reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty i pożyczki hipoteczne > Mieszkanie plus i jego możliwy wpływ na rynek

Mieszkanie plus i jego możliwy wpływ na rynek

We wrześniu została podjęta przez Radę Ministrów uchwała w sprawie przyjęcia Narodowego Programu Mieszkaniowego, którego głównym elementem jest Mieszkanie plus. Na czym ma polegać i jakie może nieść konsekwencje dla rynku mieszkaniowego – pisze Anna Jaszczykowska z Kancelarii Doradztwa Biznesowego Tobolewscy.

Mieszkanie plus to kolejny po programie Rodzina 500+ sztandarowy projekt rządu Beaty Szydło. Premier obiecała go już w swoim exposé jako realne wsparcie dla polskich rodzin i kompleksowe rozwiązanie problemów mieszkaniowych Polaków. Teraz rusza pilotaż, a wraz opinia publiczna mogła poznać nieco więcej konkretów.

Wpływ trzeciego filara

Rządowy program Mieszkanie plus ma być oparty na trzech filarach: dofinansowaniu budownictwa komunalnego , dotowaniu oszczędzania mieszkaniowego (Indywidualne Konta Mieszkaniowe) i przede wszystkim na mieszkaniach budowanych na wynajem na gruntach Skarbu Państwa (Narodowy Fundusz Mieszkaniowy). To właśnie ten trzeci filar może mieć w przyszłości największą siłę oddziaływania na rynek.

Głównym założeniem programu jest budowa na gruntach należących Skarbu Państwa mieszkań przeznaczonych na wynajem, które charakteryzować się będą umiarkowanymi czynszami, przez co staną się bardziej dostępne dla większej części społeczeństwa, szczególnie osób i rodzin słabiej uposażonych. Przewidywany koszt wynajmu takiego mieszkania to 10-20 zł za m2. Planowana jest również opcja wykupu mieszkań na własność – jeśli  wynajmujący zdecyduje się na rozwiązanie „docelowego przeniesienia własności”, czynsz ma być wyższy o 20%.

Polecamy produkt: Jednolity Plik Kontrolny – praktyczny poradnik

Niższe koszty, ograniczony zasięg

12 października na konferencji w Katowicach premier ogłosiła start programu, przedstawiając podpisane 17 listów intencyjnych pomiędzy spółką realizującą pilotaż BGK Nieruchomości a jednostkami samorządu terytorialnego. Pierwsze mieszkania mają powstać w Białej Podlaskiej, Chorzowie, Dębicy, Gliwicach, Katowicach, Kobyłce, Nowej Dębie, Pelplinie, Poznaniu, Radomiu, Skawinie, Stalowej Woli, Starogardzie Gdańskim, Trzebini, Tychach, Wałbrzychu i Wrześni. Zakłada się, że takich mieszkań będzie 6 tysięcy.

Zdaniem rządu koszt wynajmu nowobudowanych mieszkań będzie o 40-50% niższy od stawek rynkowych i stanowić będzie realną odpowiedź na problem drogich mieszkań oraz wynikających z nich wysokich stawek najmu. Przewidywany koszt budowy metra kwadratowego mieszkania w ramach programu ma się kształtować w granicach 2500-3000 zł.

Z Mieszkania plus korzystać mają móc wszyscy klienci, zarówno ci z niższymi dochodami, jak lepiej zarabiający, pierwszeństwo jednak będą miały rodziny wielodzietne i mniej zamożne.

Pierwsze budynki w ramach programu pilotażowego mają być oddane do użytkowania w 2018 roku, a w roku 2019 roku nastąpi oficjalne rozpoczęcie programu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Tobolewscy Kancelaria Doradztwa Biznesowego

Kredyty inwestycyjne, kredyt deweloperski, kredyt obrotowy, restrukturyzacja zadłużenia

Zdjęcia

Mieszkanie plus i jego możliwy wpływ na rynek/Fot. Fotolia
Mieszkanie plus i jego możliwy wpływ na rynek/Fot. Fotolia

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Pasieka Derlikowski Brzozowska i Partnerzy

kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama