| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Minister Kosiniak - Kamysz o konkursie "Kreator miejsc pracy 2014"

Minister Kosiniak - Kamysz o konkursie "Kreator miejsc pracy 2014"

Pracodawca zatrudniający nowych pracowników może wystartować w konkursie Ministra Pracy i Polityki Społecznej "Kreator miejsc pracy" dla małych, średnich i dużych firm. O konkursie dla Infor.pl opowiada Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej

  Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej: Chociaż sytuacja na rynku pracy poprawia się od kilku miesięcy, to nadal wielu pracodawców czuje się niepewnie. Zastanawiają się, czy warto już zatrudniać, czy lepiej jeszcze poczekać. Istnieje jednak spora grupa przedsiębiorców tworzących nowe miejsca pracy i przyczyniających się do wzrostu zatrudnienia. To właśnie te firmy chcemy wyróżnić.  Po to powstał konkurs „Kreator miejsc pracy”. Chcemy pokazać firmy, które zatrudniają pracowników na umowach o pracę. Pokazać, że uczciwe traktowanie pracowników nie utrudnia rozwoju przedsiębiorstwa. Inwestycja w pracowników to inwestycja w firmę, która się zwraca. Konkursy zazwyczaj nagradzają firmy za ich innowacyjność, wyniki finansowe, tempo rozwoju. My chcemy pokazać, ze za sukcesem każdego przedsiębiorstwa stoją ludzie. Chcemy pokazać, że zapewnienie dobrych warunków pracownikom nie stoi w sprzeczności z rozwojem i dobrymi wynikami firmy.

Kto może wziąć udział w konkursie?

Do konkursu może zgłosić się każda firma działająca w Polsce. Warunek - w 2013 roku zatrudniła nowych pracowników na umowę o pracę, czyli utworzyła nowe miejsce pracy. Zgłoszenia są przyjmowane w trzech kategoriach: małe firmy zatrudniające do 50 osób, średnie przedsiębiorstwa,  od 50 do 250 osób, oraz duże firmy, zatrudniające jeszcze więcej pracowników. Tak więc nawet małe, kilkuosobowe firmy mogą wziąć udział w naszym konkursie.

Pracodawco, zdobądź wyróżnienie Ministra Pracy!

Jakie będą kryteria oceny?

Oceniany będzie nie tylko wzrost zatrudnienia netto na umowę o pracę. Dodatkowo premiowane będzie przyjęcie do pracy młodych pracowników do 30. roku życia, z grupy 50+ oraz osób niepełnosprawnych. Zwracamy także uwagę na rzetelność pracodawców, m.in. terminowe wypłacanie wynagrodzeń. Dodatkowo punkty przyznane zostaną za zatrudnianie osób poniżej 30 oraz powyżej 50 roku życia, jak również osób niepełnosprawnych. Ci, którzy wypadną najlepiej, otrzymają tytuł Kreatora miejsc pracy 2014 i będą mogli się nim posługiwać przez rok, do następnej edycji konkursu.

Kto będzie oceniał firmy?

Do kapituły konkursowej zaprosiliśmy ekspertów - przedstawicieli związków zawodowych, organizacji pracodawców i przedsiębiorców. Muszę podkreślić, że konkurs spotkał się z bardzo życzliwym przyjęciem z ich strony. To pokazuje, że tematyka promocji zatrudnienia jest ważna nie tylko dla pracowników, ale także dla samych pracodawców.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Praktyka polskich przedsiębiorców zmierza raczej w kierunku, aby jak najczęściej zatrudniać na podstawie umów cywilnoprawnych. W wielu sektorach to już prawdziwa plaga.

To prawda, coraz częściej dochodzi do nadużyć. Według danych Państwowej Inspekcji Pracy, już co piąta umowa zlecenie w Polsce powinna być zwykłą umową o pracę.

Pracujemy nad takimi rozwiązaniami, które wyeliminują patologiczne praktyki nie ograniczając swobody zawierania umów. W tym celu chcemy wprowadzić m.in. oskładkowanie tzw. zbiegów umów zleceń. Nie można się godzić na nieuczciwe zaniżanie składek kosztem bezpieczeństwa pracowników. Chcemy, żeby składki na ZUS były odprowadzane od wysokości pensji minimalnej, a nie od wysokości najniższej umowy, jak do tej pory.

Wiele osób uważa, że lepiej pracować na umowach śmieciowych niż nie pracować w ogóle.

Problemem jest nadal wysokie bezrobocie, chociaż sytuacja bardzo wyraźnie się poprawia. Od początku roku widać wyraźne ożywienie. Stopa bezrobocia w marcu spadła do 13,6 proc., w kwietniu do 13 proc. To największe spadki w tych miesiącach od 2008 roku. Pracodawcy zgłaszają również coraz więcej ofert do urzędów pracy – w kwietniu było  ich 100 tysięcy. Jednocześnie wprowadzamy takie rozwiązania, które zachęcają pracodawców do zatrudniania – np. bony zatrudnieniowe, świadczenia aktywizacyjne, granty na telepracę – nawet do 10 tys, zł. Proponujemy również refundację składek zarówno za młodych pracowników, jak i tych starszych, powyżej 50 roku życia. w przypadku zatrudnienia osób 50+ skrócił się okres, za jaki pracodawcy opłacają zwolnienie chorobowe. To są konkretne oszczędności dla firm i jestem przekonany, że dodatkowo wzmocnią pozytywny trend tak, że do końca roku stopa bezrobocia spadnie poniżej 13 proc.

Zobacz: Jak założyć własną firmę?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Majtkowski

Analityk Expandera

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK