| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Restrukturyzacja przedsiębiorstwa po zmianach od 1 stycznia 2016 r.

Restrukturyzacja przedsiębiorstwa po zmianach od 1 stycznia 2016 r.

1 stycznia 2016 r. wchodzi w życie ustawa – Prawo restrukturyzacyjne. Ma ona na celu pomagać przedsiębiorstwom w uniknięciu upadłości w sytuacjach, gdy można je uratować, przeprowadzając proces restrukturyzacji.

1 stycznia 2016 r. wejdą w życie przepisy ustawy z 15 maja 2015 r. – Prawo restrukturyzacyjne (Dz.U. z 2015 r. poz. 978). Celem ustawodawcy było wprowadzenie skutecznych instrumentów pozwalających na przeprowadzenie restrukturyzacji przedsiębiorstwa dłużnika, a tym samym zapobieżenie jego likwidacji. Zachowanie przedsiębiorstwa dłużnika w wielu przypadkach jest znacznie korzystniejsze dla wierzycieli niż jego likwidacja. Do tej pory w ramach prawa upadłościowego istniała możliwość zawarcia układu, jednak społeczny odbiór informacji, że dłużnik jest upadłym, powodował, iż nikt nie chciał z takim dłużnikiem prowadzić współpracy gospodarczej. Obecnie na podstawie wchodzących w życie przepisów istnieje możliwość zachowania przedsiębiorstwa dłużnika, zachowania miejsc pracy oraz, co do zasady, możliwość nieprzerwanego realizowania kontraktów, a więc ma pozytywne znaczenie społeczne i gospodarcze.

Głównym celem uchwalenia tych przepisów jest uniknięcie ogłoszenia upadłości dłużnika przez umożliwienie mu restrukturyzacji w drodze zawarcia układu z wierzycielami, a w przypadku postępowania sanacyjnego – również przez przeprowadzenie działań sanacyjnych, przy zabezpieczeniu słusznych praw wierzycieli.

Zobacz serwis: Moja firma

Postępowanie w zakresie restrukturyzacji ma przebiegać znacznie szybciej niż postępowanie upadłościowe, np. poprzez zwiększenie roli samego dłużnika, który w przypadku postępowania o zatwierdzenie układu sam będzie sporządzać listę wierzytelności, oraz ograniczenie czynności sądu do niezbędnego minimum, ale zawsze tak, by chronić wierzycieli.

Ustawa przewiduje cztery rodzaje postępowania, które mają doprowadzić do uzdrowienia sytuacji w przedsiębiorstwie dłużnika. I tak od 1 stycznia 2016 r. restrukturyzację będzie można prowadzić w trybie:

a) postępowania o zatwierdzenie układu,

b) przyspieszonego postępowania układowego,

c) postępowania układowego,

d) postępowania sanacyjnego.

W postępowaniu o zatwierdzenie układu sam dłużnik zbiera głosy wierzycieli bez udziału sądu, ale tylko wówczas, gdy suma wierzytelności spornych uprawniających do głosowania nad układem nie przekracza 15% sumy wierzytelności uprawniających do głosowania nad układem.

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Przyspieszone postępowanie układowe umożliwia dłużnikowi zawarcie układu po sporządzeniu i zatwierdzeniu spisu wierzytelności w uproszczonym trybie, jeżeli suma wierzytelności spornych uprawniających do głosowania nad układem nie przekracza 15% sumy wierzytelności uprawniających do głosowania nad układem.

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Restrukturyzacja przedsiębiorstwa po zmianach od 1 stycznia 2016 r. /fot. Fotolia
Restrukturyzacja przedsiębiorstwa po zmianach od 1 stycznia 2016 r. /fot. Fotolia

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Jurczyk

Pasjonat motoryzacji

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »