reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > ABC inwestowania > Działalność inwestycyjna dla Polski

Działalność inwestycyjna dla Polski

Od dłuższego czasu bilans handlowy, obroty handlowe z zagranicą są ujemne. W ostatnich latach poziom ten znacznie się zmienił. Największe zmiany dotyczyły handlu zagranicznego w Europie oraz zmian kursów walut. NBP ocenia międzynarodową pozycje inwestycyjną Polski w 2013 na -272,4 mld euro. W roku 2012 wartość ta była niższa o 5,3%, czyli 13,8 mld euro. Wskaźniki te wskazują na wysoką dynamikę zmian na rynku inwestycji i pieniądza.

Relacja międzynarodowej pozycji inwestycyjnej netto do PKB na koniec 2013 r. wynosiła 69,9%, w stosunku do 2012 r., wskaźnik ten pogorszył się o 2,2%. Od 2000 roku znacznie zmienił się udział polskiego kapitału w inwestycjach zagranicznych. W roku 2013 wynik ten szacuje się na 171,4 mld euro.

Wskaźniki dotyczące inwestycji znacznie zmieniły się w ostatnich latach. Wartość pasywów i aktywów w kraju wzrasta. Spada zainteresowanie zewnętrznymi inwestycjami i współpracą. Firmy wprowadzają wewnętrzne finansowania działalności, ograniczono i zmodyfikowano działania firm i ich finansowania. Ważnym kryterium zmian było ograniczenie nowych inwestycji oraz wprowadzenie zarządzania finansami. W roku 2013 pasywa zagraniczne, wartość inwestycji zagranicznych w Polsce ocenia się na 443,8 mld euro (113,7% PKB). W roku 2012 wartość ta była niższa o 5,5 mld euro, czyli 1,2%. Napływ kapitału zagranicznego 2013 (handel, finansowania) wywołał wzrost pasywów o 4,7 mld euro.

Dla Polski najważniejszym czynnikiem jest poziom i zakres inwestycji bezpośrednich. Szacuje się, poziom udziału BIZ na 44,2%. (2013). Zobowiązania z tego tytułu ocenia się na 196,3 mld pln. Wzrost w ciągu roku to 6,2 mld euro (3,3%). Spadek kursu złotego wywołał wzrost zobowiązań o 6,1 mld euro. Stopa zwrotu z BIZ jest wyższa niż stopa zwrotu z udziałów i kapitału własnego.

Rekomendowany produkt: Dotacje dla pracodawców – jak uzyskać i rozliczyć

Na polskim rynku finansowym ważne są również inwestycje portfelowe (akcje, lokaty, obligacje, fundusze inwestycyjne). Wartość tych inwestycji w 2013 ocenia się na 127,6 mld euro. W okresie 2012-2013 spadek ocenia się na 1,5 mld euro. Napływ nowych inwestycji w 2013 ocenia się na 1,7 mld euro. Podstawowe produkty inwestycji to papiery wartościowe banków i funduszy inwestycyjnych. Wzrost zainteresowania w 2012-2013 ocenia się na 2,5 mld euro (wzrost z 28,1 do 32,6 mld euro). Wartość zadłużenia  z tytułu inwestycji to 277,5 mld euro (62,8% pasywów zagranicznych). Stopa inwestycji bezpośrednich wskazuje na poprawę sytuacji Polski. Inne inwestycje w roku 2013 ocenia się na 27 611 mld euro. Pochodne instrumenty finansowe na 4 382 mld euro. Wielkości te wzrastają, średnio o 1,5% oraz 26% w ciągu roku.

Inwestycje zagraniczne od dawna są ważne dla rozwoju polskich firm. Udział firm zagranicznych często jest możliwością modernizacji, znalezienia nowych rynków zbytu i rynków konsumentów. Współpraca unijna i europejska pozwala na wymianę doświadczeń, zmiany poprzez efekt skali oraz poprawę warunków gospodarowania. Napływ kapitału dla sektorów produkcji i przemysłu w ostatnich latach był ukierunkowany na modernizacje i unowocześnienia. Zmiany technologii i rozwój IT były wejściem na rynki zagraniczne. Zmiany pozwoliły na rozwój współpracy (również poprzez Internet), będą kontynuowane, w szczególności poprzez siec Internetu i sieci on line.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

BG TAX & LEGAL

Spółka BG TAX & LEGAL od 2015 r. świadczy usługi profesjonalnego doradztwa podatkowego na rzecz średnich i dużych przedsiębiorstw, specjalizując się w bieżącym doradztwie podatkowym, jak i transakcyjnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama