| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > ABC funduszy unijnych > Dotacje unijne – przegląd źródeł finansowania (cz.2)

Dotacje unijne – przegląd źródeł finansowania (cz.2)

Zanim przedsiębiorca sięgnie po dotację, warto aby zapoznał się ze źródłami, z których płyną unijne pieniądze. Przedstawiamy przegląd funduszy unijnych i wybrane konkursy, w których aktualnie można składać wnioski o dofinansowanie.

W poprzednim artykule przybliżyliśmy proces pozyskania dofinansowania ze środków Unii Europejskiej.

Fundusze Unii Europejskiej stanowią narzędzie realizacji unijnej polityki, której celem jest unowocześnienie i restrukturyzacja gospodarek państw członkowskich, przede wszystkim rozwiniętych słabiej na tle pozostałych członków UE. Zakres pomocy obliczany jest w oparciu o poziom produktu krajowego brutto na mieszkańca w odniesieniu do średniego PKB dla całej Unii. PKB Polski (z wyłączeniem województwa mazowieckiego) stanowi mniej niż 70 proc. średniej unijnej, co sytuuje nasz kraj poza grupą państw w okresie przejściowym (75 – 90 proc.) oraz bardziej rozwiniętych gospodarczo (90 proc.).

W związku z tym, Polska w latach 2014-2020 jest największym beneficjentem wsparcia finansowego pochodzącego z Unii Europejskiej – wynosi ono 82,5 mld euro.

Łącznie środki przeznaczone na politykę regionalną Unii wyniosą w latach 2014-2020 351 mld euro. Pochodzą one z budżetu UE, który powstaje z wpłat wnoszonych przez członków Wspólnoty. W tym miejscu warto obalić jeden z mitów, mówiący iż wysoko rozwinięte państwa tzw. „starej Unii” nie otrzymują środków z funduszy. Nie jest to prawda. Przykładowo: Niemcy (pierwsza gospodarka UE) wsparte zostały kwotą ponad 19 mld euro.

Fundusze unijne – struktura i przeznaczenie środków

Środki unijne, które dysponowane są pomiędzy państwa członkowskie, pochodzą z pięciu funduszy utworzonych by wspierać najważniejsze obszary społecznego i gospodarczego rozwoju Unii.

Najstarszy spośród istniejących Funduszy Europejskich – Europejski Fundusz Społeczny – powstał w 1957 roku. Jego celem jest walka z bezrobociem w państwach członkowskich, jak też wsparcie dla osób zagrożonych ubóstwem. Środki z funduszu służą aktywizacji zawodowej osób pozostających bez stałego zatrudnienia oraz rozwojowi kształcenia i zwiększaniu szans edukacyjnych.

Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego zaczął funkcjonować w 1975 roku. Poprzez niwelowanie dysproporcji między poszczególnymi regionami państw członkowskich służyć ma zwiększeniu poziomu spójności gospodarczej i społecznej Unii. Środki pochodzące z EFRR przeznaczone są m.in. na wsparcie mikro, małych i średnich przedsiębiorstw oraz finansowanie prac badawczo-rozwojowych nad innowacyjnymi rozwiązaniami.

Beneficjentami Funduszu Spójności są państwa członkowskie o dochodzie narodowym brutto per capita poniżej 90 proc. średniej unijnej (zalicza się do nich Polska).

Polecamy serwis: Jak założyć firmę

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Artur Tim

Doradca podatkowy, doradca restrukturyzacyjny (licencja syndyka), agent celny, prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »