Fundusz venture capital dla start-up’u
REKLAMA
REKLAMA
Aby zrozumieć specyfikę funduszy venture capital, warto wpierw przybliżyć pojęcie „private equity”, które jak do tej pory nie ma jeszcze swojego odpowiednika w języku polskim i jest powszechnie używane wśród uczestników rynku finansowego.
REKLAMA
Z private equity związane są wszelkiego rodzaju inwestycje w spółki niepubliczne (takie, które nie są notowane na giełdzie), które ukierunkowane są na osiąganie zysków ze wzrostu wartości kapitału. Specyficznym rodzajem inwestycji typu PE jest wykup spółki notowanej na giełdzie i przywrócenie jej statusu podmiotu niepublicznego (następuje wycofanie z giełdy).
Fundusze private equity inwestują w przedsiębiorstwa znajdujące się na różnym etapie rozwoju, czyli zarówno dojrzałe, jak i nowopowstające firmy. Inwestycja polega na tym że fundusz w zamian za wniesienie kapitału do przedsiębiorstwa otrzymuje udział w kapitale zakładowym obejmując nowo wyemitowane akcje (spółka akcyjna) bądź udziałów (spółka z o.o.). Inwestycje mają z reguły długoterminowy charakter.
Venture capital stanowi szczególną odmianę inwestycji typu private equity, ponieważ głównie jest ukierunkowana na firmy znajdującym się na etapie seed oraz start-up. Tego typu inwestycją zainteresowane są zamożne osoby prywatne oraz wyspecjalizowane fundusze podwyższonego ryzyka (fundusze venture capital), które skłonne są zainwestować kwotę nawet do kilku milionów złotych.
Szansę na pozyskanie środków z inwestycji typu venture capital mają ci pomysłodawcy (właściciele firmy na etapie seed lub start-up), których projekt rokuje na sukces rynkowy. To co wpływa na ocenę potencjału takiego projektu to przede wszystkim kompetencje kadry zaangażowanej w jego realizację, innowacyjność projektu (wdrożenie nowego produktu/usługi na rynek lub też ulepszenie dotychczasowych rozwiązań), potencjał do wzrostu, perspektywy rynkowe. Choć inwestorzy nie mają zwyczaju angażowania się w zarządzanie spółką, to aktywnie ją wspierają w rozwoju działalności. Fundusz wnosi nie tylko kapitał do spółki, ale też szereg wartości dodanych, które trudno wyrazić w ekwiwalencie pieniężnym. Chodzi tu przede wszystkim o kontakty biznesowe, a dodatkowo doradztwo strategiczne i operacyjne, doradztwo w zakresie transferu technologii i komercjalizacji innowacji, pomoc w poszukiwaniu inwestorów do kolejnych rund inwestycyjnych. Powyższe służy maksymalizowaniu potencjalnego sukcesu rynkowego.
Polecamy serwis: Inwestycje
Z jednej strony fundusz aktywnie wspiera firmę w realizowaniu założeń rozwojowych, pozostawia swobodę w zarządzaniu, a z drugiej nadzoruje jej działalność poprzez członków rad nadzorczych. Trzeba mieć na uwadze, że statystyki dotyczące start-up’ów są nieubłagalne – przetrwać się udaje tylko 1 na 10 firm. Mając na uwadze potencjalną utratę środków, fundusz venture capital będzie dążyć do minimalizowania ponoszonego ryzyka. W tym celu wymaga pełnego zaangażowania pomysłodawców start-up’u w realizację projektu. W początkowej fazie firmy często oczekuje również większego udziału w kapitale zakładowym. Podyktowane jest to tym, że pomysłodawcy często jedyne co ryzykują to swój czas, wnosząc do firmy swój know-how.
Na polskim rynku kapitałowym, w którym sektor private equity jest wciąż bardzo młody, istnieje wiele funduszy, zainteresowanych inwestycjami podwyższonego ryzyka. Dobór odpowiedniego z nich nie jest łatwy. Im więcej wartości dodanych idących w ślad za inwestycją kapitałową funduszu, tym lepiej dla start up’u.
Jednym z funduszy VC, który aktywnie poszukuje atrakcyjnych możliwości inwestycyjnych jest Prometeia Ventures. Fundusz inwestuje kwotę do 1 mln zł w innowacyjne przedsięwzięcia. Dodatkowo oferuje pomoc w pozyskiwaniu kapitału od inwestorów prywatnych jak i z funduszy unijnych. W ramach współpracy, oferuje kompleksowe doradztwo finansowo-strategiczne.
Dołącz do nas na Facebooku!
REKLAMA
REKLAMA