REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozliczanie składek ZUS za zleceniobiorców na przełomie 2015 i 2016 r.

Rozliczanie składek ZUS za zleceniobiorców na przełomie 2015 i 2016 r. /fot. Fotolia
Rozliczanie składek ZUS za zleceniobiorców na przełomie 2015 i 2016 r. /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2016 r. obowiązują nowe zasady ustalania obowiązku ubezpieczeniowego za zleceniobiorców. Szczególnie wiele wątpliwości dotyczy rozliczania składek za pierwsze miesiące 2016 r. Poniżej omawiamy najczęściej występujące w praktyce problemy z rozliczeniem składek za zleceniobiorców przy zbiegu starych i nowych przepisów.

Zleceniobiorca, którego podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w danym miesiącu jest niższa od minimalnego wynagrodzenia, spełniający warunki do objęcia obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z innych tytułów, np. innej umowy zlecenia, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym ze wszystkich tytułów. Zasady tej nie stosuje się, jeżeli łączna podstawa wymiaru składek z tytułu wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia (umów zlecenia) osiąga kwotę minimalnego wynagrodzenia (art. 9 ust. 2c ustawy systemowej).

REKLAMA

Nowe zasady oskładkowania umów zlecenia dotyczą wszystkich umów o tym charakterze, również zawartych do 31 grudnia 2015 r., pod warunkiem że do tej daty nie zostały rozwiązane lub nie wygasły.

Nowe przepisy wprowadzają zasadę sumowania podstaw wymiaru składek aż do uzyskania lub przekroczenia kwoty minimalnego wynagrodzenia. Dopiero po osiągnięciu tego pułapu kolejne tytuły nie są już podstawą do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych.

Zobacz serwis: Moja firma

SŁOWNICZEK

Zleceniobiorca – osoba wykonująca umowę zlecenia, umowę agencyjną lub inną umowę o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Rozliczanie składek ZUS za zleceniobiorców na przełomie 2015 i 2016 r. – 6 najczęstszych problemów w praktyce

W artykule m.in.:

  • Czy nowe przepisy dotyczą umów zlecenia zawartych przed 1 stycznia 2016 r.
  • Jak rozliczyć składki od wynagrodzenia wypłaconego w styczniu za grudzień z umowy:

● z tytułu której zleceniobiorca w grudniu podlegał wyłącznie ubezpieczeniu zdrowotnemu,

● która od 1 stycznia 2016 r. stanowi tytuł do podlegania ubezpieczeniom w pełnym zakresie (czyli społecznym i zdrowotnemu)

  • Jak rozliczyć składki od wynagrodzenia wypłaconego w styczniu 2016 r. za grudzień z umowy:

● z tytułu której zleceniobiorca do końca 2015 r. podlegał ubezpieczeniom społecznym oraz

● która nadal jest wykonywana w 2016 r., oraz

● która od 1 stycznia 2016 r. jest obowiązkowym tytułem tylko do ubezpieczenia zdrowotnego

  • Jak rozliczyć składki od wynagrodzenia wypłaconego w styczniu 2016 r., za grudzień 2015 r., z tytułu umowy, która została rozwiązana w 2015 r.
  • Jak rozliczyć wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia zawartej w 2015 r., wypłacane w kolejnych miesiącach 2016 r., jeżeli umowa zlecenia nadal jest wykonywana
  • Jak rozliczyć składki z tytułu umowy zlecenia wykonywanej w styczniu 2016 r. przez niepełny miesiąc kalendarzowy
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA