REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dotacje unijne – jak wygląda proces pozyskania dotacji (cz.1)

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 Prometeia
Grupa doradczo-inwestycyjna
Maciej Olszowy
Dotacje unijne – jak wygląda proces pozyskania dotacji (cz.1)/Fot. fotolia
Dotacje unijne – jak wygląda proces pozyskania dotacji (cz.1)/Fot. fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej umożliwia realizację projektu lub przedsięwzięcia biznesowego, którego sfinansowanie z innych źródeł może być utrudnione. Procedura ubiegania się o dotację unijną jest złożona, toteż potencjalni beneficjenci powinni poznać jej ogólny przebieg i założenia przed rozpoczęciem starań o uzyskanie wsparcia finansowego z funduszy UE.

Proces pozyskania dofinansowania ze środków Unii Europejskiej można podzielić na kilka etapów. Przede wszystkim należy jednak mieć na uwadze, że pozyskanie dotacji nie powinno być celem samym w sobie. Środki unijne mogą wesprzeć prowadzoną działalność, obniżając jej ryzyko oraz zwiększając efektywność ekonomiczną danego przedsięwzięcia. Dotacje stanowią jedno z wielu możliwych źródeł finansowania do realizacji planów przedsiębiorstwa czy organizacji. Kto zdecyduje się o nie aplikować, musi pamiętać, że będzie rozliczany z wydatków i postępu prac. Określenie celu oraz potrzeb przedsiębiorstwa pozwala wybrać właściwy konkurs i przygotować plan działania, który zostanie zawarty we wniosku o przyznanie dofinansowania.

REKLAMA

Polecamy produkt: Dotacje dla pracodawców – jak uzyskać i rozliczyć - PGP (PDF)

Określenie celu

Definiując cel projektu wnioskodawca wskazuje, czy unijne pieniądze posłużą np. założeniu przedsiębiorstwa, zakupowi nowych maszyn lub technologii, rozszerzeniu oferty produktowej lub usługowej, realizacji prac badawczo-rozwojowych i wdrożeniu ich wyników w postaci instalacji demonstracyjnej, czy też podniesieniu kwalifikacji zawodowych kadry pracowniczej. Oznacza to, że z dofinansowania może skorzystać zarówno firma dopiero rozpoczynająca działalność lub podmiot o ustabilizowanej pozycji na rynku, a spektrum celów, których realizacji wsparcie unijne ma posłużyć jest bardzo szerokie.

Oprócz ustalenia charakteru projektu oraz rodzaju i wysokości planowanych do poniesienia kosztów, konieczne jest także szczegółowe wskazanie, jaki wynik ma przynieść organizacji pozyskanie dotacji. Przyszły beneficjent musi określić, czy dzięki otrzymanym środkom uda mu się np. zwiększyć sprzedaż, podnieść efektywność funkcjonowania przedsiębiorstwa, czy też poprawić pozycję na rynku względem konkurentów działających w tej samej branży. Powyższe należy zestawić z obowiązkowymi do osiągnięcia w wybranym konkursie tzw. wskaźnikami produktu i rezultatu.

Biznesplan

Przedsiębiorca powinien również sporządzić biznesplan oraz analizę finansową opracowywanego projektu. Dokumenty te pozwolą mu odpowiedzieć na pytanie o rentowność całego przedsięwzięcia, a tym samym również o zasadność ubiegania się o jego dofinansowanie. Biznesplan ma kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o przygotowywanie wniosku, gdyż elementy w nim zawarte znajdują się w formularzu dotacyjnym – ułatwia to jego poprawne wypełnienie. W przypadku części konkursów biznesplan może też być jednym z wymaganych załączników.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Harmonogram naborów

Zapoznanie się przedsiębiorcy z harmonogramem naborów stanowi kolejny krok na drodze do uzyskania wsparcia projektu ze środków unijnych. Wybór właściwego konkursu zależeć powinien od tego, czy projekt wpisuje się w jego założenia. Może się też okazać, że konieczna będzie jego częściowa modyfikacja, aby możliwe było „dopasowanie” go do aktualnych warunków konkursowych.

Zapoznanie się z regulaminem

REKLAMA

Najważniejszym działaniem wnioskodawcy przed wypełnieniem wniosku o dofinansowanie jest zapoznanie się z regulaminem konkursu, w ramach którego ubiegać się będzie o wsparcie unijne. W regulaminie zawarte są wszystkie informacje dotyczące instytucji organizującej konkurs, terminów i sposobu składania wniosków oraz okresu trwania ewaluacji i etapów oceny złożonych formularzy. Wnioskodawca znajdzie też w regulaminie informacje dotyczące podstaw prawnych przeprowadzenia konkursu, przesłanek wyłączających z udziału określone kategorie podmiotów oraz zasady odwoływania się od decyzji komisji oceniającej.

Obok regulaminu równie istotne jest zapoznanie się z tzw. Przewodnikiem po kryteriach wyboru finansowanych operacji, który stanowi załącznik do tego dokumentu. Pozwala to wnioskodawcy sprawdzić, jakie elementy będą poddawane ocenie, a tym samym dowiedzieć się, na jakie aspekty szczególnie zwrócić uwagę przy przygotowywaniu wniosku o dofinansowanie.

Oczywiście wypełnianie wniosku należy poprzedzić pogłębioną lekturą wszystkich dokumentów stanowiących załączniki do regulaminu oraz instrukcji wypełniania formularza wniosku. Zapobiegnie to popełnieniu błędów mogących skutkować odrzuceniem aplikacji.

Polecamy serwis: Jak założyć firmę

Wypełnienie wniosku

REKLAMA

Przed przystąpieniem do wypełnienia wniosku należy też przeanalizować listę wymaganych dokumentów (może się różnić w zależności od wybranego konkursu), które należy zgromadzić i przygotować jako załączniki. Wśród dokumentacji wymaganej od wnioskodawcy można wyróżnić np. informacje o podmiocie i prowadzonej przezeń działalności, informacje dotyczące powiązań osobowych i kapitałowych z innymi przedsiębiorstwami, sprawozdania finansowe, wspomniany wcześniej biznesplan, strategię rozwojową organizacji, ale również informacje o celach projektu, zakres ich innowacyjności, wykaz generowanych przez projekt kosztów, harmonogram jego realizacji oraz wskaźniki produktu i rezultatu.

Przygotowując wniosek należy dołożyć niezbędnej staranności, aby zawarte w nim informacje były zgodne z instrukcją wypełniania oraz spójne z danymi umieszczonymi w załącznikach, a także znajdowały odzwierciedlenie w rzeczywistości. Innymi słowy, wniosek musi zostać sporządzony w sposób jak najbardziej rzetelny.

Wniosek najczęściej składany jest online za pośrednictwem Generatora Wniosków, który udostępniany jest na stronie internetowej organizatora konkursu. Wypełnienie formularza i wysyłka kanałem internetowym może wymagać potwierdzenia w postaci przekazania wydrukowanego wniosku (wraz z załącznikami) Instytucji Pośredniczącej (IP), będącej jego organizatorem. Wnioskodawca może to zrobić listownie lub osobiście. W przypadku przygotowywania załączników trzeba dopilnować, aby były kompletne i odpowiednio opisane (np. „potwierdzone za zgodność z oryginałem” w przypadku kopii) oraz opieczętowane zgodnie z reprezentacją firmy. W załącznikach do regulaminu należy sprawdzić jaki format i waga plików są dopuszczalne w przypadku wysyłki plików online.

Po wysyłce i potwierdzeniu wniosku nie będzie już możliwości dokonywania w nim zmian i uzupełnień, stąd też tak kluczowe znaczenie ma dokładność przy jego wypełnianiu. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy we wniosku zostanie stwierdzony błąd formalny lub oczywista omyłka.

Wówczas organizator konkursu informuje wnioskodawcę o jego wystąpieniu i wskazuje okres, w którym możliwe jest uzupełnienie braku lub usunięcie omyłki (zazwyczaj jest to 7 dni). Warto pamiętać, że w takim przypadku możliwe jest tylko jednokrotnie poprawienie wniosku wyłącznie w miejscu i zakresie wskazanym przez IP. Jakakolwiek inna ingerencja, jak też brak poprawek, powoduje, że wniosek zostaje odrzucony.

Procedura oceny wniosku

Czas, który może zająć ocena złożonych wniosków wskazany jest w regulaminie. Może to być np. 60 lub 90 dni. Ocena wniosku odbywa się zwykle w dwóch etapach. Pierwszy stanowi ocenę formalną, a wnioski, które przejdą przez ten etap pozytywnie, kierowane są do oceny merytorycznej. Na etapie oceny formalnej wniosek może zostać skierowany do poprawy, o czym była mowa wcześniej. W przypadku oceny merytorycznej wniosek jest analizowany przez ekspertów pod kątem spełniania założonych kryteriów oceny. Każde kryterium ocenianie jest w skali punktowej ustalonej w regulaminie. Możliwe, że w przypadku niektórych konkursów elementem oceny merytorycznej będzie prezentacja założeń projektu prowadzona osobiście przez wnioskodawcę.

Zobacz serwis: Kredyty

Po zakończeniu procedury oceny wskazywane są projekty, które zostały rekomendowane do dofinansowania, czyli zdobyły określoną liczbę punktów oraz przynajmniej minimum punktowe wymagane w przypadku tych kryteriów, które organizator uznał za kryteria wymagane do spełnienia. Trzeba zwrócić uwagę, że spełnienie wszystkich kryteriów formalnych i merytorycznych nie oznacza od razu, że projekt uzyska wsparcie finansowe. Zależy to również od tego, czy w puli środków przeznaczonych na dotacje pozostała suma wystarczająca, aby możliwe było jego dofinansowanie.

Od negatywnej oceny projektu można się odwołać zgodnie z procedurą ustaloną w Ustawie wdrożeniowej, tj. Ustawie z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020.

Aby wniosek został rekomendowany do dofinansowania w ramach odwołania, musi zdobyć tyle punktów, ile uzyskał projekt ostatni na liście rankingowej wniosków skierowanych do wsparcia, z zastrzeżeniem, że w puli środków znajduje się wystarczają kwota.

Rola firmy doradczej

Procedurę pozyskania dofinansowania zamyka zawarcie umowy, przy czym warto mieć na uwadze, że stanowi to jedynie połowę sukcesu. Teraz bowiem nad beneficjentem ciążyć będzie obowiązek prowadzenia projektu tak, aby wypełnić ustalone wskaźniki, zrealizować jego cele, a na koniec rozliczyć pozyskaną dotację.

Stąd też przedsiębiorcy rozważający wnioskowanie o dofinansowanie z funduszy europejskich powinni wziąć pod uwagę skorzystanie z usług instytucji doradczej, doświadczonej w pozyskiwaniu środków UE. Niejednokrotnie bowiem rozliczenie projektu bywa bardziej skomplikowane niż proces aplikowania. Uzależnione jest także od sposobu przygotowania wniosku o dofinansowanie, o czym trzeba pamiętać już na etapie sporządzania wniosku i z wyprzedzeniem brać pod uwagę jego rozliczenie oraz mogące pojawić się problemy.

Wyspecjalizowana i doświadczona firma przygotuje całość dokumentacji i sporządzi wniosek. Ponadto będzie odpowiadać za bieżące zarządzanie projektem oraz jego rozliczenie, które stanowi podstawę do uzyskania refundacji pozyskanych środków (zazwyczaj tylko część kwoty dotacji wypłacana jest w formie zaliczkowej). Współpraca taka w efekcie znacząco odciąży beneficjenta od kwestii biurokratyczno-formalnych związanych z projektem.

W przypadku, gdy realizacja projektu napotyka na trudności, firma doradcza opracowuje i wdraża programy naprawcze. Co istotne, o profesjonalnej instytucji doradczej możemy mówić wtedy, gdy zajmuje się właśnie obsługą projektów od A (przygotowanie wniosku) do Z (rozliczenie dotacji), nie zaś w sytuacji, gdy jej obowiązki wobec klienta kończą się na podpisaniu umowy o dofinansowanie.

Jak widać, procedura prowadząca do uzyskania wsparcia projektu z funduszy unijnych jest złożona, rozciągnięta w czasie i wymaga zapoznania się z dokumentacją oraz przygotowaniem wniosku opartego o rzetelne dane dotyczące samego projektu oraz podmiotu odpowiedzialnego za jego realizację.

W drugiej części artykułu przybliżone zostaną wybrane źródła finansowania w ramach funduszy Unii Europejskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ten głos zaboli polityków. "Do 2030 roku zabraknie nam prądu, firmy uciekną za granicę"
Ponad 80 proc. specjalistów pozytywnie ocenia szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie

Szybki rozwój technologii oraz zwiększone ryzyko cyberataków przyczyniają się do rosnącego zainteresowania bezpieczeństwem IT. Zdaniem szkolonych menadżerów, szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie: są nie tylko potrzebne, ale i skuteczne.

Dłużnicy wykorzystują brak znajomości prawa u wierzycieli i specjalnie zwlekają z zapłatą za faktury, traktując zwłokę jako formę bezpłatnego kredytu. Powinni i mogą jednak słono za to zapłacić

Słaba znajomość podstawowych przepisów prawa finansowego u przedsiębiorców sprawia, że dłużnicy celowo przeciągają płatności, zyskując w ten sposób darmowy, nieoprocentowany kredyt. Dzieje się to w czasie, gdy zatory płatnicze w polskich przedsiębiorstwach cały czas rosną, a utrata płynności finansowej jest realnym zagrożeniem dla małych i średnich firm.

Czy wspólnik mniejszościowy zawsze jest na straconej pozycji?

Wspólnik posiadający mniejszościowy pakiet udziałów w spółce z o.o. nie musi już na starcie znajdować się na przegranej pozycji w potencjalnym sporze ze wspólnikiem większościowym. Kluczowe jest, aby taki udziałowiec znał swoje prawa w spółce oraz aktywnie i umiejętnie z nich korzystał, co w ostatecznym rozrachunku może przyczynić się do skutecznej obrony interesu wspólnika mniejszościowego i zachowania przez niego wpływu na spółkę.

REKLAMA

Polski Akt o Dostępności – jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Od 28 czerwca 2025 r. produkty i usługi wprowadzane na rynek będą musiały spełniać określone wymogi i być dostosowane również do osób z niepełnosprawnościami. To oznacza wiele zmian również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Polski Akt o Dostępności – jak się przygotować?

Już pod koniec czerwca wchodzi w życie Polski Akt o Dostępności. Nowe przepisy oznaczają dla przedsiębiorców nie tylko obowiązki, ale i nowe możliwości. Kogo dotyczą te zmiany? Co czeka konsumentów, a co przedsiębiorców? Skąd można wziąć pieniądze na ich wprowadzenie?

Zaprojektuj z nami swoją pierwszą innowację – poznaj bezpłatną usługę Innovation Coach i weź udział w wydarzeniu w Łodzi

W dobie dynamicznych zmian technologicznych i rosnącej konkurencji, przedsiębiorcy coraz częściej poszukują sposobów na wdrażanie innowacji w swoich firmach. Nie każdy jednak wie, od czego zacząć, jak zdobyć fundusze na rozwój, czy jak skutecznie przejść przez proces planowania i realizacji innowacyjnego projektu.

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek?

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek? W ubiegłym roku z odroczenia terminu płatności składek najczęściej korzystali mali płatnicy.

REKLAMA

Przewodnik po spółce w Delaware – wszystko, co musisz wiedzieć zanim założysz firmę w USA

Założenie spółki w Stanach Zjednoczonych, a w szczególności w stanie Delaware, to marzenie wielu przedsiębiorców – zarówno z Polski, jak i z całego świata. Delaware od dekad uważany jest za światowe centrum dla biznesu dzięki swojej wyjątkowej legislacji, przyjaznemu klimatowi dla przedsiębiorców oraz elastycznym strukturze prawnej. Ale czy spółka w Delaware to dobry wybór dla każdego? I co warto wiedzieć zanim złożysz wniosek o rejestrację?

Europejski Akt Dostępności zacznie obowiązywać od 28 czerwca 2025 roku. Za niespełnienie wymagań dyrektywy wysokie kary

Zbliża się termin, od którego wszystkie firmy świadczące określone usługi lub sprzedające wybrane produkty będą musiały zapewnić ich dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Od 28 czerwca 2025 r. niespełnienie wymagań może wiązać się z wysokimi grzywnami oraz utratą reputacji.

REKLAMA