Kiedy przedsiębiorca może mieć przedłużony termin zwrotu VAT
REKLAMA
REKLAMA
Zwrot różnicy podatku następuje na wskazany w zgłoszeniu identyfikacyjnym rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju, w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia (art. 87 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług). Zwrot może być również dokonany na wskazany w zgłoszeniu identyfikacyjnym rachunek podatnika w:
REKLAMA
● spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem,
● banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, jako zabezpieczenie udzielanego przez ten bank lub przez tę kasę kredytu, na podstawie złożonego przez podatnika, do naczelnika urzędu skarbowego, w terminie do złożenia deklaracji podatkowej, pisemnego, nieodwołalnego upoważnienia organu podatkowego, potwierdzonego przez bank lub spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową udzielających kredytu, do przekazania tego zwrotu.
Zobacz serwis: Finanse
Wartości wykazane w deklaracji dla podatku od towarów i usług, w tym oczywiście również kwota zwrotu, w myśl zasady wyrażonej w art. 99 ust. 12 ustawy, korzystają z domniemania prawdziwości. Zobowiązanie podatkowe, kwotę zwrotu różnicy podatku, kwotę zwrotu podatku naliczonego lub różnicy podatku, o której mowa w art. 87 ust. 1, przyjmuje się bowiem w kwocie wynikającej z deklaracji podatkowej, chyba że naczelnik urzędu skarbowego lub organ kontroli skarbowej określi je w innej wysokości. Jeżeli dane w deklaracji nie budzą wątpliwości, przyjmuje się je zatem zgodnie ze złożonym dokumentem. Organ podatkowy ma wszakże możliwość weryfikacji tych danych, do czego służy m.in. instytucja przedłużenia terminu zwrotu różnicy podatku.
Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Kiedy urząd może przedłużyć termin zwrotu VAT
W artykule m.in.:
- Terminy zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym
- Kiedy naczelnik urzędu może przedłużyć zwrot
- W jakiej formie urząd może przedłużyć zwrot
- Jakie warunki musi spełniać postanowienie, aby było skuteczne
- W jakim terminie musi być wydane postanowienie, aby było skuteczne
- Jak długo mogą trwać czynności weryfikacyjne
- Czy organ zawsze musi zatrzymać całą kwotę zwrotu
- Czy można uzyskać zwrot w ustawowym terminie mimo wydania postanowienia o jego przedłużeniu
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.