| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Nieruchomości komercyjne > Rynek powierzchni biurowych stale się rozwija

Rynek powierzchni biurowych stale się rozwija

Rynek powierzchni biurowych stale się rozwija. Popyt na biura regularnie rośnie, dlatego deweloperzy rozpoczynają kolejne inwestycje.

W Warszawie chętnych na biura nie brakuje. Od lipca do września tego roku podpisano umowy na ponad 119 tys. mkw. Podsumowując trzy kwartały 2011 roku, deweloperom udało się wynająć łącznie ponad 440 tys. mkw. stołecznych biur, podaje Jones Lang LaSalle. Analitycy tej firmy przewidują, że rekordowy poziom najmu zarejestrowany w 2010 r. (549 tys. mkw. ) może zostać w tym roku przekroczony.

W pozostałych dużych miastach w III kw. 2011 roku klienci korporacyjni wynajęli około 70 tys. mkw. (raport Jones Lang LaSalle). Największą aktywność najemców obserwowano we Wrocławiu oraz w Trójmieście. W sumie w aglomeracjach miejskich poza Warszawą od stycznia do września br. zostało wynajęte ponad 225 tys. mkw. powierzchni biurowych (dane CBRE).

Nawet 100 tys. mkw. w nowych biurowcach

Duży popyt na biura stymuluje deweloperów do budowy kolejnych obiektów oferujących nowoczesne powierzchnie biurowe. W stolicy powstaje kilka dużych inwestycji dysponujących ponad 40 tys. mkw. powierzchni. Największym powstającym biurowcem jest Warsaw Spire na Woli z ok. 100 tys. mkw. biur.

Zobacz także: Stadion Miejski w Poznaniu: GALERIA

Analitycy Jones Lang LaSalle wskazują jednak, że większość realizowanych teraz budów to projekty, na które deweloperzy nie znaleźli jeszcze chętnych. Taka sytuacja jest dobra dla najemców. Firmy, które decydują się podpisywać umowy najmu na wczesnym etapie realizacji inwestycji, mogą uzyskać korzystniejsze warunki. Najatrakcyjniejsze stawki można wynegocjować w budynkach, których budowa jeszcze się nie rozpoczęła. W tym przypadku firmy w pewnym stopniu mogą dyktować warunki, bo tego typu umowy są często niezbędne inwestorom do zdobycia finansowania.  

Zainteresowanie biurami poza centrum

Większość nowoczesnej powierzchni biurowej jest wynajmowana przez międzynarodowe firmy i korporacje. To właśnie ich decyzje mają w dużym stopniu wpływ na popyt. Z uwagi na jego duży poziom, na stołecznym rynku notowana jest tendencja wzrostowa stawek czynszowych. Powierzchnie w prestiżowych budynkach zlokalizowanych w centralnych punktach Warszawy wynajmowane są nawet za 27 euro za 1 mkw./m-c.

Nie mniejszym powodzeniem najemców cieszą się biurowce położone poza centrum miasta, w których koszty wynajmu są nieco niższe, wynoszące średnio 15–15,5 euro za mkw./m-c (dane Jones Lang LaSalle) w przypadku najwyższej klasy powierzchni. Firmy interesują się przede wszystkim gotowymi biurami i ofertami w inwestycjach na zaawansowanym etapie budowy.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Sklepy KOMFORT S.A.

Sklepy KOMFORT S.A. to największa w Polsce sieć specjalizująca się w sprzedaży pokryć podłogowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »