REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obligacje korporacyjne dla inwestorów detalicznych

 Tobolewscy Kancelaria Doradztwa Biznesowego
Kredyty inwestycyjne, kredyt deweloperski, kredyt obrotowy, restrukturyzacja zadłużenia
Obligacje korporacyjne dla inwestorów detalicznych/Fot. Fotolia
Obligacje korporacyjne dla inwestorów detalicznych/Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Stopy procentowe w Polsce są na najniższym poziomie od wielu lat i nic nie wskazuje na to aby w najbliższym czasie miało się coś poprawić, wręcz przeciwnie wiele przemawia za tym, że będą dalej spadać. To oznacza, że na lokatach bankowych najbezpieczniejszym i najchętniej wybieranym do tej pory produkcie do pomnażania oszczędności przez inwestorów detalicznych trudno będzie cokolwiek zarobić. Ale co wybrać giełdę, waluty, surowce, fundusze inwestycyjne czy obligacje korporacyjne?

Czy warto więc trzymać oszczędności w banku? To pytanie w najbliższym czasie postawi sobie kolejna grupa osób obserwując topniejące odsetki i zacznie szukać alternatywnych form pomnażania oszczędności. Co wybrać giełdę, waluty, surowce, fundusze inwestycyjne czy obligacje.

REKLAMA

Obligacje korporacyjne - alternatywa dla lokat bankowych

Stojącym przed trudnym dylematem inwestorom indywidualnym z pomocą przychodzą spółki emitujące obligacje korporacyjne kierowane właśnie do nich. Segment rynku obligacji korporacyjnych na przestrzeni ostatnich kilku lat bardzo dynamicznie się rozwijał, nie inaczej sytuacja przedstawia się w pierwszych miesiącach 2016 roku. W maju bieżącego roku sukcesem zakończyła się emisja obligacji Banku Pocztowego, wcześniej obligacje sprzedały takie spółki jak Kruk, Best czy Alior Bank i na tym nie koniec bo zapowiadane są kolejne emisje ze względu na duży popyt wśród inwestorów detalicznych a i analitycy zachęcają do inwestycji w ten instrument finansowy.

Polecamy: Jak zarobić pieniądze - 45 pomysłów na własną firmę (książka)

REKLAMA

Musimy jednak pamiętać o kilku rzeczach.Choć obligacje korporacyjne charakteryzują się większym bezpieczeństwem i stabilnością niż inwestycje w akcje, a drugiej strony zapewniają dużo większe zyski niż lokaty bankowe nie jest to produkt bez wad.

Ryzyko inwestycyjne związane z obligacjami korporacyjnymi ponoszone przez inwestora zależy całkowicie od spółki emitującej papiery dłużne. W związku z tym, przed podjęciem decyzji o inwestycji, inwestorzy indywidualni powinni skupić się na obligacjach przedsiębiorstw o ugruntowanej i sprawdzonej historii działalności i silnych fundamentach finansowych. Należy wziąć także pod uwagę jakie zabezpieczenia obligacji proponuje firma oraz czy poziom jej zysków operacyjnych wystarcza na obsługę płatności kuponowych. Pozwala to uniknąć  sytuacji, w której emitent nie wykupi obligacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

​ Problemem może okazać się także wycofanie pieniędzy z obligacji przed terminem wskazanym przez emitenta. Aby „pozbyć” się obligacji korporacyjnych trzeba znaleźć na nie innego nabywcę to znaczy sprzedać na rynku giełdowym Catalyst, a czasami może okazać się to trudne ze względu na ich małą płynność .

Nie należy więc ulegać chwilowej modzie i traktować obligacji korporacyjnych jako masowo dostępną receptę na niskie oprocentowanie lokat bankowych, inwestorzy indywidualni powinni wykorzystywać ten instrument finansowy jako narzędzie przy tworzeniu swojego portfela inwestycyjnego, który pozwala zdywersyfikować ryzyko i jednocześnie uzyskać stopę zwrotu wyższa niż z inwestycji w obligacje skarbowe czy depozyty bankowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA