REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mieszkanie plus i jego możliwy wpływ na rynek

 Tobolewscy Kancelaria Doradztwa Biznesowego
Kredyty inwestycyjne, kredyt deweloperski, kredyt obrotowy, restrukturyzacja zadłużenia
Mieszkanie plus i jego możliwy wpływ na rynek/Fot. Fotolia
Mieszkanie plus i jego możliwy wpływ na rynek/Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

We wrześniu została podjęta przez Radę Ministrów uchwała w sprawie przyjęcia Narodowego Programu Mieszkaniowego, którego głównym elementem jest Mieszkanie plus. Na czym ma polegać i jakie może nieść konsekwencje dla rynku mieszkaniowego – pisze Anna Jaszczykowska z Kancelarii Doradztwa Biznesowego Tobolewscy.

Mieszkanie plus to kolejny po programie Rodzina 500+ sztandarowy projekt rządu Beaty Szydło. Premier obiecała go już w swoim exposé jako realne wsparcie dla polskich rodzin i kompleksowe rozwiązanie problemów mieszkaniowych Polaków. Teraz rusza pilotaż, a wraz opinia publiczna mogła poznać nieco więcej konkretów.

REKLAMA

Wpływ trzeciego filara

REKLAMA

Rządowy program Mieszkanie plus ma być oparty na trzech filarach: dofinansowaniu budownictwa komunalnego , dotowaniu oszczędzania mieszkaniowego (Indywidualne Konta Mieszkaniowe) i przede wszystkim na mieszkaniach budowanych na wynajem na gruntach Skarbu Państwa (Narodowy Fundusz Mieszkaniowy). To właśnie ten trzeci filar może mieć w przyszłości największą siłę oddziaływania na rynek.

Głównym założeniem programu jest budowa na gruntach należących Skarbu Państwa mieszkań przeznaczonych na wynajem, które charakteryzować się będą umiarkowanymi czynszami, przez co staną się bardziej dostępne dla większej części społeczeństwa, szczególnie osób i rodzin słabiej uposażonych. Przewidywany koszt wynajmu takiego mieszkania to 10-20 zł za m2. Planowana jest również opcja wykupu mieszkań na własność – jeśli  wynajmujący zdecyduje się na rozwiązanie „docelowego przeniesienia własności”, czynsz ma być wyższy o 20%.

Polecamy produkt: Jednolity Plik Kontrolny – praktyczny poradnik

Niższe koszty, ograniczony zasięg

12 października na konferencji w Katowicach premier ogłosiła start programu, przedstawiając podpisane 17 listów intencyjnych pomiędzy spółką realizującą pilotaż BGK Nieruchomości a jednostkami samorządu terytorialnego. Pierwsze mieszkania mają powstać w Białej Podlaskiej, Chorzowie, Dębicy, Gliwicach, Katowicach, Kobyłce, Nowej Dębie, Pelplinie, Poznaniu, Radomiu, Skawinie, Stalowej Woli, Starogardzie Gdańskim, Trzebini, Tychach, Wałbrzychu i Wrześni. Zakłada się, że takich mieszkań będzie 6 tysięcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Zdaniem rządu koszt wynajmu nowobudowanych mieszkań będzie o 40-50% niższy od stawek rynkowych i stanowić będzie realną odpowiedź na problem drogich mieszkań oraz wynikających z nich wysokich stawek najmu. Przewidywany koszt budowy metra kwadratowego mieszkania w ramach programu ma się kształtować w granicach 2500-3000 zł.

Z Mieszkania plus korzystać mają móc wszyscy klienci, zarówno ci z niższymi dochodami, jak lepiej zarabiający, pierwszeństwo jednak będą miały rodziny wielodzietne i mniej zamożne.

Pierwsze budynki w ramach programu pilotażowego mają być oddane do użytkowania w 2018 roku, a w roku 2019 roku nastąpi oficjalne rozpoczęcie programu.

Wpływ na rynek

Znamy założenia programu, ale jaki będzie on miał realny wpływ na rynek w tej chwili trudno jeszcze przewidzieć. Pod znakiem zapytania jest zarówno jego oddziaływanie na rynek deweloperski, jak i na rentowność inwestowania w mieszkania pod wynajem.

W tej chwili deweloperzy są spokojni. Według nich program będzie stanowił uzupełnienie oferty rynkowej, bo kierowany jest do innej grupy odbiorców niż ich produkt, a na rynku wciąż brakuje około 2 mln mieszkań.

Nie znając skali zjawiska trudno określić wpływ programu na rynek najmu. Jeśli będzie ona nieduża,  może pomóc go „ rozruszać”. Ale jeśli będzie ich znacznie więcej niż w uruchomianym pilotażu, właściciele mieszkań na wynajem będą mieć powody do zmartwień. Ceny na rynku najmu prywatnego znajdą się pod silną presją zniżkową.

Rząd od programu oczekuje bardzo silnego impulsu do zmiany – poprawy sytuacji mieszkaniowej Polaków, zwiększenia dzietności, wzmocnienia mobilności i elastyczności na rynku pracy oraz wsparcia budowania klasy średniej. Czy tak właśnie się stanie? Sam pilotaż z pewnością do tego nie doprowadzi, a zatem z odpowiedzią na to pytanie trzeba się wstrzymać do czasu wniosków z pilotażu i działań, które na ich podstawie realizować będzie rząd.

Zobacz serwis:

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA