REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Minister Kosiniak - Kamysz o konkursie "Kreator miejsc pracy 2014"

REKLAMA

Pracodawca zatrudniający nowych pracowników może wystartować w konkursie Ministra Pracy i Polityki Społecznej "Kreator miejsc pracy" dla małych, średnich i dużych firm. O konkursie dla Infor.pl opowiada Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej

   Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej: Chociaż sytuacja na rynku pracy poprawia się od kilku miesięcy, to nadal wielu pracodawców czuje się niepewnie. Zastanawiają się, czy warto już zatrudniać, czy lepiej jeszcze poczekać. Istnieje jednak spora grupa przedsiębiorców tworzących nowe miejsca pracy i przyczyniających się do wzrostu zatrudnienia. To właśnie te firmy chcemy wyróżnić.  Po to powstał konkurs „Kreator miejsc pracy”. Chcemy pokazać firmy, które zatrudniają pracowników na umowach o pracę. Pokazać, że uczciwe traktowanie pracowników nie utrudnia rozwoju przedsiębiorstwa. Inwestycja w pracowników to inwestycja w firmę, która się zwraca. Konkursy zazwyczaj nagradzają firmy za ich innowacyjność, wyniki finansowe, tempo rozwoju. My chcemy pokazać, ze za sukcesem każdego przedsiębiorstwa stoją ludzie. Chcemy pokazać, że zapewnienie dobrych warunków pracownikom nie stoi w sprzeczności z rozwojem i dobrymi wynikami firmy.

REKLAMA

Kto może wziąć udział w konkursie?

Do konkursu może zgłosić się każda firma działająca w Polsce. Warunek - w 2013 roku zatrudniła nowych pracowników na umowę o pracę, czyli utworzyła nowe miejsce pracy. Zgłoszenia są przyjmowane w trzech kategoriach: małe firmy zatrudniające do 50 osób, średnie przedsiębiorstwa,  od 50 do 250 osób, oraz duże firmy, zatrudniające jeszcze więcej pracowników. Tak więc nawet małe, kilkuosobowe firmy mogą wziąć udział w naszym konkursie.

Pracodawco, zdobądź wyróżnienie Ministra Pracy!

Jakie będą kryteria oceny?

Oceniany będzie nie tylko wzrost zatrudnienia netto na umowę o pracę. Dodatkowo premiowane będzie przyjęcie do pracy młodych pracowników do 30. roku życia, z grupy 50+ oraz osób niepełnosprawnych. Zwracamy także uwagę na rzetelność pracodawców, m.in. terminowe wypłacanie wynagrodzeń. Dodatkowo punkty przyznane zostaną za zatrudnianie osób poniżej 30 oraz powyżej 50 roku życia, jak również osób niepełnosprawnych. Ci, którzy wypadną najlepiej, otrzymają tytuł Kreatora miejsc pracy 2014 i będą mogli się nim posługiwać przez rok, do następnej edycji konkursu.

Kto będzie oceniał firmy?

Do kapituły konkursowej zaprosiliśmy ekspertów - przedstawicieli związków zawodowych, organizacji pracodawców i przedsiębiorców. Muszę podkreślić, że konkurs spotkał się z bardzo życzliwym przyjęciem z ich strony. To pokazuje, że tematyka promocji zatrudnienia jest ważna nie tylko dla pracowników, ale także dla samych pracodawców.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Praktyka polskich przedsiębiorców zmierza raczej w kierunku, aby jak najczęściej zatrudniać na podstawie umów cywilnoprawnych. W wielu sektorach to już prawdziwa plaga.

To prawda, coraz częściej dochodzi do nadużyć. Według danych Państwowej Inspekcji Pracy, już co piąta umowa zlecenie w Polsce powinna być zwykłą umową o pracę.

Pracujemy nad takimi rozwiązaniami, które wyeliminują patologiczne praktyki nie ograniczając swobody zawierania umów. W tym celu chcemy wprowadzić m.in. oskładkowanie tzw. zbiegów umów zleceń. Nie można się godzić na nieuczciwe zaniżanie składek kosztem bezpieczeństwa pracowników. Chcemy, żeby składki na ZUS były odprowadzane od wysokości pensji minimalnej, a nie od wysokości najniższej umowy, jak do tej pory.

Wiele osób uważa, że lepiej pracować na umowach śmieciowych niż nie pracować w ogóle.

Problemem jest nadal wysokie bezrobocie, chociaż sytuacja bardzo wyraźnie się poprawia. Od początku roku widać wyraźne ożywienie. Stopa bezrobocia w marcu spadła do 13,6 proc., w kwietniu do 13 proc. To największe spadki w tych miesiącach od 2008 roku. Pracodawcy zgłaszają również coraz więcej ofert do urzędów pracy – w kwietniu było  ich 100 tysięcy. Jednocześnie wprowadzamy takie rozwiązania, które zachęcają pracodawców do zatrudniania – np. bony zatrudnieniowe, świadczenia aktywizacyjne, granty na telepracę – nawet do 10 tys, zł. Proponujemy również refundację składek zarówno za młodych pracowników, jak i tych starszych, powyżej 50 roku życia. w przypadku zatrudnienia osób 50+ skrócił się okres, za jaki pracodawcy opłacają zwolnienie chorobowe. To są konkretne oszczędności dla firm i jestem przekonany, że dodatkowo wzmocnią pozytywny trend tak, że do końca roku stopa bezrobocia spadnie poniżej 13 proc.

Zobacz: Jak założyć własną firmę?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MRiRW: Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r.

Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r. W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowane zostały projekty rozporządzeń określających stawki poszczególnych płatności bezpośrednich podstawowych oraz ekoschematów obszarowych (bez ekoschematu Dobrostan zwierząt).

Liderzy Eksportu nagrodzeni podczas Gali PAIH Forum Biznesu

Najlepsi polscy eksporterzy wyłonieni. Za nami rozdanie nagród Lidera Eksportu PAIH. Wyróżnienia w czterech kategoriach były kluczowymi punktami gali, która zakończyła pierwszy dzień trwającego PAIH Forum Biznesu.

PAIH Forum Biznesu 2024 wystartowało!

Rozpoczęło się wyjątkowe spotkanie przedsiębiorców, reprezentantów regionów i instytucji rozwoju, czyli PAIH Forum Biznesu 2024. Na wydarzenie zarejestrowało się łącznie niemal 5000 osób, a już pierwszy dzień imprezy zgromadził na PGE Narodowym setki firm z sektora MŚP, dziesiątki przedstawicieli świata polityki i nauki oraz licznych ekspertów PAIH i innych instytucji otoczenia biznesu. Warszawa stała się właśnie centrum polskiej przedsiębiorczości.

Emigracja zarobkowa. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści?

Emigracja zarobkowa na świecie. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści? W tym roku na podium znalazła się Australia, wyprzedzając dotychczasowego lidera – Kanadę. A gdzie można znaleźć najwięcej specjalistów z Polski? 

REKLAMA

Jak ulga na ekspansję wspiera przedsiębiorców w zdobywaniu nowych rynków?

Ulga na ekspansję, która weszła w życie 1 stycznia 2022 roku. Jej celem jest wspieranie przedsiębiorców w zwiększaniu przychodów ze sprzedaży produktów, szczególnie poprzez rozszerzenie działalności na nowe rynki. Mimo że ulga na ekspansję pozwala zaoszczędzić do 190 tys. złotych rocznie, w praktyce okazała się mało popularna – w 2022 roku skorzystało z niej jedynie 224 podatników CIT. To pokazuje, że pomimo potencjalnie dużych korzyści, ulga wciąż nie cieszy się szerokim zainteresowaniem wśród przedsiębiorców.

Fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną? Ekspertka krytycznie o planach Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów planuje zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych od 2025 r. Zdaniem ekspertki dr Anny Marii Panasiuk proponowane przez resort finansów zmiany idą za daleko, a ich wprowadzenie może doprowadzić do tego, że fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną.

Rewolucja w VAT dla małych podatników: nowe zwolnienie podmiotowe daje korzyść w obrotach z zagranicą

To będzie rewolucyjna nowelizacja ustawy VAT. Teraz nawet niewielka sprzedaż zagranicę np. przez platformę internetową wymusza płacenie VAT – formalnie nawet od osób nie prowadzących działalność gospodarczą i fiskus może skutecznie podatku dochodzić.

Już 400 tysięcy firm wpisanych na listy dłużników. Jak odzyskiwać zaległe pieniądze?

W Polsce na listy dłużników wpisanych jest już 400 tysięcy firm. Najtrudniej jest w branży meblarskiej, transportowej, budowlanej i IT. Aż 27% dłużników nie płaci zobowiązań nie dlatego, że nie ma pieniędzy, ale dlatego że ma złe intencje. Takie alarmujące dane podaje Skaner MŚP 2024 dla BIG InfoMonitor. Jak odzyskiwać zaległe pieniądze? 

REKLAMA

Właściciele wiodących firm rodzinnych na Kongresie 4 GENERATIONS w Fabryce Norblina w Warszawie

Według badań Instytutu Biznesu Rodzinnego i GUS-u w Polsce jest nawet 2,2 mln firm, w których większościowe udziały ma rodzina: „rodzina biznesowa”. To nowe pojęcie wprowadzone przez IBR, ale stare w swoim znaczeniu, struktura oparta na więzach krwi i wspólnym zaangażowaniu w biznes, która może trwać przez pokolenia. Właśnie rodziny biznesowe spotkają się na Kongresie 4 GENERATIONS.

Powódź uniemożliwia realizację umowy? Sprawdź co można zrobić [Przykłady]

Jak powódź wpływa na wykonanie świadczeń umownych? Kiedy niezbędne będą rozstrzygnięcia poczynione przez sąd? Aktualne przepisy na praktycznych przykładach omawia radca Prawny Zbigniew Cieślak z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

REKLAMA