REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Minister Kosiniak - Kamysz o konkursie "Kreator miejsc pracy 2014"

REKLAMA

Pracodawca zatrudniający nowych pracowników może wystartować w konkursie Ministra Pracy i Polityki Społecznej "Kreator miejsc pracy" dla małych, średnich i dużych firm. O konkursie dla Infor.pl opowiada Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej

   Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej: Chociaż sytuacja na rynku pracy poprawia się od kilku miesięcy, to nadal wielu pracodawców czuje się niepewnie. Zastanawiają się, czy warto już zatrudniać, czy lepiej jeszcze poczekać. Istnieje jednak spora grupa przedsiębiorców tworzących nowe miejsca pracy i przyczyniających się do wzrostu zatrudnienia. To właśnie te firmy chcemy wyróżnić.  Po to powstał konkurs „Kreator miejsc pracy”. Chcemy pokazać firmy, które zatrudniają pracowników na umowach o pracę. Pokazać, że uczciwe traktowanie pracowników nie utrudnia rozwoju przedsiębiorstwa. Inwestycja w pracowników to inwestycja w firmę, która się zwraca. Konkursy zazwyczaj nagradzają firmy za ich innowacyjność, wyniki finansowe, tempo rozwoju. My chcemy pokazać, ze za sukcesem każdego przedsiębiorstwa stoją ludzie. Chcemy pokazać, że zapewnienie dobrych warunków pracownikom nie stoi w sprzeczności z rozwojem i dobrymi wynikami firmy.

REKLAMA

Kto może wziąć udział w konkursie?

Do konkursu może zgłosić się każda firma działająca w Polsce. Warunek - w 2013 roku zatrudniła nowych pracowników na umowę o pracę, czyli utworzyła nowe miejsce pracy. Zgłoszenia są przyjmowane w trzech kategoriach: małe firmy zatrudniające do 50 osób, średnie przedsiębiorstwa,  od 50 do 250 osób, oraz duże firmy, zatrudniające jeszcze więcej pracowników. Tak więc nawet małe, kilkuosobowe firmy mogą wziąć udział w naszym konkursie.

Pracodawco, zdobądź wyróżnienie Ministra Pracy!

Jakie będą kryteria oceny?

Oceniany będzie nie tylko wzrost zatrudnienia netto na umowę o pracę. Dodatkowo premiowane będzie przyjęcie do pracy młodych pracowników do 30. roku życia, z grupy 50+ oraz osób niepełnosprawnych. Zwracamy także uwagę na rzetelność pracodawców, m.in. terminowe wypłacanie wynagrodzeń. Dodatkowo punkty przyznane zostaną za zatrudnianie osób poniżej 30 oraz powyżej 50 roku życia, jak również osób niepełnosprawnych. Ci, którzy wypadną najlepiej, otrzymają tytuł Kreatora miejsc pracy 2014 i będą mogli się nim posługiwać przez rok, do następnej edycji konkursu.

Kto będzie oceniał firmy?

Do kapituły konkursowej zaprosiliśmy ekspertów - przedstawicieli związków zawodowych, organizacji pracodawców i przedsiębiorców. Muszę podkreślić, że konkurs spotkał się z bardzo życzliwym przyjęciem z ich strony. To pokazuje, że tematyka promocji zatrudnienia jest ważna nie tylko dla pracowników, ale także dla samych pracodawców.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Praktyka polskich przedsiębiorców zmierza raczej w kierunku, aby jak najczęściej zatrudniać na podstawie umów cywilnoprawnych. W wielu sektorach to już prawdziwa plaga.

To prawda, coraz częściej dochodzi do nadużyć. Według danych Państwowej Inspekcji Pracy, już co piąta umowa zlecenie w Polsce powinna być zwykłą umową o pracę.

Pracujemy nad takimi rozwiązaniami, które wyeliminują patologiczne praktyki nie ograniczając swobody zawierania umów. W tym celu chcemy wprowadzić m.in. oskładkowanie tzw. zbiegów umów zleceń. Nie można się godzić na nieuczciwe zaniżanie składek kosztem bezpieczeństwa pracowników. Chcemy, żeby składki na ZUS były odprowadzane od wysokości pensji minimalnej, a nie od wysokości najniższej umowy, jak do tej pory.

Wiele osób uważa, że lepiej pracować na umowach śmieciowych niż nie pracować w ogóle.

Problemem jest nadal wysokie bezrobocie, chociaż sytuacja bardzo wyraźnie się poprawia. Od początku roku widać wyraźne ożywienie. Stopa bezrobocia w marcu spadła do 13,6 proc., w kwietniu do 13 proc. To największe spadki w tych miesiącach od 2008 roku. Pracodawcy zgłaszają również coraz więcej ofert do urzędów pracy – w kwietniu było  ich 100 tysięcy. Jednocześnie wprowadzamy takie rozwiązania, które zachęcają pracodawców do zatrudniania – np. bony zatrudnieniowe, świadczenia aktywizacyjne, granty na telepracę – nawet do 10 tys, zł. Proponujemy również refundację składek zarówno za młodych pracowników, jak i tych starszych, powyżej 50 roku życia. w przypadku zatrudnienia osób 50+ skrócił się okres, za jaki pracodawcy opłacają zwolnienie chorobowe. To są konkretne oszczędności dla firm i jestem przekonany, że dodatkowo wzmocnią pozytywny trend tak, że do końca roku stopa bezrobocia spadnie poniżej 13 proc.

Zobacz: Jak założyć własną firmę?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej

    Empatia jest kluczowa w relacjach między personelem medycznym a pacjentami, będąc nieodzownym fundamentem wysokiej jakości opieki zdrowotnej. W obecnych czasach, gdy pacjenci mają coraz większe oczekiwania, a zmiany w medycynie są nieustanne, zdolność do empatii wyróżnia się jako jeden z głównych czynników wpływających na poziom świadczonych usług. Nawet w czasach, gdy technologie medyczne rozwijają się dynamicznie, to właśnie empatyczny kontakt między pacjentem a personelem zdrowotnym ma zasadnicze znaczenie. Umiejętność wczucia się w położenie innej osoby jest kluczowa, tworząc solidną podstawę dla profesjonalnej i skutecznej opieki nad pacjentami.

    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA