REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ZUS ZSWA – jak prawidłowo wypełnić i kiedy składać

ZUS ZSWA – jak prawidłowo wypełnić i kiedy składać. /fot. Fotolia
ZUS ZSWA – jak prawidłowo wypełnić i kiedy składać. /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawcy mają obowiązek przekazywania zgłoszenia danych na formularzu ZUS ZSWA za tych wszystkich pracowników, za których muszą opłacać składki na Fundusz Emerytur Pomostowych

REKLAMA

. Taki obowiązek mają wobec osób pozostających w stosunku pracy urodzonych po 31 grudnia 1948 r., zatrudnionych przy pracach w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, które zostały wymienione w załącznikach nr 1 i 2 do ustawy o emeryturach pomostowych. Zgłoszenie na formularzu ZUS ZSWA należy przekazać nie tylko za pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy, ale i za tych pracujących na część etatu. Jeśli przed upływem roku kalendarzowego z pracownikiem została rozwiązana umowa o pracę (lub zmienił on stanowisko pracy na niebędące stanowiskiem pracy „szczególnej”), również należy go ująć w wystawianym zgłoszeniu na druku ZUS ZSWA.

REKLAMA

W związku z tym w sytuacji opisanej w pytaniu mają Państwo obowiązek uwzględnić w zaświadczeniu ZUS ZSWA zarówno pracowników zatrudnionych na pełny oraz niepełny etat, którzy są nadal zatrudnieni w Państwa firmie, jak i tych, którzy w listopadzie zeszłego roku rozwiązali umowy o pracę. Nie należy natomiast uwzględniać w ZUS ZSWA zleceniobiorców, mimo że wykonują oni pracę w szczególnych warunkach.

Na druku ZUS ZSWA nie należy zgłaszać:

● pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze urodzonych przed 1 stycznia 1949 r. (nie ma w tym przypadku znaczenia, czy prace wymienione w załączniku nr 1 lub 2 do ustawy pomostowej wykonują oni w ramach umowy o pracę czy też na podstawie innej umowy) oraz

● osób wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, wymienione w załączniku nr 1 lub 2 do ustawy o emeryturach pomostowych, na innej podstawie niż umowa o pracę, np. w ramach umowy zlecenia lub umowy o dzieło.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Pracodawcy zatrudniający pracowników w szczególnych warunkach lub przy pracach o szczególnym charakterze muszą dokonywać zgłoszeń na formularzu ZUS ZSWA do 31 marca każdego następnego roku kalendarzowego za poprzedni rok kalendarzowy. Od tej zasady przewidziane są dwa wyjątki:

● w razie wystąpienia pracownika z wnioskiem o przyznanie emerytury pomostowej – formularz ZUS ZSWA muszą przekazać do ZUS w terminie 7 dni od dnia zgłoszenia wniosku przez pracownika,

● w przypadku upadłości lub likwidacji płatnika składek – formularz ZUS ZSWA muszą przekazać do ZUS nie później niż w dniu przekazania dokumentu wyrejestrowania płatnika składek.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak prawidłowo wypełnić i kiedy złożyć ZUS ZSWA

W dalszej części porady szczegółowe wyjaśnienie jak prawidłowo wypełnić ZUS ZSWA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

REKLAMA