Zmiany na rynku kredytów hipotecznych w 2016 roku
REKLAMA
REKLAMA
Zmiana w czasie minimalnej wysokości wkładu własnego
Wkład własny wymagany jest od 2014 roku. I tak w roku 2014 wymagano wkładu własnego na poziomie 5% wartości nieruchomości, w roku 2015 już 10%, natomiast od stycznia 2016 r. będzie wymagany aż 15% wkład własny. Po roku 2016 przewiduje się stopniowe podwyższenie poziomu wkładu własnego na poziomie co najmniej 20% środków.
REKLAMA
Jak podwyższenie wkłady własnego do 15% wpłynie na rynek?
Dla banków podnoszenie poziomu wkładu własnego jest korzystne, zwiększa bezpieczeństwa działalności, daje większą gwarancję, iż osoba zaciągająca kredyt hipoteczny, będzie realnie w stanie spłacić pożyczone środki finansowe.
REKLAMA
Z perspektywy wielu klientów zainteresowanych kredytem hipotecznym takie zmiany są niekorzystne. Przede wszystkim utrudnią one dostęp do tego produktu wielu osobom. Będzie go trudniej dostać ludziom, którzy nie zgromadzą wymaganego aż 15% wkładu własnego.
Nie będzie to jednak podwyżka bezwzględna, jak miało to miejsce w 2015 r. Banki nadal będą mogły udzielać kredytów osobom finansującym z własnych środków tylko 10% ceny nieruchomości. Będzie to możliwe jednak tylko pod warunkiem, że kwota, której brakuje do osiągnięcia wskaźnika LTV na poziomie 85%, zostanie odpowiednio ubezpieczona. Wiąże się to oczywiście z dodatkowymi kosztami dla klienta.
Najważniejszą kwestią jest to, ile banków zdecyduje się utrzymać ofertę kredytów z LTV 90% i jaki będzie koszt ubezpieczenia niskiego wkładu własnego.
Euro Bank podaje, że nadal będzie udzielać kredytów z wkładem własnym wynoszącym 10%, ale wiąże się to z podwyższeniem kosztów ubezpieczenia niskiego wkładu. Również Alior Bank, Raiffeisen Polbank, Bank Millennium i BGŻ BNP Paribas, zamierzają nadal udzielać kredytów z LTV 90%.
Podsumowanie
Jak więc widać, nadchodzący rok 2016 przyniesie spore zmiany w procedurze udzielania kredytu hipotecznego. Będzie go trudniej dostać ludziom, którzy nie zgromadzą wymaganego aż 15% wkładu własnego.
Obawy o wyższy wkład własny nie powinny jednak niepokoić, ponieważ wszystko na to wskazuje, że dodatkowy 5% można będzie objąć ubezpieczeniem, bo zgodnie z przepisami bezwarunkowo klient musi mieć 10% wartości kredytowanej nieruchomości, a pozostałą kwotę można ubezpieczyć.
Dołącz do nas na Facebooku!
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA