REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kredyty

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wakacje kredytowe 2022

Wakacje kredytowe to forma rządowej pomocy dla kredytobiorców z kredytem hipotecznym w złotówkach. Dzięki niej będą mogli oni odroczyć płatność łącznie 8 rat swojego zobowiązania wobec banku - 4 raty w 2022 i 4 raty 2023 roku. Na czym polegają?

Jest stanowisko Rzecznika Finansowego na zapytanie SN w sprawie tzw. kredytów frankowych

Rzecznik Finansowy uznał, zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego, że bieg przedawnienia roszczenia banku o zwrot kwot wypłaconych z tytułu kredytu frankowego, rozpoczyna się od chwili, w której umowa kredytu stała się trwale bezskuteczna.

Kredyty frankowe. Co oznacza nowa interpretacja przedawnienia?

Pozwy dotyczące kredytów frankowych coraz częściej mogą dotyczyć zwrotu wszystkich kwot, jakie klient zapłacił na rzecz pozwanego banku przez cały okres kredytowania. Wcześniej było to ostatnie 10 lat. Czy frankowicze odzyskają od banków jeszcze więcej?

Paulina Piekarska: Dlaczego ugody z bankami to pozorna korzyść dla frankowiczów? [PODCAST]

Izba Cywilna Sądu Najwyższego odroczyła bez terminu posiedzenie ws. kredytów walutowych. Paulina Piekarska z E-kancelarii wyjaśnia, czy niepewność prawna wpływa na kredytobiorców i zawieranie ugód z bankami? Zapraszamy do słuchania podcastu

REKLAMA

TSUE zajmie się przedawnieniem roszczeń banków wobec frankowiczów

Orzeczenie TSUE z 29 kwietnia będzie mieć kluczowy wpływ na kwestię przedawnienia roszczeń banków za korzystanie z kapitału po stwierdzeniu nieważności umowy - wskazuje mec. Barbara Garlacz.

Spadła wartość udzielonych kredytów dla mikrofirm

Wartość kredytów udzielonych w 2020 r. mikrofirmom jest najniższa od 5 lat. Teraz przedsiębiorcy bardziej koncentrują się na spłacaniu rat, niż zaciąganiu nowych zobowiązań.

Nawet 186 tys. zł może stracić frankowicz podpisując ugodę z bankiem. [OBLICZENIA]

Zmiany warunków umowy kredytowej proponowane przez banki w ramach ugody nie są najkorzystniejszą opcją dla frankowiczów. Koncentrują się na zminimalizowaniu strat instytucji, a nie na interesie ich klientów.

Kredyty frankowe: UOKiK spodziewa się korzystnej uchwały SN

25 marca Sąd Najwyższy ma wydać orzeczenie w sprawie zagadnień prawnych związanych z kredytami wyrażonymi w walutach obcych. Najważniejsze będzie rozstrzygnięcie dwóch kwestii: możliwości żądania wynagrodzenia za korzystanie z kapitału oraz przedawnienia roszczeń banku w przypadku unieważnienia umowy.

REKLAMA

Jak bardzo polską walutę mogą osłabić decyzje SN dotyczące frankowiczów? [VIDEO]

25 marca Izba Cywilna Sądu Najwyższego rozstrzygnie zagadnienia prawne związane z kredytami frankowymi. Straty dla banków mogą być bardzo duże. Ta decyzja może osłabić złotego, jeżeli nie dojdzie do interwencji NBP.

Kredyty frankowe. Banki w dużym pośpiechu przygotowują propozycje ugód

Banki muszą lepiej pochylić się nad ugodami frankowymi. Inaczej sądy czeka rekordowa liczba pozwów. Dotychczas niespełna 10% frankowiczów dochodziło swoich praw w postępowaniach sądowych. Jednak to może wkrótce się zmienić.

Faktoring finansuje biznes w pandemii

Biznes w pandemii potrzebuje dopływu gotówki, ale to nie banki, a usługi faktoringowe leczyły i utrzymywały przy życiu firmy dotknięte Covidem. W tym roku będzie podobnie.

Kredyty frankowe. Czy ugody banków są korzystne?

Banki coraz częściej proponują zmiany warunków umowy kredytu, nie oznacza to jednak, że są one korzystne dla frankowiczów. O czym należy pamiętać podpisując ugodę z bankiem?

Klauzule spreadowe banku BPH uznane za niedozwolone

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny uznał za niedozwolone tzw. klauzule spreadowe stosowane przez bank BPH w aneksach do umów o kredyt hipoteczny. Jaką karę otrzymał bank BPH?

W warszawskim sądzie będzie specjalny wydział dla frankowiczów

Frankowicze będą mieli odrębny wydział w warszawskim Sądzie Okręgowym. Ma to umożliwić lepszą kontrolę przebiegu postępowań, a także usprawnić prowadzenie pozostałych procesów.

BGK udziela gwarancji dla limitów faktoringowych

Program gwarancji spłaty limitów faktoringowych oferowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego to mało znany przez przedsiębiorców a jednocześnie bardzo użyteczny środek pomocowy oferowany w ramach tarcz antykryzysowych.

Branże objęte lockdownem mają małe szanse na kredyt

Firmy, których działalność jest ograniczona z powodu pandemii mają ograniczoną możliwość otrzymania kredytu z powodu zaostrzających się kryteriów bankowych. Do uzyskania finansowania trzeba mieć wyższy wkład własny, pewniejszą formę zatrudnienia lub zabezpieczenie kredytu.

Kredyty frankowe – czy warto składać pozew przeciw bankowi?

Według danych opublikowanych w ubiegłym roku przez Biuro Informacji Kredytowej liczba wszystkich kredytów posiadanych przez frankowiczów wynosi 1,66 mln, co stanowi 6% spośród 27,69 mln kredytów obsługiwanych przez wszystkich Polaków łącznie.

Spada zainteresowanie kredytem wekslowym

Kredyt wekslowy umożliwia bankom refinansowanie kredytów udzielonych przedsiębiorstwom sektora niefinansowego. Weksle, które banki pozyskują jako zabezpieczenie kredytów udzielanych przedsiębiorstwom, będą mogły zostać zdyskontowane w NBP.

Tani kredyt - na co zwrócić uwagę?

Za udzielanie kredytów banki pobierają wynagrodzenie choćby w postaci odsetek. Od czego zależy ich wysokość? Jak łatwo sprawdzić, który bank przygotował najkorzystniejszą ofertę dla klientów?

Słaby złoty nie pomaga frankowiczom [VIDEO]

Złoty przeżywa trudny okres. Polska waluta osłabia się szybko. Dotkliwie odczuwają to frankowicze, którzy nie mogą mieć dobrych nastrojów.

Obowiązkowa mediacja dla frankowiczów?

Coraz częściej pojawiają się pomysły na wprowadzenie obowiązku mediacji między klientem a bankiem jeszcze przed złożeniem pozwu. To miałoby odciążyć sądy, np. w sprawach frankowych. Jednak prawnicy uważają, że takie rozwiązanie utrudni dochodzenie praw. Wydłuży drogę sądową i zwiększy koszty prowadzenia postępowań. Może też finalnie przynieść gorsze warunki ugodowe. Ponadto jeszcze bardziej sparaliżuje już niewydolny wymiar sprawiedliwości. Eksperci dodają, że sytuacja jest dość niebezpieczna. Dlatego sugerują, że mediacja jednak powinna być dobrowolna.

Kolejny kredyt hipoteczny - co na to bank?

Kolejny kredyt hipoteczny - czy to możliwe? O to Klienci banków coraz częściej pytają. Wpływ na to mają korzystne warunki spłacania oraz dostępność kredytów mieszkaniowych. Jak banki podchodzą do zaciągnięcia przez jednego klienta kolejnego kredytu? Jakie warunki należy spełnić?

Pożyczka online bez wychodzenia z domu - Smartney

Blisko 90 proc. Polaków uważa, że dzięki dostępowi do sieci ich życie jest łatwiejsze. Internet ułatwia nie tylko robienie zakupów, ale też komunikowanie się, uczenie się, załatwianie spraw finansowych i administracyjnych. Prawie 70 procent Internautów przyznaje, że – o ile to możliwe – większość rzeczy załatwia online. Dlaczego? Bo w Internecie wystarczy kilka kliknięć, by umówić wizytę u lekarza, sprawdzić historię pojazdu, zapisać się na angielski, kupić nowy rower lub złożyć wniosek o pożyczkę. Internet powoduje, że robimy te wszystkie rzeczy tu i teraz. Z dowolnego miejsca na świecie. Wtedy kiedy jest nam wygodnie.

Płace rosną wolniej niż ceny mieszkań

Wprawdzie płace rosną, jednak wolniej niż ceny mieszkań. Według danych GUS wzrost ten w skali roku wynosi średnio 7 procent. W praktyce możemy sobie pozwolić na mniejsze lokum niż rok temu.

Można stosować średni kurs NBP w kredytach frankowych

Bank Millenium stoi na stanowisku, że abuzywność (tj. niezgodność z prawem) wyliczeń kursów wymiany nie może przekładać się bezpośrednio na abuzywność indeksacji kredytu do CHF. "Umowa kredytowa, która miała być powiązana z kursem wymiany, to fundamentalne założenie tej umowy. Istnieje możliwość ustalenia kursu wymiany w oparciu o przepisy prawa polskiego – jest to średni kurs NBP i takiej możliwości - naszym zdaniem - nie zakwestionował wyrok TSUE. Już mamy sprawy z drugiej instancji, w których sędzia ustalił, że powinniśmy stosować średni kurs NBP – ostatni ogłoszony w tym tygodniu, w dniu 30 września 2019" - napisano w komentarzu Banku Millenium do wyroku TSUE z 3 października 2019 r.

W jakim stopniu karta kredytowa obniża naszą zdolność kredytową?

Przy staraniu się o kredyt hipoteczny karta kredytowa może w znaczny sposób obniżyć zdolność kredytową. Od początku 2019 r. banki wydały o 22,9% więcek kart kredytowych niż w tym samym okresie w roku poprzednim.

7 porad zanim weźmiesz kredyt hipoteczny

Podejmujemy w życiu wiele kluczowych dla nas decyzji. Jedną z nich jest decyzja zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Wiążemy się taką decyzją na 25-30 lat, gdzie będziemy musieli regularnie spłacać raty kredytu. Jest to długi okres kredytowania i dodatkowe obciążenie w budżecie domowym. Zanim weźmiesz kredyt hipoteczny zapoznaj się z 7 poradami Eksperta Nowodworski Estates, które ułatwią Ci podjęcie tej decyzji.

Zmiany w ustawie antylichwiarskiej na finiszu prac – czy rzeczywiście ograniczą lichwę, czy raczej ją wskrzeszą?

Jeśli ustawa antylichwiarska po niespodziewanej autopoprawce rządu, zakładającej drastyczne obniżenie limitu kosztów pozaodsetkowych, przejdzie przez parlament bez istotnych zmian i zostanie podpisana przez prezydenta, będzie to prawdziwe trzęsienie ziemi dla sektora consumer finance. Dotknie bowiem nie tylko branżę pożyczkową, ale także SKOKi czy nawet niektóre banki.

Czy Polacy boją się kredytów mieszkaniowych

Pierwsze 3 kwartały bieżącego roku to naprawdę dobry czas dla rynku kredytów mieszkaniowych. Polacy biorą coraz więcej kredytów.

Korzystny wyrok dla frankowiczów

Utrzymuje się korzystny dla frankowiczów trend orzeczniczy. Pozwany kredytobiorca nie będzie musiał zapłacić bankowi ogromnej sumy. Wyrok jest prawomocny.

Czy sądy mogą zawieszać sprawy frankowiczów?

Spory frankowiczów z bankami trwają już ponad 4 lata – jednak wciąż niewiele jest prawomocnych orzeczeń, choć liczba wyroków sądów I instancji na korzyść frankowiczów stale rośnie. W natłoku nowych spraw i braku wykrystalizowanej linii orzeczniczej sądy chętnie uciekają od wydawania wyroków zawieszając postępowania sądowe z uwagi na toczące się przed Trybunałem Sprawiedliwości UE postępowanie dotyczące pytania prejudycjalnego zadanego przez Sąd Okręgowy w Warszawie w sprawie frankowej. Zdaniem sądów rozstrzygnięcie TSUE może mieć charakter prejudycjalny wobec zawieszonego postępowania. Z tą praktyką nie zgadza się Sąd Apelacyjny w Warszawie.

Kredyt hipoteczny w złotych dla pracujących za granicą

Pracujący za granicą Polacy często odkładają pieniądze z myślą o zakupie nieruchomości w swoim ojczystym kraju. Gdyby chcieli posiłkować się kredytem hipotecznym w złotych, muszą się liczyć z trudnościami, które na szczęście można pokonać.

Stałe oprocentowanie kredytów hipotecznych

Prezes UOKiK Marek Niechciał zaapelował o wprowadzenie do oferty kredytów hipotecznych o stałym oprocentowaniu. Ma to zapewnić lepszą ochronę konsumenta podczas trwania umowy kredytowej oraz stabilność sektora finansowego w Polsce.

Szansa na korzystne przewalutowanie kredytów frankowych

Według ekspertów jest szansa, aby kredyty frankowe spłacać w złotówkach. Wskazany jest jednak pośpiech.

Pożyczki biorą tylko waria-a-a-a-a-a-a-aci...

Uważa się, że szybkie pożyczki to oferta dla desperatów. Szybka Gotówka odpowiada, jak to wygląda w rzeczywistości.

Unijna dyrektywa może przynieść bankom kłopoty. Sektor MŚP przestanie korzystać z kredytów?

Europejskie przedsiębiorstwa od wielu lat są znane z nadmiernego zadłużania się w instytucjach bankowych. Ale od 21 lipca będą mogły znacznie łatwiej wprowadzać do obiegu papiery wartościowe, niż dotychczas. Dzięki temu, polskie firmy zaczną rozwijać się w sposób, który jest popularny np. w słynnej Dolinie Krzemowej. Takie zmiany umożliwi Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2017/1129 z dnia 14 czerwca 2017 roku w sprawie prospektu, który ma być publikowany w związku z ofertą publiczną papierów wartościowych lub dopuszczeniem ich do obrotu na rynku regulowanym oraz uchyleniem dyrektywy 2003/71/WE. Zgodnie z tym, KNF nie będzie mogła już nadzorować emisji akcji, w kwocie do 1 mln euro, realizowanej nie częściej, niż raz na rok. Eksperci są podzieleni co do tego, czy sektorowi bankowemu to zaszkodzi, czy jednak pozostanie bez wpływu na jego działalność.

Czy warto przewalutować kredyt we frankach?

Frank szwajcarski jest najtańszy od 3 lat. Stosunkowo niski kurs szwajcarskiej waluty do złotego może zachęcać osoby mające kredyty mieszkaniowe w tej walucie do przewalutowania go na złotówki i zdjęcie sobie z barków ryzyka zmiany kursu. Jednak zdaniem przedstawiciela Związku Banków Polskich warto poważnie rozważyć, czy taki krok nie podniesie jednak rat kredytów.

Kredyty hipoteczne - zmiany od 22 lipca 2017 r.

22 lipca zaczęły obowiązywać nowe przepisy o kredycie hipotecznym. Teraz kredyt może być udzielany tylko w walucie, w której konsument uzyskuje większość dochodów.

Spread walutowy jako wskaźnik zależny od banku

Mimo to, że sama wysokość spreadu jest kwestią indywidualnej polityki cenowej banku i nie ma mowy o jej administracyjnej regulacji to jednak zasady ustalania spreadu powinny być jasne dla klienta. Spread jest wynagrodzeniem banku, które jednak nie stanowi opłaty lub prowizji w rozumieniu prawa bankowego.

Klauzule zabronione w umowach kredytowych

W ostatnim czasie popularnym tematem jest stosowanie przez banki postanowień niedozwolonych (zabronionych przez prawo) w obrocie konsumenckim. Czym są wspomniane klauzule i jak wpływają na sytuację konsumenta i jego umowę kredytową ?

Ustawa antylichwiarska groźna dla rynku obligacji - grudzień 2016

Przedstawiony 7 grudnia projekt tzw. nowelizacji antylichwiarskiej budzi od tygodnia gorące dyskusje w branży pożyczkowej. Większość z nich dotyczy ograniczenia pozaodsetkowych kosztów kredytów konsumenckich. Proponowane zmiany mogą mieć jednak znacznie dalsze konsekwencje dla całego sektora finansowego, w tym dla rynku obligacji.

Mieszkanie plus i jego możliwy wpływ na rynek

We wrześniu została podjęta przez Radę Ministrów uchwała w sprawie przyjęcia Narodowego Programu Mieszkaniowego, którego głównym elementem jest Mieszkanie plus. Na czym ma polegać i jakie może nieść konsekwencje dla rynku mieszkaniowego – pisze Anna Jaszczykowska z Kancelarii Doradztwa Biznesowego Tobolewscy.

Scenariusz katastrofy: taktyczny sukces banków będzie ich strategiczną klęską

Jak wiemy Kancelaria Prezydenta skierowała do Sejmu projekt ustawy o zwrocie frankowiczom kwot, które odpowiadają części tzw. spreadów, czyli bezprawnie pobranych „marż” z tytułu sprzedaży nieistniejących w tych bankach walut przy okazji udzielania i spłaty tych kredytów. Jak swego czasu stwierdził publicznie wiceprezes Związku Banków Polskich – banki „miały franki”, ale tylko „w sensie księgowym”: czyli im wolno z zyskiem sprzedawać zapisy księgowe.

NBP: wzrost popytu na kredyty w sektorze MSP

W I kwartale 2016 roku popyt na kredyty dla przedsiębiorstw był zależny przede wszystkim od wielkości firmy - wynika z analizy Narodowego Banku Polskiego. W tym czasie banki odczuły spadek zainteresowania ze strony dużych przedsiębiorstw, ale jednocześnie odnotowały większy popyt w sektorze MSP.

Skutki wcześniejszej spłaty kredytu

Jakie są skutki wcześniejszej spłaty kredytu? Co oznacza proporcjonalność obniżenia kosztów?

5 sposobów na obniżenie kosztów kredytu dla firm

Zdobywanie nowych rynków, wprowadzanie atrakcyjnych produktów czy otwarcie nowej siedziby – to tylko kilka inwestycji niezbędnych do rozwoju każdego biznesu. Jeżeli przeszkodą w realizacji celów jest brak kapitału, właściciele firm często korzystają z produktów bankowych. Jak zadbać o bezpieczeństwo firmy i obniżyć koszty obsługi takiego zadłużenia? Poznajmy kilka sprawdzonych sposobów.

Kredytobiorcy kredytów mieszkaniowych mogą ubiegać się o pomoc

Osoby, które zaciągnęły kredyty mieszkaniowe i znalazły się w trudnej sytuacji finansowej mogą ubiegać się o pomoc. Jest ona realizowana na podstawie ustawy o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy.

Ograniczenia w pobieraniu odsetek przez firmy parabankowe

Ograniczenia w możliwość pobierania przez firmy parabankowe nadmiernie wysokich odsetek i prowizji od kredytów – to efekt wejścia w życie część przepisów nowelizacji ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym.

Jakie są koszty kredytów gotówkowych?

Zaciągając kredyt gotówkowy należy liczyć się nie tylko z przypływem dodatkowej gotówki, ale również z kosztami jakie niesie zaciągnięte wobec instytucji finansowej zobowiązanie. Na jakim poziomie jest obecnie cena tego pieniądza? Czy kredyty gotówkowe są wciąż atrakcyjne?

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców zacznie działać 19 lutego 2016 r. W ramach Funduszu kredytobiorcy będą mogli składać wnioski o nawet półtoraroczne wakacje od spłaty zobowiązania. Przy czym, by móc skorzystać z tej ulgi trzeba będzie spełnić dość wyśrubowane wymogi.

REKLAMA