REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatek bankowy od lutego 2016 r.

 Tobolewscy Kancelaria Doradztwa Biznesowego
Kredyty inwestycyjne, kredyt deweloperski, kredyt obrotowy, restrukturyzacja zadłużenia
Podatek bankowy od lutego 2016 r.
Podatek bankowy od lutego 2016 r.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Ustawa o podatku od niektórych instytucji finansowych została przyjęta 29 grudnia 2015 przez Sejm i choć Senat wprowadził do ustawy kilkanaście poprawek wszystko wskazuje na to, że od lutego br. zacznie obowiązywać. Banki, firmy ubezpieczeniowe, SKOKi i firmy pożyczkowe zostaną obłożone tzw. podatkiem bankowym, wynoszącym rocznie 0,44 procent wartości ich aktywów, ta nowa danina ma przynieść budżetowi państwa roczne wpływy na poziomie 55 mld zł potrzebne na sfinansowanie obiecanych przez rząd programów socjalnych.

Kto zapłaci za podatek bankowy

REKLAMA

REKLAMA

Jednym z najważniejszych pytań, które stawiają sobie w 2016 klienci instytucji finansowych jest zachowanie się tych drugich po wprowadzeniu podatku. Nie ma wątpliwości, że banki nie wezmą na siebie całego ciężaru nowego podatku i będą chciały przerzucić koszty nowego podatku do kieszeni klientów. Już w grudniu kilka instytucji finansowych, min.Pekao S.A., Deutsche Bank S.A., mBank S.A. czy Eurobank podjęło decyzję o podwyżce marż od kredytów hipotecznych choć żadna z nich nie sugeruje, że miało to jakikolwiek związek z podatkiem bankowym. Podwyżki marż to wyższe koszty kredytów, realny spadek zdolności kredytowej i co za tym idzie brak możliwości realizacji planów związanych z zakupem mieszkania.

Na tym jednak nie koniec. Od jakiegoś czasu możemy zaobserwować niepokojące wszystkich klientów zjawisko podnoszenia przez banki opłat za prowadzenie rachunków bankowych, kart kredytowych, debetowych czy też znaczne ograniczenie bezpłatnych wypłat z bankomatów.

REKLAMA

Jeszcze większe obawy wzbudza możliwość ograniczenia przez banki akcji kredytowej, nowy podatek będzie płacony od wysokości aktywów, banki staną więc przed wyborem czy udzielić więcej kredytów i zapłacić większy podatek czy też nie. Na chwilę obecną instytucje finansowe straszą ograniczeniami w udzielaniu kredytów zarówno dla osób fizycznych jak i dla firm, co może pociągnąć za sobą dalsze negatywne konsekwencje. Jeśli akcja kredytowa wyhamuje a firmy będą miały utrudniony dostęp do finansowania, przełożyć się to może na wolniejszy wzrost gospodarczy czy nawet stagnację a w dalszej perspektywie wzrost bezrobocia. Bankom i innym instytucjom finansowym także nie będzie potrzebna w takiej sytuacji mocno rozbudowana sieć sprzedaży i prawdopodobnie rozpoczną proces zmniejszania liczby placówek a co za tym idzie pracowników.   

Według strony rządowej negatywne skutki wejścia w życie nowego podatku są mocno przesadzone i nie powinien on mieć wpływu na obniżenie akcji kredytowej banków czy też zmniejszenie finansowania gospodarki, nie spowoduje także wzrostu cen usług bankowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodatkowo przed takim złym scenariuszem ma nas obronić kontrolowany przez państwo bank PKO BP.

Najbliższe miesiące pokażą jak kształtować się będzie polityka instytucji finansowych w związku z wejściem w życie nowego podatku, oby nie - na niekorzyść klientów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Można mieć własną działalność gospodarczą nie płacąc składek ZUS, jak to zrobić w 2025 roku

Wysokie koszty już na wstępie, zanim jeszcze zarobi się pierwsze pieniądze, to główny hamulec przed założeniem własnej firmy. Daninę dla ZUS trzeba płacić, niezależnie od tego czy z działalności gospodarczej jest zysk czy straty. Ale nie wszyscy wiedzą, że można prowadzić własny biznes nie płacąc do ZUS nawet złotówki. Warto więc zacząć, choćby na próbę. To łatwe i nic nie kosztuje.

Jak zamknąć rok w spółce z o.o.?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością po zakończeniu każdego roku obrotowego powinna – co do zasady – sporządzić sprawozdanie finansowe, sprawozdanie z działalności (jeśli nie jest zwolniona z obowiązku jego sporządzenia), przeprowadzić zwyczajne zgromadzenie wspólników, a także złożyć odpowiednie dokumenty do KRS.

Webinar. ESG compliance. Jak wdrożyć w Twojej firmie?

Webinar adresowany jest do przedsiębiorców, członków kadry zarządzającej, specjalistów ds. compliance, audytorów wewnętrznych oraz osób odpowiedzialnych za wdrażanie strategii ESG w organizacji.

Będzie trudniej i drożej. Obostrzenia w Wielkiej Brytanii

Brytyjskie plany budżetowe na kolejne lata przynoszą zmiany również dla branży transportowej. Wzrosną opłaty dla posiadaczy pojazdów ciężarowych poruszających się po kraju, a także obostrzenia dotyczące możliwości wjazdu do Wielkiej Brytanii dla kierowców pochodzących z Polski.

REKLAMA

Family Business Future Summit 2025

W dniach 24-25 kwietnia Olsztyn stanie się centrum spotkań przedsiębiorców, liderów oraz wizjonerów, którzy na co dzień rozwijają firmy rodzinne w Polsce. Obędzie się w nim druga edycja Family Business Future Summit - wyjątkowe wydarzenie poświęconym firmom rodzinnym. W tym roku rozbudowana została formuła konferencji! Przez dwa dni uczestnicy będą mieli okazję do inspirujących rozmów z ekspertami rynkowymi oraz przedstawicielami największych polskich biznesów rodzinnych.

Jerzy Owsiak: Biurokracja i brak zaufania to największe problemy biznesu. "Nie przeszkadzajcie, a będzie wszystko OK"

Jerzy Owsiak otrzymał nagrodę od przedsiębiorców. Jego zdaniem polskie firmy potrzebują, aby państwo im nie przeszkadzało w prowadzeniu biznesu. Ważne jest też zaufanie i ograniczenie biurokracji.

Biotechnologia a długowieczność - jubileuszowa konferencja CEBioForum 2025

Wykorzystanie rewolucji w biotechnologii w zapewnieniu długowieczności, miejsce europejskich firm biotechnologicznych w świecie, czy znaczenie branży we współczesnej gospodarce – to główne tematy XXIII CEBioForum, z udziałem prawie 100 najbardziej innowacyjnych firm biotechnologicznych z całego świata. Wydarzenie obchodzi w tym roku swój jubileusz, odbywa się już od 25 lat.

Darmowy e-book "Być kobietą w biznesie"

Marzec jest miesiącem Kobiet i specjalnie dla Was przygotowaliśmy wyjątkowy e-book

REKLAMA

Handel detaliczny: zmiany w przepisach 2025 i 2026 r.

Co zmieni się w handlu detalicznym w 2025 i 2026 roku? Jakie przepisy zaczynają obowiązywać? System kaucyjny startuje 1 października 2025 r., ale w niektórych przypadkach od 1 stycznia 2026 r. Co z recyklingiem opakowań i dyrektywą Omnibus?

Boom na zielone inwestycje. Wodór nowym priorytetem dla funduszy i inwestorów

W obliczu rosnącej potrzeby transformacji energetycznej oraz dążenia do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju wodór coraz częściej staje się priorytetem dla decydentów politycznych i inwestorów. Boom na zielone inwestycje.

REKLAMA