Restrukturyzacja przedsiębiorstwa po zmianach od 1 stycznia 2016 r.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
1 stycznia 2016 r. wejdą w życie przepisy ustawy z 15 maja 2015 r. – Prawo restrukturyzacyjne (Dz.U. z 2015 r. poz. 978). Celem ustawodawcy było wprowadzenie skutecznych instrumentów pozwalających na przeprowadzenie restrukturyzacji przedsiębiorstwa dłużnika, a tym samym zapobieżenie jego likwidacji. Zachowanie przedsiębiorstwa dłużnika w wielu przypadkach jest znacznie korzystniejsze dla wierzycieli niż jego likwidacja. Do tej pory w ramach prawa upadłościowego istniała możliwość zawarcia układu, jednak społeczny odbiór informacji, że dłużnik jest upadłym, powodował, iż nikt nie chciał z takim dłużnikiem prowadzić współpracy gospodarczej. Obecnie na podstawie wchodzących w życie przepisów istnieje możliwość zachowania przedsiębiorstwa dłużnika, zachowania miejsc pracy oraz, co do zasady, możliwość nieprzerwanego realizowania kontraktów, a więc ma pozytywne znaczenie społeczne i gospodarcze.
REKLAMA
Głównym celem uchwalenia tych przepisów jest uniknięcie ogłoszenia upadłości dłużnika przez umożliwienie mu restrukturyzacji w drodze zawarcia układu z wierzycielami, a w przypadku postępowania sanacyjnego – również przez przeprowadzenie działań sanacyjnych, przy zabezpieczeniu słusznych praw wierzycieli.
Zobacz serwis: Moja firma
Postępowanie w zakresie restrukturyzacji ma przebiegać znacznie szybciej niż postępowanie upadłościowe, np. poprzez zwiększenie roli samego dłużnika, który w przypadku postępowania o zatwierdzenie układu sam będzie sporządzać listę wierzytelności, oraz ograniczenie czynności sądu do niezbędnego minimum, ale zawsze tak, by chronić wierzycieli.
Ustawa przewiduje cztery rodzaje postępowania, które mają doprowadzić do uzdrowienia sytuacji w przedsiębiorstwie dłużnika. I tak od 1 stycznia 2016 r. restrukturyzację będzie można prowadzić w trybie:
a) postępowania o zatwierdzenie układu,
b) przyspieszonego postępowania układowego,
c) postępowania układowego,
d) postępowania sanacyjnego.
W postępowaniu o zatwierdzenie układu sam dłużnik zbiera głosy wierzycieli bez udziału sądu, ale tylko wówczas, gdy suma wierzytelności spornych uprawniających do głosowania nad układem nie przekracza 15% sumy wierzytelności uprawniających do głosowania nad układem.
Zobacz serwis: Prawo dla firm
REKLAMA
Przyspieszone postępowanie układowe umożliwia dłużnikowi zawarcie układu po sporządzeniu i zatwierdzeniu spisu wierzytelności w uproszczonym trybie, jeżeli suma wierzytelności spornych uprawniających do głosowania nad układem nie przekracza 15% sumy wierzytelności uprawniających do głosowania nad układem.
Natomiast postępowanie układowe umożliwia dłużnikowi zawarcie układu po sporządzeniu i zatwierdzeniu spisu wierzytelności. I znów pod warunkiem, że suma wierzytelności spornych uprawniających do głosowania nad układem przekracza 15% sumy wierzytelności uprawniających do głosowania nad układem.
Najbardziej sformalizowane i rozbudowane jest postępowanie sanacyjne. Umożliwia ono dłużnikowi przeprowadzenie działań sanacyjnych oraz zawarcie układu po sporządzeniu i zatwierdzeniu spisu wierzytelności. Przy czym w postępowaniu tym nie ma już wskazania wartości wierzytelności spornych. Działaniami sanacyjnymi są czynności prawne i faktyczne, które zmierzają do poprawy sytuacji ekonomicznej dłużnika i mają na celu przywrócenie dłużnikowi zdolności do wykonywania zobowiązań, przy jednoczesnej ochronie przed egzekucją.
Wybór postępowania restrukturyzacyjnego będzie zależeć od potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa oraz od ilości spornych wierzytelności. Wspólną cechą wszystkich postępowań jest restrukturyzacja przedsiębiorstwa dłużnika – w pierwszej kolejności jego zobowiązań, a ponadto jego majątku, sposobu zarządzania przedsiębiorstwem oraz zatrudnienia.
Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Restrukturyzacja przedsiębiorstwa – wiadomości wstępne
W artykule m.in.:
- Wszczęcie postępowania
- Pomoc publiczna
- Plan restrukturyzacyjny
- Spis wierzytelności
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.