REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Stażysta w firmie - jak zatrudnić

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kancelaria Prawnicza Włodzimierz Głowacki i Wspólnicy sp.k.
Ekspert podpowiada jak zatrudnić stażystę w firmie.
Ekspert podpowiada jak zatrudnić stażystę w firmie.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Staż umożliwia osobie bezrobotnej nabycie doświadczenia w wykonywaniu pracy. Dzięki niskim kosztom utrzymania stażystów na ich zatrudnienie często decydują się przedsiębiorcy. Ekspert podpowiada jak zatrudnić stażystę w firmie.

REKLAMA

Realizacja stażu odbywa się na podstawie umowy zawartej między pracodawcą- organizatorem stażu a starostą, który następnie kieruje stażystów do danego pracodawcy. Pomiędzy pracodawcą a stażystą nie dochodzi do nawiązania stosunku pracy, ani podpisania żadnej umowy. Procedura zawarcia umowy między pracodawcą a starostą została określona w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 20 sierpnia 2009r. w sprawie szczegółowych warunków odbywania stażu przez bezrobotnych. Pracodawca występuje do starosty z wnioskiem, który musi spełniać wymogi określone w § 1 rozporządzenia. We wniosku pracodawca może m. in. wskazać konkretna osobę, którą chce przyjąć na staż. Starosta w terminie miesiąca od otrzymania wniosku informuje pisemnie organizatora stażu o sposobie jego rozpatrzenia.

REKLAMA

Umowa zawarta między starostą a pracodawcą powinna spełniać warunki formalne określone w § 5 rozporządzenia. Treść umowy powinna zawierać dane dotyczące organizatora stażu, opiekuna stażysty, osób skierowanych na staż, okresu jego trwania oraz zobowiązanie pracodawcy do realizacji programu stażu, który jest ustalany przez pracodawcę w porozumieniu ze starostą przy zawieraniu umowy. Program stażu powinien określać zakres zadań wykonywanych przez stażystę oraz rodzaj uzyskiwanych umiejętności zawodowych.

Organizatorem stażu może być pracodawca tzn. osoba fizyczna, prawna albo jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, jeżeli zatrudnia przynajmniej jednego pracownika. Pamiętać należy, że liczba stażystów u takiego pracodawcy nie może przekraczać liczby pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Ponadto bezrobotny może być skierowany na staż do przedsiębiorcy (tzn. podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą) niebędącego pracodawcą, tzn. niezatrudniającego pracowników lub pełnoletniej osoby fizycznej prowadzącej w Polsce działalność w zakresie produkcji roślinnej lub zwierzęcej. 

Polecamy: Wiek emerytalny w Polsce wydłużony od 2013 r. - kto kiedy przejdzie na emeryturę

Do odbycia stażu mogą być skierowane osoby znajdujące się w szczególnej sytuacji na rynku pracy, określone w art. 49 i 53 ust. 2 ustawy. Są to bezrobotni:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • do 25 roku życia;
  • długotrwale bezrobotni albo kobiety, które nie podjęły zatrudnienia po urodzeniu dziecka;
  • powyżej 50 roku życia;
  • bez kwalifikacji zawodowych, wykształcenia średniego, bez doświadczenia zawodowego;
  • samotnie wychowujący dziecko do 18 roku życia;
  • bezrobotni, którzy po odbyciu kary pozbawienia wolności nie podjęli zatrudnienia;
  • niepełnosprawni;
  • przed 27 rokiem życia w okresie 12 miesięcy od ukończenia szkoły wyższej.

Minimalny okres odbywania stażu wynosi trzy miesiące, a maksymalny sześć miesięcy. W stosunku jednak do bezrobotnych do 25 roku oraz absolwentów szkół wyższych przed 27 rokiem życia w okresie 12 miesięcy od ukończenia szkoły, staż może trwać maksymalnie 12 miesięcy. Bezrobotny może odbywać staż na tym samym stanowisku u danego organizatora tylko jednokrotnie. Oznacza to, że pracodawca może przyjąć tego samego bezrobotnego na kolejny staż, jednakże musi zapewnić mu inne stanowisko pracy.

Polecamy: Składki ZUS 2012

REKLAMA

Czas pracy stażystów nie może przekraczać 8 godzin na dobę oraz 40 godzin tygodniowo. Nie mogą oni pracować w godzinach nadliczbowych. Co do zasady stażyści nie mogą również wykonywać zadań w niedziele i święta, w porze nocnej oraz w systemie pracy zmianowej. Wyjątkiem od tej zasady jest zgoda starosty na pracę we wskazanych warunkach, na podstawie analizy okoliczności konkretnego przypadku.

Za wykonywaną pracę stażysta otrzymuje stypendium w wysokości 120 % zasiłku dla bezrobotnych, które wypłaca powiatowy urząd pracy, podobnie jak składki na ubezpieczenia społeczne. Zasiłek w trakcie odbywania stażu nie przysługuje.  

Praca stażysty nie jest pracą wykonywaną w ramach stosunku pracy, jednakże uprawnienia i obowiązki zarówno pracodawcy jak i stażysty określone w rozporządzeniu zbliżone są do obowiązków stron stosunku pracy. Pracodawca powinien m. in. zapewnić stażyście bezpieczne i higieniczne warunki pracy, ochronę zdrowia w zakresie przewidzianym dla pracowników oraz zapoznać go z obowiązkami i uprawnieniami. Bezrobotny z kolei powinien przestrzegać zasad pracy oraz stosować się do poleceń opiekuna i pracodawcy. Stażyście na jego wniosek przysługują dwa dni wolnego za każde 30 dni kalendarzowych odbywania stażu z zachowaniem prawa do stypendium.

Polecamy: Zaległy urlop wypoczynkowy jednak do końca września w 2012 roku

Nadzór nad odbywaniem stażu sprawuje starosta. Pracodawca po jego zakończeniu wydaje opinię zawierająca informacje o wykonywanych zadaniach oraz uzyskanych przez bezrobotnego umiejętnościach. Stażysta sporządza sprawozdanie z odbycia stażu, które wraz z opinią przedkłada staroście. Starosta natomiast wydaje bezrobotnemu zaświadczenie o odbyciu stażu, które stanowi odpowiednik świadectwa pracy. Zwracane są również opinia i sprawozdanie, które służyć mogą jako udokumentowanie faktu odbycia stażu oraz potwierdzenie zdobytych umiejętności.

Marta Milej - Krzyształowska

Aplikant radcowski

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

Family Business Future Summit - podsumowanie po konferencji

Pod koniec kwietnia niniejszego roku, odbyła się druga edycja wydarzenia Family Business Future Summit, które dedykowane jest przedsiębiorczości rodzinnej. Stolica Warmii i Mazur przez dwa dni gościła firmy rodzinne z całej Polski, aby esencjonalnie, inspirująco i innowacyjne opowiadać i rozmawiać o sukcesach oraz wyzwaniach stojących przed pionierami polskiej przedsiębiorczości.

Fundacja rodzinna po dwóch latach – jak zmienia się myślenie o sukcesji?

Jeszcze kilka lat temu o sukcesji w firmach mówiło się niewiele. Przedsiębiorcy odsuwali tę kwestię na później, często z uwagi na brak gotowości, aby się z nią zmierzyć. Mówienie o śmierci właściciela, przekazaniu firmy i zabezpieczeniu rodziny wciąż należało do tematów „na później”.

Potencjał 33 GW z wiatraków na polskim morzu. To 57% zapotrzebowania kraju na energię. Co dalej z farmami wiatrowymi w 2026 i 2027 r.

Polski potencjał na wytwarzanie energii elektrycznej z wiatraków na morzu (offshore) wynosi 33 GW. To aż 57% rocznego zapotrzebowania kraju na energię. W 2026 i 2027 r. powstaną nowe farmy wiatrowe Baltic Power i Baltica 2. Jak zmieniają się przepisy? Co dalej?

REKLAMA

Jak zwiększyć rentowność biura rachunkowego bez dodatkowych wydatków?

Branża księgowa to jedna z dziedzin, w których wynagrodzenie za świadczone usługi często jest mocno niedoszacowane, mimo tego, że błędy w księgowości mogą skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami dla przedsiębiorców. W związku z tak doniosłą rolą biur rachunkowych powinny one dbać o poziom rentowności, który pozwoli właścicielom skupić się na podnoszeniu jakości świadczonych usług oraz większego spokoju, co niewątpliwie pozytywnie wpływa na dobrostan właścicieli biur oraz ich pracowników.

Samozatrudnieni i małe firmy w odwrocie? wzrasta liczba likwidowanych i zawieszanych działalności gospodarczych, co się dzieje

Według znawców tematu, czynniki decydujące ostatnio o likwidacji takich firm nie różnią się od tych sprzed roku. Znaczenie mają m.in. koszty prowadzenia biznesu, w tym składki zusowskie, a także oczekiwania finansowe pracowników.

Szybki wzrost e-commerce mocno zależny od rozwoju nowych technologii: co pozwoli na zwiększenie zainteresowania zakupami online ze strony klientów

E-commerce czyli zakupy internetowe przestają być jedynie wygodną alternatywą dla handlu tradycyjnego – stają się doświadczeniem, którego jakość wyznaczają nie tylko oferta i cena, lecz także szybkość, elastyczność i przewidywalność dostawy oraz prostota ewentualnego zwrotu.

Przedsiębiorczość w Polsce ma się dobrze, mikroprzedsiębiorstwa minimalizując ryzyko działalności gospodarczej coraz częściej zaczynają od franczyzy

Najliczniejszą grupę firm zarejestrowanych w Polsce stanowią mikroprzedsiębiorstwa, a wśród nich ponad 87 tys. to podmioty działające w modelu franczyzowym. Jak zwracają uwagę ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej, Polska jest liderem franczyzy w Europie Środkowo-Wschodniej.

REKLAMA

Rewolucyjne zmiany w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR), co oznacza, że już od 1 stycznia 2026 r. zmieni się sposób ich prowadzenia.

Apteki odzyskają prawo reklamowania swojej działalności. bo obecne zakazy są sprzeczne z prawem unijnym

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie C-200/24, w którym jednoznacznie uznał, że obowiązujący w Polsce całkowity zakaz reklamy aptek narusza prawo Unii Europejskiej. To ważny moment dla rynku aptecznego i swobody działalności gospodarczej w Polsce.

REKLAMA