REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fundusz venture capital dla start-up’u

 Prometeia
Grupa doradczo-inwestycyjna
Piotr Gabrowski
Fundusz venture capital dla start-up’u
Fundusz venture capital dla start-up’u

REKLAMA

REKLAMA

W Polsce stosunkowo dużo podmiotów zajmuje się inwestycjami typu venture capital. VC to specyficzna odmiana inwestycji na niepublicznym rynku kapitałowym. Fundusz działający na tym rynku w szczególności zainteresowany jest inwestycjami na bardzo wczesnym etapie rozwoju przedsiębiorstwa.

Aby zrozumieć specyfikę funduszy venture capital, warto wpierw przybliżyć pojęcie „private equity”, które jak do tej pory nie ma jeszcze swojego odpowiednika w języku polskim i jest powszechnie używane wśród uczestników rynku finansowego.

REKLAMA

Z private equity związane są wszelkiego rodzaju inwestycje w spółki niepubliczne (takie, które nie są notowane na giełdzie), które ukierunkowane są na osiąganie zysków ze wzrostu wartości kapitału. Specyficznym rodzajem inwestycji typu PE jest wykup spółki notowanej na giełdzie i przywrócenie jej statusu podmiotu niepublicznego (następuje wycofanie z giełdy).

Fundusze private equity inwestują w przedsiębiorstwa znajdujące się na różnym etapie rozwoju, czyli zarówno dojrzałe, jak i nowopowstające firmy. Inwestycja polega na tym że fundusz w zamian za wniesienie kapitału do przedsiębiorstwa otrzymuje udział w kapitale zakładowym obejmując nowo wyemitowane akcje (spółka akcyjna) bądź udziałów (spółka z o.o.). Inwestycje mają z reguły długoterminowy charakter.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Venture capital stanowi szczególną odmianę inwestycji typu private equity, ponieważ głównie jest ukierunkowana na firmy znajdującym się na etapie seed oraz start-up. Tego typu inwestycją zainteresowane są zamożne osoby prywatne oraz wyspecjalizowane fundusze podwyższonego ryzyka (fundusze venture capital), które skłonne są zainwestować kwotę nawet do kilku milionów złotych.

Szansę na pozyskanie środków z inwestycji typu venture capital mają ci pomysłodawcy (właściciele firmy na etapie seed lub start-up), których projekt rokuje na sukces rynkowy. To co wpływa na ocenę potencjału takiego projektu to przede wszystkim kompetencje kadry zaangażowanej w jego realizację,  innowacyjność projektu (wdrożenie nowego produktu/usługi na rynek lub też ulepszenie dotychczasowych rozwiązań), potencjał do wzrostu, perspektywy rynkowe. Choć inwestorzy nie mają zwyczaju angażowania się w zarządzanie spółką, to aktywnie ją wspierają w rozwoju działalności. Fundusz wnosi nie tylko kapitał do spółki, ale też szereg wartości dodanych, które trudno wyrazić w ekwiwalencie pieniężnym. Chodzi tu przede wszystkim o kontakty biznesowe, a dodatkowo doradztwo strategiczne i operacyjne, doradztwo w zakresie transferu technologii i komercjalizacji innowacji, pomoc w poszukiwaniu inwestorów do kolejnych rund inwestycyjnych. Powyższe służy maksymalizowaniu potencjalnego sukcesu rynkowego.

Polecamy serwis: Inwestycje

Z jednej strony fundusz aktywnie wspiera firmę w realizowaniu założeń rozwojowych, pozostawia swobodę w zarządzaniu, a  z drugiej nadzoruje jej działalność poprzez członków rad nadzorczych. Trzeba mieć na uwadze, że statystyki dotyczące start-up’ów są nieubłagalne – przetrwać się udaje tylko 1 na 10 firm. Mając na uwadze potencjalną utratę środków, fundusz venture capital będzie dążyć do minimalizowania ponoszonego ryzyka. W tym celu wymaga pełnego zaangażowania pomysłodawców start-up’u w realizację projektu. W początkowej fazie firmy często oczekuje również większego udziału w kapitale zakładowym. Podyktowane jest to tym, że pomysłodawcy często jedyne co ryzykują to swój czas, wnosząc do firmy swój know-how.

Na polskim rynku kapitałowym, w którym sektor private equity jest wciąż bardzo młody, istnieje wiele funduszy, zainteresowanych inwestycjami podwyższonego ryzyka. Dobór odpowiedniego z nich nie jest łatwy. Im więcej wartości dodanych idących w ślad za inwestycją kapitałową funduszu, tym lepiej dla start up’u.

Jednym z funduszy VC, który aktywnie poszukuje atrakcyjnych możliwości inwestycyjnych jest Prometeia Ventures. Fundusz inwestuje kwotę do 1 mln zł w innowacyjne przedsięwzięcia. Dodatkowo oferuje pomoc w pozyskiwaniu kapitału od inwestorów prywatnych jak i z funduszy unijnych. W ramach współpracy, oferuje kompleksowe doradztwo finansowo-strategiczne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Bezpieczeństwo w leśnictwie. Apel przedsiębiorców o interwencję państwa

    W obliczu rosnącej liczby tragicznych wypadków w leśnictwie, przedsiębiorcy leśni wzywają do pilnej reakcji ze strony państwa. Postulują o zwiększenie nadzoru nad Lasami Państwowymi, odpolitycznienie kadr oraz opracowanie strategii dla sektora leśno-drzewnego. Ale czy ich głos zostanie wysłuchany?

    Pieniądze dla rolników uprawiających kukurydzę. Do 80 proc. kwoty wynikającej z niezapłaconych faktur lub rachunków. Do kiedy wnioski?

    Do 6 października 2023 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o pomoc finansową dla producenta rolnego, który w 2022 r. lub 2023 r. co najmniej raz nie otrzymał zapłaty za sprzedaną kukurydzę - poinformowała Agencja.

    Czy Technologia Internetu Rzeczy zrewolucjonizuje sektor farmaceutyczny?

    Łańcuch dostaw w sektorze farmaceutycznym to duże wyzwanie - bezpieczeństwo i jakość produktu jest obwarowana licznymi uregulowaniami i przepisami. Systemy i urządzenia oparte o technologię Internetu Rzeczy – IoT (z ang. Internet of Things) wydają się logicznym rozwiązaniem. 

    Startupy to nie korporacje. Jak przyciągnąć właściwe startupy i nie stracić pieniędzy?

    Czy granty są niezbędne, aby przyciągnąć najlepsze startupy do Polski? Niekoniecznie! Czy tylko startupy oparte na unikalnej technologii mają szansę na sukces? Także nie! Startupy trzeba najpierw zrozumieć.  

    REKLAMA

    Przedsiębiorcy powoli wychodzą na prostą? Częściej niż rok temu odwieszają firmy

    Jak wygląda obecnie sytuacja jednoosobowych działalności gospodarczych? Ile wniosków o otwarcie działalności wpłynęło w pierwszym półroczu? Ile odnotowano zawieszeń, wznowień i wniosków dotyczących zamknięcia? Jak to wyglądało w poszczególnych województwach? 

    Petsitting, czyli nowoczesna opieka nad zwierzętami. Na czym polega ta usługa?

    W dzisiejszych czasach, kiedy tempo życia jest coraz szybsze, a nasze obowiązki często wymagają od nas wyjazdów czy dłuższej nieobecności w domu, pojawia się pytanie: co zrobić z naszym pupilem? Dla wielu z nas zwierzęta są członkami rodziny, dlatego chcemy zapewnić im najlepszą opiekę. Odpowiedzią na te potrzeby jest coraz bardziej popularny petsitting. Ale co to dokładnie jest za usługa i dlaczego warto z niego skorzystać?

    Firmy z sektora przemysłowego mają problemy z pozyskaniem kadr

    Ponad połowa firm z sektora przemysłowego ma problem z pozyskaniem kadr. Wciąż potrzebna jest promocja zawodów technicznych wśród młodzieży.

    Koncern Amazon pozywa za złamanie prawa antymonopolowego

    Pozew antymonopolowy przeciwko koncernowi Amazon złożyła we wtorek Amerykańska Federalna Komisja ds. Handlu (FTC). Zarzucono gigantowi technologicznemu wyrządzanie szkód konsumentom przez wprowadzanie wysokich cen.

    REKLAMA

    Minister Moskwa: jesteśmy potentatem w produkcji wodoru

    Minister klimatu Anna Moskwa powiedział: Polska jest potentatem w produkcji wodoru, to przewaga w stosunku do wielu państw europejskich. Zdaniem minister upowszechnienie wodoru w Polsce to nie przyszłość, ale teraźniejszość.

    Jak przedsiębiorcy mogą skorzystać na nowelizacji ustawy o OZE?

    Co zmieni nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii? Kto chce inwestować w OZE? Jak firmy mogą skorzystać na nowych regulacjach? 

    REKLAMA