ZUS ZSWA – jak prawidłowo wypełnić i kiedy składać
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
. Taki obowiązek mają wobec osób pozostających w stosunku pracy urodzonych po 31 grudnia 1948 r., zatrudnionych przy pracach w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, które zostały wymienione w załącznikach nr 1 i 2 do ustawy o emeryturach pomostowych. Zgłoszenie na formularzu ZUS ZSWA należy przekazać nie tylko za pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy, ale i za tych pracujących na część etatu. Jeśli przed upływem roku kalendarzowego z pracownikiem została rozwiązana umowa o pracę (lub zmienił on stanowisko pracy na niebędące stanowiskiem pracy „szczególnej”), również należy go ująć w wystawianym zgłoszeniu na druku ZUS ZSWA.
REKLAMA
W związku z tym w sytuacji opisanej w pytaniu mają Państwo obowiązek uwzględnić w zaświadczeniu ZUS ZSWA zarówno pracowników zatrudnionych na pełny oraz niepełny etat, którzy są nadal zatrudnieni w Państwa firmie, jak i tych, którzy w listopadzie zeszłego roku rozwiązali umowy o pracę. Nie należy natomiast uwzględniać w ZUS ZSWA zleceniobiorców, mimo że wykonują oni pracę w szczególnych warunkach.
Na druku ZUS ZSWA nie należy zgłaszać:
● pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze urodzonych przed 1 stycznia 1949 r. (nie ma w tym przypadku znaczenia, czy prace wymienione w załączniku nr 1 lub 2 do ustawy pomostowej wykonują oni w ramach umowy o pracę czy też na podstawie innej umowy) oraz
● osób wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, wymienione w załączniku nr 1 lub 2 do ustawy o emeryturach pomostowych, na innej podstawie niż umowa o pracę, np. w ramach umowy zlecenia lub umowy o dzieło.
REKLAMA
Pracodawcy zatrudniający pracowników w szczególnych warunkach lub przy pracach o szczególnym charakterze muszą dokonywać zgłoszeń na formularzu ZUS ZSWA do 31 marca każdego następnego roku kalendarzowego za poprzedni rok kalendarzowy. Od tej zasady przewidziane są dwa wyjątki:
● w razie wystąpienia pracownika z wnioskiem o przyznanie emerytury pomostowej – formularz ZUS ZSWA muszą przekazać do ZUS w terminie 7 dni od dnia zgłoszenia wniosku przez pracownika,
● w przypadku upadłości lub likwidacji płatnika składek – formularz ZUS ZSWA muszą przekazać do ZUS nie później niż w dniu przekazania dokumentu wyrejestrowania płatnika składek.
Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak prawidłowo wypełnić i kiedy złożyć ZUS ZSWA
W dalszej części porady szczegółowe wyjaśnienie jak prawidłowo wypełnić ZUS ZSWA
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.