reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > ABC inwestowania > Obligacje korporacyjne dla inwestorów detalicznych

Obligacje korporacyjne dla inwestorów detalicznych

Stopy procentowe w Polsce są na najniższym poziomie od wielu lat i nic nie wskazuje na to aby w najbliższym czasie miało się coś poprawić, wręcz przeciwnie wiele przemawia za tym, że będą dalej spadać. To oznacza, że na lokatach bankowych najbezpieczniejszym i najchętniej wybieranym do tej pory produkcie do pomnażania oszczędności przez inwestorów detalicznych trudno będzie cokolwiek zarobić. Ale co wybrać giełdę, waluty, surowce, fundusze inwestycyjne czy obligacje korporacyjne?

Czy warto więc trzymać oszczędności w banku? To pytanie w najbliższym czasie postawi sobie kolejna grupa osób obserwując topniejące odsetki i zacznie szukać alternatywnych form pomnażania oszczędności. Co wybrać giełdę, waluty, surowce, fundusze inwestycyjne czy obligacje.

Obligacje korporacyjne - alternatywa dla lokat bankowych

Stojącym przed trudnym dylematem inwestorom indywidualnym z pomocą przychodzą spółki emitujące obligacje korporacyjne kierowane właśnie do nich. Segment rynku obligacji korporacyjnych na przestrzeni ostatnich kilku lat bardzo dynamicznie się rozwijał, nie inaczej sytuacja przedstawia się w pierwszych miesiącach 2016 roku. W maju bieżącego roku sukcesem zakończyła się emisja obligacji Banku Pocztowego, wcześniej obligacje sprzedały takie spółki jak Kruk, Best czy Alior Bank i na tym nie koniec bo zapowiadane są kolejne emisje ze względu na duży popyt wśród inwestorów detalicznych a i analitycy zachęcają do inwestycji w ten instrument finansowy.

Polecamy: Jak zarobić pieniądze - 45 pomysłów na własną firmę (książka)

Musimy jednak pamiętać o kilku rzeczach.Choć obligacje korporacyjne charakteryzują się większym bezpieczeństwem i stabilnością niż inwestycje w akcje, a drugiej strony zapewniają dużo większe zyski niż lokaty bankowe nie jest to produkt bez wad.

Ryzyko inwestycyjne związane z obligacjami korporacyjnymi ponoszone przez inwestora zależy całkowicie od spółki emitującej papiery dłużne. W związku z tym, przed podjęciem decyzji o inwestycji, inwestorzy indywidualni powinni skupić się na obligacjach przedsiębiorstw o ugruntowanej i sprawdzonej historii działalności i silnych fundamentach finansowych. Należy wziąć także pod uwagę jakie zabezpieczenia obligacji proponuje firma oraz czy poziom jej zysków operacyjnych wystarcza na obsługę płatności kuponowych. Pozwala to uniknąć  sytuacji, w której emitent nie wykupi obligacji.

​ Problemem może okazać się także wycofanie pieniędzy z obligacji przed terminem wskazanym przez emitenta. Aby „pozbyć” się obligacji korporacyjnych trzeba znaleźć na nie innego nabywcę to znaczy sprzedać na rynku giełdowym Catalyst, a czasami może okazać się to trudne ze względu na ich małą płynność .

Nie należy więc ulegać chwilowej modzie i traktować obligacji korporacyjnych jako masowo dostępną receptę na niskie oprocentowanie lokat bankowych, inwestorzy indywidualni powinni wykorzystywać ten instrument finansowy jako narzędzie przy tworzeniu swojego portfela inwestycyjnego, który pozwala zdywersyfikować ryzyko i jednocześnie uzyskać stopę zwrotu wyższa niż z inwestycji w obligacje skarbowe czy depozyty bankowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Tobolewscy Kancelaria Doradztwa Biznesowego

Kredyty inwestycyjne, kredyt deweloperski, kredyt obrotowy, restrukturyzacja zadłużenia

Zdjęcia

Obligacje korporacyjne dla inwestorów detalicznych/Fot. Fotolia
Obligacje korporacyjne dla inwestorów detalicznych/Fot. Fotolia

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Dębska

Prawnik i menadżer LexOmni.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama