Sposób ustalania wykorzystania limitu pomocy de minimis
REKLAMA
REKLAMA
W przypadku pomocy de minimis przedsiębiorcom udzielana jest pomoc publiczna, w przypadku której przyjęto założenie, iż ze względu na swoją wartość ma ona nieznaczny wpływ na konkurencję oraz wymianę handlową między państwami członkowskimi. W związku z tym nie jest wymagana uprzednia kontrola ze strony Komisji Europejskiej w drodze notyfikacji.
REKLAMA
Zasady pomocy de minimis reguluje rozporządzenie Komisji (UE) nr 1407/2013 z 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis.
1. Wyjątki w przyznawaniu pomocy de minimis
Rozporządzenie Komisji (UE) stosuje się do pomocy przyznawanej podmiotom gospodarczym we wszystkich sektorach, z wyjątkiem:
a) pomocy przyznawanej przedsiębiorstwom prowadzącym działalność w sektorze rybołówstwa i akwakultury, objętym rozporządzeniem Rady (WE) nr 104/2000 (w sprawie wspólnej organizacji rynków produktów rybołówstwa i akwakultury);
b) pomocy przyznawanej przedsiębiorstwom zajmującym się produkcją podstawową produktów rolnych;
c) pomocy przyznawanej przedsiębiorstwom prowadzącym działalność w sektorze przetwarzania i wprowadzania do obrotu produktów rolnych w następujących przypadkach:
● kiedy wysokość pomocy jest ustalana na podstawie ceny lub ilości takich produktów nabytych od producentów podstawowych lub wprowadzonych na rynek przez przedsiębiorstwa objęte pomocą,
● kiedy przyznanie pomocy zależy od faktu przekazania jej w części lub w całości producentom podstawowym;
d) pomocy przyznawanej na działalność związaną z wywozem do państw trzecich lub państw członkowskich, tzn. pomocy bezpośrednio związanej z ilością wywożonych produktów, tworzeniem i prowadzeniem sieci dystrybucyjnej lub innymi wydatkami bieżącymi związanymi z prowadzeniem działalności wywozowej;
e) pomocy uwarunkowanej pierwszeństwem korzystania z towarów krajowych w stosunku do towarów sprowadzanych z zagranicy.
Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Sposób ustalania wykorzystania limitu pomocy de minimis
W artykule m.in.:
- Kwota pomocy de mini mis
- Formy pomocy de minimis i sposób obliczania ekwiwalentu dotacji brutto
- Przejrzystość pomocy de mini mis
- Zakres informacji przedstawianych przez podmioty ubiegające się o pomoc publiczną
- Ewidencja księgowa
- Zaświadczenia o otrzymanej pomocy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.