jest on wciąż głęboko zakorzeniony w świadomości społecznej.

Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

Obligacje korporacyjne: wciąż wysoki popyt u inwestorów

W pierwszym kwartale tego roku emitenci przeprowadzili cztery publiczne emisje obligacji korporacyjnych o wartości 286,5 mln zł. Popyt inwestorów ponownie przekroczył wartość emisji i wyniósł 747 mln zł, a średni poziom redukcji dla emisji sięgnął 44 proc.

Przedsiębiorcy na całym świecie już nie patrzą w przyszłość optymistycznie

Spada poziom optymizmu przedsiębiorców na świecie. Powodem niepewność i nieprzewidywalność w globalnym handlu i wysokie stopy procentowe, tak wynika z przeprowadzonego przez Dun & Bradstreet badania na próbie ponad 10 tys. przedsiębiorców.

REKLAMA

Wystawianie faktur przez freelancerów w 2025 r. Zasady, narzędzia, terminy, opłaty, najczęstsze błędy przy wystawianiu faktur

Praca freelancera daje dużą swobodę – pozwala samodzielnie zarządzać czasem, projektami i klientami. Z tą niezależnością wiąże się jednak także odpowiedzialność za kwestie formalne, takie jak wystawianie faktur. Kto może wystawiać faktury jako freelancer? Co powinno znaleźć się na fakturze? Jakie są najczęstsze błędy?

Susza rolnicza może w tym roku być wcześniej

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że susza rolnicza może w tym roku rozwinąć się wcześniej. W raporcie podał także, ze prognozy dotyczące opadów są optymistyczne.

Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

REKLAMA

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

REKLAMA