REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mieszkanie plus i jego możliwy wpływ na rynek

 Tobolewscy Kancelaria Doradztwa Biznesowego
Kredyty inwestycyjne, kredyt deweloperski, kredyt obrotowy, restrukturyzacja zadłużenia
Mieszkanie plus i jego możliwy wpływ na rynek/Fot. Fotolia
Mieszkanie plus i jego możliwy wpływ na rynek/Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

We wrześniu została podjęta przez Radę Ministrów uchwała w sprawie przyjęcia Narodowego Programu Mieszkaniowego, którego głównym elementem jest Mieszkanie plus. Na czym ma polegać i jakie może nieść konsekwencje dla rynku mieszkaniowego – pisze Anna Jaszczykowska z Kancelarii Doradztwa Biznesowego Tobolewscy.

Mieszkanie plus to kolejny po programie Rodzina 500+ sztandarowy projekt rządu Beaty Szydło. Premier obiecała go już w swoim exposé jako realne wsparcie dla polskich rodzin i kompleksowe rozwiązanie problemów mieszkaniowych Polaków. Teraz rusza pilotaż, a wraz opinia publiczna mogła poznać nieco więcej konkretów.

REKLAMA

Wpływ trzeciego filara

REKLAMA

Rządowy program Mieszkanie plus ma być oparty na trzech filarach: dofinansowaniu budownictwa komunalnego , dotowaniu oszczędzania mieszkaniowego (Indywidualne Konta Mieszkaniowe) i przede wszystkim na mieszkaniach budowanych na wynajem na gruntach Skarbu Państwa (Narodowy Fundusz Mieszkaniowy). To właśnie ten trzeci filar może mieć w przyszłości największą siłę oddziaływania na rynek.

Głównym założeniem programu jest budowa na gruntach należących Skarbu Państwa mieszkań przeznaczonych na wynajem, które charakteryzować się będą umiarkowanymi czynszami, przez co staną się bardziej dostępne dla większej części społeczeństwa, szczególnie osób i rodzin słabiej uposażonych. Przewidywany koszt wynajmu takiego mieszkania to 10-20 zł za m2. Planowana jest również opcja wykupu mieszkań na własność – jeśli  wynajmujący zdecyduje się na rozwiązanie „docelowego przeniesienia własności”, czynsz ma być wyższy o 20%.

Polecamy produkt: Jednolity Plik Kontrolny – praktyczny poradnik

Niższe koszty, ograniczony zasięg

12 października na konferencji w Katowicach premier ogłosiła start programu, przedstawiając podpisane 17 listów intencyjnych pomiędzy spółką realizującą pilotaż BGK Nieruchomości a jednostkami samorządu terytorialnego. Pierwsze mieszkania mają powstać w Białej Podlaskiej, Chorzowie, Dębicy, Gliwicach, Katowicach, Kobyłce, Nowej Dębie, Pelplinie, Poznaniu, Radomiu, Skawinie, Stalowej Woli, Starogardzie Gdańskim, Trzebini, Tychach, Wałbrzychu i Wrześni. Zakłada się, że takich mieszkań będzie 6 tysięcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Zdaniem rządu koszt wynajmu nowobudowanych mieszkań będzie o 40-50% niższy od stawek rynkowych i stanowić będzie realną odpowiedź na problem drogich mieszkań oraz wynikających z nich wysokich stawek najmu. Przewidywany koszt budowy metra kwadratowego mieszkania w ramach programu ma się kształtować w granicach 2500-3000 zł.

Z Mieszkania plus korzystać mają móc wszyscy klienci, zarówno ci z niższymi dochodami, jak lepiej zarabiający, pierwszeństwo jednak będą miały rodziny wielodzietne i mniej zamożne.

Pierwsze budynki w ramach programu pilotażowego mają być oddane do użytkowania w 2018 roku, a w roku 2019 roku nastąpi oficjalne rozpoczęcie programu.

Wpływ na rynek

Znamy założenia programu, ale jaki będzie on miał realny wpływ na rynek w tej chwili trudno jeszcze przewidzieć. Pod znakiem zapytania jest zarówno jego oddziaływanie na rynek deweloperski, jak i na rentowność inwestowania w mieszkania pod wynajem.

W tej chwili deweloperzy są spokojni. Według nich program będzie stanowił uzupełnienie oferty rynkowej, bo kierowany jest do innej grupy odbiorców niż ich produkt, a na rynku wciąż brakuje około 2 mln mieszkań.

Nie znając skali zjawiska trudno określić wpływ programu na rynek najmu. Jeśli będzie ona nieduża,  może pomóc go „ rozruszać”. Ale jeśli będzie ich znacznie więcej niż w uruchomianym pilotażu, właściciele mieszkań na wynajem będą mieć powody do zmartwień. Ceny na rynku najmu prywatnego znajdą się pod silną presją zniżkową.

Rząd od programu oczekuje bardzo silnego impulsu do zmiany – poprawy sytuacji mieszkaniowej Polaków, zwiększenia dzietności, wzmocnienia mobilności i elastyczności na rynku pracy oraz wsparcia budowania klasy średniej. Czy tak właśnie się stanie? Sam pilotaż z pewnością do tego nie doprowadzi, a zatem z odpowiedzią na to pytanie trzeba się wstrzymać do czasu wniosków z pilotażu i działań, które na ich podstawie realizować będzie rząd.

Zobacz serwis:

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA