| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty i pożyczki hipoteczne > Zmiany na rynku kredytów hipotecznych w 2016 roku

Zmiany na rynku kredytów hipotecznych w 2016 roku

Rok 2016 będzie rokiem wielu zmian. Obejmie to również zmiany w bankowości, a szczególnie dotyczyć to będzie kredytów hipotecznych. Banki będą wymagać od swoich klientów wyższego wkładu własnego. Od przyszłego roku Rekomendacja S wprowadzona przez Komisję Nadzoru Bankowego przewiduje podwyższenie wymaganego wkładu własnego z 10% do 15%.

Zmiana w czasie minimalnej wysokości wkładu własnego

Wkład własny wymagany jest od 2014 roku. I tak w roku 2014 wymagano wkładu własnego na poziomie 5% wartości nieruchomości, w roku 2015 już 10%, natomiast od stycznia 2016 r. będzie wymagany aż 15% wkład własny. Po roku 2016 przewiduje się stopniowe podwyższenie poziomu wkładu własnego na poziomie co najmniej 20% środków.

Jak podwyższenie wkłady własnego do 15% wpłynie na rynek?

Dla banków podnoszenie poziomu wkładu własnego jest korzystne, zwiększa bezpieczeństwa działalności, daje większą  gwarancję, iż osoba zaciągająca kredyt hipoteczny, będzie realnie w stanie spłacić pożyczone środki finansowe.

Z perspektywy wielu klientów zainteresowanych kredytem hipotecznym takie zmiany są niekorzystne. Przede wszystkim utrudnią one dostęp do tego produktu wielu osobom. Będzie go trudniej dostać ludziom, którzy nie zgromadzą wymaganego aż 15% wkładu własnego.

Nie będzie to jednak podwyżka bezwzględna, jak miało to miejsce w 2015 r. Banki nadal będą mogły udzielać kredytów osobom finansującym z własnych środków tylko 10% ceny nieruchomości. Będzie to możliwe jednak tylko pod warunkiem, że kwota, której brakuje do osiągnięcia wskaźnika LTV na poziomie 85%, zostanie odpowiednio ubezpieczona. Wiąże się to oczywiście z dodatkowymi kosztami dla klienta.

Najważniejszą kwestią jest to, ile banków zdecyduje się utrzymać ofertę kredytów z LTV 90% i jaki będzie koszt ubezpieczenia niskiego wkładu własnego.

Euro Bank podaje, że nadal będzie udzielać kredytów z wkładem własnym  wynoszącym 10%, ale wiąże się to z podwyższeniem kosztów ubezpieczenia niskiego wkładu. Również Alior Bank, Raiffeisen Polbank, Bank Millennium  i BGŻ BNP Paribas, zamierzają nadal udzielać kredytów z LTV 90%.

Podsumowanie

Jak więc widać, nadchodzący rok 2016 przyniesie spore zmiany w procedurze udzielania kredytu hipotecznego. Będzie go trudniej dostać ludziom, którzy nie zgromadzą wymaganego aż 15% wkładu własnego.

Obawy o wyższy wkład własny nie powinny jednak niepokoić, ponieważ wszystko na to wskazuje, że dodatkowy 5% można  będzie objąć ubezpieczeniem, bo zgodnie z przepisami bezwarunkowo klient musi mieć 10% wartości kredytowanej nieruchomości, a pozostałą kwotę można ubezpieczyć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Izba Doradców Podatkowych

Samorząd zawodowy doradców podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »