reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Prawo restrukturyzacyjne - zmiany od 2016 r.

Prawo restrukturyzacyjne - zmiany od 2016 r.

Od 1 stycznia 2016 r. zaczęły obowiązywać przepisy ustawy – Prawo restrukturyzacyjne. Większa dostępność metod i sposobów restrukturyzacji zobowiązań przez dłużników będzie wpływała z pewnością na działalność i strategie firm windykacyjnych. Już w założeniach ustawy zakładano, że Prawo restrukturyzacyjne ma uchronić przedsiębiorstwa znajdujące się w tarapatach finansowych przed agresywną windykacją. W opracowaniu przedstawiamy, na co powinny zwrócić uwagę firmy windykacyjne, nabywając wierzytelności wobec podmiotu objętego restrukturyzacją.

Tak jak dotychczas w przypadku obrotu wierzytelnościami przed otwarciem postępowania restrukturyzacyjnego, nabywca wierzytelności (np. firma windykacyjna) wykonuje wszelkie prawa wierzyciela bez jakichkolwiek ograniczeń. Także sam fakt otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego nie ogranicza możliwości skutecznego przeniesienia (np. sprzedaży) wierzytelności przysługującej wobec poddającego się restrukturyzacji. Firmy windykacyjne powinny jednak pamiętać o tym, że:

1) postępowania egzekucyjne dotyczące wierzytelności objętej z mocy prawa układem (a więc niemal wszystkie wierzytelności obrotu B2B) ulegają zawieszeniu z mocy prawa (zob. m.in. art. 259, 312 Prawa restrukturyzacyjnego),

2) postępowania egzekucyjne prowadzone przez wierzycieli posiadających zabezpieczenia rzeczowe na majątku dłużnika (zastawy, hipoteki) mogą być decyzją sędziego komisarza zawieszone na okres do 3 miesięcy, jeżeli kontynuowanie egzekucji z tego składnika majątku uniemożliwia dłużnikowi prowadzenie działalności gospodarczej (art. 260 Prawa restrukturyzacyjnego).

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Wymienione ograniczenia dotyczą wszystkich wierzytelności, zarówno tych nabytych przed wszczęciem postępowania restrukturyzacyjnego, jak i nabytych po wszczęciu takiego postępowania. Podsumowując, w nowym Prawie restrukturyzacyjnym zawarto instrumenty utrudniające wierzycielom skuteczne dochodzenie wierzytelności. Firmy windykacyjne muszą zatem brać pod uwagę, że sam fakt wszczęcia postępowania restrukturyzacyjnego jest czynnikiem wpływającym negatywnie na wysokość ceny, którą można uzyskać ze sprzedaży wierzytelności wobec takiego dłużnika.

Wierzyciele, którzy nabyli wierzytelności wobec podmiotu objętego postępowaniem restrukturyzacyjnym już po wszczęciu takiego postępowania, nie mogą zasadniczo wykonywać prawa głosu z takiej wierzytelności. O wyjątku od tej zasady piszemy w dalszej części opracowania. Postanowienie to dotyczy przede wszystkim prawa do głosowania wierzycieli co do przyjęcia układu.

Wierzyciel taki nie może także:

1) zajmować stanowiska w sprawie wniosku dłużnika o zmianę nadzorcy sądowego lub zarządcy, jak też popierać wniosków dłużnika o powołanie konkretnych osób do pełnienia ww. funkcji,

2) wnioskować o ustanowienie rady wierzycieli oraz powołania/zmiany konkretnych osób do składu rady wierzycieli,

3) składać propozycji układowych.

Zobacz serwis: Moja firma

Brak możliwości decydowania w przyszłości o restrukturyzacji zobowiązań dłużnika (głosowania za lub przeciw układowi) jest kolejnym czynnikiem wpływającym na obniżenie wartości wierzytelności.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Prawo restrukturyzacyjne – nabywanie wierzytelności firm objętych restrukturyzacją przez firmy windykacyjne

W artykule m.in.:

  • Handel wierzytelnościami a postępowanie restrukturyzacyjne
  • Uprawnienia firm windykacyjnych po nabyciu wierzytelności w trakcie trwania postępowania restrukturyzacyjnego
  • Nabycie wierzytelności objętej restrukturyzacją z zachowaniem praw
reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Artur Klimkiewicz

Radca prawny, ekspert kancelarii Wieksze-Odszkodowanie.pl w zakresie odszkodowań, zadośćuczynień i rent z tytułu wypadków

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama