REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Restrukturyzacja drugą szansą dla przedsiębiorstw

 Tobolewscy Kancelaria Doradztwa Biznesowego
Kredyty inwestycyjne, kredyt deweloperski, kredyt obrotowy, restrukturyzacja zadłużenia
Restrukturyzacja drugą szansą dla przedsiębiorstw/ fot. Fotolia
Restrukturyzacja drugą szansą dla przedsiębiorstw/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

1 stycznia 2016 roku weszła w życie długo wyczekiwana przez przedsiębiorców ustawa Prawo restrukturyzacyjne. Nowe przepisy prawa restrukturyzacyjnego i znowelizowane prawo upadłościowe wprowadzają nową jakość do życia gospodarczego i ukierunkowane są na wsparcie firm niewypłacalnych lub zagrożonych niewypłacalnością.

Już nie tylko upadłość

Nowe prawo wprowadza dla podmiotów, które są niewypłacalne, jak i tych zagrożonych niewypłacalnością, cztery niezależne od siebie procedury umożliwiające dłużnikowi uniknięcie upadłości:

REKLAMA

- postępowanie o zatwierdzeniu układu – przewiduje samodzielne zbieranie przez dłużnika głosów wierzycieli. Wniosek o zatwierdzenie układu będzie składany dopiero wówczas, gdy dłużnik uzyska większość głosów wymaganą do przyjęcia układu. Rozwiązanie takie umożliwi dłużnikowi aktywne podjęcie rozmów z wierzycielami i przedstawienie ich wyników sądowi.

REKLAMA

- przyśpieszone postępowanie układowe – do zawarcia układu dochodzić będzie na zwoływanym przez sąd zgromadzeniu wierzycieli; możliwe będzie zabezpieczenie majątku dłużnika poprzez zawieszenie egzekucji wierzytelności objętej układem, jeżeli mogłaby ona utrudnić lub uniemożliwić zawarcie układu.

- postępowanie układowe – będzie prowadzone na takich zasadach jak obecne postępowanie upadłościowe z możliwością zawarcia układu. Zarząd nadal będzie w ręku przedsiębiorcy, będzie jednak pod stałą kontrolą sądu i wierzycieli. Dłużnik będzie musiał przedstawić propozycje układowe już we wniosku do sądu.

- postępowanie sanacyjne – umożliwi zaawansowaną restrukturyzację zobowiązań, majątku i zatrudnienia przy wykorzystaniu instrumentów, z których wcześniej mógł korzystać tylko syndyk. Jednocześnie dłużnikowi zostanie ograniczona możliwość zarządzania majątkiem, poddany on także nadzorowi ze strony sędziego komisarza i wierzycieli.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Nowa ustawa zakłada także zerwanie ze zbędnym formalizmem, przyśpieszenie procedur, zaktywizowanie wierzycieli do działania i zwiększenie ich ochrony, a utworzenie Centralnego Rejestru Restrukturyzacji i Upadłości usprawni komunikację między uczestnikami postępowania a sądem. Zmiany dotknęły także instytucji syndyka, który stał się doradcą restrukturyzacyjnym i nie jest to tylko zmiana nazwy.

O powierzeniu danej osobie funkcji doradcy restrukturyzacyjnego nie będzie decydował wyłącznie sąd, ale przede wszystkim wierzyciele i dłużnicy. To oni będą wskazywali osoby do pełnienia tej  funkcji w konkretnym postępowaniu, doradca natomiast będzie nie tylko kontrolował działalność dłużnika, ale również wspomagał proces negocjacji i zawierania układu, a następnie jego realizacji.

Ustawa Prawo restrukturyzacyjne jest bardzo dobrym rozwiązaniem, powinna przyczynić się do zmniejszenia liczby upadających firm, zdecydowanie poprawić innowacyjność polskich przedsiębiorców i dać im możliwość „drugiej szansy”. Stanie się jednak to tylko wtedy, gdy ustawa będzie żyła, co znaczy, że będą znali ją przedsiębiorcy, na rynku będzie działało liczne grono profesjonalnych doradców, a sądy będą prowadzić postępowanie sprawnie i skutecznie. Cel jest możliwy do osiągnięcia, jeżeli wiedza o ustawie zostanie upowszechniona wśród przedsiębiorców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA