REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wznowienie działalności - kiedy odwiedzić ZUS?

Iwona Kowalska-Matis
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS Województwa Dolnośląskiego
ZUS
ZUS

REKLAMA

REKLAMA

Szybką rejestrację wznowienia działalności umożliwia funkcjonowanie tzw. "jednego okienka". Czy to oznacza, że przedsiębiorca nie musi składać dokumentów do ZUS?

Jedno okienko nie wystarczy gdy wznawiasz działalność swojej firmy -  musisz odwiedzić ZUS

Funkcjonowanie „jednego okienka” umożliwia szybką rejestrację wznowienia działalności. Na podstawie uaktualnionego wpisu w ewidencji działalności gospodarczej Zakład Ubezpieczeń Społecznych ponownie zarejestruje przedsiębiorcę, jako płatnika składek i jako osobę ubezpieczoną, ale tylko zgodnie ze schematem jaki został wskazany w ostatnim zgłoszeniu, przed zawieszeniem działalności. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek zmian przedsiębiorca musi samodzielnie  złożyć dokumenty zgłoszeniowe w ZUS.

REKLAMA

Polecamy produkt: Księga Przychodów i Rozchodów dla Firmy

Wakacje to czas, w którym wielu właścicieli małych firm robi przerwę w biznesowej działalności. Z zawieszenia korzystają zarówno przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność sezonową jak i ci, którym brakuje zleceń a także tacy, którzy po prostu wyjeżdżają na wakacje i tymczasowe zamknięcie firmy traktują, jako sposób na obniżenie kosztów jej działania. Jednak nie każdy przedsiębiorca ma prawo do zawieszenia działalności. Na pewno nie mogą tego zrobić ci, którzy zatrudniają pracowników, za których odprowadzają składki do ZUS. Poza tym przerwa w działalności nie zawsze się opłaca choćby ze względu na to, że od momentu zawieszenie działalności firmy jej właściciel nie jest ubezpieczony i tym samym traci prawo do bezpłatnego leczenia. To samo dotyczy członków jego rodziny, jeśli byli zgłoszeni do „ubezpieczenia rodzinnego”. Wprawdzie każdy może ubezpieczyć się dobrowolnie, ale mało, kto tak robi. Często popełnianym błędem jest też zawieszanie działalności na mniej niż 30 dni. Krótszy od minimalnego wymaganego okresu zawieszenia to kolejna sytuacja, w której przedsiębiorca na zawieszeniu nie zyska gdyż ZUS naliczy mu zaległe składki - na dodatek wraz z odsetkami.

REKLAMA

Po wakacjach wielu właścicieli firm chce ponownie uruchomić działanie swojej firmy. Przekonani, że zrobią to w ramach „jednego okienka” składają w urzędzie miasta lub gminy wniosek CEDIG-1 i bardzo się dziwią, gdy podczas wizyty u lekarza „świecą się na czerwono”. Sam fakt złożenia wniosku nie oznacza, bowiem że przedsiębiorca i jego rodzina ponownie są ubezpieczeni.

- Funkcjonowanie tzw. „jednego okienka” umożliwia szybką rejestrację wznowienia działalności. Na podstawie uaktualnionego wpisu w ewidencji działalności gospodarczej Zakład Ubezpieczeń Społecznych ponownie rejestruje przedsiębiorcę, jako płatnika składek i jako osobę ubezpieczoną, ale tylko zgodnie ze schematem jaki został wskazany w ostatnim zgłoszeniu, przed zawieszeniem działalności – mówi Halina Chrzanowska Kierownik Wydziału Obsługi Klientów i Korespondencji  II Inspektoratu ZUS we Wrocławiu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

- W przypadku wystąpienia jakichkolwiek zmian przedsiębiorca jest zobowiązany do samodzielnego  złożenia dokumentów zgłoszeniowych. Do takich zmian należy podjęcie pracy na etat, czy też ustanie okresu preferencyjnego opłacania składek. Dokumentację można przekazać do ZUS drogą elektroniczną – dodaje Halina Chrzanowska. 

Do ZUS trzeba także przyjść wówczas, gdy przedsiębiorca chce ponownie zgłosić do ubezpieczenia osoby współpracujące a także członków swojej rodziny. Wszystkie osoby ubezpieczone są bowiem wyrejestrowywane w momencie zawieszenia działalności gospodarczej. Jeżeli nie zostaną ponownie zgłoszone do ubezpieczenia to podczas wizyty u lekarza w systemie eWUŚ „zaświecą się na czerwono”. Sam fakt złożenia wniosku w  urzędzie miasta lub gminy nie oznacza bowiem, że przedsiębiorca i jego rodzina ponownie są ubezpieczeni. Dopiero złożenie odpowiednich dokumentów w ZUS spowoduje, iż obowiązek zgłoszeniowy będzie  dopełniony, a systemy informatyczne zostaną zasilone o nasze dane.

 - Trzeba pamiętać, że przedsiębiorcy, którzy zawiesili działalność gospodarczą, np. na wakacje lub po to, aby nie płacić składek ZUS w okresie, w którym firma nie osiąga przychodów, mogą wznowić działalność dopiero po upływie 30 dni od złożenia poprzedniego wniosku w CEIDG. Oznacza to, że jeśli ktoś złoży wniosek o zawieszenie działalności z końcem sierpnia, będzie mógł ją wznowić dopiero z końcem września – przestrzega Halina Chrzanowska.

Okres zawieszenia działalności gospodarczej rozpoczyna się od dnia wskazanego we wniosku o zawieszenie, nie wcześniej niż w dniu złożenia tego wniosku, i trwa do dnia wznowienia działalności gospodarczej na wniosek przedsiębiorcy. Maksymalny termin na odwieszenie działalności to 24 miesiące od dnia zawieszenia – po tym okresie przedsiębiorca podlega wykreśleniu z CEIDG, z urzędu. Należy dodać, że nie odbywa się to w drodze decyzji administracyjnej, co oznacza, że nie ma możliwości odwołania się od niej.

- ZUS nie zawiadamia płatników pisemnie o sporządzeniu dokumentów zgłoszeniowych,
 w związku ze wznowieniem wykonywania działalności gospodarczej. Zawiadomienie zostanie skierowane do płatnika tylko w przypadku, gdy wystąpią jakiekolwiek niezgodności lub zmiany. Może to być np. uzyskanie przez przedsiębiorcę prawa do emerytury, czy też zatrudnienie na umowę o pracę w innej firmie podczas zawieszenia działalności gospodarczej– informuje Halina Chrzanowska.
Jeśli natomiast żadne nowe zdarzenia nie wystąpiły - ZUS nie wysyła żadnych pism – dodaje.

Co musi zrobić przedsiębiorca po odwieszeniu działalności:

Po wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej płatnik składek zobowiązany jest do złożenia w ZUS:

  • W terminie 7 dni od daty wznowienia prowadzenia działalności gospodarczej.
  • ZUS ZUA lub ZUS ZZA za osoby podlegające obowiązkowi ubezpieczeń (np. osoby współpracujące, pracownicy, zleceniobiorcy itd.). Prowadzący działalność składa dokument sam za siebie, tylko wówczas, gdy w czasie zawieszenia działalności nastąpiły zmiany mające wpływ na obowiązek ubezpieczeń.
  • ZUS ZCNA zgłaszający dane członków rodziny dla celów ubezpieczenia zdrowotnego.
  • W terminie do 10 lub 15 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni (termin składania dokumentów jest uzależniony od faktu, czy rozlicza składki za siebie czy również za inne osoby).
  • Deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA i/lub imienne raporty miesięczne za siebie lub osoby współpracujące za miesiąc, w trakcie, którego nastąpi wznowienie prowadzenia działalności.
  • W przypadku wznowieniu działalności w trakcie miesiąca należy pamiętać o złożeniu ZUS DRA również za kolejny, pełny miesiąc prowadzenia działalności.

Przedsiębiorcy mogą przekazywać do ZUS dokumenty za pośrednictwem elektronicznych kanałów komunikacji, np. korzystając z programu Płatnik lub mając dostęp do swojego konta na PUE (Platforma Usług Elektronicznych ZUS) i aplikacji ePłatnik. Warunkiem jest posiadanie podpisu elektronicznego, np. bezpłatnego profilu ePUAP.

Polecamy serwis: Działalność gospodarcza

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: ZUS

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA