REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wznowienie działalności - kiedy odwiedzić ZUS?

Iwona Kowalska-Matis
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS Województwa Dolnośląskiego
ZUS
ZUS

REKLAMA

REKLAMA

Szybką rejestrację wznowienia działalności umożliwia funkcjonowanie tzw. "jednego okienka". Czy to oznacza, że przedsiębiorca nie musi składać dokumentów do ZUS?

Jedno okienko nie wystarczy gdy wznawiasz działalność swojej firmy -  musisz odwiedzić ZUS

Funkcjonowanie „jednego okienka” umożliwia szybką rejestrację wznowienia działalności. Na podstawie uaktualnionego wpisu w ewidencji działalności gospodarczej Zakład Ubezpieczeń Społecznych ponownie zarejestruje przedsiębiorcę, jako płatnika składek i jako osobę ubezpieczoną, ale tylko zgodnie ze schematem jaki został wskazany w ostatnim zgłoszeniu, przed zawieszeniem działalności. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek zmian przedsiębiorca musi samodzielnie  złożyć dokumenty zgłoszeniowe w ZUS.

REKLAMA

Polecamy produkt: Księga Przychodów i Rozchodów dla Firmy

Wakacje to czas, w którym wielu właścicieli małych firm robi przerwę w biznesowej działalności. Z zawieszenia korzystają zarówno przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność sezonową jak i ci, którym brakuje zleceń a także tacy, którzy po prostu wyjeżdżają na wakacje i tymczasowe zamknięcie firmy traktują, jako sposób na obniżenie kosztów jej działania. Jednak nie każdy przedsiębiorca ma prawo do zawieszenia działalności. Na pewno nie mogą tego zrobić ci, którzy zatrudniają pracowników, za których odprowadzają składki do ZUS. Poza tym przerwa w działalności nie zawsze się opłaca choćby ze względu na to, że od momentu zawieszenie działalności firmy jej właściciel nie jest ubezpieczony i tym samym traci prawo do bezpłatnego leczenia. To samo dotyczy członków jego rodziny, jeśli byli zgłoszeni do „ubezpieczenia rodzinnego”. Wprawdzie każdy może ubezpieczyć się dobrowolnie, ale mało, kto tak robi. Często popełnianym błędem jest też zawieszanie działalności na mniej niż 30 dni. Krótszy od minimalnego wymaganego okresu zawieszenia to kolejna sytuacja, w której przedsiębiorca na zawieszeniu nie zyska gdyż ZUS naliczy mu zaległe składki - na dodatek wraz z odsetkami.

REKLAMA

Po wakacjach wielu właścicieli firm chce ponownie uruchomić działanie swojej firmy. Przekonani, że zrobią to w ramach „jednego okienka” składają w urzędzie miasta lub gminy wniosek CEDIG-1 i bardzo się dziwią, gdy podczas wizyty u lekarza „świecą się na czerwono”. Sam fakt złożenia wniosku nie oznacza, bowiem że przedsiębiorca i jego rodzina ponownie są ubezpieczeni.

- Funkcjonowanie tzw. „jednego okienka” umożliwia szybką rejestrację wznowienia działalności. Na podstawie uaktualnionego wpisu w ewidencji działalności gospodarczej Zakład Ubezpieczeń Społecznych ponownie rejestruje przedsiębiorcę, jako płatnika składek i jako osobę ubezpieczoną, ale tylko zgodnie ze schematem jaki został wskazany w ostatnim zgłoszeniu, przed zawieszeniem działalności – mówi Halina Chrzanowska Kierownik Wydziału Obsługi Klientów i Korespondencji  II Inspektoratu ZUS we Wrocławiu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

- W przypadku wystąpienia jakichkolwiek zmian przedsiębiorca jest zobowiązany do samodzielnego  złożenia dokumentów zgłoszeniowych. Do takich zmian należy podjęcie pracy na etat, czy też ustanie okresu preferencyjnego opłacania składek. Dokumentację można przekazać do ZUS drogą elektroniczną – dodaje Halina Chrzanowska. 

Do ZUS trzeba także przyjść wówczas, gdy przedsiębiorca chce ponownie zgłosić do ubezpieczenia osoby współpracujące a także członków swojej rodziny. Wszystkie osoby ubezpieczone są bowiem wyrejestrowywane w momencie zawieszenia działalności gospodarczej. Jeżeli nie zostaną ponownie zgłoszone do ubezpieczenia to podczas wizyty u lekarza w systemie eWUŚ „zaświecą się na czerwono”. Sam fakt złożenia wniosku w  urzędzie miasta lub gminy nie oznacza bowiem, że przedsiębiorca i jego rodzina ponownie są ubezpieczeni. Dopiero złożenie odpowiednich dokumentów w ZUS spowoduje, iż obowiązek zgłoszeniowy będzie  dopełniony, a systemy informatyczne zostaną zasilone o nasze dane.

 - Trzeba pamiętać, że przedsiębiorcy, którzy zawiesili działalność gospodarczą, np. na wakacje lub po to, aby nie płacić składek ZUS w okresie, w którym firma nie osiąga przychodów, mogą wznowić działalność dopiero po upływie 30 dni od złożenia poprzedniego wniosku w CEIDG. Oznacza to, że jeśli ktoś złoży wniosek o zawieszenie działalności z końcem sierpnia, będzie mógł ją wznowić dopiero z końcem września – przestrzega Halina Chrzanowska.

Okres zawieszenia działalności gospodarczej rozpoczyna się od dnia wskazanego we wniosku o zawieszenie, nie wcześniej niż w dniu złożenia tego wniosku, i trwa do dnia wznowienia działalności gospodarczej na wniosek przedsiębiorcy. Maksymalny termin na odwieszenie działalności to 24 miesiące od dnia zawieszenia – po tym okresie przedsiębiorca podlega wykreśleniu z CEIDG, z urzędu. Należy dodać, że nie odbywa się to w drodze decyzji administracyjnej, co oznacza, że nie ma możliwości odwołania się od niej.

- ZUS nie zawiadamia płatników pisemnie o sporządzeniu dokumentów zgłoszeniowych,
 w związku ze wznowieniem wykonywania działalności gospodarczej. Zawiadomienie zostanie skierowane do płatnika tylko w przypadku, gdy wystąpią jakiekolwiek niezgodności lub zmiany. Może to być np. uzyskanie przez przedsiębiorcę prawa do emerytury, czy też zatrudnienie na umowę o pracę w innej firmie podczas zawieszenia działalności gospodarczej– informuje Halina Chrzanowska.
Jeśli natomiast żadne nowe zdarzenia nie wystąpiły - ZUS nie wysyła żadnych pism – dodaje.

Co musi zrobić przedsiębiorca po odwieszeniu działalności:

Po wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej płatnik składek zobowiązany jest do złożenia w ZUS:

  • W terminie 7 dni od daty wznowienia prowadzenia działalności gospodarczej.
  • ZUS ZUA lub ZUS ZZA za osoby podlegające obowiązkowi ubezpieczeń (np. osoby współpracujące, pracownicy, zleceniobiorcy itd.). Prowadzący działalność składa dokument sam za siebie, tylko wówczas, gdy w czasie zawieszenia działalności nastąpiły zmiany mające wpływ na obowiązek ubezpieczeń.
  • ZUS ZCNA zgłaszający dane członków rodziny dla celów ubezpieczenia zdrowotnego.
  • W terminie do 10 lub 15 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni (termin składania dokumentów jest uzależniony od faktu, czy rozlicza składki za siebie czy również za inne osoby).
  • Deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA i/lub imienne raporty miesięczne za siebie lub osoby współpracujące za miesiąc, w trakcie, którego nastąpi wznowienie prowadzenia działalności.
  • W przypadku wznowieniu działalności w trakcie miesiąca należy pamiętać o złożeniu ZUS DRA również za kolejny, pełny miesiąc prowadzenia działalności.

Przedsiębiorcy mogą przekazywać do ZUS dokumenty za pośrednictwem elektronicznych kanałów komunikacji, np. korzystając z programu Płatnik lub mając dostęp do swojego konta na PUE (Platforma Usług Elektronicznych ZUS) i aplikacji ePłatnik. Warunkiem jest posiadanie podpisu elektronicznego, np. bezpłatnego profilu ePUAP.

Polecamy serwis: Działalność gospodarcza

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: ZUS

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

REKLAMA

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA

Dlaczego premiera kontraktów na Ethereum jest ważną chwilą dla kryptowalut

Debiut funduszy ETF na największą z kryptowalut, czyli bitcoin, okazał się absolutnym sukcesem. Premiera tego instrumentu inwestycyjnego opartego o kryptowalutę pozwoliła na dostęp do zakupów BTC inwestorom instytucjonalnym, a to podbiło cenę do kryptowaluty do rekordowych poziomów. Choć regulacyjna saga i batalia banków inwestycyjnych oraz emitentów funduszy trwała kilka lat, zakończyła się sukcesem. W marcu bitcoin osiągnął rekordową cenę ponad $73 000 i choć od tamtej pory jego kurs uległ korekcie, to nadal utrzymuje się powyżej $63 000, a więc znacznie wyżej niż w ubiegłych latach. 

Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

REKLAMA