| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > ABC funduszy unijnych > Dotacje unijne – przegląd źródeł finansowania (cz.2)

Dotacje unijne – przegląd źródeł finansowania (cz.2)

Zanim przedsiębiorca sięgnie po dotację, warto aby zapoznał się ze źródłami, z których płyną unijne pieniądze. Przedstawiamy przegląd funduszy unijnych i wybrane konkursy, w których aktualnie można składać wnioski o dofinansowanie.

W poprzednim artykule przybliżyliśmy proces pozyskania dofinansowania ze środków Unii Europejskiej.

Fundusze Unii Europejskiej stanowią narzędzie realizacji unijnej polityki, której celem jest unowocześnienie i restrukturyzacja gospodarek państw członkowskich, przede wszystkim rozwiniętych słabiej na tle pozostałych członków UE. Zakres pomocy obliczany jest w oparciu o poziom produktu krajowego brutto na mieszkańca w odniesieniu do średniego PKB dla całej Unii. PKB Polski (z wyłączeniem województwa mazowieckiego) stanowi mniej niż 70 proc. średniej unijnej, co sytuuje nasz kraj poza grupą państw w okresie przejściowym (75 – 90 proc.) oraz bardziej rozwiniętych gospodarczo (90 proc.).

W związku z tym, Polska w latach 2014-2020 jest największym beneficjentem wsparcia finansowego pochodzącego z Unii Europejskiej – wynosi ono 82,5 mld euro.

Łącznie środki przeznaczone na politykę regionalną Unii wyniosą w latach 2014-2020 351 mld euro. Pochodzą one z budżetu UE, który powstaje z wpłat wnoszonych przez członków Wspólnoty. W tym miejscu warto obalić jeden z mitów, mówiący iż wysoko rozwinięte państwa tzw. „starej Unii” nie otrzymują środków z funduszy. Nie jest to prawda. Przykładowo: Niemcy (pierwsza gospodarka UE) wsparte zostały kwotą ponad 19 mld euro.

Fundusze unijne – struktura i przeznaczenie środków

Środki unijne, które dysponowane są pomiędzy państwa członkowskie, pochodzą z pięciu funduszy utworzonych by wspierać najważniejsze obszary społecznego i gospodarczego rozwoju Unii.

Najstarszy spośród istniejących Funduszy Europejskich – Europejski Fundusz Społeczny – powstał w 1957 roku. Jego celem jest walka z bezrobociem w państwach członkowskich, jak też wsparcie dla osób zagrożonych ubóstwem. Środki z funduszu służą aktywizacji zawodowej osób pozostających bez stałego zatrudnienia oraz rozwojowi kształcenia i zwiększaniu szans edukacyjnych.

Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego zaczął funkcjonować w 1975 roku. Poprzez niwelowanie dysproporcji między poszczególnymi regionami państw członkowskich służyć ma zwiększeniu poziomu spójności gospodarczej i społecznej Unii. Środki pochodzące z EFRR przeznaczone są m.in. na wsparcie mikro, małych i średnich przedsiębiorstw oraz finansowanie prac badawczo-rozwojowych nad innowacyjnymi rozwiązaniami.

Beneficjentami Funduszu Spójności są państwa członkowskie o dochodzie narodowym brutto per capita poniżej 90 proc. średniej unijnej (zalicza się do nich Polska).

Polecamy serwis: Jak założyć firmę

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Jankowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »