Restrukturyzacja drugą szansą dla przedsiębiorstw
REKLAMA
REKLAMA
Już nie tylko upadłość
Nowe prawo wprowadza dla podmiotów, które są niewypłacalne, jak i tych zagrożonych niewypłacalnością, cztery niezależne od siebie procedury umożliwiające dłużnikowi uniknięcie upadłości:
REKLAMA
- postępowanie o zatwierdzeniu układu – przewiduje samodzielne zbieranie przez dłużnika głosów wierzycieli. Wniosek o zatwierdzenie układu będzie składany dopiero wówczas, gdy dłużnik uzyska większość głosów wymaganą do przyjęcia układu. Rozwiązanie takie umożliwi dłużnikowi aktywne podjęcie rozmów z wierzycielami i przedstawienie ich wyników sądowi.
REKLAMA
- przyśpieszone postępowanie układowe – do zawarcia układu dochodzić będzie na zwoływanym przez sąd zgromadzeniu wierzycieli; możliwe będzie zabezpieczenie majątku dłużnika poprzez zawieszenie egzekucji wierzytelności objętej układem, jeżeli mogłaby ona utrudnić lub uniemożliwić zawarcie układu.
- postępowanie układowe – będzie prowadzone na takich zasadach jak obecne postępowanie upadłościowe z możliwością zawarcia układu. Zarząd nadal będzie w ręku przedsiębiorcy, będzie jednak pod stałą kontrolą sądu i wierzycieli. Dłużnik będzie musiał przedstawić propozycje układowe już we wniosku do sądu.
- postępowanie sanacyjne – umożliwi zaawansowaną restrukturyzację zobowiązań, majątku i zatrudnienia przy wykorzystaniu instrumentów, z których wcześniej mógł korzystać tylko syndyk. Jednocześnie dłużnikowi zostanie ograniczona możliwość zarządzania majątkiem, poddany on także nadzorowi ze strony sędziego komisarza i wierzycieli.
REKLAMA
Nowa ustawa zakłada także zerwanie ze zbędnym formalizmem, przyśpieszenie procedur, zaktywizowanie wierzycieli do działania i zwiększenie ich ochrony, a utworzenie Centralnego Rejestru Restrukturyzacji i Upadłości usprawni komunikację między uczestnikami postępowania a sądem. Zmiany dotknęły także instytucji syndyka, który stał się doradcą restrukturyzacyjnym i nie jest to tylko zmiana nazwy.
O powierzeniu danej osobie funkcji doradcy restrukturyzacyjnego nie będzie decydował wyłącznie sąd, ale przede wszystkim wierzyciele i dłużnicy. To oni będą wskazywali osoby do pełnienia tej funkcji w konkretnym postępowaniu, doradca natomiast będzie nie tylko kontrolował działalność dłużnika, ale również wspomagał proces negocjacji i zawierania układu, a następnie jego realizacji.
Ustawa Prawo restrukturyzacyjne jest bardzo dobrym rozwiązaniem, powinna przyczynić się do zmniejszenia liczby upadających firm, zdecydowanie poprawić innowacyjność polskich przedsiębiorców i dać im możliwość „drugiej szansy”. Stanie się jednak to tylko wtedy, gdy ustawa będzie żyła, co znaczy, że będą znali ją przedsiębiorcy, na rynku będzie działało liczne grono profesjonalnych doradców, a sądy będą prowadzić postępowanie sprawnie i skutecznie. Cel jest możliwy do osiągnięcia, jeżeli wiedza o ustawie zostanie upowszechniona wśród przedsiębiorców.
Dołącz do nas na Facebooku!
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.