REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak najlepiej poradzić sobie z pętlą zadłużenia?

 Comperia.pl
Porównywarka finansowa nr 1
Jak najlepiej poradzić sobie z pętlą zadłużenia? /fot. Fotolia
Jak najlepiej poradzić sobie z pętlą zadłużenia? /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 17 listopada obchodzony jest w Polsce Ogólnopolski Dzień bez Długów, jednak nie dla wszystkich jest to data do świętowania. Jak wynika z badań TNS Polska dla Krajowego Rejestru Długów już 46% Polaków nie reguluje terminowo swoich zobowiązań. Zadłużenie Polaków to już ponad 40 miliardów złotych, z czego rekordzista jest zadłużony na kwotę 117 mln zł. Kim jest zadłużony Polak oraz jak najlepiej poradzić sobie z pętlą zadłużenia?

REKLAMA

Portret dłużnika

Przyjmując typologię Krajowego Rejestru Długów, dłużników można podzielić na pięć kategorii: odpowiedzialnych, zadłużających się, luzaków, wolnych ptaków oraz zamożnych. Nazwy tych grup nawiązują do cechy najlepiej reprezentującej podejście tych osób do finansów. Pierwszy typ to ludzie regularnie spłacający długi, których obecnie w Polsce jest 29%. Kolejne miejsca na podium to ci zadłużający się (21%) oraz luzacy (20%). Osoby te są najbardziej narażone na pułapki finansowe, bowiem zapominają o regularnym spłacaniu swoich zobowiązań lub też uznają je za coś normalnego. Z kolei dwa ostatnie typy dłużników – zamożni i wolne ptaki – charakteryzują się dobrą sytuacją finansową. Dla tych pierwszych jedynym zadłużeniem jest kredyt hipotecznych, który co miesiąc muszą spłacać. W przypadku wolnych ptaków nie są oni w stanie określić własnych zarobków ani wydatków.

Dlaczego Polacy popadają w długi?

Skąd te długi?

REKLAMA

Według raportu Biura Informacji Gospodarczej długi Polaków w połowie tego roku wynosiły już 40 miliardów złotych. Najczęściej wśród dłużników są polskie rodziny, których średnia wartość jednego niezapłaconego zobowiązania wynosi 3435 zł (dane TNS Polska). Polacy, jak sami przyznają, nie są w stanie regulować w terminie swoich zobowiązań (4%), część robi to od czasu do czasu (18%), a 24% sporadycznie. Pocieszające jest to, że jednak ponad połowa Polaków stara się swoje zobowiązania regulować w terminie (52%). Przyczynami tych zobowiązań są najczęściej niewystarczające dochody oraz nie przykładanie wagi do spłacenia należności w terminie.

Wg Krajowego Rejestru Długów największym kosztem dla Polaków jest czynsz, który dla 57% gospodarstw domowych stanowi średnio kwotę 464 zł. Do tego dochodzą rachunki za energię cieplną, a także w przypadku co trzeciego Polaka raty pożyczek i kredytów gotówkowych. Dodatkowo 14% Polaków ma do zapłacenia jeszcze ratę kredytu hipotecznego w kwocie najczęściej 1156 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pętla zadłużenia – co robić?

Nadmierne zadłużenie Polaków sprawia, że zaczynamy pracować wyłącznie po to, by spłacać zaciągnięte wcześniej zobowiązania. Co robić, gdy już znajdziemy się w takiej sytuacji? – Produkty kredytowe powstały z myślą o ułatwianiu życia klientom poprzez udostępnianie im finansowania  zakupu różnych dóbr czy usług. Trzeba jednak pamiętać, że zaciągane w zbyt dużej ilości wyrządzają więcej szkody niż pożytku. – mówi Jacek Kasperczyk, ekspert porównywarki finansowej Comperia.pl. Przedstawia on kilka sposób na to, by wyjść z tzw. pętli zadłużenia.

Polecamy: IFK Platforma Księgowych i Kadrowych


1. Stop z długami

Pierwszym i najważniejszym krokiem do uregulowania swojej sytuacji kredytowej jest całkowite zaprzestanie zaciągania nowych zobowiązań. Choć brzmi to lakonicznie, to należy pamiętać, że nie uda nam się zapanować nad zadłużeniem jeśli do swojego budżetu domowego będziemy dokładać coraz to nowe zobowiązania.

2. Trzeba mieć plan, czyli akcja "inwentaryzacja"

Drugim zadaniem, stawianym przed zadłużoną osobą, jest sporządzenie dokładnej listy posiadanych zobowiązań. I nie chodzi tu tylko o wypisanie wysokości samych rat kredytowych, ale także o pełne informacje na temat kwoty aktualnego zadłużenia oraz pozostałego okresu do spłaty. Takie informacje uda się uzyskać dzwoniąc na infolinię bankową lub z harmonogramu spłaty będącego nieodłączną częścią umowy kredytowej. Istotną kwestią jest to, by podczas tworzenia listy wypisać wszystkie posiadane przez nas zobowiązania, czyli oprócz zwykłych kredytów bankowych powinniśmy dodać także limity odnawialne, dług na kartach kredytowych, a nawet szybkie pożyczki.

Małe firmy mają problem z odzyskiwaniem długów

3. Harmonogram wyjścia z zadłużenia

Kolejnym etapem pozbywania się długu jest sama spłata posiadanych zobowiązań. Ale trzeba zaznaczyć, że owa operacja nie może być przeprowadzana tak jak dotychczas, tylko musi ona zostać odpowiednio zaplanowana. Jedną z głównych zasad efektywnego wychodzenia z pętli zadłużenia jest spłacanie swoich zobowiązań w odpowiedniej kolejności. Na pierwszy ogień powinny pójść tzw. szybkie pożyczki. Produkty te nie dość, że są jednymi z najdroższych na rynku to właśnie je najłatwiej spłacić (udzielane na krótki okres). Po pozbyciu się wszystkich chwilówek należy przejść do spłacania tradycyjnych zobowiązań gotówkowych lub ratalnych. Ważne jest, aby w pierwszej kolejności spłacać kredyty z najkrótszym okresem spłaty. Dzięki temu, po ich całkowitym uregulowaniu w naszych budżetach domowych szybko powstanie nadwyżka, którą będzie można przeznaczyć na spłatę, a nawet nadpłatę kolejnego kredytu itd. Następne w kolejce, po zwykłych „gotówkach”, czekają wszystkie karty kredytowe oraz limity odnawialne. Tego typu długi będzie można pokonać dopiero wtedy, gdy w naszych domowych finansach powstanie nadwyżka, którą zaoszczędziliśmy z braku konieczności spłat chwilówek i pożyczek gotówkowych (spłacone w pierwszej kolejności).

4. Skąd wziąć pieniądze?

REKLAMA

Opisany plan pozbywania się zadłużenia może być trudny do zrealizowania. Problemem w pierwszej fazie naszej walki z zadłużeniem może być brak wystarczającej ilości pieniędzy. Na szczęście trudność tą można w łatwy sposób pokonać. Po pierwsze, osoba która jest mocno zdeterminowana do pozbycia się długów, może znaleźć dodatkową pracę i w ten sposób na stałe zwiększyć swoje dochody. Po drugie, dodatkowy zastrzyk gotówki można uzyskać wyprzedając rzeczy, z których aktywnie nie korzystamy. Mogą to być ubrania, książki, a nawet rower treningowy stojący za szafą. Nie ma znaczenia co sprzedamy, ważne jest to, by pozbyć się wyłącznie aktywów, z których obecnie nie korzystamy.

Kredyty zaciąga się wyjątkowo szybko, ale ich spłata trwa bardzo długo. Pozbywanie się długów to trudne i bardzo żmudne zadanie. Co więcej, bez przygotowania sobie odpowiedniej strategii cały nasz wysiłek może okazać się nieskuteczny i prędzej doprowadzi do wybuchu frustracji niż do osiągnięcia zamierzonego efektu. Dlatego wygrać ze swoim zadłużeniem mogą wyłącznie osoby, którym naprawdę na tym zależy.

Źródło: Comperia.pl

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA