REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wakacje kredytowe 2022

Paulina Karpińska, Redaktor
Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.
Wakacje kredytowe
Wakacje kredytowe
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wakacje kredytowe to forma rządowej pomocy dla kredytobiorców z kredytem hipotecznym w złotówkach. Dzięki niej będą mogli oni odroczyć płatność łącznie 8 rat swojego zobowiązania wobec banku - 4 raty w 2022 i 4 raty 2023 roku. Na czym polegają?
rozwiń >

Wakacje kredytowe – co to jest

Wakacje kredytowe to rządowa forma pomocy w ramach tarczy antyputinowskiej dla osób posiadających kredyt hipoteczny w złotówkach. Polega ona na możliwości przesunięcia rat kredytu hipotecznego po złożeniu do banku odpowiedniego wniosku. Terminy na spłatę rat za niego zostaną przesunięte bez dodatkowych odsetek, bądź opłat.

REKLAMA

Ustawowe wakacje kredytowe na 2022 i 2023 obecnie są jeszcze w fazie projektu i mają zostać wprowadzone mocą ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom.

Na czym polegają wakacje kredytowe

Korzystając z ustawowych wakacji kredytobiorca będzie mógł zawiesić płatność rat. W 2022 roku będzie mógł zrobić to 4 razy – po 2 miesiące w trzecim i czwartym kwartale. W kolejnym roku, czyli 2023 również będzie mógł zawiesić płatność 4 rat, ale już po 1 razie w każdym z kwartałów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co istotne – wakacje kredytowe dotyczą zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej kredytu mieszkaniowego.

Wakacje kredytowe – jak wstrzymać kredyt hipoteczny?

Zgodnie z założeniami projektu, kredytobiorca chcąc skorzystać z tej formy rządowej pomocy będzie musiał złożyć wniosek. Będzie to jednoznaczne ze "skorzystaniem" z tej usługi. Bank bowiem nie będzie mógł odmówić przyjęcia wniosku.

Projektodawca przewiduje 3 formy złożenia wniosku: pisemnie, mailowo i drogą elektroniczną.

Wakacje kredytowe zaczną się z chwilą doręczenia kredytodawcy wniosku o zawieszenie wykonania umowy.

Wakacje kredytowe - dla kogo

Z odroczenia spłaty określonej liczby rat kredytu hipotecznego w złotówkach będzie mógł skorzystać każdy jego posiadacz. Projektodawca nie przewiduje żadnych wymagań, typu określony dochód, czy posiadania statusu osoby bezrobotnej.

Opłaty z ustawowe wakacje kredytowe

Banki nie będą mogły pobierać żadnych dodatkowych opłat za skorzystanie z tej formy rządowej pomocy. Spłata odłożonych rat kredytu hipotecznego zostanie przeniesiona w czasie. W praktyce będzie to oznaczać wydłużenie czasu na spłacenie całego zobowiązania.

Ustawowe wakacje kredytowe, a wakacje kredytowe z umowy z bankiem

Większość banków przewiduje w swojej ofercie wakacje kredytowe do zawartej umowy o kredyt hipoteczny, tzw. komercyjne wakacje kredytowe. Jednak każda instytucja finansowa określa własne zasady ich udzielania. Z kolei rządowe wakacje kredytowe mają zostać wprowadzone przepisami prawa zobowiązującymi wszystkie banki do ich wprowadzenia i na określonych zasadach. To jest podstawowa różnica między nimi.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

REKLAMA

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

Dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę?

Levis Strauss czy Beko - dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę? Przyjrzyjmy się przyczynom i skutkom. Jak należy reagować na tego typu odejścia z polskiego rynku?

REKLAMA