REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Działalność inwestycyjna dla Polski

Dorota Smoleńska
Dziennikarka, redaktor
Działalność inwestycyjna dla Polski/ Fot. Fotolia
Działalność inwestycyjna dla Polski/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od dłuższego czasu bilans handlowy, obroty handlowe z zagranicą są ujemne. W ostatnich latach poziom ten znacznie się zmienił. Największe zmiany dotyczyły handlu zagranicznego w Europie oraz zmian kursów walut. NBP ocenia międzynarodową pozycje inwestycyjną Polski w 2013 na -272,4 mld euro. W roku 2012 wartość ta była niższa o 5,3%, czyli 13,8 mld euro. Wskaźniki te wskazują na wysoką dynamikę zmian na rynku inwestycji i pieniądza.

REKLAMA

Relacja międzynarodowej pozycji inwestycyjnej netto do PKB na koniec 2013 r. wynosiła 69,9%, w stosunku do 2012 r., wskaźnik ten pogorszył się o 2,2%. Od 2000 roku znacznie zmienił się udział polskiego kapitału w inwestycjach zagranicznych. W roku 2013 wynik ten szacuje się na 171,4 mld euro.

REKLAMA

Wskaźniki dotyczące inwestycji znacznie zmieniły się w ostatnich latach. Wartość pasywów i aktywów w kraju wzrasta. Spada zainteresowanie zewnętrznymi inwestycjami i współpracą. Firmy wprowadzają wewnętrzne finansowania działalności, ograniczono i zmodyfikowano działania firm i ich finansowania. Ważnym kryterium zmian było ograniczenie nowych inwestycji oraz wprowadzenie zarządzania finansami. W roku 2013 pasywa zagraniczne, wartość inwestycji zagranicznych w Polsce ocenia się na 443,8 mld euro (113,7% PKB). W roku 2012 wartość ta była niższa o 5,5 mld euro, czyli 1,2%. Napływ kapitału zagranicznego 2013 (handel, finansowania) wywołał wzrost pasywów o 4,7 mld euro.

Dla Polski najważniejszym czynnikiem jest poziom i zakres inwestycji bezpośrednich. Szacuje się, poziom udziału BIZ na 44,2%. (2013). Zobowiązania z tego tytułu ocenia się na 196,3 mld pln. Wzrost w ciągu roku to 6,2 mld euro (3,3%). Spadek kursu złotego wywołał wzrost zobowiązań o 6,1 mld euro. Stopa zwrotu z BIZ jest wyższa niż stopa zwrotu z udziałów i kapitału własnego.

Rekomendowany produkt: Dotacje dla pracodawców – jak uzyskać i rozliczyć

REKLAMA

Na polskim rynku finansowym ważne są również inwestycje portfelowe (akcje, lokaty, obligacje, fundusze inwestycyjne). Wartość tych inwestycji w 2013 ocenia się na 127,6 mld euro. W okresie 2012-2013 spadek ocenia się na 1,5 mld euro. Napływ nowych inwestycji w 2013 ocenia się na 1,7 mld euro. Podstawowe produkty inwestycji to papiery wartościowe banków i funduszy inwestycyjnych. Wzrost zainteresowania w 2012-2013 ocenia się na 2,5 mld euro (wzrost z 28,1 do 32,6 mld euro). Wartość zadłużenia  z tytułu inwestycji to 277,5 mld euro (62,8% pasywów zagranicznych). Stopa inwestycji bezpośrednich wskazuje na poprawę sytuacji Polski. Inne inwestycje w roku 2013 ocenia się na 27 611 mld euro. Pochodne instrumenty finansowe na 4 382 mld euro. Wielkości te wzrastają, średnio o 1,5% oraz 26% w ciągu roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Inwestycje zagraniczne od dawna są ważne dla rozwoju polskich firm. Udział firm zagranicznych często jest możliwością modernizacji, znalezienia nowych rynków zbytu i rynków konsumentów. Współpraca unijna i europejska pozwala na wymianę doświadczeń, zmiany poprzez efekt skali oraz poprawę warunków gospodarowania. Napływ kapitału dla sektorów produkcji i przemysłu w ostatnich latach był ukierunkowany na modernizacje i unowocześnienia. Zmiany technologii i rozwój IT były wejściem na rynki zagraniczne. Zmiany pozwoliły na rozwój współpracy (również poprzez Internet), będą kontynuowane, w szczególności poprzez siec Internetu i sieci on line.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skuteczne zarządzanie zespołem: relacje i współpraca

W dzisiejszym, dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym, skuteczne zarządzanie zespołem jest kluczowym czynnikiem sukcesu każdej organizacji. Budowanie relacji, współpraca oraz efektywna komunikacja stanowią fundamenty, na których opiera się sprawne funkcjonowanie zespołu.

Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej warto złożyć do 3 czerwca 2024 r.

Przedsiębiorcy do 3 czerwca 2024 r. mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Co, jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty?

Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

REKLAMA

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA