reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > ABC funduszy unijnych > Wsparcie instytucji dla firm w Unii Europejskiej

Wsparcie instytucji dla firm w Unii Europejskiej

Od wielu lat rozwija się współpraca europejska w zakresie informacji, badań i rozwoju. Wsparcie instytucji krajowych, zagranicznych oraz działania samorządów i rządów prowadzą do rozwoju tej współpracy. Obecnie podstawowe działania dotyczą finansowania i subsydiowania pracy oraz rozwoju edukacji, badań i sektora informacji dla promowania działalności gospodarczej i społecznej. W UE w ostatnich latach rozwinięto działalność finansową sektora publicznego. Poziom transferów, pożyczek i grantów wobec PKB (wskaźnik ODA) w UE utrzymuje się na poziomie 40%.

Działalność Unii Europejskiej od wielu lat była ukierunkowana na zmiany gospodarcze w sektorze firm oraz ograniczenie działalności sektora publicznego w krajach. Wsparcie tego sektora było znacznym ograniczeniem dla działalności rynkowej, warunki współpracy były trudne i czasochłonne. Wymagania i oczekiwania podmiotów gospodarczych znacznie się różniły. Programy UE były wspierane przez sektor publiczny jednak znacznie zmieniono zakres działania, prawa i obowiązki w tym sektorze. Po 2000 roku działania UE były ukierunkowane na regionalne międzynarodowe zmiany w zakresie zarządzania, gospodarowania oraz wsparcia rynku i gospodarki. Celem była budowa wolnego rynku, współpracy i konkurencji.

Zobacz: Wnioski o dofinansowanie innowacyjnej firmy

Obecnie wskaźnik ODA to 0,41. Od 2005 roku wahania tego wskaźnika są w przedziale (0,39-0,44). Wysokie wahania wynikały z rozwoju UE i rynku firm. W roku 2007 i 2012 znacznie obniżyło się PKB oraz dynamika rozwoju. Głównie w wyniku wzrostu ryzyka finansowego, zmian na rynku kredytowym. Znacznie zmieniły się warunki na rynku produkcji oraz popyt i konsumpcja indywidualna. Znacznie spadło zaangażowanie sektora publicznego, o około 8% wobec 2006 i 2011.

Rekomendowany produkt: Dotacje dla pracodawców – jak uzyskać i rozliczyć (PDF)

Problemy te wywołały znaczne zmiany w polityce wobec sektora publicznego i prywatnego. Wprowadzono wsparcie firm w instytucjach badawczych, instytutach sektorowych, branżowych i eksperckich. Ograniczono działalność samorządów i administracji. Poziom wsparcia (ODA – Official Development Assistance) spadł do poziomu 0,37 oraz 0,39. Znaczne zmiany ocenia się w krajach o wysokiej dynamice zmian PKB. Sektor firm został rozbudowany, co doprowadziło do znacznego spadku ODA. Zmiany produkcji krajowej i handlu zagranicznego doprowadził do wzmocnienia sektora prywatnego i osłabienia sektora publicznego. W efekcie wiele państw wprowadziło inne, międzynarodowe standardy i wymogi w zakresie funkcjonowania sektora prywatnego i publicznego.

Zobacz: Fundusze dla firm oferowane przez państwo

Wyniki ODA dla poszczególnych państw są różne. Około 30% państw od 2005 roku utrzymuje stały poziom udziału sektora publicznego w PKB. Są to kraje małe, wysoko rozwinięte, o wysokim poziomie PKB i PKB per capita. Są to m. in. Luxemburg, Belgia, Portugalia oraz Węgry i Czechy. Wskaźnik ODA w 2014 był oceniany tu na 0,46. Wiele krajów rozbudowało sektor publiczny. Kraje te to Włochy, Hiszpania, Niemcy, Francja, Grecja. Wskaźnik ODA w 2014 szacuje się na 0,67. Zmiany szacuje się na 10-15% udziału w PKB. Są to kraje o wysokim poziomie PKB, wysokim poziomie zaangażowania na rynku międzynarodowym, w zakresie handlu międzynarodowego dla sektora prywatnego. Spadek udziału sektora publicznego charakteryzuje kraje o wysokim poziomie pomocy socjalnej i społecznej. Poziom ODA to około 0,64. To m. in. Niderlandy, Finlandia, Dania. Inne kraje t. j. Wielka Brytania, Szwecja, Dania rozwinęły sektor publiczny o 13-15%, wskaźnik ODA to 0,73.

Zobacz również: Dotacje unijne na projekty z zakresu inwestycji w energię odnawialną - OZE

Zmiany w zaangażowaniu sektora prywatnego i publicznego są ważnym elementem zmian i czynnikiem działalności gospodarczej w Europie.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Buszan Augustyniak Suchecka Adwokat Radcowie Prawni Spółka partnerska

Ekspert w zakresie nieruchomości, własności intelektualnej, podatków oraz praw przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama