reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > ABC funduszy unijnych > Dotacje unijne – jak wygląda proces pozyskania dotacji (cz.1)

Dotacje unijne – jak wygląda proces pozyskania dotacji (cz.1)

Dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej umożliwia realizację projektu lub przedsięwzięcia biznesowego, którego sfinansowanie z innych źródeł może być utrudnione. Procedura ubiegania się o dotację unijną jest złożona, toteż potencjalni beneficjenci powinni poznać jej ogólny przebieg i założenia przed rozpoczęciem starań o uzyskanie wsparcia finansowego z funduszy UE.

Proces pozyskania dofinansowania ze środków Unii Europejskiej można podzielić na kilka etapów. Przede wszystkim należy jednak mieć na uwadze, że pozyskanie dotacji nie powinno być celem samym w sobie. Środki unijne mogą wesprzeć prowadzoną działalność, obniżając jej ryzyko oraz zwiększając efektywność ekonomiczną danego przedsięwzięcia. Dotacje stanowią jedno z wielu możliwych źródeł finansowania do realizacji planów przedsiębiorstwa czy organizacji. Kto zdecyduje się o nie aplikować, musi pamiętać, że będzie rozliczany z wydatków i postępu prac. Określenie celu oraz potrzeb przedsiębiorstwa pozwala wybrać właściwy konkurs i przygotować plan działania, który zostanie zawarty we wniosku o przyznanie dofinansowania.

Polecamy produkt: Dotacje dla pracodawców – jak uzyskać i rozliczyć - PGP (PDF)

Określenie celu

Definiując cel projektu wnioskodawca wskazuje, czy unijne pieniądze posłużą np. założeniu przedsiębiorstwa, zakupowi nowych maszyn lub technologii, rozszerzeniu oferty produktowej lub usługowej, realizacji prac badawczo-rozwojowych i wdrożeniu ich wyników w postaci instalacji demonstracyjnej, czy też podniesieniu kwalifikacji zawodowych kadry pracowniczej. Oznacza to, że z dofinansowania może skorzystać zarówno firma dopiero rozpoczynająca działalność lub podmiot o ustabilizowanej pozycji na rynku, a spektrum celów, których realizacji wsparcie unijne ma posłużyć jest bardzo szerokie.

Oprócz ustalenia charakteru projektu oraz rodzaju i wysokości planowanych do poniesienia kosztów, konieczne jest także szczegółowe wskazanie, jaki wynik ma przynieść organizacji pozyskanie dotacji. Przyszły beneficjent musi określić, czy dzięki otrzymanym środkom uda mu się np. zwiększyć sprzedaż, podnieść efektywność funkcjonowania przedsiębiorstwa, czy też poprawić pozycję na rynku względem konkurentów działających w tej samej branży. Powyższe należy zestawić z obowiązkowymi do osiągnięcia w wybranym konkursie tzw. wskaźnikami produktu i rezultatu.

Biznesplan

Przedsiębiorca powinien również sporządzić biznesplan oraz analizę finansową opracowywanego projektu. Dokumenty te pozwolą mu odpowiedzieć na pytanie o rentowność całego przedsięwzięcia, a tym samym również o zasadność ubiegania się o jego dofinansowanie. Biznesplan ma kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o przygotowywanie wniosku, gdyż elementy w nim zawarte znajdują się w formularzu dotacyjnym – ułatwia to jego poprawne wypełnienie. W przypadku części konkursów biznesplan może też być jednym z wymaganych załączników.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Prometeia

Grupa doradczo-inwestycyjna

Autor:

Kierownik ds. Dotacji UE; Prometeia Dotacje UE

Zdjęcia

Dotacje unijne – jak wygląda proces pozyskania dotacji (cz.1)/Fot. fotolia
Dotacje unijne – jak wygląda proces pozyskania dotacji (cz.1)/Fot. fotolia

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marek Krysztofiuk

Prawnik, ekspert w dziedzinie prawa karnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama