REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Import, Giełda

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zawyżone ceny akcji, a inwestorów nie brakuje [VIDEO]

W wielu branżach ceny akcji są już mocno zawyżone, w porównaniu do wyników finansowych spółek. Jednak pomimo wysokiego poziomu ryzyka, inwestorów kusi szansa na pokaźną stopę zwrotu. Zapraszamy do obejrzenia komentarza video.

Co to jest swing trading?

Handel na forex w stylu swing trading to idealna propozycja dla osób, które nie mają czasu na wielogodzinne analizowanie wykresów i notowań giełdowych online. Jeśli brzmi to zachęcająco, ale pierwszy raz spotykasz się z takim określeniem strategii – czytaj dalej!

W co inwestować w wieku 20 lat? Jak nie stracić pieniędzy?

Inwestowanie w wieku 20 lat ma swoje plusy. Daje możliwości do popełniania błędów i czas na uczenie się na nich. W co inwestować? Jak nie stracić pieniędzy?

Rosną obroty na giedłach. Inwestorzy liczą na ożywienie gospodarki

Inwestorzy wracają na warszawską giełdę. Czy oznacza, że gospodarka wraca na tory sprzed COVID-19?

REKLAMA

Epidemia koronawirusa 2019-nCoV - wpływ na gospodarkę

Opublikowane już oficjalne wartości indeksów PMI za styczeń 2020 nie odzwierciedlają jeszcze skali obaw gospodarczych związanych z trwającą w Chinach epidemią koronawirusa 2019-nCoV. Ekonomiści z Euler Hermes uważają jednak, że jej wpływ na chińską gospodarkę i resztę świata będzie dość znaczący. Osłabienie wzrostu chińskiego PKB może wynieść około 1 punktu procentowego r/r i wystąpić głównie w 1. kwartale 2020 roku. Przedłużająca się przerwa w aktywności Chin może skutkować zakłóceniami w zakresie niektórych łańcuchów dostaw, takich jak łańcuchy w branżach wyrobów chemicznych, sprzętu transportowego, tekstyliów i elektroniki. Pięć największych gospodarek, które potencjalnie mogą ucierpieć z powodu takich zakłóceń, to Tajwan, Korea Południowa, Holandia, Węgry i Indonezja.

Jak w JPK_VAT zapisywać import towarów

Dokonaliśmy pierwszy raz importu towarów. Jak prawidłowo zapisać tę transakcję w JPK_VAT. Czy należy podawać dane sprzedawcy?

Import towarów - jak rozliczać VAT od towarów sprowadzanych spoza UE

Import jest rozumiany jako przywóz towarów spoza UE. Nie zawsze oznacza to dla polskiego podatnika obowiązek rozliczenia w kraju VAT od importu. Importer może być zobowiązany do rozliczania VAT od WNT. Także sposób rozliczenia VAT od importu nie jest jednolity. Podatnik może wybrać korzystniejsze rozliczenie w deklaracji. Warto to rozważyć.

Rządowa strategia dla rynku kapitałowego

W ub. roku na głównym parkiecie zadebiutowało tylko 8 spółek, a opuściło go 14. Najwyższe w Europie opłaty transakcyjne nie zachęcają do emisji i handlu akcjami na polskiej giełdzie. Sytuację ma zmienić rządowa strategia dla rynku kapitałowego. Jej efekty poznamy za kilka lat, ale wtedy może być już za późno. Obecnie przedsiębiorcy pozyskują środki głównie z kredytów. Emitenci, domy maklerskie i inwestorzy oczekują ulg podatkowych, poluzowania gorsetu regulacyjnego, a także poprawy płynności na parkietach. Postulują też ograniczenie działań administracyjnych na rzecz stricte rynkowych.

REKLAMA

Jak rozliczać import usług - wybrane problemy

W rzeczywistości definicja importu usług oraz warunki, które muszą zostać spełnione, aby nabycie zagranicznej usługi podlegało rozliczeniu przez polskiego usługobiorcę, są nieco bardziej złożone, niż by się wydawało. Podatnicy nadal mają problemy z prawidłowym określeniem daty powstania obowiązku podatkowego czy korygowaniem importu usług.

Dłużnicy giełdowi w 2017 r.

56 spółek notowanych na giełdzie znajduje się na liście Krajowego Rejestru Długów. Jak wynika z badań, najbardziej zadłużona jest branża budowlana.

Obligacje korporacyjne dla inwestorów detalicznych

Stopy procentowe w Polsce są na najniższym poziomie od wielu lat i nic nie wskazuje na to aby w najbliższym czasie miało się coś poprawić, wręcz przeciwnie wiele przemawia za tym, że będą dalej spadać. To oznacza, że na lokatach bankowych najbezpieczniejszym i najchętniej wybieranym do tej pory produkcie do pomnażania oszczędności przez inwestorów detalicznych trudno będzie cokolwiek zarobić. Ale co wybrać giełdę, waluty, surowce, fundusze inwestycyjne czy obligacje korporacyjne?

Fundusz venture capital dla start-up’u

W Polsce stosunkowo dużo podmiotów zajmuje się inwestycjami typu venture capital. VC to specyficzna odmiana inwestycji na niepublicznym rynku kapitałowym. Fundusz działający na tym rynku w szczególności zainteresowany jest inwestycjami na bardzo wczesnym etapie rozwoju przedsiębiorstwa.

Nieuczciwy import stali do Polski

Polscy producenci stali narzekają, że ogromna część wykorzystywanej w Polsce stali pochodzi z importu po zaniżonych cenach.

Giełda źródłem kapitału dla przedsiębiorstw – przygotowanie do debiutu

Emisja akcji to dla spółek możliwość uzyskania dodatkowego kapitału przeznaczonego na dalszy rozwój. Jakie podmioty powinny rozważyć taki krok?

Wysokie kary za nielegalny handel drewnem

Prezydent podpisał ustawę o lasach, której najważniejszym celem jest zamknięcie rynku UE przed nielegalnym handlem drewnem pochodzącym z innych rejonów świata. Zgodnie z przepisami za naruszenie zakazu wprowadzania do obrotu nielegalnie pozyskanego drewna grozi od 20 tys. zł do 200 tys. zł kary.

Bank wspierający eksporterów - decyzja do końca roku

W przyszłym roku rozpocznie działalność Bank Eksport-Import. Jeszcze w grudniu ma zapaść decyzja, czy będzie to odrębna instytucja, czy część Banku Gospodarstwa Krajowego. To kolejna inicjatywa wspierania wymiany handlowej z zagranicą. Ministerstwo Gospodarki chce, by do 2020 roku liczba eksporterów się potroiła.

W drugim kwartale PKB wyższe o 3,3 proc.

GUS przedstawił dane dotyczące wysokości PKB. W ujęciu rocznym wskaźnik wzrósł o 3,3 proc. Nie oznacza to jednak dynamicznego rozwoju gospodarki.

Wzrost eksportu wpływa na poprawę gospodarki

GUS przedstawił dane, z których wynika, iż eksport stale rośnie. W okresie od stycznia do kwietnia 2014 r. wzrósł o 6,6 proc. r/r do 53,43 mld euro. Import natomiast o 3,3 proc r/r do 52,72 mld euro.

Import z Chin nie jest dla każdego

Import towarów z Chin nie należy do zadań łatwych, wiąże się ze znalezieniem uczciwych i rzetelnych producentów, monitoringiem produkcji, sprawdzeniem certyfikatów, przygotowaniem odpowiedniej dokumentacji, organizacją transportu czy pomocą w przejściu odprawy celnej. Na co dzień zajmuje się tym Piotr Burzyński, właściciel firmy Importuj z nami specjalizującej się w obsłudze importu z Azji, w szczególności z Chin, który w rozmowie z naszą redakcją podzielił się swoimi doświadczeniami i udzielił przydatnych rad początkującym importerom.

Jak rozliczyć zarobki z giełdy?

Do 30 kwietnia należy rozliczyć się z fiskusem za 2013 r. z zarobków uzyskanych z pracy na etacie, jak również z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. W rozliczeniu nie należy pomijać inwestycji giełdowych. Rozliczenia dokonuje się na formularzu PIT-38 z 19-proc. stawką podatku dochodowego.

Rekordowe spadki, kredyt coraz tańszy

Przeciętna polska rodzina na obsługę nowo zaciąganego kredytu wydaje coraz mniejszą część swojego wynagrodzenia. Indeks Obciążenia Hipotecznego (IOH) sporządzany przez Dom Kredytowy Notus osiągnął swoje minima i na koniec 2013 roku wynosił 27,05%. W skali roku spadł on o 5,69 p.p., a przyczyniły się do tego głównie decyzje Rady Polityki Pieniężnej o obniżeniu stóp procentowych. W kosekwencji spadł koszt kredytu i wysokość płaconych rat.

Co początkujący importer wiedzieć powinien

Wiele osób mówiąc o imporcie, z pewnością myśli o Chinach. Nic dziwnego, bo Państwo Środka to jeden z najistotniejszych graczy, jeżeli chodzi o import i eksport towarów. To również najważniejszy partner handlowy dla polskich przedsiębiorców, którzy często sprowadzają stamtąd rozmaite towary. Jednak sam proces importu nie należy do łatwych, szczególnie dla debiutującego importera.

Anatomia upadku w grze giełdowej

Jedną z bardziej efektywnych prezentacji, których używamy w celu zobrazowania potęgi analizy technicznej w sztuce gry giełdiowej jest`` Anatomia Upadku``. Koncepcja jest bardzo prosta i daje jasny obraz tego w jak odmienny sposób działa analiza techniczna oraz analiza fundamentalna.

Fundusz inwestycyjny ETF – fundusz na giełdzie

Fundusze inwestycyjne typu ETF, są popularną metodą inwestycyjną, preferowaną od lat przez prywatne banki, fundusze emerytalne, organizacje rządowe, profesjonalnych menadżerów zarządzających oraz prywatnych inwestorów na całym świecie.

Rosja stała się członkiem WTO

22 sierpnia 2012 r. Federacja Rosyjska stała się 156 członkiem Światowej Organizacji Handlu (WTO). Nastąpiło to aż po 18 latach negocjacji. To ważne wydarzenie dla Polskie i całej Unii Europejskiej, która jest największym partnerem handlowym Rosji. Rosja jest trzecim co do wielkości partnerem handlowym UE. Polska liczy m.in. na większy eksport do Rosji artykułów rolno-spożywczych.

Kurs akcji prawdę ci powie

Szklane kule prognoz i fusy fundamentalnych analiz dotyczących sytuacji spółek są często warte niewiele więcej niż wróżenie z ręki lub kart. Sygnały płynące z zachowania kursu akcji na giełdzie rzadko wprowadzają w błąd.

Wydłużenie terminu na rozliczenie VAT w imporcie

Trzecia ustawa deregulacyjna. Ministerstwo gospodarki pracuje nad kolejną ustawą deregulacyjną, której celem jest zmniejszenie biurokracji hamującej wzrost przedsiębiorczości w Polsce. Jedną z proponowanych zmian jest wydłużenie terminu na rozliczenie VAT w imporcie.

Na giełdzie dużo lepiej niż oczekiwano

Pierwsze sześć miesięcy roku dla większości giełd były zadowalające, wbrew wszelkim obawom i niesprzyjającym zdarzeniom. Parkiety które na to zasłużyły zaliczyły straty. WIG znalazł się w doborowym towarzystwie.

Debiut Facebooka na giełdzie

Debiut Facebooka na giełdzie. Facebook Inc. Zadebiutował na nowojorskiej giełdzie w miniony piątek. Z jakim efektem? Dla drobnych inwestorów mizernym.

Indie trzecią gospodarką świata?

Indyjska gospodarka zajmuje trzecie miejsce w Azji, za Chinami i Japonią, pod względem wysokości PKB. Jeżeli tempo wzrostu PKB zostanie utrzymane, przed indyjską gospodarką rysuje się perspektywa prześcignięcia Japonii do 2030 r.

Lokaty strukturyzowane przynoszą straty

Tylko co trzecia lokata strukturyzowana przyniosła zysk. Średnio na lokacie strukturyzowanej, zakończonej w styczniu lub lutym 2012 r., można było zarobić tylko 1,13 proc. Eksperci uważają, że z lokatami strukturyzowanymi nie było tak źle od trzech lat.

Jaka strategia inwestycyjna sprawdza się na rynku Catalyst?

Z rynkiem Catalyst wiąże się niewielka płynność finansowa. Zastanawiając się nad różnymi rynkami, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że na Catalyst niektóre papiery nie mają żadnych ofert po stronie sprzedaży. Przyjrzyjmy się rynkowi Catalyst pod względem rentowności papierów dłużnych przedsiębiorstw.

Co łączy giełdą z rynkiem walutowym?

Rynek walutowy i rynek giełdowy nie zawsze zachowują się podobnie. Chociaż indeks naszych dwudziestu największych spółek wypada lepiej od wskaźników frankfurckiego i nowojorskiego, to naszej giełdzie trochę jeszcze brakuje do innych parkietów z regionu.

Jak wzrost inflacji wpłynie na gospodarkę?

W tym roku prawdopodobnie utrzyma się silna presja inflacyjna. Za rosnącą inflacją przemawiają najnowsze dane, świadczące o wzroście cen. Nie tylko prognozy banku centralnego, ale również sytuacja rynkowa wskazują na rosnącą inflację.

Perspektywy chińskiej gospodarki w 2012 roku

W roku 2011 chińska gospodarka zanotowała dynamiczny rozwój. Wzrost PKB w 2011 r. wyniósł 9,2%, według wstępnych szacunków, co plasuje Państwo Środka na drugim miejscu wśród światowych potęg gospodarczych. Najbardziej chińskiej gospodarce służą przemysł, odpowiedzialny za 47% PKB i usługi, generujące 43% PKB.

Lokata i fundusz inwestycyjny – zgrana para

Na lokacie można zarobić nawet 15 proc. w skali roku, jeżeli przy jej zakładaniu zainwestuje się w fundusze. Jednak zarządzanie lokatami, połączonymi z produktami inwestycyjnymi, nie należy do najtańszych. Ponadto wysoko oprocentowanym lokatom może się nie udać pokryć strat funduszy, poniesionych na giełdzie.

Spółka publiczna

Spółka publiczna to szczególny typ spółki akcyjnej, w której co najmniej jedna akcja jest zdematerializowana. Dematerializacja akcji jest niezbędna do wejścia na GPW oraz NewConnect.

Wskaźnik ceny do zysku na akcję (C/Z) w praktyce

Atrakcyjność inwestycji w akcje o różnych cenach można ocenić, posługując się wskaźnikiem C/Z. Przyglądając się cenom akcji w możliwie długim okresie oraz zyskowi netto, jesteśmy w stanie oszacować atrakcyjność inwestycji. Warto jednak pamiętać, że wskaźnik cena do zysku na akcję będzie zróżnicowany, w zależności od rodzaju spółki.

Fundusze dają zarobić

Poprawa sytuacji na rynkach finansowych sprzyjała funduszom. Najwięcej można było zarobić na funduszach akcji małych i średnich spółek.

Jaki wpływ na giełdy ma amerykański rynek pracy?

Można zaobserwować poprawę na amerykańskim rynku pracy, co przekłada się na notowania indeksów giełdowych. Istnieje jednak obawa, że dobra passa na rynku pracy nie będzie trwała długo, a to mogłoby zaszkodzić giełdowym wskaźnikom.

Jak wysokie dywidendy wypłacą spółki?

W tym roku można spodziewać się rekordowo wysokiej wartości dywidend, które przyjdzie wypłacić spółkom z udziałem Skarbu Państwa. Niestety jeżeli państwo jest akcjonariuszem w danej spółce, może chcieć zwiększyć swoje przychody, podnosząc podatek. Taka polityka negatywnie odbiłaby się na spółkach z udziałem Skarbu Państwa.

Giełda znajduje się w fazie odreagowania

Obserwatorzy Giełdy Papierów Wartościowych powinni zauważyć, że tendencje na parkiecie się odwróciły. Do połowy grudnia najlepsze wyniki giełdowe osiągały akcje dużych firm. Teraz duże nadzieje z giełdą mogą wiązać spółki przeceniane do połowy grudnia oraz małe firmy.

Dokąd iść po kredyt bez wkładu własnego?

Komisja Nadzoru Finansowego skutecznie wyeliminowała kredyty walutowe. Teraz przyszedł czas, żeby uporać się z kredytami bez wkładu własnego. Sfinansowanie zakupu całego mieszkania kredytem prawdopodobnie stanie się nie lada wyzwaniem.

Polityka pieniężna Fed, EBC i Ludowego Banku Chin

Od dłuższego czasu można zaobserwować trend w polityce pieniężnej, polegający na dodruku pieniądza. Banki centralne coraz częściej luzują politykę pieniężną w reakcji na kryzys dłużny strefy euro i odczuwalne skutki spowolnienia gospodarczego. Ponadto zmianę w polityce pieniężnej wprowadziły Chiny.

Warszawska giełda przegrywa z innymi rynkami

Od przeszło pół roku na warszawskiej giełdzie nie widać zdecydowanej poprawy. Zainteresowanie inwestorów naszą giełdą nie jest duże. Jak polski parkiet wypada w porównaniu z innymi giełdami i kiedy można spodziewać się zmian?

Nieruchomość wakacyjna a wahania kursowe

Rynek akcji wygląda coraz mniej zachęcająco dla inwestorów, co może działać na korzyść nieruchomości wakacyjnych. Nieruchomościom wakacyjnym sprzyja także wysoka inflacja. Te czynniki mogą przesądzić o wzmożonym zainteresowaniu nieruchomościami wakacyjnymi w 2012 roku.

Budownictwo mieszkaniowe z perspektywy minionego roku

2011 r. był ciężki dla polskich firm, zajmujących się budownictwem. Firmy budowlane miały znaczne problemy z pozyskaniem finansowania. Zmiany, związane z budownictwem, są również powiązane z nowymi regulacjami prawnymi.

Rynek akcji w ujęciu rocznym – podsumowanie

Obawy rynków o czynniki makroekonomiczne nie pozostają bez znaczenia dla giełdy. Niepewna sytuacja rynkowa oddziaływała na zyski spółek. Kryzys w dalszym ciąga zagraża rynkom finansowym.

Co wybrać: obligacje czy fundusz obligacji?

Handlując obligacjami, fundusz może zarabiać na zmianach ich kursów. Jednocześnie dzięki obligacjom unikamy opłaty dla pośrednika. W zależności od sytuacji rynkowej, jednym razem więcej można zarobić na obligacjach, innym razem – na funduszach obligacji.

Akcje banków europejskich a kryzys w latach 2007-2009

W 2011 r. lokowanie pieniędzy w akcjach banków okazało się najmniej opłacalne. Straty, związane z akcjami banków z grupy PIIGS, wyniosły 90-94 proc. Niewiele dobrego można również powiedzieć o akcjach banków niemieckich, francuskich czy amerykańskich.

REKLAMA