REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zatrudnienie stażysty z Urzędu Pracy - jak to zrobić?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Jarosław Krasnodęmbski
stażysta z urzędu pracy
stażysta z urzędu pracy
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy mają możliwość zatrudnienia stażysty, którego wynagrodzenie oraz składki będą opłacane przez urząd pracy. Jakie warunki należy spełnić, żeby zatrudnić stażystę z urzędu pracy?

Kto może zatrudnić stażystę?

Stażyści mogą być przyjęci na staż przez pracodawców, rolnicze spółdzielnie produkcyjne lub pełnoletnie osoby fizyczne, zamieszkujące i prowadzące na terytorium RP, osobiście i na własny rachunek, działalność w zakresie produkcji roślinnej lub zwierzęcej, w tym ogrodniczej, sadowniczej, pszczelarskiej i rybnej, w pozostającym w jej posiadaniu gospodarstwie rolnym obejmującym obszar użytków rolnych o powierzchni przekraczającej 2 ha przeliczeniowe lub prowadzącej dział specjalny produkcji rolnej.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Stażysty z urzędu pracy nie może przyjąć przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą.

Co musi zawierać wniosek?

Przedsiębiorca chcąc zatrudnić stażystę, musi złożyć do starosty wniosek o zawarcie umowy o zorganizowanie stażu. Wniosek taki musi zawierać:

  1. dane: firmę lub imię i nazwisko, siedzibę i miejsce prowadzenia działalności oraz imię i nazwisko osoby upoważnionej do reprezentowania organizatora,
  2. liczbę pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy,
  3. liczbę przewidywanych miejsc pracy, na których bezrobotni będą odbywać staż,
  4. imię i nazwisko oraz stanowisko opiekuna bezrobotnego odbywającego staż,
  5. proponowany okres odbywania stażu, nie krótszy niż 3 miesiące,
  6. opis zadań, jakie będą wykonywane podczas stażu przez bezrobotnego, w tym nazwę zawodu lub specjalności, zgodnie z klasyfikacją zawodów i specjalności dla potrzeb rynku pracy, nazwę komórki organizacyjnej i stanowiska pracy oraz zakres zadań zawodowych,
  7. wymagania dotyczące predyspozycji psychofizycznych i zdrowotnych, poziomu wykształcenia oraz minimalnych kwalifikacji niezbędnych do podjęcia stażu przez bezrobotnego na danym stanowisku pracy.

We wniosku można wskazać z imienia i nazwiska bezrobotnego, którego chcemy przyjąć na staż.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przedsiębiorca może jednocześnie wnioskować o maksymalnie tylu stażystów, ilu zatrudnia pracowników w dniu składania wniosku. Chodzi tu o liczbę pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy.

Zatrudnienie stażysty po odbyciu stażu

Zawarcie umowy pomiędzy starostą a pracodawcą

Starosta ma miesiąc czasu na poinformowanie pracodawcy o sposobie rozstrzygnięcia wniosku. Okres ten jest liczony od momentu złożenia wniosku przez przedsiębiorcę.

W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku, zostaje zawarta umowa pomiędzy starostą a wnioskodawcą. Umowa ta określa w szczególności:

  1. firmę lub imię i nazwisko organizatora,
  2. imię i nazwisko osoby upoważnionej do reprezentowania organizatora,
  3. siedzibę organizatora,
  4. miejsce odbywania stażu,
  5. dane bezrobotnego odbywającego staż: imię i nazwisko, datę urodzenia, adres,
  6. imię i nazwisko oraz zajmowane stanowisko opiekuna bezrobotnego odbywającego staż,
  7. datę rozpoczęcia i zakończenia stażu;
  8. program stażu,
  9. zobowiązanie organizatora do zapewnienia należytej realizacji stażu zgodnie z ustalonym programem

W jakim systemie czasu pracy można zatrudnić bezrobotnego stażystę?

Obowiązki wobec stażysty

Przedsiębiorca przyjmujący bezrobotnego na staż, pomimo że formalnie nie jest pracodawcą stażysty, musi przestrzegać wobec niego obowiązków ciążących na podmiocie zatrudniającym, w szczególności:

  1. zapoznaje bezrobotnego z programem stażu,
  2. zapoznaje bezrobotnego z jego obowiązkami oraz uprawnieniami,
  3. zapewnia bezpieczne i higieniczne warunki odbywania stażu na zasadach przewidzianych dla pracowników,
  4. zapewnia profilaktyczną ochronę zdrowia w zakresie przewidzianym dla pracowników,
  5. szkoli bezrobotnego na zasadach przewidzianych dla pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów ppoż. oraz zapoznaje go z obowiązującym regulaminem pracy,
  6. przydziela bezrobotnemu, na zasadach przewidzianych dla pracowników, odzież i obuwie robocze, środki ochrony indywidualnej oraz niezbędne środki higieny osobistej,
  7. zapewnia bezrobotnemu, na zasadach przewidzianych dla pracowników, bezpłatne posiłki i napoje profilaktyczne.

Stażysta w firmie - jak zatrudnić


Obowiązki opiekuna bezrobotnego

Bezrobotny przyjęty na staż musi pozostawać pod opieką wyznaczonej osoby. Najczęściej jest to osoba zatrudniona u danego przedsiębiorcy. Opiekun bezrobotnego ma obowiązek udzielania bezrobotnemu wskazówek i pomocy w wypełnianiu powierzonych mu zadań oraz poświadcza własnym podpisem prawdziwość informacji zawartych w sprawozdaniu sporządzanym po odbyciu stażu przez bezrobotnego.

Opiekun bezrobotnego odbywającego staż może jednocześnie sprawować opiekę nad nie więcej niż 3 osobami bezrobotnymi odbywającymi staż.

Wynagrodzenie stażysty

Bezrobotnemu w okresie odbywania stażu przysługuje stypendium w wysokości zasiłku dla bezrobotnych. Stypendium to jest wypłacane przez starostę. Od stypendium odprowadza on ponadto składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i wypadkowe. Bezrobotny, który z własnej winy nie ukończył stażu jest jednak zobowiązany zwrócić jego koszty, w tym stypendium. Nie dotyczy to jedynie sytuacji, gdy przerwanie stażu nastąpiło w związku z podjęciem zatrudnienia.

Jak założyć firmę za pieniądze z urzędu pracy

Przedsiębiorca nie ponosi kosztów związanych wynagrodzeniem przyjętego na staż bezrobotnego

Wystawienie opinii stażyście

Pracodawca po zakończeniu realizacji programu stażowego, wydaje opinię zawierającą informacje o zadaniach realizowanych przez bezrobotnego i umiejętnościach praktycznych pozyskanych w trakcie stażu. Starosta wydaje bezrobotnemu zaświadczenie o odbyciu stażu.

Wsparcie urzędów pracy dla przedsiębiorców

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

Family Business Future Summit - podsumowanie po konferencji

Pod koniec kwietnia niniejszego roku, odbyła się druga edycja wydarzenia Family Business Future Summit, które dedykowane jest przedsiębiorczości rodzinnej. Stolica Warmii i Mazur przez dwa dni gościła firmy rodzinne z całej Polski, aby esencjonalnie, inspirująco i innowacyjne opowiadać i rozmawiać o sukcesach oraz wyzwaniach stojących przed pionierami polskiej przedsiębiorczości.

Fundacja rodzinna po dwóch latach – jak zmienia się myślenie o sukcesji?

Jeszcze kilka lat temu o sukcesji w firmach mówiło się niewiele. Przedsiębiorcy odsuwali tę kwestię na później, często z uwagi na brak gotowości, aby się z nią zmierzyć. Mówienie o śmierci właściciela, przekazaniu firmy i zabezpieczeniu rodziny wciąż należało do tematów „na później”.

Potencjał 33 GW z wiatraków na polskim morzu. To 57% zapotrzebowania kraju na energię. Co dalej z farmami wiatrowymi w 2026 i 2027 r.

Polski potencjał na wytwarzanie energii elektrycznej z wiatraków na morzu (offshore) wynosi 33 GW. To aż 57% rocznego zapotrzebowania kraju na energię. W 2026 i 2027 r. powstaną nowe farmy wiatrowe Baltic Power i Baltica 2. Jak zmieniają się przepisy? Co dalej?

REKLAMA

Jak zwiększyć rentowność biura rachunkowego bez dodatkowych wydatków?

Branża księgowa to jedna z dziedzin, w których wynagrodzenie za świadczone usługi często jest mocno niedoszacowane, mimo tego, że błędy w księgowości mogą skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami dla przedsiębiorców. W związku z tak doniosłą rolą biur rachunkowych powinny one dbać o poziom rentowności, który pozwoli właścicielom skupić się na podnoszeniu jakości świadczonych usług oraz większego spokoju, co niewątpliwie pozytywnie wpływa na dobrostan właścicieli biur oraz ich pracowników.

Samozatrudnieni i małe firmy w odwrocie? wzrasta liczba likwidowanych i zawieszanych działalności gospodarczych, co się dzieje

Według znawców tematu, czynniki decydujące ostatnio o likwidacji takich firm nie różnią się od tych sprzed roku. Znaczenie mają m.in. koszty prowadzenia biznesu, w tym składki zusowskie, a także oczekiwania finansowe pracowników.

Szybki wzrost e-commerce mocno zależny od rozwoju nowych technologii: co pozwoli na zwiększenie zainteresowania zakupami online ze strony klientów

E-commerce czyli zakupy internetowe przestają być jedynie wygodną alternatywą dla handlu tradycyjnego – stają się doświadczeniem, którego jakość wyznaczają nie tylko oferta i cena, lecz także szybkość, elastyczność i przewidywalność dostawy oraz prostota ewentualnego zwrotu.

Przedsiębiorczość w Polsce ma się dobrze, mikroprzedsiębiorstwa minimalizując ryzyko działalności gospodarczej coraz częściej zaczynają od franczyzy

Najliczniejszą grupę firm zarejestrowanych w Polsce stanowią mikroprzedsiębiorstwa, a wśród nich ponad 87 tys. to podmioty działające w modelu franczyzowym. Jak zwracają uwagę ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej, Polska jest liderem franczyzy w Europie Środkowo-Wschodniej.

REKLAMA

Rewolucyjne zmiany w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR), co oznacza, że już od 1 stycznia 2026 r. zmieni się sposób ich prowadzenia.

Apteki odzyskają prawo reklamowania swojej działalności. bo obecne zakazy są sprzeczne z prawem unijnym

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie C-200/24, w którym jednoznacznie uznał, że obowiązujący w Polsce całkowity zakaz reklamy aptek narusza prawo Unii Europejskiej. To ważny moment dla rynku aptecznego i swobody działalności gospodarczej w Polsce.

REKLAMA