reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Rynek kredytów > RPP: stopy procentowe bez zmian

RPP: stopy procentowe bez zmian

Rady Polityki Pieniężnej utrzymała dotychczasową wysokość stóp procentowych. W związku z tym stopa referencyjna będzie wynosiła nadal 1,50 proc., stopa lombardowa 2,50 proc., stopa depozytowa 0,5 proc. a redyskontowa 1,75 proc. To dobra wiadomość dla kredytobiorców, ale nie dla oszczędzających.

Stopy procentowe ogłaszane przez RPP to jedne z najważniejszych parametrów występujących na polskim rynku finansowym. To od nich w głównej mierze zależy oprocentowanie produktów oszczędnościowych i kredytowych oferowanych przez banki. Wysokość stóp procentowych pośrednio wpływa na wzrost gospodarczy oraz na poziom inflacji. Ta druga zmienna już od 16 miesięcy przyjmuje ujemne wartości, co też wpływa na wstrzymanie decyzji o podniesieniu stóp.

Wskaźnik inflacji CPI

Opracowanie Comperia.pl

Niskie stopy procentowe z powodu deflacji

Złe wieści dla oszczędzających

Utrzymujące się stopy procentowe na obecnym, bardzo niskim poziomie powodują, że posiadacze nadwyżek finansowych mają trudności z ich efektywnym pomnażaniem. Średnie oprocentowanie rocznych depozytów na kwotę 10 tys. zł wynosi dziś niewiele ponad 1,50 proc. (dokładnie 1,55 proc.). Jeszcze gorzej sprawa wygląda w przypadku kont oszczędnościowych, na których utrzymywano podobną sumę. W ich przypadku klienci mogli liczyć na oprocentowanie w wysokości 1,53 proc.

Dobre czasy dla kredytobiorców

Ostatnia obniżka stóp procentowych miała miejsce w marcu bieżącego roku. Wówczas RPP obniżyła wszystkie swoje stopy procentowe o 50 pkt. bazowych doprowadzając je do najniższego poziomu w całej historii polskiego rynku finansowego. Od tego momentu nastała tzw. era ultra tanich kredytów hipotecznych. Doskonale jest to widoczne zwłaszcza w odczytach średniego oprocentowania rzeczywistego tych produktów. Wykres tej zmiennej dla 30-letniego kredytu na kwotę 300 tys. zł z 10 proc. wkładem własnym (taka wartość obowiązywała w 2015 r.) kształtuje się następująco:

Kredyt hipoteczny i problemy z jego spłatą

Średnia RRSO kredytów hipotecznych

Opracowanie Comperia.pl

Jak widać na wykresie średnia RRSO dla wspomnianego zobowiązania od marca br. do dnia dzisiejszego przyjmowała wartości z przedziału od 4,13 do 4,23 proc. Ewidentnie świadczy to o ogromnej stabilności jaka miała miejsce na rynku kredytów hipotecznych w 2015 roku.

Jakie są składniki kredytu hipotecznego?

Na skutek ostatnich obniżek stóp procentowych rata spłacanego przez kredytobiorców zobowiązania jest dziś o kilkaset złotych niższa niż wcześniej. Przykładowo, dla kredytu mieszkaniowego na kwotę 300 tys. zł zaciągniętego w styczniu 2009 r. miesięczne obciążenie związane ze spłatą tego zobowiązania wynosiło w listopadzie 2012 r. 1993 zł, podczas gdy obecnie oscyluje ono w granicach 1490 zł. Tym samym w ciągu zaledwie trzech lat zmienna ta spadła aż o 503 zł.

Lepiej nie będzie

Wiele wskazuje na to, że obecna sytuacja panująca na rynku stóp procentowych będzie w najbliższych kilku miesiącach taka jak dotychczas. Brak presji inflacyjnej i utrzymywanie się wzrostu gospodarczego na obecnym poziomie będą działały stabilizująco na decyzje podejmowane przez Narodowy Bank Polski. Innymi słowy: kredyty nadal będą tanie.

Autor: Jacek Kasperczyk, analityk porównywarki finansowej Comperia.pl

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Green OK

Producent biologicznie aktywnych oraz przyjaznych dla środowiska ekologicznych nawozów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama