REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Błąd trzeba wykazać

Błąd podstawowy wykazuje się w zestawieniu zmian w kapitale w pozycji zysk lub strata z lat ubiegłych.

Zwrot nadpłaty na konto

Podatnicy opłacający w 2006 roku ryczałt muszą rozliczyć się z fiskusem najpóźniej 31 stycznia 2007 r. Jeśli w PIT-28 wykażą nadpłatę, urząd zwróci ją na wskazane konto bankowe.

Rejestracja znaków. Dokumenty Nokii mogły być w języku obcym.

Urząd Patentowy nie naruszył prawa przy rejestracji w Polsce znaku Nokia zastrzeżonego przez firmę Nokia w trybie Porozumienia Madryckiego.

Zmiany w amortyzacji dobre dla nielicznych

Od 1 stycznia 2007 r. obowiązują zmienione zasady dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Na zmianach tych skorzystać mieli przedsiębiorcy. Praktyka pokazuje jednak, że nie wszyscy.

REKLAMA

UOKiK o porozumieniach przedsiębiorców na rynku spożywczym

Największy polski producent drożdży chciał wyeliminować z rynku konkurentów, zobowiązując hurtownie do zaopatrywania się wyłącznie u niego - uznał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Osoby prawne straciły zwolnienie

Od 2007 roku osoby prawne prowadzące działalność społecznie użyteczną, ale nieposiadające statusu organizacji pożytku publicznego, muszą płacić podatek od czynności cywilnoprawnych.

Fiskus częściej zakwestionuje cenę sprzedaży

Zmieniona od 1 stycznia 2007 r. definicja wartości rynkowej stanowiącej podstawę obliczenia podatku od czynności cywilnoprawnych może dać organom podatkowym większe możliwości kwestionowania wartości przedmiotu transakcji podanej przez podatnika.

Zielona Polska za euro

W końcu czysta woda w Zatoce Gdańskiej, pieniądze dla firm na ekotechnologie, spalarnie śmieci i inwestycje w energię odnawialną. Rząd chce za ponad 5,5 mld euro z Unii zazielenić Polskę. Organizacje ekologiczne mają zastrzeżenia

REKLAMA

Kto może karać za wypadki w pracy

Co roku 80 tys. pracowników ulega wypadkom przy pracy. Dzieje się tak, choć pracodawca ma obowiązek zapewnić zatrudnionym bezpieczne warunki pracy, a nad realizacją tego obowiązku czuwają organizacje społeczne i instytucje państwowe.

Pierwszeństwo dla energii ekologicznej

Sejm przyjął przepisy, które mają wesprzeć produkcję energii wytworzonej w sposób oszczędny i przyjazny dla środowiska.

Spółki do szybkiego budowania dróg

Minister transportu powoła drogowe spółki specjalnego przeznaczenia, które mają szybciej budować drogi. Mają też lepiej wykorzystywać pieniądze z UE.

Dochód podlega 19-proc. PIT

Jeżeli osoba fizyczna kupiła udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, a sprzedała akcje jej następcy prawnego, to dochód będzie opodatkowany 19-proc. PIT.

Wyższe kary za przekroczenie norm bezpieczeństwa

Nawet do 100 000 zł kary może zapłacić przedsiębiorca za wprowadzanie produktu niebezpiecznego.

Wykazujemy zysk z lokat długoterminowych

W rachunku przepływów pieniężnych wykazuje się tylko odsetki od lokat, które trwały dłużej niż trzy miesiące. Odsetki od krótszych lokat wykazuje się w działalności operacyjnej.

Szybsze przetargi

Projekt nowelizacji prawa zamówień publicznych przyspieszy wykorzystanie środków unijnych oraz rozstrzyganie przetargów i odwołań - uważa wiceminister rozwoju regionalnego Tomasz Nowakowski.

30 zł za apelację

Apelacja pracodawcy od rozstrzygnięcia sądu w sprawie z powództwa pracownika podlega opłacie podstawowej w wysokości 30 zł.

Firmy mają 4 dni na złożenie deklaracji

Do 15 stycznia firmy mogą składać deklaracje na podatek rolny na dany rok podatkowy.

Ochrona dokumentacji osobowej i płacowej

Rządowy projekt ustawy umożliwia przejęcie przez archiwa państwowe dokumentacji płacowej bankrutującego pracodawcy.

Można zgłaszać patenty drogą elektroniczną

Osoba, której prawo z międzynarodowego znaku towarowego zostanie naruszone, będzie mogła żądać zaniechania naruszenia, usunięcia jego skutków i naprawienia szkody.

Spółka nie płaci, zarząd odpowie

Członek zarządu będzie odpowiadał za zaległości podatkowe tylko wtedy, gdy egzekucja wobec spółki okaże się bezskuteczna.

Ewidencja. Prowadzenie ksiąg przedsiębiorców

Organ podatkowy nie może dokonać oszacowania dochodu oraz podatku bez uznania ksiąg podatkowych przedsiębiorcy za nierzetelne, uważają sądy administracyjne.

Firmy wybierają sobie podatki

Zbliża się jeden z najważniejszych dni w roku dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Za niespełna dwa tygodnie muszą ostatecznie zdecydować, jak będą się rozliczać z fiskusem w 2007 r. Do wyboru mają ryczałt, kartę podatkową, zasady ogólne i liniowe 19 proc.

Koniec monopolu na produkcję części do aut

Posłowie wprowadzili do ustawy o własności przemysłowej tzw. klauzulę napraw, która umożliwi legalną produkcję części samochodowych do uznanych marek. Dziś głosowanie nad ustawą.

Za błędy mogą grozić wysokie odsetki

Zniesienie deklaracji miesięcznych może mieć niekorzystne skutki. Ujawniony dopiero przy kontroli deklaracji rocznej błąd będzie skutkował zapłatą wysokich odsetek.

Inspektorzy skontrolują samozatrudnionych

Kontroli inspektorów pracy mają podlegać także osoby prowadzące pracę na własny rachunek.

Rynek części do aut otwarty

Nie tylko koncerny motoryzacyjne będą mogły produkować widoczne elementy samochodu. Wczoraj sejmowa Komisja Gospodarki przyjęła poprawki do projektu nowelizacji ustawy Prawo własności przemysłowej.

W tym roku podatek od środków transportowych podatnik może zapłacić w dwóch ratach

Od początku roku podatek od środków transportowych można płacić w dwóch ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego.

Zastaw rejestrowy dostępny dla każdego

Otwarcie zastawu rejestrowego dla osób, które nie są przedsiębiorcami, dostęp do informacji o zastawach przez internet - to najważniejsze zmiany przyjęte wczoraj przez rząd.

Rynek pracy otwarty dla pracowników z Unii

Dziś Anna Kalata, minister pracy i polityki społecznej podpisze rozporządzenie, które zniesie ograniczenia w zatrudnianiu w Polsce obywateli wszystkich krajów Unii Europejskiej.

Nadal można korzystać z ulgi uczniowskiej

Podatnicy, którzy do końca 2003 roku nabyli prawo do ulgi uczniowskiej, mogą w ramach praw nabytych nadal z niej korzystać i obniżać podatek z tytułu szkolenia uczniów.

Przedsiębiorca nie musi zakładać konta firmowego

Przepisy nie zabraniają wykorzystywania konta osobistego do rozliczeń z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

Informacje o kontrahentach można sprawdzić w internecie

Przedsiębiorcy mogą już przez internet sprawdzać swoich kontrahentów w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Pracodawcy domagają się zmniejszenia kontroli

BCC chce ograniczyć liczbę i czas kontroli w przedsiębiorstwach. Wczoraj przedstawiła odpowiednie projekty ustaw.

Ryczałtowcy rozliczą się pierwsi

Do 31 stycznia podatnicy ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych muszą złożyć PIT-28. Od 2008 roku limit dla ryczałtu zmniejszy się z 250 tys. do 150 tys. euro.

Działalność inwestycyjna bez granic

Firma inwestycyjna uprawniona w swoim kraju do prowadzenia działalności będzie mogła prowadzić działalność na terenie całej Wspólnoty, bez odrębnego zezwolenia.

Do odliczenia potrzebna będzie faktura

Możliwość potrącenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstanie dopiero w momencie, gdy podatnik otrzyma fakturę albo dokument celny od sprzedawcy.

Musimy zmienić przepisy dla grup podatkowych

Przepisy zniechęcają do tworzenia podatkowych grup kapitałowych. Wysoki próg rentowności i milion zł kapitału utrudniają tworzenie grup. Ma to wpływ na konkurencyjność polskich przedsiębiorców w UE.

Majątek o małej wartości warto inwentaryzować

Mimo że nie ma obowiązku corocznej inwentaryzacji tzw. niskocennych środków trwałych, warto ją jednak przeprowadzać w celach kontrolnych.

Im większy recykling, tym mniejsza opłata

Obowiązują nowe stawki opłaty produktowej. Do końca marca przedsiębiorcy muszą uiścić opłaty i przesłać sprawozdanie z ewidencji opakowań.

Korzystna amortyzacja dla małych firm

Podatnicy rozpoczynający działalność oraz tzw. mali podatnicy mogą korzystnie amortyzować w pierwszym roku wydatki inwestycyjne w kwocie nie większej niż 50 tys. euro.

Rozliczenia elektroniczne w firmach

Najwięksi przedsiębiorcy od kilku miesięcy mogą przesyłać podatkowe deklaracje drogą elektroniczną. Od 2008 roku dołączą do nich małe i średnie firmy. Potrzeba jednak upowszechnienia e-deklaracji.

Pracodawca zapłaci odszkodowanie za dyskryminacyjne praktyki

Dolną granicą odszkodowania za naruszenie przez pracodawcę zasady równego traktowania w zatrudnieniu jest minimalne wynagrodzenie za pracę, czyli od 1 stycznia 2007 r. 936 złotych.

Koniec pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych

Ministerstwo Budownictwa chce, by domy były budowane na zgłoszenie.Uproszczona procedura dla terenów objętych planem zagospodarowania przestrzennego. Zmiany mogą spowodować zmniejszenie bezpieczeństwa obiektów budowlanych.

Czas na decyzje rządu

Poprawa na rynku pracy powinna być powodem do zadowolenia. Jednak jest też źródłem mojego niepokoju, gdyż może spowodować, że rząd nie zdecyduje się na konieczne reformy. Uzna, że skoro jest tak dobrze, to po co zmieniać cokolwiek.

Obowiązują wyższe stawki za zanieczyszczanie powietrza i wód

W tym roku firmy, które korzystają ze środowiska bez pozwolenia, zapłacą znacznie wyższe kwoty - 200 proc. normalnych stawek.

Niezamierzony prezent

Wydawane za darmo przez pół roku interpretacje podatkowe są z pewnością niezamierzonym prezentem dla podatników.

VAT. Utrata prawa do zwolnienia podatku

Podatnik powinien tak prowadzić ewidencję sprzedaży, aby mógł ustalić moment przekroczenia kwoty uprawniającej do zwolnienia z VAT.

Nowe wzory deklaracji i oświadczeń

Jest już wzór deklaracji w zakresie zryczałtowanego podatku od przychodów z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, czyli PIT-23.

Szybsza ścieżka do dotacji

Przedsiębiorcom powinno być w tym roku łatwiej ubiegać się o unijne pieniądze. Wesprą ich tzw. promotorzy projektów.

Zlikwidowano niektóre obowiązki administracyjne firm

Zwolnienie podatników CIT z konieczności składania miesięcznych deklaracji powinno przyczynić się do zmniejszenia obciążeń administracyjnych firm.

REKLAMA