REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak uzyskać dotację z urzędu pracy – krok po kroku

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Joanna Kuzub
Jak uzyskać dotację z urzędu pracy
Jak uzyskać dotację z urzędu pracy
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zastanawiając się nad założeniem własnej działalności gospodarczej warto przeanalizować wszystkie możliwości wsparcia finansowego na start. Najkorzystniejszą formą są oczywiście dofinansowania i dotacje. Jak uzyskać dotację z urzędu pracy? Oto kilka prostych kroków.

1. Pobierz wniosek

Aby otrzymać jednorazowe środki na działalność gospodarczą, musisz w pierwszej kolejności złożyć wniosek w urzędzie pracy, w którym jesteś zarejestrowany jako osoba bezrobotna. Właściwy urząd do rejestracji, to ten odpowiedni ze względu na zameldowanie stałe lub czasowe. Aktualne dokumenty do pobrania – wniosek i zasady, można znaleźć na stronie internetowej danego urzędu lub w jego siedzibie. Tam też znajdziesz dodatkowe informacje i wskazówki.

REKLAMA

Redakcja poleca: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne - PDF

2. Zapoznaj się dokładnie z regulaminem

Zasady przyznawania dotacji oparte są na zapisach z ustawy, rozporządzenia oraz wewnętrznych regulaminach urzędów pracy. Przed wypełnieniem wniosku zapoznaj się wnikliwie z regulaminem przyznawania środków. Znajdziesz tu odpowiedź na pytanie, czy w ogóle masz szansę otrzymać wsparcie oraz informacje dotyczące wypełniania wniosku, niezbędnych załączników, poręczeń oraz terminów. Niektóre urzędy zamieszczają również listę najczęściej popełnianych błędów, aby ustrzec przed nimi kolejnych wnioskujących.

Porozmawiaj o tym na FORUM!

3. Wypełnij wniosek i skompletuj dokumenty

Po zapoznaniu się z regulaminem wiesz już, czy spełniasz warunki, aby móc ubiegać się o środki oraz w jaki sposób prawidłowo wypełnić wniosek. Dobrze wypełniony wniosek, to dobry biznesplan, a to z kolei już połowa sukcesu w biznesie. Pamiętaj też, że wniosek jest najważniejszym dokumentem przy ubieganiu się o dotację. Na jego podstawie zapada decyzja o przyznaniu dofinansowania, dlatego podejdź do wypełnienia go z niezwykłą dokładnością i cierpliwością. Skompletuj wszystkie, niezbędne dokumenty. Lepiej, żeby było ich więcej, niż miało któregoś zabraknąć. Nie wstydź się załączać listy intencyjne, otrzymane wyróżnienia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Jak sporządzić dobry biznesplan?

4. Złóż wniosek

REKLAMA

Poprawnie wypełniony wniosek wraz z niezbędnymi załącznikami, najlepiej trwale zszyty – choć nie wszystkie urzędy pracy tego wymagają (sprawdź ten wymóg w regulaminie), złóż w kancelarii lub miejscu do tego wyznaczonym w swoim urzędzie pracy.

Na rozpatrzenie wniosku urząd ma 30 dni kalendarzowych. Najczęściej urzędy pracy zamieszczają informację o wynikach konkursu na swojej stronie internetowej. Dodatkowo każdy, kto złożył wniosek, otrzymuje pisemną decyzję, bez względu na to, czy jest ona pozytywna, czy też negatywna.

Od decyzji o odmowie przyznania środków nie możesz się odwołać, ponieważ nie jest to decyzja administracyjna. Pozostaje sprawdzić, co poszło nie tak i spróbować raz jeszcze.

5. Podpisz umowę

Jeśli Twój wniosek został rozpatrzony pozytywnie,  powinieneś zgłosić się do urzędu pracy w celu podpisania umowy i ustalenia szczegółów. Pamiętaj, zwlekanie ze zgłoszeniem się do urzędu może uniemożliwić Ci otrzymanie środków.

Podpisując umowę, zobowiązujesz się do:

  • wydatkowania otrzymanych środków zgodnie z przeznaczeniem określonym w złożonym wniosku o dotację,
  • udokumentowania i rozliczenia dotacji w określonym terminie,
  • zwrotu otrzymanych środków finansowych wraz z odsetkami ustawowymi w przypadku wykorzystania środków niezgodnego z przeznaczeniem lub zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej przed upływem 12 miesięcy.

6. Załóż działalność gospodarczą

Po podpisaniu umowy z urzędem pracy i otrzymaniu na wskazane konto bankowe wnioskowanych środków, możesz założyć działalność gospodarczą. Jak to zrobić? To proste, wystarczy zarejestrować ją w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Wniosek składa się  osobiście lub za pośrednictwem portalu, na specjalnym formularzu, który oprócz wniosku o wpis do ewidencji jest również wnioskiem o nadanie numeru REGON, zgłoszeniem do urzędu skarbowego (nadanie lub wskazanie numeru NIP) oraz do ZUS lub KRUS. Wymieniony wniosek pozwala także na wybór formy opodatkowania.

Zobacz: Dotacja z urzędu pracy na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej - jak uzyskać?

7. Rozpocznij realizację zakupów

Firma zarejestrowana - czas na zakupy. Pamiętaj, że środki muszą być wydatkowane zgodnie ze wskazaniem we wniosku. Zbieraj wszystkie faktury VAT, rachunki, dowody zapłaty, protokoły odbioru, umowy lub inne dokumenty, które zobowiązany jesteś przedstawić w urzędzie, w celu rozliczenia się.

8. Rozlicz projekt

REKLAMA

Termin zakończenia projektu jest wskazany w umowie. W tym celu należy zgłosić się do urzędu pracy wraz z niezbędnymi dokumentami, spis których znajduje się również w umowie. Wśród nich powinny znaleźć się zaświadczenia z Urzędu Skarbowego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych potwierdzające okres nieprzerwanego figurowania w ewidencji tych urzędów, jako podmiot prowadzący działalność gospodarczą. Zaświadczenia powinny zostać wystawione nie wcześniej niż po upływie 12 miesięcy prowadzenia działalności.

Dokumentację dotyczącą otrzymanego wsparcia zobowiązany jesteś przechowywać jeszcze przez określony przez urząd czas, nawet do 10 lat po rozliczeniu. Urząd pracy przyznający dotację ma prawo do kontroli we wskazanym okresie.

W przypadku wypełnienia wszystkich warunków wynikających z zawartej umowy przyznane środki nie podlegają zwrotowi. Jeśli w przyszłości będziesz chciał rozwijać swoją firmę i np. stworzyć stanowisko pracy, możesz liczyć na pomoc finansową urzędu.

Zobacz: Zakup komputera z dotacji urzędu pracy a VAT

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rząd opóźnia obowiązek raportowania ESG. Raportowanie dopiero od 2028 i 2029 r. [projekt ustawy przyjęty przez Radę Ministrów]

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy odraczający o dwa lata obowiązek raportowania ESG dla firm. Nowe przepisy mają ograniczyć biurokratyczne obciążenia i dać przedsiębiorcom więcej czasu na dostosowanie się do unijnych regulacji.

Jak założyć klub fitness lub siłownię? [Poradnik eksperta]

Obecnie w Polsce działa ponad trzy tysiące siłowni i klubów fitness, z czego przeważająca większość funkcjonuje w ramach większych sieci. Dbanie o zdrowie i kondycję fizyczną stało się globalnym i nieprzemijającym trendem, co można zawdzięczać m.in. influencerom z branży fitness (trenerom i instruktorom).

Dlaczego Polacy nie ufają zagranicznym sklepom online? [Raport]

Zagraniczne firmy napotykają na poważną barierę na polskim rynku e-commerce – brak zaufania. Aż 2/3 Polaków unika zakupów w zagranicznych e-sklepach z obawy o zwroty, reklamacje i autentyczność produktów. Kluczową rolę w decyzjach zakupowych odgrywają opinie innych klientów. Pokonanie tej nieufności to klucz do sukcesu w polskim e-handlu.

Rząd podwyższy w 2026 r. płacę minimalną tylko o wskaźnik inflacji - przedsiębiorcy chwalą takie rozwiązanie, dlaczego

Płaca minimalna w 2026 roku wzrośnie o 140 złotych brutto do kwoty 4806 złotych. To mniejszy wzrost niż w minionych latach, ale przedsiębiorcy przyznają, że jest to kompromis pomiędzy możliwościami przedsiębiorców, a oczekiwaniami pracowników.

REKLAMA

Szczęście i spełnienie może iść w parze

Rozmowa z dr Mary E. Anderson, autorką książki „Radość osiągania” – o tym, jak być szczęśliwym wysoko efektywnym człowiekiem.

Ludzie wciąż listy piszą, ale polecone wysyłają głównie urzędy. Rynek pocztowy w Polsce ma się dobrze

Jednak główną siłą napędową pozostają wciąż usługi kurierskie, które odpowiadają za 73,3 proc. wartości rynku i 56,5 proc. jego wolumenu. Mimo dominacji tego segmentu, istotną rolę wciąż odgrywają przesyłki listowe.

Miód podrożeje, bo prawo wymaga zmiany etykiet na słoikach a to kosztuje

Równo za rok na sklepowych półkach pojawią się nowe etykiety miodu, wynikające z przyjętej unijnej dyrektywy. Wprowadzają one niepozorną, ale mogącą narobić sporo zamieszania zmianę. Jednocześnie nielegalny handel miodem rozwija się niemal bez nadzoru.

Rolnicy radzą sobie dużo lepiej z długami niż firmy przetwarzające plony ich pracy

Polska żywność ma się dobrze, ale kondycja finansowa branży już mniej. Sektor rolno-spożywczy musi oddać wierzycielom 760,6 mln zł, a wiarygodność płatnicza przetwórców i dostawców staje się coraz większym problemem. Nie dotyczy to rolników, którzy na ogół są wiarygodni finansowo.

REKLAMA

Małe firmy z dużymi obawami przed kolejnym wysokim wzrostem płacy minimalnej

Duże wzrosty płacy minimalnej w ostatnich latach hamują wzrost małych i średnich firm. Poza bezpośrednim obciążeniem kosztami pracowniczymi oznaczają dla przedsiębiorców skokowy wzrost koszt w postaci coraz wyższych składek ZUS.

Umowa z influencerem krok po kroku

Szybki rozwój marketingu internetowego otworzył przed markami i twórcami zupełnie nowe perspektywy współpracy. W dobie cyfrowej rewolucji, influencerzy stali się kluczowymi partnerami w promocji produktów i usług, oferując unikatowy sposób docierania do odbiorców (potencjalnych klientów marek). Współpraca z twórcami, choć niezwykle efektywna, wiąże się jednak z szeregiem wyzwań prawnych, które wymagają szczególnej uwagi. Odpowiednie uregulowanie wzajemnych praw i obowiązków jest fundamentem sukcesu i bezpieczeństwa obu stron, minimalizując ryzyko sporów i nieporozumień.

REKLAMA