REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Paulina Piekarska: Dlaczego ugody z bankami to pozorna korzyść dla frankowiczów? [PODCAST]

Agnieszka Gorczyca
Agnieszka Gorczyca
redaktor test
Paulina Piekarska: Czy niepewność prawna wpływa na kredytobiorców i zawieranie ugód z bankami?
Paulina Piekarska: Czy niepewność prawna wpływa na kredytobiorców i zawieranie ugód z bankami?

REKLAMA

REKLAMA

Izba Cywilna Sądu Najwyższego odroczyła bez terminu posiedzenie ws. kredytów walutowych. Paulina Piekarska z E-kancelarii wyjaśnia, czy niepewność prawna wpływa na kredytobiorców i zawieranie ugód z bankami? Zapraszamy do słuchania podcastu

Paulina Piekarska: Czy w 2020 roku wzrosła liczba pozwów składanych w polskich sądach?

REKLAMA

 Paulina Piekarska w rozmowie z Agnieszką Gorczycą (Infor.pl) podkreśla, że w ostatnim czasie blisko 90% spraw rozstrzyganych w sądach kończy się korzystnie dla kredytobiorcy. To oznacza, że sektor bankowy jest niezwykle obciążony sposobem w jaki zakańczane są spory frankowe.

REKLAMA

Z danych, podanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości, wynika że, już tylko w trzech kwartałach 2020 roku do polskich sądów wpłynęło prawie 26 tysięcy nowych spraw. Czyli o 235% więcej niż przez trzy kwartały w 2019 roku, porównując to analogicznie. Spodziewamy się, że po korzystnych dla frankowiczów wyrokach, które zapadły w ostatnim czasie, m.in.: 16 lutego, 29 kwietnia czy 7 maja, liczba spraw będzie jeszcze wyższa. Co może spowodować, że sądy będą pracowały wolniej, a rozprawy będą wyznaczane w dłuższych odstępach czasu, nawet przy założeniu, że w Warszawie został utworzony specjalny wydział ds. frankowych – wyjaśnia Piekarska.

Droga sądowa może prowadzić do unieważnienia umowy. Jakie ma ono skutki?

Unieważnienie powoduje, że umowa przestaje wiązać od samego początku. Pozbywamy się tej umowy i strony wzajemnie rozliczają się ze wszystkiego, co świadczyły – tłumaczy Piekarska.

Alternatywą jest „odfrankowanie”. Na czym ono polega?

Tzw. „odfrankowanie” jest to pojęcie, które weszło do naszego języka na kanwie tych wszystkich sporów frankowych. Powoduje ono, że umowa dalej wiąże strony, jednak przy założeniu, że w umowie nie funkcjonują już nieuczciwe postanowienia przeliczeniowe. Czyli mamy taką umowę kredytu złotowego, ale oprocentowaną stopą referencyjną taką, jaka była dedykowana do kredytów frankowych, czyli stopą referencyjną LIBOR – podsumowuje Piekarska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Paulina Piekarska - radca prawny E-kancelarii, zajmuje się prawem podatkowym i cywilnym, ze szczególnym uwzględnieniem spraw z zakresu odszkodowań oraz kredytów powiązanych kursem franka szwajcarskiego. Swoje zainteresowania łączy również z obsługą spółek prawa handlowego.

Zapraszamy do odsłuchania kolejnego wywiadu z serii „Z PIERWSZEJ STRONY"

Spotify http://prawna.pl/spotify

iTunes Podcast http://prawna.pl/itunes

Google Podcast http://prawna.pl/google

Strona DGPtalk https://podcast.gazetaprawna.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA